Zavrieť

Porady

POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008

Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Fakt tomu nerozumiem.
Veď ak som odovzdala DP s výkazmi, kde boli napr. pohľadávky 500 tis. Sk a v r. 40 som o týchto 500 tis. povýšila ZD, tak bolo jasné, že dotyčný "urobil všetko čo mal".

Teraz ako budú vyzerať výkazy ??? .....žeby "nulové"

A čo daňovníci s paušálnymi výdavkami???, tí pri "preskakovaní" budú používať riadok 40 či nie? :
Tak to vyzerá , že aj prechod z JU na paušálne a z paušálnych výdavkov na JU budeme používať len uzávierkové operácie v peňažnom denníku .

Ak by to tak bolo , tak potom fakt zostanú nedoriešené výkazy .....hmmm
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Tita Pozri príspevok
takze podla toho co tu sledujem potichucky vase uvahy je to len tento rok 2008 takto zmenene?
Cize mozem zacat prerabat? a davat pohladavky zavazky do dennika ID-om a vysporiadat vsetko tak, aby vo vykazoch boli nuly a v dan. priznani to neboli riadky zvys a zniz ZD? prosim opravte ma ak to zle chapem
a co zasoby - DHM ten mam vraj fyzicky zlikvidovat a tak sa mi do N dostane zostatkova hodnota...ale neviem ako to urobit v alfe prakticky. viete poradit?
mna si tu nevsimate nejako
asi sa nedockam odpovedi..tolko otazok som uz rozpisala ze stracam prehlad ..vela som sa dozvedela..ale aspon keby mi niekto odobril ze to dobre chapem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Paula Pozri príspevok
Tie riadky 40 a 41 boli vždy pre PÚ, len teraz tam doplnili pokec, že pre JÚ ich nemožno použiť....asi sa im znepáčilo, že sa pri JÚ používali na úpravu ZD.
Hej , ale mohli dať k tomu usmernenie .Povedz k čomu majú stránku ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tita Pozri príspevok
mna si tu nevsimate nejako
asi sa nedockam odpovedi..tolko otazok som uz rozpisala ze stracam prehlad ..vela som sa dozvedela..ale aspon keby mi niekto odobril ze to dobre chapem
Tita v tomto momente ani neviem čo Ti odpovedať .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Najviac ma srdí, že my sa trápime týždne, mesiace nad bez prepáčenia sprostými §§-mi a tí, ktorí ich neúrekom zamotali, v tejto chvíli možno niekdy plesajú,alebo spokojne zo spánku odfukujú
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Zita5 Pozri príspevok
Tita v tomto momente ani neviem čo Ti odpovedať .
takze nie som sama co mam v tom chaos?
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Zita5 Pozri príspevok
Tita v tomto momente ani neviem čo Ti odpovedať .
mozno by nateraz stacilo poradit aj v tom ako mam zlikvidovat DHM v zostatkovej hodnote 28790 ak viete
a ci viem tuto este tuto ZC dostat do N ak rusim zivnost k 29.12.2008
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Baby, ale ja si proste nepomôžem.
Zákon o dani z príjmov
§ 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa ........

....mne zo zákona stále vyplýva, že upravujem "základ dane" a to sú pre mňa r. 40 a 41.
Krupica, veď sa v tých riadkoch píše o § 17 /o celom/.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

"Oni" asi chcú urobiť tú úpravu priamo v tabuľke. Ale len myslieť si to môžem, lebo sa to potom bije s tým "základ dane".
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ak urobím úpravu v tabuľke, v podstate dodržím §17, lebo príjem mínus výdaj je základ dane. (upravený) Asi nesmieme vychádzať pri úprave z pojmu "základ dane" na ďalšej strane tlačiva. Už jsem uondán ako pán Werich v rozprávke.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ale najviac sa mi páči na tom Poučení posledný odstavec:
Poznámka:
Poučenie slúži ako pomôcka na vyplnenie daňového priznania a nenahrádza znalosť zákona. Upozorňuje na hlavné zásady, ktoré je potrebné dodržať pri správnom určení daňovej povinnosti. Vzhľadom na uvedené, je potrebné pred vyplnením daňového priznania dôkladne sa oboznámiť so všetkými ustanoveniami zákona.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Paula Pozri príspevok
Ak urobím úpravu v tabuľke, v podstate dodržím §17, lebo príjem mínus výdaj je základ dane. (upravený) Asi nesmieme vychádzať pri úprave z pojmu "základ dane" na ďalšej strane tlačiva. Už jsem uondán ako pán Werich v rozprávke.
Paulínka,
podľa poučenia to musíme urobiť v uzávierkových operáciach, lebo sa tam odvolávajú na § z Postupov, ktorý hovorí o uzatváraní účtovných kníh.
Len teraz fakt netuším a čo výkazy???
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tak keď zlikvidujeme úpravou príjmov a výdavkov neuhradené pohľadávky a záväzky (úprava cestou uzávierkových operácií) , tak vo výkaze o MaZ budú tieto nulové a výkaz o príjmoch a výdavkoch by mal kopírovať tabuľku. Toto asi chceli dosiahnuť.
Tak mi to pripadá, že chcú, aby výkaz o majetku bol celý na nule (aj keď fin. prostriedky sa celkom vynulovať nedajú).
Naposledy upravil Paula : 27.02.09 at 22:36
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčatá , vyzerá to tak , že napíšem pekne dotaz
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
Muška , však to bolo rovnako aj v poučení roku 2007....
Zituš je pravda, že je to v poučení 2007 "odstavci" pre PU, ale až v poučení pre r. 2008 je napísané striktne, že JU - nem.

.....a nikto z poraďákov si to doteraz nevšimol. Ale to bude tým, že ak je raz v r. písaný "celý" § 17, tak ani "neriešime" nejaké poučenie

Som zvedavá Zitka, čo Ti odpíše drsr. A opýtaj sa či teraz paušálny má nárok na 40 % z neuhradenej pohľadávky o ktorú tentokrát upraví "príjem" pri preskakovaní na účto. A čo s výkazmi?

Idem predávať radšej tú kapustu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zituš je pravda, že je to v poučení 2007 "odstavci" pre PU, ale až v poučení pre r. 2008 je napísané striktne, že JU - nem.

.....a nikto z poraďákov si to doteraz nevšimol. Ale to bude tým, že ak je raz v r. písaný "celý" § 17, tak ani "neriešime" nejaké poučenie

Som zvedavá Zitka, čo Ti odpíše drsr. A opýtaj sa či teraz paušálny má nárok na 40 % z neuhradenej pohľadávky o ktorú tentokrát upraví "príjem" pri preskakovaní na účto. A čo s výkazmi?

Idem predávať radšej tú kapustu
Muška veru napíšem .Som zvedavá na odpoveď , možno ani nevedia , čo sa píše v poučení.

To je hrozné , večer som zaspávala s riadkom 40,41........ráno som vstávala s riadkom 40,41 a hneď som zapínala ntb , že čo nové v téme .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška , dávam Ti na zváženie , či by si nemala otvoriť k tomuto zisteniu osobitnú tému s výrazným nadpisom - POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008 , kde by sme preložili naše príspevky a nech sa diskutuje tam ....

Čo ty na to ? Možno by sa pridali s názormi aj iní poraďáci , lebo v tejto téme to zapadá do úzadia , možno ju ani neotvoria niektorí .
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008



Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
_____________________________________
_____
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??
Naposledy upravil Muška : 01.03.09 at 09:36
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Na základe poučenia a celej debaty by to mohlo byť celé takto:
Pri ukončení, rep. prerušení živnosti sa cez uzávierkové operácie vysporiadajú, záväzky, pohľadávky, zásoby.. Z toho dôvodu vo výkaze o M a Z bude v týchto kolonkách nula. Nula nemusí byť vo finančnom majetku, pretože BU nemusel byť ku skončeniu živnosti zrušený a ani hotovosť "vyčistená". Z uvedeného postupu vyplýva, že sa nevyplňujú riadky 40,41 v DP pre FO. To, ako bude v tomto prípade vyzerať výkaz o P a V je druhá vec.
Hranie so slovíčkami v §§ je už pomaly národný šport.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Inak mne osobne by sa to pozdávalo , účtovať ukončenie a pozastavenie podnikania v peňažnom denníku cez uzávierkové operácie , bolo by to účtovníctvo také ucelené .Tu vidím nedoriešené výkazy .

Len ako potom pri prechode z JU a späť ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať