Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo systém Vzduch/voda

Dobrý deň,

dokončujem dom a rozmýšlam o tepelnom čerpadle. Poprosil by som Vás o Vaše skúsenosti, rady (aké čerpadlo - s akým výkonom a príslušenstvom si vybrať), nápady, odporúčania na konkrétne firmy. Za Vaše názory Vám vopred ďakujem.

Popis mojho domu: bungalov (Itong Lamda 375), zastavaná plocha 10,07 m x 10,07 m, obytná plocha cca 80 m2. lokalita: okolie Dolného Kubína.

Miloš
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Rajchler nechcem Ťa chytať za slovíčka. Ale podľa mojich skúseností je tá cena 189 tis. dosť nízka, preto som potreboval vedieť, či to máš už namontované a hovoríš z vlastnej skúsenosti. Mám obavu, či Ti napočítali všetko. Samozrejme prajem Ti, aby to bolo "len" tých 189 tis. Pri tej cene by už aj tá návratnosť bola o niečo lepšia, ako som už popisoval predtým. Možno je tu niekto, kto má TČ a vie potvrdiť, že sa dá zmestiť do tejto ceny. Zatiaľ ale všetci svorne tvrdia, že od 400 tis. hore. Pôvodne som uvažoval aj ja nad TČ, ale nech som to rátal ako chcel, tak mi to nijako nevychádzalo ako výhodné. Je tu aj možnosť svojpomocnej stavby čerpadla, ale vyžaduje si to remeselnú zručnosť a čas, za cenu zhruba 60 tis Sk.
0 0
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

Ferdosondo Pozri príspevok
Rajchler nechcem Ťa chytať za slovíčka. Ale podľa mojich skúseností je tá cena 189 tis. dosť nízka, preto som potreboval vedieť, či to máš už namontované a hovoríš z vlastnej skúsenosti. Mám obavu, či Ti napočítali všetko. Samozrejme prajem Ti, aby to bolo "len" tých 189 tis. Pri tej cene by už aj tá návratnosť bola o niečo lepšia, ako som už popisoval predtým. Možno je tu niekto, kto má TČ a vie potvrdiť, že sa dá zmestiť do tejto ceny. Zatiaľ ale všetci svorne tvrdia, že od 400 tis. hore. Pôvodne som uvažoval aj ja nad TČ, ale nech som to rátal ako chcel, tak mi to nijako nevychádzalo ako výhodné. Je tu aj možnosť svojpomocnej stavby čerpadla, ale vyžaduje si to remeselnú zručnosť a čas, za cenu zhruba 60 tis Sk.

jasne ze cerpadlo za 400 tisic je v nenavratne....ale ja som mal rozpis prac + prislusenstvo a vyzeralo to ze uz k tomu fakt nic nepotrebuju....maximalne tak nejaku konzolu na umiestenie vonkajsej jednotky...co je podla mna zanedbatelna cena...
to cerpadlo je mozno preto tak lacne, ze budem mat maly dom a relativne nizke straty...keby si pozrel cennik cerpadiel s vyssimi vykonmi tak je celkom realne ze sa dostanes na hranicu 300 - 400 tisic....
0 0
ing.kuban ing.kuban

ing.kuban je offline (nepripojený) ing.kuban

Poprosil by som o radu a navrh TC system vzduch/voda, ked mam tepelnu stratu domu podla projektu 6,2 kW a vykurovaci priestor cca. 188 m3.

Vykurovanie by malo byt podlahove a TC by malo ohrievat i teplu vodu.

Dakujem za Vase odporucania a nazory.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Bol som pred nejakym casom vo firme www.univenta.sk vo Vysnom Kubine. Majitel nam ukazal svoje TC a velmi sa mi to pozdavalo - hlavne ta prednaska, pretoze ten chlap vedel o com hovori. Bojim sa vsak, ze ta cena tam je trochu vyssia. Ale zasa su poruke keby nieco...
0 0
mrsinko mrsinko

mrsinko je offline (nepripojený) mrsinko

Co sa tyka stavebneho materialu pre podlahove vykurovanie alebo stenove ci solarne kolektory,podlahove konvektory alebo kotle a tep.cerpadla, mozme tiez potvrdit spokojnost s kvalitou a ochotou predaneho systemu UNIVENTA...
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

mrsinko Pozri príspevok
Co sa tyka stavebneho materialu pre podlahove vykurovanie alebo stenove ci solarne kolektory,podlahove konvektory alebo kotle a tep.cerpadla, mozme tiez potvrdit spokojnost s kvalitou a ochotou predaneho systemu UNIVENTA...
A takto sa robí bizňis
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Ferdosondo Pozri príspevok
A takto sa robí bizňis
Dufal som, ze si to nikto nevsimne. Ak budes cusat urobime Ti cenu...
0 0
henikaľč henikaľč

henikaľč je offline (nepripojený) henikaľč

Chcem sa spýtať komu už funguje TC vzduch voda, a ako je to v zime pri nižších teplotách. Dá sa to napojiť aj na radiatory? Všade čitam len o podlahovom kúreni. Chcem počuť skúsenosti. Ďakujem
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

ing.kuban Pozri príspevok
Poprosil by som o radu a navrh TC system vzduch/voda, ked mam tepelnu stratu domu podla projektu 6,2 kW a vykurovaci priestor cca. 188 m3.
Mas snad v dome nejake diery, ked su straty take vysoke? Ja mam tep. straty okolo 5 a vykurovaci priestor x 2, alebo viac.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

henikaľč Pozri príspevok
Chcem sa spýtať komu už funguje TC vzduch voda, a ako je to v zime pri nižších teplotách. Dá sa to napojiť aj na radiatory? Všade čitam len o podlahovom kúreni. Chcem počuť skúsenosti. Ďakujem
Do radiatorov potrebujes taku vodu, ktore vzduchove cerpadlo nikdy nedokaze vyrobit. Aj pri podlahovke, ked je vonku pod nulou, tak nebude to cerpadlo nejake extra efektivne a usetri mozno 30-50% na kureni. Ked bude vonku -10 alebo menej, uz to pojde prakticky iba ako elektrokotol.
0 0
ivan H ivan H

ivan H je offline (nepripojený) ivan H

Dobrý deň

momentálne skúšam TČ vzduch voda chcem tu pridať svoj názor a doterajšiu skúsenosť s prevádzkou TČ nikomu nebudem radiť ako si to má urobiť ale ja to mám zrealizované takto moje TČ je umiestnené vonku a je asi trikrát väčšie ako klimatizácia a má aj podobný tvar vo vnútri je umiestnené všetko takže v dome už nemám žiadnu ďalšiu jednotku len tam ide popod zem potrubie. Máme dvojpodlažný domček užitkovou rozlohou 120 m2 je zateplený a má plastové okná murivo 40 cm vykurovanie je panelovými radiátormi korad. TČ má maximálny výkon 9,5 kW a príkon
2,5 kW skutočnosť podľa elektromera bola v lete 3 kW výrobca tvrdí že je ho možné prevádzkovať aj pri -15 C uvidíme to ešte nemám odskúšané. Skutočnosť je takáto ja ho ovládam cez izbový programovatelný termostat kde si momentálne nastavím čas prevádzky a max teplotu v dome pri vonkajšej teplote 6 C bolo čerpadlo v prevádzke 3 krát denne po 1 hodine
keď vonkajšia teplota bola 0 C bolo treba pridať čas prevádzky na 1,5 hodiny teplota vody v radiátoroch bola okolo 55 C. Takto sme to skúšali celý týždeň a v dome sme mali priemernú teplotu okolo 21,5 C. Týmto TČ tiež zohrievam aj teplú vodu v zásobníku. TČ takisto zohrievalo aj pri -4 C ale chcelo by to odskúšať celý týždeň aký čas bude v prevádzke počas dňa.

Na záver mňa celá montáž stála cca aj s čerpadlom okolo 2000,- eur celé som si to namontoval sám a taktiež spustil sám. Ja som zatial spokojný uvidíme ako to pôjde keď budú mrazy.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať