Zavrieť

Porady

Mám mu dať trvalý pobyt??

snáď milá osôbka
Mám už dlhšiu dobu taký malý problémik: som majiteľkou rodičovského domu, rodičia samozrejme ešte v dome žijú, s nimi v spoločnej domácnostio žije aj moja sestra/nie je spolumajiteľkou/ s frajerom, no a ten odo mňa chce, aby som mu povolila trvalý pobyt na tejto adrese. Mne sa do toho akosi nechce, lebo tuším, že v prípade rozchodu "kvázi švagra" s mojou sestrou budú len problémy...ešte stále platí, že môže mať trvalú adresu mesta, kde žije? ak sa poháda so sestrou má právo odo mňa pýtať náhradné ubytovanie? ešte stále je aktuálny zo zákona prechodný pobyt? Aké mám vlastne kompromisné
možnosti a čo by ste v takej situácii robili Vy???
Iróniou je, že vlastná mama mu trvalý pobyt nechce povoliť /v jeho rodno-rodičovskom dome žijú aj iní ľudia ako jeho mama/, takže je to tiež komplikované...
Usporiadat
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
t.betinka čo sa týka tvojej dcery, všetko je inak. Ako 23 ročná už má OP a v ňom uvedené tr. bydlisko a aby to nebolo na východe, musela by sa prihlásiť na nový trvalý pobyt a požiadať o vydanie nového OP.
Neviem, čo máš napísané v nájomnej zmluve, ale ešte som sa nestretla s tým, aby prenajímateľ mal dať náhradné ubytovanie nájomníkom pri zrušení zmluvy. Zvykne sa tam uvádzať výpovedná lehota, ale to neznamená náhradné ubytovanie. Ale ako hovorím, neviem čo máš v nájomnej zmluve uvedené.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Pohar - môj brat je tam naozaj stále evidovaný. Od vtedy musel už vybavovať nový OP a znova mu bol vydaný na tú istú adresu. Keď som naposledy vybavovala sebe nový OP, len sa ma opýtali, či platí adresa uvedená v pôvodnom OP. Ďalej to neskúmali, tak asi preto má aj on stále tú istú adresu.
So švagrinou a jej deťmi máme korektný vzťah a brat ich zrejme neotravuje, tak to nerieši.

Ivka70- keď som dnes zavolala na ObÚ, tak mi tvrdili, že to nejde zrušiť niekomu trvalý pobyt. Keď som ich upozornila na to, čo si mi napísala, tak mi odporučili zavolať neskôr, že si to overia. Po hodine mi oznámili, že je to naozaj tak, ako si tvrdila ty.Takže si mala pravdu a ja som zavadzala, aj keď som to mala overene. Ako je vidieť, nie vždy overené je naozaj pravdive. To mínusko si mi dala právom.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

[quote=tutiola;1023229]Pohar - môj brat je tam naozaj stále evidovaný. Od vtedy musel už vybavovať nový OP a znova mu bol vydaný na tú istú adresu. Keď som naposledy vybavovala sebe nový OP, len sa ma opýtali, či platí adresa uvedená v pôvodnom OP. Ďalej to neskúmali, tak asi preto má aj on stále tú istú adresu.
So švagrinou a jej deťmi máme korektný vzťah a brat ich zrejme neotravuje, tak to nerieši.

tak potom je to len dobrá vola ex manželky.
pretože ona vlastne ho moze kludne hocikedy odhlasit, a bude nahlaseny na obec...alebo tam kde chce on.....
nový OP - tam by mali mat sucasne stavy pobytov.....ale najlepšie je so to zistit priamo na evidencii obyvatelstva na urade
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tutiola Pozri príspevok

Ivka70- keď som dnes zavolala na ObÚ, tak mi tvrdili, že to nejde zrušiť niekomu trvalý pobyt. Keď som ich upozornila na to, čo si mi napísala, tak mi odporučili zavolať neskôr, že si to overia. Po hodine mi oznámili, že je to naozaj tak, ako si tvrdila ty.Takže si mala pravdu a ja som zavadzala, aj keď som to mala overene. Ako je vidieť, nie vždy overené je naozaj pravdive. To mínusko si mi dala právom.
No nestíham sa čudovať... aby porada učila tých, čo by to mali mať v malíčku....


Podobnú situáciu som zažil minule na pošte, kde som chcel odhlásiť TV a rozhlas. poplatky. Tvrdili mi, že musím priniesť darovaciu zmluvu, že TV prijímač darujem osobe ZŤP. Vysvetlil som im, že zákon, podľa ktorého sa to kedysi tak robilo sa zmenil už pred rokom. Tak mi to s nevôľou zobrali...
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

TUTIOLA mas pravdu precitala som si najomnu zmluvu je tam 3 mesacna vypovedna doba sam prenajimatel nam povedal ak mu z prace daju vypoved on sa nastahuje do toho bytu kde budeme my v najme tak nas nevyhodi na ulicu ale nam najde nahradny najom dufam ze ho nevyhodia a ak tak ze dodrzi slub.Vcera som bola s dcerkou na matrike tam nam povedali prenajimatel musi prist s nami ma si doniest list vlastnicstva a ma dat nam suhlas na prechodny pobyt ja v obcianke uz by som mala napisanu aj ulicu aj dcerka ale trvaly bude mat na vychode.Zdravim.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím opýtam sa,

ako je to v prípade, ak sa manželia rozvedú, počas manželstva pri podnikaní bol celý dom prevedený na manželku s tým, že manžel tam má do smrti užívacie právo.

teraz sa po dohode vyrovnajú tak, že manžel zaplatí bývalej viac ako polovičnú cenu domu a tak sa stane vlastníkom domu aj spolu s priateľkou s ktorou bude splácať úver na vyplatenie bývalej manželky.

v tom dome majú nahlásené trvalé pobyty aj ich tri deti, všetky sú už dospelé, dve tam naozaj bývajú jedno býva mimo domu u priateľky. má 21

môže tento nový vlastník spolu s priateľkou ako majitelia nehnuteľnosti zrušiť tomuto jednému dospelému dieťaťu trvalý pobyt a musia mu dať náhradné ubytovanie??? potrebujú k tomu súhlas dosp. dieťaťa aby mu mohli zrušiť trvalý pobyt????
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Oprávnený majiteľ nehnuteľnosti môže povoliť trvalý pobyt vo svojej nehnuteľnosti komukoľvek a kedykoľvek a tak isto mu ho môže zrušiť. Osoba bez trvalého pobytu má následne na obecnom úrade ako trvalý pobyt vedenú tú obec resp. mesto.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Niečo o pobytoch:
  • INFORMÁCIE pre občanov o TRVALOM POBYTE


  • S účinnosťou od 01. júla 2006 vstúpil do platnosti Zákon 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR a novela, Zákon 454/2004 Z.z., ktorými sa menia podmienky evidovania prihlásenia, odhlásenia, respektíve pohybu občanov na území Slovenskej republiky.


  • TRVALÝ POBYT


  • PRIHLÁSENIE


  • Občana k trvalému pobytu


  • Občan hlási začiatok a skončenie trvalého pobytu, pričom môže mať iba jeden trvalý pobyt. Pri hlásení môže uviesť aj svoju národnosť a akademický titul.


  • Potrebné doklady:


  1. platný občiansky preukaz (ak ho občan nemá, potrebuje Potvrdenie o občianskom preukaze, ktorý vydáva príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru podľa trvalého bydliska)
  2. u dieťaťa mladšieho ako 15 rokov – rodný list (originál, ktorý po prihlásení na pobyt ohlasovňa vráti)
  3. originál doklad o oprávnení užívať byt alebo inú miestnosť, alebo písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti, alebo písomný súhlas prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia s overeným podpisom vlastníka (-ov), viď Z. 454/2006, §3 ods.d, písm. 1,2,3,4.
  4. V prípade, že ide o rozvedených rodičov a ich maloleté deti, je nutné predložiť právoplatný rozsudok o rozvode rodičov, z ktorého jasne vyplýva, komu boli deti zverené do starostlivosti.




Za členov rodiny, prípadne za iných občanov žijúcich s nimi v domácnosti, môže hlásiť trvalý pobyt jeden z členov tejto rodiny alebo osoba s nimi žijúca.

Príklad:
Štvorčlenná rodina: 2 rodičia, 2 deti do 15 rokov – rodič prinesie občiansky preukaz svoj, svojho manžela, originály rodný listov detí, aktuálny originál listu vlastníctva, ak majú nehnuteľnosť. Všetky listiny po preskúmaní a poznačení budú občanovi vrátené. Na ohlasovni vyplnia tlačivá, po úkone stránka dostane potvrdenie o prihlásení na trvalý pobyt, na základe ktorého si bude môcť požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu. Lehota na vybavenie občianskeho preukazu je do 30 dní.

Za občana, ktorý pre svoj zdravotný stav nie je schopný hlásiť trvalé bydlisko bez mimoriadnych ťažkostí, môže túto povinnosť splniť ním splnomocnený zástupca. Potrebné doklady k trvalému pobytu zostávajú nezmenené, viď Zákon 454/2004 §4 ods.8.

Občan, ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa listu vlastníctva, nájomnej zmluvy, súhlasu vlastníka rodinného domu alebo ubytovacieho zariadenia, môže sa prihlásiť v ohlasovni v mieste narodenia, alebo ak sa nenarodil na území Slovenskej republiky, v ohlasovni, kde sa zdržiava. Občan v tomto prípade predkladá iba doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze), a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec – mesto pobytu, v tomto prípade Leopoldov.

Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia, s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni Leopoldov, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte. Občiansky preukaz občan odovzdá Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Hlohovci. V tlačive, ktoré vyplní na ohlasovni v Leopoldove, uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktoré je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.



ZRUŠENIE
trvalého pobytu



Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší:

  1. na základ oznámenia o zmene trvalého pobytu inej ohlasovne o skončení predchádzajúceho trvalého pobytu
  2. ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho
  3. na základe ohlásenia občana, ktorých ohlásil skočenie trvalého pobytu za účelom vycestovania do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí
  4. ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzie dokladu
  5. na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť, na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva
  6. na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo. Návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcovi
  7. ak budova zanikla.


Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa písm. d až g, je miestom trvalého pobytu občana mesto, na ktorého území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením na úradnej tabuli mesta po dobu 15 dní. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko a dátum narodenia občana.


PRECHODNÝ POBYT
Občan, ktorý sa bude zdržiavať viac ako 90 dní mimo svojho trvalého bydliska, je povinný ohlásiť ohlasovni v mieste prechodného pobytu do 10dní od jeho vzniku, začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu, pričom i v tomto prípade platia náležitosti prihlásenia prechodného pobytu ako u trvalého pobytu, a to ustanovenia a,b,c. Občan predloží platný občiansky preukaz, u detí do 15 rokov je to rodný list, v prípade rozvedených rodičov rozsudok o rozvode, v ktorom je uvedené, ktorý s rodičov má dieťa zverené do starostlivosti. Ďalej je to doklad o vlastníctve nehnuteľnosti. Občan si rozmyslí, na aký čas bude mať prechodný pobyt, najviac však na 5 rokov, ak prechodný pobyt trvá i po skončení predpokladanej doby, občan je povinný hlásiť prechodný pobyt znovu. Ak sa prechodný pobyt skončí pred uplynutím doby, na ktorú bol hlásený, občan je povinný túto skutočnosť ohlásiť na ohlasovni pobytu osobne.
0 0
Don133 Don133

Don133 je offline (nepripojený) Don133

Vieš zmluvy sú na to aby chránili obe strany...ked je vsetko OK tak v podstate je zmluva zbytočná...ak však nastane problém treba mat prečítané aj tie"malé"písmená....takže radšej priebežne sleduj ceny nájmu v okolí...možno nájdeš aj niečo výhodnejšie
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať