Zavrieť

Porady

Musíme prispieť na opravu strechy z vlastných peňazí

Závisláčka
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Tak skúste osloviť a získať na svoju stranu tie tri rodiny, veď aj oni môžu byť na tom lepšie, keď tam budú poriadne dvere a nebude fučať celým schodišťom. Viac ľudí, väčší úspech, kde jednotlivec nezmôže nič, je potrebný dav. :-)
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
asi to bude vyzerat ze sa len vyhovaram ale ozaj je to tak-byty oproti nam su nad kotolnou,takze zimu naozaj nemaju a byt vedla nas ma firma ktora ho len prenajima byvalemu majitelovi.nemame sa s kym dohodnut.ale naozaj ocenujem tvoju snahu pomôct nam.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

sito Pozri príspevok
Nemusíte, ak to nie je Váš dom! Ak áno, tak môžete vyhlásiť verejnú zbierku. Kto Vám dá, koľko a či to bude stačiť na strechu? Pomôž si sám, aj Pánbožko ti pomôže. A možno nebude pršať.
Nedostatok informácii ovplyvnil môj názor na vec, Omlúvan sa. Tiež bývam na zvýšenom prízemí nad vchodom, nebolo jednoduché presvedčiť ostatných, že mame v byte chladno. No najprv sme vyregulovali vykurovací systém, vymenil som okná, vymuroval drevenú priečku na kuchyni, namontovali sme pomerovo meranie tepla na jednotlivé radiátory, zateplili sme obvodový plášť domu, po zateplení sme opravili celú strechu. Na všetko som prispieval, čo sa financovalo cez fond opráv. Čo sa týka môjho bytu, zlepšilo sa, mam v každej miestnosti mnou požadovanú teplotu 17 až 21 °C podľa miestnopsti pri minimálnom podiele na odbere dodaného tepla do domu. Úhradu mám okolo 6 000 Sk. 200 €. v tom mám asi 2 000 Sk. 66,6 € úhradu na podporu Tých , čo s teplom platvajú. Schodište je nehorázne, zodratá, otrhaná guma, prispievam na najdrahšiu službu v dome, výťahy, keď som navrhol schody obložiť dlaždicami, aj my chceme, musí sa spraviť celé schodište, aj tam kde sa využíva mimimálne a na to nie sú peniaze., tak nespravíme nič. Vyregulovaním, meraním, zateplením dom ušetril 500 000 až 800 000 ročne, ale penazí neni. Otázka, koľko byto je v dome, keby ostatný chceli tak Vám možu vašú nevýhodu zohľadniť, ale to preavdepodobne neprichádza do úvahy, lenže by si dokázala presvedčiť väčšinu v dome. Skús to. Možno postupom času sa Ti to podarí.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
sito dakujem ale asi to bude stale len boj s veternymi mlynmi.ale nevzdavame sa a skusame to znovu a znovu.hadam raz...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jedno by ma zaujmalo, máte hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému? Ak nie nové dvere budú málo, potrebujete dostať viac tepla do bytu.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Mňa by zaujímalo, aký máte názor, že kadial uniká viacej tepla - teda, čo sa ako prvé v prípade nízskych finančných prostriedkov oplatí vymeniť skôr. Vchodové dvere alebo tie klasické veľké presklenné výplne na schodišti???
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

My nemáme spravené ani jedno, ale vedľajšie vchody si dali spraviť vchodové dvere, investícia 70 000 Sk. jeden kus. Ale, ak sú ešte vo vchode medzi dvere, ktoré sa pravidelne zavierajú, efekt výmeny je minimálny. Máme 7 podlaží, výmena výplne schodíšť by stála okolo 300 000 Sk. Každý byt má na schodišti jednu stenu miestnosti a vchodové dvere do bytu. Ochladený vzduch pôsobí sústavne na steny miestnosti a vchodové dvere sa cez deň niekoľko krát otvoria. Isto väčší efekt prinesie výmena, vymurovanie schodíšť. Náklady na byt dvere 5 000 Sk., schodište 21 500 Sk. Ak by bolo na mne, tak by to spojil. No u Vás si to musíte spočítať sami. Neviem ako váš dom vypadá, koľko má bytov, ale hlavne ako sú ľudia ochotní investovať do opráv domu. V prvom rade terba investovať do veci, ktoré znížia náklady domu a usporené peniaze potom investovať aj do veci, ktoré skrášlia, zútulnia dom.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Jajax škoda, že si podrobnejšie neopísala (alebo aspoň nenapísala) v akom konštrukčnom systéme je Vaša bytovka postavená, koľko podlažná a koľko bytov je na pooschodiach takže budem iba dedukovať. Pri hlavnom vstupe idete bez vstupného zádveria priamo do spoločných priestorov, kde sú umiestnené schánky? Alebo máte (aspoň naznačené zádverie) bez dverí-čiže otvor? Váš byt, alebo jeho časť bytu sa nachádza nad priestormi kde sú schánky?! Zatiaľ nemôžem zodpovedne poradiť,al myslím si, že bolo by dobré, keby ste dosiahli (a ostatní by mali uznať Vašu požiadavku) aby sa strop celého vstupného priestoru kde sú schránky, zateplil aspoň 5,0 cm nobasilom či polystyrénom. Skús zistiť konštrukčný systém alebo ak Ti niekto vie zhruba nakreskiť dispozíciu priestorov pod Vašim bytom a prilož ako prílohu. Určite sa nájde dobré riešenie.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
zitulda o zateplenie stropu vstupnej haly sme sa snazili uz pred rokmi.ostatni najomnici sa nam doslova vysmiali-vobec neprehanam.je to proste nieco co sa tyka len nasej rodiny a nikoho to tu nezaujima.
nasa obyvacka je presne nad vestibulom kde sa nachadzaju chranky a priamo do vestibulu vedu vchodove dvere.aspon ze ostatne miestnosti mame nad bicyklarnami kde sa sice nekuri ale aspon su tam zavrete dvere.takze tam nie je ani zdaleka taka zima ako vo vestibule.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jajax Pozri príspevok
zitulda o zateplenie stropu vstupnej haly sme sa snazili uz pred rokmi.ostatni najomnici sa nam doslova vysmiali-vobec neprehanam.je to proste nieco co sa tyka len nasej rodiny a nikoho to tu nezaujima.
nasa obyvacka je presne nad vestibulom kde sa nachadzaju chranky a priamo do vestibulu vedu vchodove dvere.aspon ze ostatne miestnosti mame nad bicyklarnami kde sa sice nekuri ale aspon su tam zavrete dvere.takze tam nie je ani zdaleka taka zima ako vo vestibule.
Ak máte fakt takú zimu a zo strany bytovky nie je ochota niečo riešiť, tak na tvojom mieste by som zateplil obývačku pod podlahou - napr. 2 cm tvrdený poystyrén (taký zelený alebo modrý), na to roznášaciu vrstvu a na to plávajúcu podlahu, ale hrubú, nie 7 mm (aspoň 8-9 mm) - tu máš návod, ako by to mohlo byť:

http://www.gipsol.sk/sucha-podlaha/

Je to síce trochu investícia a trochu sa vám zvýši podlaha v obývačke, ale aspoň nebudete trpieť chladom.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

jajax Pozri príspevok
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte
No ja nemám činžiak, iba rodinný dom. A rozum mi káže opraviť strechu skôr ako je v havarijnom stave. Ale holt, pre paneláky možno platia iné pravidlá.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pravdepodobne je to vežiak na spodku štyri rovnaké byty, 12 podlaží, počet bytov 48. Má dom hydraulické vyregulovanie a pomerové meranie ???
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Chobot Pozri príspevok
Ak máte fakt takú zimu a zo strany bytovky nie je ochota niečo riešiť, tak na tvojom mieste by som zateplil obývačku pod podlahou - napr. 2 cm tvrdený poystyrén (taký zelený alebo modrý), na to roznášaciu vrstvu a na to plávajúcu podlahu, ale hrubú, nie 7 mm (aspoň 8-9 mm) - tu máš návod, ako by to mohlo byť:

http://www.gipsol.sk/sucha-podlaha/

Je to síce trochu investícia a trochu sa vám zvýši podlaha v obývačke, ale aspoň nebudete trpieť chladom.
Žiaľ Chobot ale musím Ti oponovať a nesúhlasiť s navrhovaným riešením. Verím,že sa nanahneváš. Tvoja skladba čo navrhuješ nie je vhodná jednak kvôli zvýšeniu podlahy-polystyrén alebo tvrdený podlahový nobasil 20mm je málo ten by mal byť opatrený lepenkou, na to potom ako nazývaš roznášaciu vrstvu-zaťažovací cem.poter minimálnej hrúbky o 10 mm viac, ako izolant, čiže min.30 mm. Na to samonivelizačný poter 12 mm, podkladná fólia pod laminátovú podlahu a samotná podlaha hr.9 mm. Celá hrúbka je tak 63,5 mm- čo je dosť. Ale je treba zvážiť, že už sú nad stropným panelom podlahové vrstvy (predpokladám podľa zvyklostí má hr.50 mm). Ak na to by sa zvýšilo zaťaženie Tebou navrhované zákonite by to malo byť posúdené statikom, ale môžem tvrdiť, že by s tým nesúhlasil, nakoľko by neúmerne zvýšil trvalé zaťaženie stropných panelov a to si na triko žiadny statik nezoberie. No a hlavne účelom je zabrániť prenikaniu chladu cez strop nad vstupnými priestormi a podlahu. Veď aj pri zateplovaní budovy sa izolant dáva z vonkajčej strany, lebo chceš zamedziť prieniku zimy a nie naopak.
Tá podlaha z linku zas má hrúbku (ak si dobre pamätám cca 13,5 cm) hodí sa skôr ako nová skladba pre RD.
Ja by som trvala len na zateplení stropu spoločných priestorov a rozumní súsedia by tomalo pochopiť a akceptovať. U nás v bloku tiež mali mnohí námietky, že načo tam zateplovať (rodina ktorá býva nad vstupom má tie isté problémy). Po vysvetlení prečo musia byť tieto úpravy urobené tak ale aj so slovami, že skúste sa vymeniť s nimi čo i len na týždeň, potom pochopíte, súhlasili. Mnoho ľudí si myslí, (niektorí sú aj presvedčení, aj keď nie sú odborníci) že majú pravdu a len po niekoľkonásobnom argumentovaní a vysvetlovaní, poukazovaním na negatíva ba aj pozitíva toho, čo je naozaj dobré, zistia že sa mýlili.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Chobot Pozri príspevok
Ak máte fakt takú zimu a zo strany bytovky nie je ochota niečo riešiť, tak na tvojom mieste by som zateplil obývačku pod podlahou - napr. 2 cm tvrdený poystyrén (taký zelený alebo modrý), na to roznášaciu vrstvu a na to plávajúcu podlahu, ale hrubú, nie 7 mm (aspoň 8-9 mm) - tu máš návod, ako by to mohlo byť:

http://www.gipsol.sk/sucha-podlaha/

Je to síce trochu investícia a trochu sa vám zvýši podlaha v obývačke, ale aspoň nebudete trpieť chladom.
možno by pomohla aj výmena vstupných dverí do bytu, svojho času som si dal bezpečnostné dvere s vnútornou vrstvou z nobasilu (tepelná aj protipožiarna izolácia) a subjektívne sa mi zvýšila podlahová teplota v byte, už toľko nepodfukovalo pod dvere
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zitulda Pozri príspevok
Žiaľ Chobot ale musím Ti oponovať a nesúhlasiť s navrhovaným riešením. Verím,že sa nanahneváš. Tvoja skladba čo navrhuješ nie je vhodná jednak kvôli zvýšeniu podlahy-polystyrén alebo tvrdený podlahový nobasil 20mm je málo ten by mal byť opatrený lepenkou, na to potom ako nazývaš roznášaciu vrstvu-zaťažovací cem.poter minimálnej hrúbky o 10 mm viac, ako izolant, čiže min.30 mm. Na to samonivelizačný poter 12 mm, podkladná fólia pod laminátovú podlahu a samotná podlaha hr.9 mm. Celá hrúbka je tak 63,5 mm- čo je dosť. Ale je treba zvážiť, že už sú nad stropným panelom podlahové vrstvy (predpokladám podľa zvyklostí má hr.50 mm). Ak na to by sa zvýšilo zaťaženie Tebou navrhované zákonite by to malo byť posúdené statikom, ale môžem tvrdiť, že by s tým nesúhlasil, nakoľko by neúmerne zvýšil trvalé zaťaženie stropných panelov a to si na triko žiadny statik nezoberie. No a hlavne účelom je zabrániť prenikaniu chladu cez strop nad vstupnými priestormi a podlahu. Veď aj pri zateplovaní budovy sa izolant dáva z vonkajčej strany, lebo chceš zamedziť prieniku zimy a nie naopak.
Tá podlaha z linku zas má hrúbku (ak si dobre pamätám cca 13,5 cm) hodí sa skôr ako nová skladba pre RD.
Ja by som trvala len na zateplení stropu spoločných priestorov a rozumní súsedia by tomalo pochopiť a akceptovať. U nás v bloku tiež mali mnohí námietky, že načo tam zateplovať (rodina ktorá býva nad vstupom má tie isté problémy). Po vysvetlení prečo musia byť tieto úpravy urobené tak ale aj so slovami, že skúste sa vymeniť s nimi čo i len na týždeň, potom pochopíte, súhlasili. Mnoho ľudí si myslí, (niektorí sú aj presvedčení, aj keď nie sú odborníci) že majú pravdu a len po niekoľkonásobnom argumentovaní a vysvetlovaní, poukazovaním na negatíva ba aj pozitíva toho, čo je naozaj dobré, zistia že sa mýlili.
Nemyslel som, aby si dala izoláciu a na to poter, ale izoláciu, na to trebárs sadrokartón ako roznáaciu vrstvu a na to laminátovú podlahu. Takto by sa to navýšilo len o nejakých 4,2 cm (polystyrén 2 cm, SDK 1,2 cm a laminát 0,9 cm).

Alebo v Baumaxe majú také izolačné dosky pod laminátovú podlahu hrubé 0,5 cm, aj tie by už zabezpečili akú takú izoláciu - prípadne dať tam 2 vrstvy. V žiadnom prípade som nemyslel betónový poter, ale len dočasnú vrstu izolácie pod lam. podlahu. Ak v obývačke nemajú podlahu príliš zaťaženú nábytkom, tak ten SDK by mohli aj vynechať a rovno na extrudovaný polystyrén dať laminát.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jajax Pozri príspevok
sito dakujem ale asi to bude stale len boj s veternymi mlynmi.ale nevzdavame sa a skusame to znovu a znovu.hadam raz...

Jajax, máš smolu, nie v tom, aký máš byt v obytnom dome, ale v dome je ďalších 47 bytov v ktorých bývajú neprispôsobili občania. Nie v tom zmysle, že by to boli asociáli, ale nevedia kde bývajú, alebo nechcú vedieť, možno si žijú ako p..... v žite. Zitulda to v príspevku 34 veľmi dobre vystihla. Skús si vlastníkov otestovať, či sú schopní rozmýšľať.

Navrhni im hlúposť, kravinu. Ak dokážu pochopiť, že to čo im navrhuješ je kravina, tak potom by mali byť schopní navrhnúť aj optimálne riešenie problému. Hlavný vchod do domu je teba zamurovať, aby sa teplota pod našou obývačkou vyrovnala aspoň na úroveň bicyklárne. A všetci budeme používať zadný, rezervný, núdzový vchod do domu , tiež patrí všetkým a nespôsobuje podchladenie našej obývačky, bytu. Jasné, budú si klepať po hlave, svojej, ale budú myslieť na tvoju. A to je dôkaz, že sú schopní reálne uvažovať, rozmýšľať.

Potom im môžeš navrhnúť, že keď máš prispievať na strechu a musia všetci, tak prečo ostatní nemajú záujem riešiť váš problém spoločne, nebývajú v tom istom dome?


Spôsobov je viac:


Môžu Vám zo spoločného fondu opráv vymeniť radiátor v obývačke, aby v nej bola minimálna teplota 20 °C, čo vám bude kompenzovať nevýhodu vašej obývačky. Jej podchladzovanie všetkými ľuďmi, ktorí otvoria dvere do spoločného domu, je jedno, či je to návšteva niektorého bytu, alebo je to bývajúci v niektorom byte, svojím vstupom do domu vždy znevýhodní vašu obývačku.


Ale ak máte pomerové meranie, tak dodávateľ merania Vám výkon zohľadní korekciou, koeficientom, tým zruší vaše zvýhodnenie, ktoré Vám odsúhlasili , pretože berie do úvahy výkon radiátora, nie zohľadnenie ostatných vlastníkov za vašu nevýhodu obývačke v dome,

V tom prípade by Vám mali ostatní vlastníci odsúhlasiť korekciu za nevýhodnú polohu miestnosti v adekvátnej, optimálnej výške odpisu nameraných jednotiek. Nemali byť to byť omrvinky, šupky!


Ďalšia možnosť je zveľadiť prístup do domu a tým zvýšiť imidž domu, že v ňom nebývajú p ...... A pri tej príležitosti môžu vyriešiť aj váš problém. Než upravia strop vo vestibule, môžu zatepliť vašu obývačku zo spodnej miestnosti, vestibulu. Ak to nespravia a časom Vám dajú za pravdu, tak dom bude znášať investície na viac. Vždy je to o tom, zvážiť reálne možnosti domu.


V konečnom dôsledku, vždy sa môžete obrátiť na súd, ak máte dostatočné dôkazy, že ostatní vlastníci nie sú ochotní optimálne, rozumne riešiť spoločné prostredie domu a oprávnené požiadavky vyplývajúce z dohody a zdravého rozumu bývajúcich v dome, vlastníkov bytov, domu.


Ale to je posledná možnosť, skúste Zituldin návrh. Možno začne vietor fúkať opačný smerom a mlyny začnú mlieť vo Váš prospech, ak bývajú vo vašom dome ľudia.


Myslím, že ste spravili všetko preto aby ste mali v byte optimálnu tepelnú pohodu. To čo Vám tu poradili je len na vaše náklady, ak to spravíte dáte za pravdu ostatným, že ich sa to netýka.


Pomôž si sám, aj Pánbožko Ti pomôže!
Aj keď Ti akokoľvek poradaci poradia nie je to nič platné proti rozhodnutiu vlastníkov vo vašom dome.

To je rozhodujúce.

No rady ho môžu ovplyvniť, nie rozhodnúť.

Ak by s radou boli oboznámení všetci vlastníci bytov, výsledok rozhodnutia by bol podmienený ich rozmýšľaním.


A prečo by sme ich nemohli oblafnúť, keď sa im nechce rozmýšľať!

Niektorí radia kvôli bodom a súhlasom.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Sito, vieš, rada si ťa prečítam.....len:

1/ nikedy aj velmi dobre píšeš
2/ niekedy aj veľmi dlho píšeš
3/ niekedy aj velmi velké písmo píšeš /ešte chvalabohu vidím/
4/ niekedy aj dosť sarkasticky píšeš

takže , uber z každeho trochu a bude to fajn
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jajax Pozri príspevok
zitulda o zateplenie stropu vstupnej haly sme sa snazili uz pred rokmi.ostatni najomnici sa nam doslova vysmiali-vobec neprehanam.je to proste nieco co sa tyka len nasej rodiny a nikoho to tu nezaujima.
nasa obyvacka je presne nad vestibulom kde sa nachadzaju chranky a priamo do vestibulu vedu vchodove dvere.aspon ze ostatne miestnosti mame nad bicyklarnami kde sa sice nekuri ale aspon su tam zavrete dvere.takze tam nie je ani zdaleka taka zima ako vo vestibule.
Neviem aké mate dvere vo vchode, ale my sme mali také, že keď pred pár rokmi bili väčšie mrazy pomrzli nám všetky kvety.Vlastník ktorý býva nad týmto vchodom to samozrejme citil poriadne...Zisťovali sme si aj strop v tejto miestnosti a keď sme odmontovali svietidlo zistili sme, že je strop zateplený, či kvalitne to už netvrdím. Takže pri ďalšom zateplení by bol problém s uchytením a muselo by sa použiť k tomu aj primerane dlhé ukotvenie. Celý problém vyriešili nové kvalitné dvere a kvety aj pri nedávnych mrazoch krásne oživujú chodbu a vlastník nad vchodom je maximálne spokojny.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Sito, vieš, rada si ťa prečítam.....len:

1/ nikedy aj velmi dobre píšeš
2/ niekedy aj veľmi dlho píšeš
3/ niekedy aj velmi velké písmo píšeš /ešte chvalabohu vidím/
4/ niekedy aj dosť sarkasticky píšeš

takže , uber z každeho trochu a bude to fajn
Som rád, že Ti slúži zrak. No ešte radšej som , že uvažuješ, rozmýšľaš, keby bolo takých viac, možno časom, snáď to nebude trvať storočia. Včera som čítal v novinách ( s rezervou ) Premier Fico povedal, " lepšie ako odpustiť daň DPH na automobily je investovať do zateplenia. Aký to bude mať význam, keď sa nebudú ľudia riadiť zdravým rozumom? Tí, čo plytvajú budú tlieskať. Ti, čoho nemajú, budú jasať. Vždy je to o určitej skupina, ktorá nemá s rozhodnutia prospech a dopláca na rozhodnutie väčšiny národa, pretože tí, ktorí tvoria zákony, zvolil Národ, aj ak to bola menšina, štyri roky je to fakt. Ti ľudia môžu určiť správny smer, no môžu sa myliť a omyl bude znášať národ, preto sa treba starať a riešiť problémy na úrovni obytného domu, kde je to najefektívnejšie, ak to vlastníci domu pochopia.

Ďakujem Ti za otvorený názor. Je to vždy lepšie ako mlčiaca väčšina, ale v obytných domoch je to pravidlo. Až ked sa niečo v....., potom chceme byť múdri.

Porekadol. Pozde milý drozde.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať