Zavrieť

Porady

Hranice stavby od susedov

Dobry den,
mohol by mi prosim niekto poradit ohladom hranic stavby od susednych pozemkov. My mame pozemok siroky 12,2 m, takze ked chceme stavat dom aspon 8m siroky, tak nam ostavaju len 4m. Viem, ze minimalne hranice maju byt myslim 2m z jednej a 5m z druhej strany?? Pre nas by bolo najlepsie mat z jednej strany kde nebudu okna 1m a z druhej strany 3m. Bude to mozne ak budeme mat suhlasy susedov alebo nam to stavebny urad nepovoli?
Dakujem
Usporiadat
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jun2006 Pozri príspevok
CIMOM:
asi som mimo, lebo prisamvacku, dobre nerozumiem...
Resp. chapem to takto:

1. pokial v lokalite existuje uzemny plan - mozno RD osadit na pozemok len v sulade s uzemnym planom
2. ak plan neexistuje, je mozne osadit RD na pozemok aj priamo na hranicu pozemku, pricom vsak k susedovi nesmie byt ziadne okno z obytnej miestnosti (teda napr. z kupelne, spajze moze)
3. v oboch pripadoch nie je nutny suhlas suseda so sposobom osadenia na pozemok

pochopil som to spravne?
K bodom
1. Územný plán zóny, nie územný plán. Plán zóny je podrobnejší a môže riešiť umiestnenia stavieb konkrétne na jednotlyvých pozemkoch. Napr. pri úzkych pozemkoch je podľa plánu zóny umiestnený RD vždy na hranici pozemku tak, aby mohol každý postaviť svoj RD. (RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; ....)

2. Nesprávne pochopené, treba si prečítať ešte raz môj príspevok.

3. Správne, súhlas suseda nie je potrebný.

Určite aj k tejto otázke viac na téme :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html



CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 03.03.09 at 18:37
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

CIMOM Pozri príspevok
K bodom
1. Územný plán zóny, nie územný plán. Plán zóny je podrobnejší a môže riešiť umiestnenia stavieb konkrétne na jednotlyvých pozemkoch. Napr. pri úzkych pozemkoch je podľa plánu zóny umiestnený RD vždy na hranici pozemku tak, aby mohol každý postaviť svoj RD. (RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; ....)

2. Nesprávne pochopené, treba si prečítať ešte raz môj príspevok.

3. Správne, súhlas suseda nie je potrebný.

Určite aj k tejto otázke viac na téme :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html



CIMOM
CIMOM:

ocenujem, ze sa tu venujes pomoci ludom
ja som doposial sice nieco staval - ale nebol som pri vybavovani papierov, len pri samotnej realizacii, resp. osobne som staval iba na zakladoch stareho baraku a tam som povolenia s nikym neriesil .-)) (hanbim sa za to),

ale aspon raz by som chcel nieco spravit legalne, preto pekne prosim:

mozes mi polopatysticky priblizit ten bod 2? Dnes som mal tazky den

Zatial si idem prejst tie ostatne prispevky
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jun2006 Pozri príspevok
CIMOM:

ocenujem, ze sa tu venujes pomoci ludom
ja som doposial sice nieco staval - ale nebol som pri vybavovani papierov, len pri samotnej realizacii, resp. osobne som staval iba na zakladoch stareho baraku a tam som povolenia s nikym neriesil .-)) (hanbim sa za to),

ale aspon raz by som chcel nieco spravit legalne, preto pekne prosim:

mozes mi polopatysticky priblizit ten bod 2? Dnes som mal tazky den

Zatial si idem prejst tie ostatne prispevky

Ak nie je spracovaný územný plán, teda ani územný plán zóny, nemožno s umiestnením stavby RD na hranici pozemku ani uvažovať, platia vzdialenosti v § 6 vyhl. 532/2002. Min. 2 m od hranice pozemku za podmienky, že nie je na RD od suseda žiadne okno z obytnej miestnosti.

Poz. : Mnou spomínaný územný plán zóny môže v stiesnených pomeroch na pozemkoch riešiť aj iné umiestnenie. To je to, že napr. stavba RD môže byť na hranici pozemku, ale zároveň rieši aj umiestnenie stavieb na susedných pozemkoch, resp. celé dané územie.

Dúfam, že to stačí.

Ak je konkrétna otázka, tak poprosím ju uviesť na mnou založenú stránku. Potom sa mi lepšie orientuje v príspevkoch , ktoré som už napísal. Dík.

http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 03.03.09 at 20:18
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

ano, sefe. Rozumiem a dakujem!
0 0
lucinkaa lucinkaa

lucinkaa je offline (nepripojený) lucinkaa

Ahoj,
potrebovala by som poradiť v tejto veci:

sused stavá dom od plotu má hranicu dodržanú smerom do záhrady má okno zo spálne na ktoré si pýtal od nás povolenie- dali sme mu. Ibaže včera sme zistili, že začal robiť nadstavbu a bude tam mať dve okná, na ktoré nedostal od nás povolenie. A ešte tie okná nemal ani v projektovej dokumentácii (pretože ju menil 3x a dal ju iba stavbárovi, ktorý mu vykonáva stavbu), nemal túto zmenu danú ani na obecnom úrade, nemal to ob. úradom odsúhlasené. Bolo mi povedané, že môže mať okná bez môjho súhlasu, pretože sú domy od seba 18m a neráta sa do toho záhrada, a že si bral štátnu pomoc a preto nemohol stavať vrch. A že teraz si túto zmenu mohol urobiť bez schválenia obcou? Nezdá sa Vám to nejaké divné????? No, ale hlavne mi ide o to či môže mať okná bez nášho súhlasu do záhrady, či je to tak s tými 18m medzi domami. Dík za skorú odpoveď.
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

Hm, prepac, ale nechapem preco sa rozculujes.. Stavia na svojom? Stavia. Tak co ta je do toho, ako si to stavia?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ako daleko ma dom od vasho pozemku?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lucinkaa Pozri príspevok
Ahoj,
potrebovala by som poradiť v tejto veci:

sused stavá dom od plotu má hranicu dodržanú smerom do záhrady má okno zo spálne na ktoré si pýtal od nás povolenie- dali sme mu. Ibaže včera sme zistili, že začal robiť nadstavbu a bude tam mať dve okná, na ktoré nedostal od nás povolenie. A ešte tie okná nemal ani v projektovej dokumentácii (pretože ju menil 3x a dal ju iba stavbárovi, ktorý mu vykonáva stavbu), nemal túto zmenu danú ani na obecnom úrade, nemal to ob. úradom odsúhlasené. Bolo mi povedané, že môže mať okná bez môjho súhlasu, pretože sú domy od seba 18m a neráta sa do toho záhrada, a že si bral štátnu pomoc a preto nemohol stavať vrch. A že teraz si túto zmenu mohol urobiť bez schválenia obcou? Nezdá sa Vám to nejaké divné????? No, ale hlavne mi ide o to či môže mať okná bez nášho súhlasu do záhrady, či je to tak s tými 18m medzi domami. Dík za skorú odpoveď.
Vašu otázku som to jednoducho vysvetlil v príspevku č. 5 v tejto réme.
Viac je toho aj na linku http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html v napr. príspevku 3 a tuším 32, 79 a 92.


CIMOM
0 0
lucinkaa lucinkaa

lucinkaa je offline (nepripojený) lucinkaa

Jun2006, neviem čo do toho pcháš nos, keď nevieš poradiť. Aj keď stavia na svojom pozemku tak sa ma to dotýka, som jeho sused. Ak Tebe bude niekto stavať pod nosom, tak sa budeš do toho starať. Takže budem rada, keď sa do toho nebudeš ozývať. Iba ak mi dáš super radu.

Cimom, ďakujem za odpoveď.
0 0
radokar radokar

radokar je offline (nepripojený) radokar

A čo prístavba k domu, ktorý je už teraz postavený 120 cm od susedného pozemku. Umiestnenie prístavby k inej strane domu nie je možne, el. vedenie, cesta a tak.
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
CIMOM Pozri príspevok
V príspevku, nebudem citovať koho ( nie je to podstatné ) je uvedené, že odpredať pás pozemku niekomu, susedný pozemok tým pádom už nie je susedný a je to OK.

Tak toto je pekná bl... Neexistuje.
§ 59 písm. b) stavebného zákona - doporučujem pozrieť


CIMOM
Zdravím CIMON, nemyslím, že máš pravdu. Nie je to blbosť. Len asi ti ušla informácia, lebo aj v citáte je podávaš inak ako bola v skutočnosti myslená.

Išlo o to, že mám pozemok a suseda s ktorým sa neviem dohodnúť. Tak trebárs 1m široký pás svojho pozemku predám svojmu známemu a teda sa mojím novým susedom stane môj známy, ktorý už nebude robiť problémy. Teda tým pádom môj pôvodný sused neprajník už nie je účastníkom konania, ale stal sa ním môj známy a teda je problém poriešený.

Alebo azda takýto predaj obmedzuje nejaký zákon?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať