Zavrieť

Porady

PN skoncenie pracovneho pomeru

Chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Moju mamu vyhodili z prace pre financnu krizu a skoncenie pracovneho pomeru je k 28.2.2009.
Od 2.3.2009 bude mat PN pre zdravotne problemy.
A teraz by som potrebovala vediet ake su jej prava???
Na aku PN ma narok? Plati zamestnavatel....???
A musi sa prihlasit na pracovnom urade ked bude na PN?
Bude aj s PN dostavat nezamestnanecke?
Vie mi niekto vysvetlit vlastne ako to je?

Dakujem velmi pekne kazdy nam hovori nieco ine a aj tak je mamina v tazkej situacii a ja jej neviem vobec poradiť.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
No neviem, kde to mam zistit, aj tak ti pekne dakujem. Normalne mam chut dat ich presetrit na IP, ze co robia s pracovnikmi, ak im nechcu vyplatit odstupne, ci ako.0
Aj tak si velmi zlata, neviem, ci mame ten list prebrat, ci nie.
Neprebratím listu nič nevyriešite. Možno sem nakukne chobot alebo petra nová, neviem presne ako je to s počítaním doby pri skúšobnej dobe - keď je začiatok uprostred mesiaca.

Inak - bežná prax - skončenie pracovného pomeru počas skúšobnej doby ak ide zamestnanec na PN-ku. Tu IP nič nepomôže - zamestnávatel je v práve, nemusí uvádzať dôvod skončenia a môže skončiť aj počas PN-ky. Nemocenské naďalej vypláca soc. poisťovňa
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Vies, mne ide o to, ze si dovolia pocas pracovneho pomeru nutit ho tym, ze ho preradia pracovat do miesta bydliska, ak podpise dodatok, kde je PP na dobu urcitu, toto ma rozrusilo.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Vies, mne ide o to, ze si dovolia pocas pracovneho pomeru nutit ho tym, ze ho preradia pracovat do miesta bydliska, ak podpise dodatok, kde je PP na dobu urcitu, toto ma rozrusilo.
Ak by bol išiel na PN-ku o deň neskôr, už trvá jeho prac. pomer na dobu neurčitú a výpoveď mu môžu dať len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce ...

Nútiť podpísať dodatok ho nemôže, dodatok je platný len v prípade podpisu obidvoma stranami.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Pocitala som.
od 16.2. 10 dni je do 25.2.vratane.
od 26 2.je 10 dni do do 7.3.vratane to je tych 10 dni naviac SD , Tak nie je to ok??? teraz neviem, ak tak sa tam nevrati, ale preco by mal prist o peniaze?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ala, to počítanie nechajme na odborníkov ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

No, velmi rada, ak bude nejaky ochotny mi to vyratat, lebo podla toho , mu SD skoncila 7.3.2010. v nedelu.
Nevies, kto je v tomto tu odbornik??
Aj tak ti velmi pekne dakujem, si velmi zlata a mila a ochotna a atd......
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alaya1 Pozri príspevok
Pocitala som.
od 16.2. 10 dni je do 25.2.vratane.
od 26 2.je 10 dni do do 7.3.vratane to je tych 10 dni naviac SD , Tak nie je to ok??? teraz neviem, ak tak sa tam nevrati, ale preco by mal prist o peniaze?
Aj ked nie som odborníčka, môj názor: jeho skúšobná doba skončila 7.3.2010, t.j. do 7.3.2010 s ním mohli skončiť PP v skúšobnej dobe. S dámumom po 7.3.2010 už to možné nie je.

Presne ako píšeš. Ak by nemal žiadne prekážky na strane zamestnávatela a jeho PP začal 26.11.2009!!!, tak končí jeho SD uplynutím troch mesiacov t.j. 25.2.2010. On mal prekážky 10kalend.dní (26.2.-7.3.2010), takže jeho SD sa predlžuje o 10 kalend.dní, t.j. končí 7.3.2010.
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem, no neviem, ci aj dovolenka patri do prekazok v praci. On mal neviem, ci dva dni za minuly rok a musel si ich vybrat pocas SD.
Bola by som velmi rada, ak by mi niekto odpovedal, co sa v tom odborne pohybuje.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
alaya1 Pozri príspevok
Dakujem, no neviem, ci aj dovolenka patri do prekazok v praci. On mal neviem, ci dva dni za minuly rok a musel si ich vybrat pocas SD.
Bola by som velmi rada, ak by mi niekto odpovedal, co sa v tom odborne pohybuje.
Súhlasím s brčko-m, dovolenka sa počíta do odpracovaných dní a nie ako prekážka v práci.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Takze, ak som spravne pochopila. Manzelovi koncila SD dna 7.3.2010. Od 8.3.2010 je na DPN, no je to uz pre neho mimo SD. Takze ho teraz nermozu prepustit v SD, len podla ZP ako pracovnika so stalym PP, na neurcito.
Je nejaky § na to? Lebo v ZP je napisane, ze len 3 mesiace SD, ziadna specifikacia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tiež si myslím, že dovolenka sa neráta ako prekážka na strane zamestnanca.
Zákonník práce rieši prekážky v práci v piatej časti,
dôležíté osobné prekážky na strane zamestnanca v § 141,
ukončenie PP v skúšobnej dobe v § 72 ZP,
skúšobnú dobu v § 45,
počítanie času = doby je upravené v § 37 ZP
spôsoby ukončenia PP v § 59
Naposledy upravil brčko : 22.03.10 at 10:31 Dôvod: oprava zamestnavatela na zamestnanca
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem velmi pekne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

alaya1 Pozri príspevok
Takze, ak som spravne pochopila. Manzelovi koncila SD dna 7.3.2010. Od 8.3.2010 je na DPN, no je to uz pre neho mimo SD. Takze ho teraz nermozu prepustit v SD, len podla ZP ako pracovnika so stalym PP, na neurcito.
Je nejaky § na to? Lebo v ZP je napisane, ze len 3 mesiace SD, ziadna specifikacia.
brčko Pozri príspevok
tiež si myslím, že dovolenka sa neráta ako prekážka na strane zamestnanca.
Zákonník práce rieši prekážky v práci v piatej časti,
dôležíté osobné prekážky na strane zamestnanca v § 141,
ukončenie PP v skúšobnej dobe v § 72 ZP,
skúšobnú dobu v § 45,
počítanie času = doby je upravené v § 37 ZP
spôsoby ukončenia PP v § 59
Počítanie času je síce uvedené v § 37 ZP, ale to jej nepomôže, lebo toto ustanovenie len uvádza, že lehota trvá od prvého do posledného dňa doby, ale nevyplýva z toho, kedy je posledný deň danej lehoty:

Doba, na ktorú boli obmedzené práva alebo povinnosti, a doba, ktorej uplynutím je podmienený vznik práva alebo povinnosti, sa začína prvým dňom a končí sa uplynutím posledného dňa určenej alebo dohodnutej doby.

Alaya, ak sa chceš odvolať na nejaký paragraf, ktorý určuje, ako dlho trvá mesiac, treba sa pozrieť do Obč. zákonníka, ktorý je východzím pre ZP. To, čo nie je upravené v ZP sa riadi Obč. zákonníkom a tam v § 122 je upravené počítanie času:

(2) Koniec lehoty určenej podľa týždňov, mesiacov alebo rokov pripadá na deň, ktorý sa pomenovaním alebo číslom zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa lehota začína. Ak nie je takýto deň v poslednom mesiaci, pripadne koniec lehoty na jeho posledný deň.


Takže ak skúšobná doba začína 26.11., pri trvaní 1 mesiaca by skončila 26.12. Posledným dňom by bolo 25.12.

Keďže SD trvá 3 mesiace, koniec SD bude 26.2. - posledným dňom bude 25.2., ktorý sa ale predlžuje o 10 dní. Posledným dňom teda bude 7.3., po uplynutí 24. hodiny už zamestnávateľ nemôže ukončiť PP v SD. To, že 8.3.začala PN už neovplyvní SD, lebo PN začala po skončení SD - nultou hodinou nasledujúce dňa - teda po tom, čo sa SD skončila. Preto sa SD už nemôže predlžovať o dobu PN.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Chobot Pozri príspevok
Počítanie času je síce uvedené v § 37 ZP, ale to jej nepomôže, lebo toto ustanovenie len uvádza, že lehota trvá od prvého do posledného dňa doby, ale nevyplýva z toho, kedy je posledný deň danej lehoty:

Doba, na ktorú boli obmedzené práva alebo povinnosti, a doba, ktorej uplynutím je podmienený vznik práva alebo povinnosti, sa začína prvým dňom a končí sa uplynutím posledného dňa určenej alebo dohodnutej doby.

Alaya, ak sa chceš odvolať na nejaký paragraf, ktorý určuje, ako dlho trvá mesiac, treba sa pozrieť do Obč. zákonníka, ktorý je východzím pre ZP. To, čo nie je upravené v ZP sa riadi Obč. zákonníkom a tam v § 122 je upravené počítanie času:

(2) Koniec lehoty určenej podľa týždňov, mesiacov alebo rokov pripadá na deň, ktorý sa pomenovaním alebo číslom zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa lehota začína. Ak nie je takýto deň v poslednom mesiaci, pripadne koniec lehoty na jeho posledný deň.


Takže ak skúšobná doba začína 26.11., pri trvaní 1 mesiaca by skončila 26.12. Posledným dňom by bolo 25.12.

Keďže SD trvá 3 mesiace, koniec SD bude 26.2. - posledným dňom bude 25.2., ktorý sa ale predlžuje o 10 dní. Posledným dňom teda bude 7.3., po uplynutí 24. hodiny už zamestnávateľ nemôže ukončiť PP v SD. To, že 8.3.začala PN už neovplyvní SD, lebo PN začala po skončení SD - nultou hodinou nasledujúce dňa - teda po tom, čo sa SD skončila. Preto sa SD už nemôže predlžovať o dobu PN.
díky chobot, som nevedela, kde v OZ sú spomínané lehoty. Ale pozor, toto nie je lehota, ale doba a to je rozdiel. Pri lehote napr. ak by pripadala na nedelu, sa lehota končí v pondelok a ráta sa odo dna nasledujúceho po určitej udalosti. Práve preto končí lehota v den, ktorý je zhodný s dnom udalosti, lebo den udalosti sa neráta.

V prípade SD však nejdeide o lehotu ale o dobu a to je rozdiel. Doba začína prvý a končí posledným dohodnutým dnom, tj. začína 26.11. a končí 25.2. a nie 26.2. V takom prípade by mu SD ešte trvala, ak by bez prekážok končila 26.2.

Ak by platilo to čo píšeš, tak by každému, čo začal PP napr. 1.3. skončila SD 1.6. a nie 31.5.

Toto som čítala niekde aj na stránkach tuším epi alebo od iného právnika, že nastala zmena v Zákonníku práce z výpovednej lehoty na výpovednú dobu. (dúfam, že si to dobre pamätám)
Naposledy upravil brčko : 22.03.10 at 11:13
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
díky chobot, som nevedela, kde v OZ sú spomínané lehoty. Ale pozor, toto nie je lehota, ale doba a to je rozdiel. Pri lehote napr. ak by pripadala na nedelu, sa lehota končí v pondelok a ráta sa odo dna nasledujúceho po určitej udalosti. Práve preto končí lehota v den, ktorý je zhodný s dnom udalosti, lebo den udalosti sa neráta.

V prípade SD však nejdeide o lehotu ale o dobu a to je rozdiel. Doba začína prvý a končí posledným dohodnutým dnom, tj. začína 26.11. a končí 25.2. a nie 26.2. V takom prípade by mu SD ešte trvala, ak by bez prekážok končila 26.2.

Ak by platilo to čo píšeš, tak by každému, čo začal PP napr. 1.3. skončila SD 1.6. a nie 31.5.

Toto som čítala niekde aj na stránkach tuším epi alebo od iného právnika, že nastala zmena v Zákonníku práce z výpovednej lehoty na výpovednú dobu. (dúfam, že si to dobre pamätám)
Áno, je rozdiel medzi lehotou a dobou čo sa týka ich konca:

Lehota
- termín skúšobná lehota sa používal v rámci pracovnoprávnej oblasti do 30. 6. 2003

- lehota sa začína v deň, keď sa právo mohlo uplatniť prvýkrát

- ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok - posledným dňom je najbližšie nasledujúci pracovný deň (väčšinou pondelok, ak to nie je tiež sviatok)


Doba

- od 1. 7. 2003 sa používa len termín skúšobná doba, už nie lehota



- doba začína plynúť prvým dňom, keď nastala rozhodujúca skutočnosť a končí sa uplynutím posledného dňa stanovenej alebo dohodnutej doby



- do plynutia doby sa, na rozdiel od plynutia lehoty, započítava aj deň, keď došlo k rozhodujúcej skutočnosti určujúcej jej začiatok - ak teda vychádza posledný deň skúšobnej doby na sobotu, nedeľu alebo sviatok, v ten deň sa aj končí


Ale záver máme rovnaký, SD skončila 7.3.2010
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím,
pre objasnenie, čo som písala: pri tvojom prvom rátaní si sa asi o den pomýlil, lebo ak by normalne SD skončila 26.2., tak + 10dní by bolo 8.3., nie 7.3.
tiež som našla napr. tento príspevok (aj ked to nie je ten čo som myslela v predchádzajúcom príspevku)


zdroj:
http://old.iura.sk/_info/casak/8_2003/27.htm

Pojmy lehota a doba

Aký je rozdiel medzi slovom lehota a doba? Od 1. 7. 2003 sa skúšobná lehota mení opäť na skúšobnú dobu. Má to nejaký význam?

Do 1. 4. 2002 sa v pracovnom práve používal pojem skúšobná doba. Od 1. 4. 2002 bol uzákonený pojem skúšobná lehota, čo však v praxi spôsobovalo problémy, najmä ak posledný deň lehoty pripadol na sobotu, nedeľu alebo sviatok.

Doba začína plynúť už prvým dňom, kedy nastala rozhodujúca skutočnosť a končí sa uplynutím posledného dňa stanovenej alebo dohodnutej doby. Znamená to, že do plynutia doby sa započítava aj deň, keď došlo k rozhodujúcej skutočnosti určujúcej jej začiatok.

Lehota začína plynúť odo dňa, keď sa právo mohlo uplatniť prvýkrát. Do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Znamená to, že lehota určená podľa dní sa začína dňom nasledujúcim po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok. Posledný deň lehoty určenej podľa týždňov, mesiacov alebo rokov pripadá na deň, ktorý sa pomenovaním alebo číslom zhoduje s dňom pripadajúcim na udalosť, od ktorej začína lehota plynúť. V prípade, ak takýto deň v mesiaci nie je, posledný deň lehoty pripadne na posledný deň v mesiaci. Ak posledný deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, posledným dňom lehoty je najbližšie nasledujúci pracovný deň.

Od 1. 7. 2003 ak posledný deň skúšobnej doby pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, skúšobná doba sa končí týmto dňom, t. j. v sobotu, nedeľu alebo vo sviatok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
súhlasím,
pre objasnenie, čo som písala: pri tvojom prvom rátaní si sa asi o den pomýlil, lebo ak by normalne SD skončila 26.2., tak + 10dní by bolo 8.3., nie 7.3.
tiež som našla napr. tento príspevok (aj ked to nie je ten čo som myslela v predchádzajúcom príspevku)
Nie, dobre hovoríme obaja. To, že skončí 8.3. znamená, že 8.3. už nie je SD, teda nultou hodinou 8.3. skončila.

7.3. do 24:00 ešte SD trvala. Preto nehovorím, že skončila 7.3., ale 8.3.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem Vam velmi pekne obidvom, velmi ste mi pomohli, mozno aj inym, co s tym maju problem. Takze sme uz na udajne ataky pripraveni.Tak ak ho chcu prepustit, tak nech to urobia podla zakona, nie takym potupnym sposobom, ze pocas trvania PP menia dobu neurcitu na urcitu a pod.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, potrebujem poradiť ako vyplniť tlačivo potvrdenie o dočasnej prac. neschopnosti červené a čierne. Bývalá zamestnankyna ukončila pracovný pomer 31.marca 2010 a teraz mi doniesla tlačivá na PN zo dna 3.mája, chcem vedieť čo vyplniť:
poistný vzťah
potvrdenie zamestnávateľa naspodku na červenom tlačive žiadosť o nemocenské /podľa mna len č.4/
pečiatku zamestnávateľa
a na čiernom žiadosť o náhradu príjmu:
záznamy zamestnávateľa /ked už u nás nepracuje tak neviem čo tam vypisovať
Dakujem za pomoc poradáci
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem poradiť ako vyplniť tlačivo potvrdenie o dočasnej prac. neschopnosti červené a čierne. Bývalá zamestnankyna ukončila pracovný pomer 31.marca 2010 a teraz mi doniesla tlačivá na PN zo dna 3.mája, chcem vedieť čo vyplniť:
poistný vzťah
potvrdenie zamestnávateľa naspodku na červenom tlačive žiadosť o nemocenské /podľa mna len č.4/
pečiatku zamestnávateľa
a na čiernom žiadosť o náhradu príjmu:
záznamy zamestnávateľa /ked už u nás nepracuje tak neviem čo tam vypisovať
Dakujem za pomoc poradáci
Nevyplňuješ celkom nič. Pracovníčke vypíš potvrdenie o príjme a pošli ju s PN-kou do SP (ide o PN z ochrannej doby).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať