Zavrieť

Porady

oprava balkonov

MaFa MaFa

MaFa je offline (nepripojený) MaFa

Chcem sa Vás všetkých spýtať na zmenu, ktorá nastala vo financovaní opravy balkonov. Naše spoločenstvo má 118 bytových a nebytových jednotiek, ale len 54 bytov má balkony. Pripadá mi nefér, aby všetci vlastníci prispievali na celkovú opravu balkonov. Sú i také, o ktoré sa 4o-5O rokov nikto nestaral - nenatrel ani len zárubne. Podľa novej vyhlášky za stav balkonov je zodpovedné SVB - vie mi niekto poradiť, či treba z fondu platiť celkovú opravu - t.j. výmena dlažby, tesnenia, zárubní. Ďakujem
Usporiadat
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

slavica Pozri príspevok
No a máme to tu...kto je za to zodpovedný? Nuž prečítala si si správca, predseda a ...................nakoniec vlastník, ktorý to ma v paži. Takže sa musíš sťažovať, nahanať správcu aby zvolal schodzu, apelovať na ludí, že sa majú poskladať na neporiadneho suseda, lebo keď on bude už mať opravený balkon z vašich peňazí a vrati sa zo zahraničia byt preda za pekné prachy s novým krásnym balkonom a pojde do rodinného domu, kde ho ani nenapadne, že by si nechal zatekať a plesnivieť balkón.
presne tak, je to tu, za porušenú hydroizoláciu na doske balkóna nesie zodpovednosť vlastník bytu s balkónom? Porucha môže byť na obvodovom plášti (doske, špáre medzi panelmi a pod.), Chcem tým povedať, že príčiny plesnenia môžu byť rôzne, ale akosi automaticky sa to hodi na vlastníka bytu nad, že sa nestará o balkón. Navyše vlastník bytu nemá balkón zapísaný v katastri, preto o oprave hydroizolácie by mali rozhodnúť vlastníci na schôdzi. Nikde nieje povedané, že ten balkón sa musí opraviť celý, odstráni sa len tá závada a hotovo. Je to presne tak, ako sa stalo mne v roku 2004, že mi zatekalo do bytu caz špáry. Opravu som si nefinancoval ja ani vlastník nado mnou, ale bola financovaná z FPÚaO. Išlo o opravu havarijného stavu a podľa zmluvy o výkone správy (tak to máme zmluvne upravené) správca mohol rozhodnúť a aj rozhodol odstránení havarijného stavu. Vykonala sa nevyhnutná oprava - pretmelili sa špáry a od vtedy je pokoj.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

slavica Pozri príspevok

Len tým, že by bol na tento učel vytvorený povinný osobitný fond by sa predišlo zbytočným špekuláciam a balkony by sa riešili v dome ako celok a samozrejme so všetkými technickými zabezpečeniami. nemuseli by si to robiť svojpomocne. Aj tí ktorým sa vyplatili peniaze ako píšeš si to predsa urobili sami a nevieš ručiť za kvalitu toho čo urobili- tak ako? Stale sme sa asi nepochopili, že nám ide o to isté, len riešenia nie sú domyslené.
Slávka, peniaze sa vyplatili tým, čo nemali balkóny
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

majkii Pozri príspevok
Je to presne tak, ako sa stalo mne v roku 2004, že mi zatekalo do bytu caz špáry. Opravu som si nefinancoval ja ani vlastník nado mnou, ale bola financovaná z FPÚaO. Išlo o opravu havarijného stavu a podľa zmluvy o výkone správy (tak to máme zmluvne upravené) správca mohol rozhodnúť a aj rozhodol odstránení havarijného stavu. Vykonala sa nevyhnutná oprava - pretmelili sa špáry a od vtedy je pokoj.
FPÚaO tvoríš ty aj vlastník nad tebou, teda ste to platili aj vy!!! Kto sa stará zaplatí si to zo svojho a kto nie, ide zo spoločného?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

slavica Pozri príspevok
Majka a myslíš, že ak bude len jeden fond pri tom čo píšeš akí sú tam ludia, že sa rozhodnú riešiť práve balkóny? Však ak sused nemá balkon tak bude chcieť radšej okná na schodišti. Ten fond mal byť výlučne na balkony, ak nebude stačiť doplní sa vkladom vlastníkov do potrebnej výšky, keď to už bude situácia vyžadovať a nebude použiteľný na nič iné... Ale bude slúžiť len a len pre tento účel.
Tak by sme ten fond mohli rozpalcelovať na všetko, vždy sú u jednotlivých vlastníkov priority.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mária27 Pozri príspevok
Tak by sme ten fond mohli rozpalcelovať na všetko, vždy sú u jednotlivých vlastníkov priority.
Práve že nie- práve balkony sú postavené mimo a preto bol zákon upravený takto.
Malo by to byť tak ako s výťahom , ktorý je VYHRADENÉ technické zariadenie. Takže nič iné - len balkony, nechytajme sa za slovka.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

majkii Pozri príspevok
presne tak, je to tu, za porušenú hydroizoláciu na doske balkóna nesie zodpovednosť vlastník bytu s balkónom? Porucha môže byť na obvodovom plášti (doske, špáre medzi panelmi a pod.), Chcem tým povedať, ...
Však píšeš zas o inom, nie o balkóne a na to slúži FO domu! Stale chceme to isté a riešime všetko naokolo. Len som mala jeden návrh , aby sa nezneužívali vlastnícke práva na riešenie problémov lajdákov. Nič iné. Ale už som si svoje povedala a stačí. Nemalo by to konca. Ďakujem za plodnú debatu
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Už sme to tu viac krát preberali - napr. : http://www.porada.sk/510915-post8.html
Viď napr. aj môj názor - príspevok #8.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

no dnes som tu mala zastupcu spravcu a ten mi vravel, ze si ten balkon musim vyriesit sama so spravcom - teda SBD - ma riadne vytocil, akoby som si sama zato mohla, ako SBD dal urobit balkony a mne tam ide pliesen od horneho suseda, co tu ani nebyva. Kebyze som si ten balkon urobila na vlastne naklady a zacalo by mi to i tak plesniet, kto by bol potom zato zodpovedny - je to o hubu - jeden na druheho sa vyhovara ako sa len da - asi zacnem bombardovat SBD, ktory je spravcom bytovky, nech to zacne riesit - budem tam vyvolavat kazdy tyzden a uvidime - sak leto sa blizi.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

no mensiny to maju tazke. a 2/3 vlastnikov dokazu odhlasovat cokolvek. Ja mam smolu ze som na prizemi, bez balkonu, v najmensom byte v baraku, jediny nemam pivnicu a byvam sam.

Bude sa kompletne opravovat vytah, ktory je v havarijnom stave...musim zaplatit. Idu sa kompletne opravovat vsetky balkony...musim zaplatit. Ide sa zateplovat severna strana (samozrejme ze ja okna na sever nemam)....musim zaplatit. A posledne vymysleli na zhromazdeni, ze poplatok za "koordinaciu oprav" nejakemu architektovi, co nam vybeha papierovacky, sa ma platit nie podla vymery(resp z FO), ale kazdy ma prispiet rovnakou sumou. ked to takto pojde dalej tak to vidim na cca 3000 eur, ktore dam za nieco co nikdy nevyuzijem....lebo zakon. (niektore veci sa budu platit z FO a na niektore sa mame zlozit mimoriadnou splatkou. Skusil som aj dat o niektorych veciach hlasovat a argumentoval som ze je to nespravodlive, ale bolo mi povedane ze "zakon" a 15 ruk vyletelo hore "proti" a "za" som ostal sam (z prizemia som tam bol jediny). Mohol som to sice dat do 15 dni na sud, ale asi by som aj tak neuspel a stalo by ma to dalsie peniaze.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tadoo Pozri príspevok
no mensiny to maju tazke. a 2/3 vlastnikov dokazu odhlasovat cokolvek. Ja mam smolu ze som na prizemi, bez balkonu, v najmensom byte v baraku, jediny nemam pivnicu a byvam sam.

Bude sa kompletne opravovat vytah, ktory je v havarijnom stave...musim zaplatit. Idu sa kompletne opravovat vsetky balkony...musim zaplatit. Ide sa zateplovat severna strana (samozrejme ze ja okna na sever nemam)....musim zaplatit. A posledne vymysleli na zhromazdeni, ze poplatok za "koordinaciu oprav" nejakemu architektovi, co nam vybeha papierovacky, sa ma platit nie podla vymery(resp z FO), ale kazdy ma prispiet rovnakou sumou. ked to takto pojde dalej tak to vidim na cca 3000 eur, ktore dam za nieco co nikdy nevyuzijem....lebo zakon. (niektore veci sa budu platit z FO a na niektore sa mame zlozit mimoriadnou splatkou. Skusil som aj dat o niektorych veciach hlasovat a argumentoval som ze je to nespravodlive, ale bolo mi povedane ze "zakon" a 15 ruk vyletelo hore "proti" a "za" som ostal sam (z prizemia som tam bol jediny). Mohol som to sice dat do 15 dni na sud, ale asi by som aj tak neuspel a stalo by ma to dalsie peniaze.
To máš pravdu 2/3 môžu odsúhlasiť čokoľvek, všetko! Ale preto je v zákone možnosť každého vlastníka, ak sa cíti rozhodnutím 2/3 diskriminovaný, môže požiadať súd, aby o veci rozhodol. A súd môže rozhodnúť v neprospech 2/3. Ak sa jedná o diskriminačné rozhodnutie 2/3.

Isto máš smolu? Alebo sa ti len nechce?

Samozrejme sú veci, ktoré sa hradia s FOaU a do fondu sa prispieva podľa zákona, alebo dohodnutým spôsobom. Ale ak chce niekto, aby sa isté veci platili mimo dohodnutý spôsob je to vec o ktorej by mal rozhodnúť súd.

Myslím, že na Slovensku sa na súd odvolalo veľmi málo vlastníkov, ktorí sa cítili rozhodnutím schôdze poškodení. To je voda na mlyn špekulantom, aj keď sú vo väčšine v dome, neznamená to, že ich rozhodnutie je správne. Preto ten súd.

Ale tebe stačí, keď si troška poplačeš, zanadávaš, uľaví sa ti. Ale nie si sám, takých je viac, možno väčšina. Komu to prospieva???
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

tadoo Pozri príspevok
no mensiny to maju tazke. a 2/3 vlastnikov dokazu odhlasovat cokolvek. Ja mam smolu ze som na prizemi, bez balkonu, v najmensom byte v baraku, jediny nemam pivnicu a byvam sam.

Bude sa kompletne opravovat vytah, ktory je v havarijnom stave...musim zaplatit. Idu sa kompletne opravovat vsetky balkony...musim zaplatit. Ide sa zateplovat severna strana (samozrejme ze ja okna na sever nemam)....musim zaplatit. A posledne vymysleli na zhromazdeni, ze poplatok za "koordinaciu oprav" nejakemu architektovi, co nam vybeha papierovacky, sa ma platit nie podla vymery(resp z FO), ale kazdy ma prispiet rovnakou sumou. ked to takto pojde dalej tak to vidim na cca 3000 eur, ktore dam za nieco co nikdy nevyuzijem....lebo zakon. (niektore veci sa budu platit z FO a na niektore sa mame zlozit mimoriadnou splatkou. Skusil som aj dat o niektorych veciach hlasovat a argumentoval som ze je to nespravodlive, ale bolo mi povedane ze "zakon" a 15 ruk vyletelo hore "proti" a "za" som ostal sam (z prizemia som tam bol jediny). Mohol som to sice dat do 15 dni na sud, ale asi by som aj tak neuspel a stalo by ma to dalsie peniaze.
Myslím, že v niečom by si na súde vyhral, lebo je to proti dobrým mravom podľa všeobecného ustanovenia občianskeho zákonníka.

§ 3 (Výkon práv a povinností)

(1) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ono to vypadá tak, že tie mravy sú vo vašom dome rôzne, ale nie dobré. Keď projekt chcú, každý rovno, teda ty viac.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

dakujem za reakciu. naozaj to nie je o poplakani si. mam realnu obavu, ze sud nemusim vyhrat a budem platit o to viac.a kto mi zaruci ze neprehram. a je na to len 15 dni. aj preto som tuto temu nahodil, ze chcem situacie riesit. a pripadne sa aj sudit ak to bude potrebne. je nejaky zakon na to, ze sud musi rozhodnut v moj prospech? (dakujem marii27 za citaciu). Skusim na najblizsej schodzi temu otvorit a dat hlasovat o zriadeni extra prispevku do FO na zaklade vymery balkonov. a ak ma prehlasuju, budem ten sud silne zvazovat.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Balkóny sú v dome ošemetná vec. Zaleží od pomeru bytov s balkónmi a bez balkónov.

Minulý týždeň kolega tiež spomínal, že v ich dome sú byty, ktoré nemajú balkóny a nesúhlasia, aby sa opravy balkónov uhrádzali z FOaU. Aby si balkóny opravili za svoje. Niečo na tom je. Ale, byty bez balkónov majú výmeru 45 m2 a byty s balkónom 85 m2, teda o 89 % väčšiu a aj príspevok je o 89 % vyšší. V skutočnosti si tie balkóny opravia za svoje. A nie.

Peniaze vložené na FOaU sú majetkom celého domu a každý byt má pri rozhodovaní ako sa s nimi naloží, jeden hlas. No, a potom je to o počtoch, pochopení, hlúposti a chamtivosti.

Takže, kto sa cíti rozhodnutím schôdze, zhromaždenia diskriminovaný, poškodený, znevýhodnený môže požiadať súd, aby o veci rozhodol. Súd zváži a rozhodne, ale žiaden zákon neurčuje súdu ako má rozhodnúť. Ak by taký zákon bol, tak by to nebol súd. Strana, ktorá nie je spokojná s rozhodnutím súdu sa môže odvolať na vyšší súd.

Než vlastník požiada súd, aby rozhodol, mal by zvážiť všetky pre a proti, až potom požiadať o rozhodnutie súd.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

neviem, ci si tych 85m2 myslel s balkonom alebo bez. ale ak aj s balkonom , tak si treba uvedomit, ze prispevok do FO sa neplati podla vymery bytu, ale podla spoluvlastvickeho podielu do ktoreho sa balkony nezapocitavaju.

a to ze sa balkony opravuju z FO, na to je zakon. a zakon hovori aj to, ze do FO sa prispieva podla spoluvlastnickeho podielu....ak sa nedohodnu inak. cize znova 2/3 rozhodnu.

nikde sa ale neppise, ze sa nemozu dohodnut, aby sa do FO prispievalo podla vymery (vratane balkonov) a potom by to bolo spravodlive.

samozrejme "spravodlive" neznamena ze "vsetci budu spokojni"

a este je rozdiel, ci sa opravuje jeden balkon na panelaku s 50 bytmi (tu to naozaj FO nezruinuje), alebo sa idu opravovat vsetky balkony na dome s 8 alebo 12 bytmi, kde prizemie balkony nema.
Naposledy upravil tadoo : 12.12.09 at 10:30
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Všimol som si, že začíname hrať na jednu strunu. V dome je možné dosiahnuť objektívne riešenie, no nie spravodlivé.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

Mária27 Pozri príspevok
Myslím, že v niečom by si na súde vyhral, lebo je to proti dobrým mravom podľa všeobecného ustanovenia občianskeho zákonníka.

§ 3 (Výkon práv a povinností)

(1) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
zakon hovori, ze "...balkony sa riesia z FO..." co podla mna je pravny dovod

a este jedna vec mi nie je jasna. preco ked do zakona doplnili, ze opravy balkonov sa hradia z fondu oprav (co sa mi zda ako rozumne riesenie a predchadzanie havariam, ak na opravu vlastnik kasle), rovno nezabezpecili, ze do fondu oprav sa prispieva aj z plochy balkonov...to asi niekto trosku nedomyslel . delegoval cinnosti, no nezabezpecil prostriedky.
Naposledy upravil tadoo : 15.12.09 at 09:14
0 0
navynavy navynavy

navynavy je offline (nepripojený) navynavy

dostavajte si balkon a bude po probleme.... zavesne-balkony.sk
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

navynavy Pozri príspevok
dostavajte si balkon a bude po probleme.... zavesne-balkony.sk
na prizemi (podlahy mam vo vyske okoliteho terenu)? to akoze si spravim malu terasku vo velkosti balkona? a celu ju zamrezujem kvoli zlodejom? na spolocnom pozemku? neviem ci by mi to preslo, ale mozno by sa mi to pacilo xixixi

aj ked uznavam, ze pre prizemne byty, ktore su dostatocne nad terenom to moze byt zaujimave riesenie.
len som sa este zamyslel nad tym, ze takyto balkon je moje vlastnictvo a nie je sucast plasta domu, cize opravovat si ho budem za svoje a nie z fondu oprav. a ostatni ano. cize ak boli dovodom zostrojenia balkona peniaze vynakladane na balkony, nic mi to nevyriesi
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

od 1.marca 2010 maju nastat iste zmeny. mimo ine aj prispevok do FO z plochy balkona a to vo vyske 25% z prispevku za m2 z bytu. ked som si to ale prepocital na opravu balkonov v nasom dome, vyslo mi, ze prostriedky vynalozene na opravu balkonov sa takymto sposobom vratia za 150 (slovom stopatdesiat) rokov. Ak zohladnim, ze sa na opravu ide brat uver, a teda budu urocene, nezaplatia sa nikdy. dlh bude naopak stale rast.

priklad:
opravavsetkych balkonov.....1 mil SKK (33000€)
plocha vsetkych balkonov.....100m2
prispevok do FO za m2.....1€
prispevok do FO za m2 balkona.....0,25€

rocny prispevok do FO za celu plochu vsetkych balkonov....25€ x 12mesiacov=300€
rocny urok 4,5% z 33000€......rocne 1485€

rocne sa teda za balkony vlozi do FO 300€, ale len uroky z uveru na opravu balkonov su 1485€ (o splacani istiny ani nehovorim)

tak tomuto niekto hovori naprava krivdy a spravodlivost.

otazka: nebola by najlacnejsia oprava poskodeneho balkonu jeho "odpilenie" ci ina likvidácia?? to uz potom nikomu na hlavu padat nebude.
Naposledy upravil tadoo : 26.02.10 at 07:04
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať