Zavrieť

Porady

Opäť nezamestnaný, čo robiť?

Dobrý deň, potrebujem súrne radu.

Koncom roku 2008 som bol prepustený z jednej obchodnej firmy z dôvodou šetrenia nákladov (resp. organizačných zmien). Bolo mi prisľúbené že ak sa situácia zlepší, alebo niekto dobrovoľne opustí firmu tak ma prijmú naspäť. Z toho dôvodu sme podpísali výpoveď dohodou, teda bez nároku na odstupné keďže som už bol mimo skúšobnej doby. Tak som sa išiel zaregistrovať na úrad práce. Po mesiaci sa jedno miesto skutočne uvolnilo a zobrali ma naspäť a z ÚP som sa odhlásil. So zamestnávateľom sme podpísali novú zmluvu, opäť so skúšobnou 3-mesačnou dobou. Kríza však pritvrdila a ďalších pár ľudí sa muselo prepustiť, a keďže som bol v skúšobnej dobe išiel som medzi prvými. Tak sa pýtam, je toto normálne, keď ma prepustia bez odstupného, potom ma zoberú naspäť a opäť prepustia (teraz už v skúšobnej dobe)? Takto ma vlastne pripravili o odstupné, ktoré mi v prvom prípade prináležalo. Je toto vhodný prípad na oznámenie inšpektorátu práce?

Druhý problém súvisí s prvým. Keďže som teraz opäť bez práce nemám vlastne ani chuť sa opäť ísť registrovať na ÚP (tony papierovania a behania), okrem toho od 1. apríla by som mal nastúpiť do nového zamestnania. Takže mám mesiac času, ktorý by som chcel rozumne využiť. Dlhšiu dobu mám zdravotné problémy a tento čas sa mi zdá vhodný na to aby som si ich vyriešil. Lenže teraz neviem ako postupovať. Výpoveď som s teraz už bývalým zamestnávateľom podpísal v piatok 27.2.2009 a takže hneď zajtra, pondelok 2.3.2009 by som chcel ísť na PN a začať sa liečiť. Je možné ísť na PN keď som nezamestnaný a neevidovaný na ÚP? Resp. je potrebné sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako dobrovoľne nezamestnaný? Bude mi prináležať nárok na dávky počas PN a v akej výške? Nárok na podporu už nemám, z toho dôvodu sa mi zdá zbytočné kvôli 1 mesiacu sa ísť evidovať na ÚP (aj tak mi nikdy nič neponúkli). A komu mám zaniesť doklad o dočasnej PN? S bývalým zamestnávateľom by som najradšej už nič nemal, za to že sa tak chrapúnsky zachovali.

Potreboval by som to vedieť čo najskôr. ďakujem za rady.

Usporiadat
nuta nuta

nuta je offline (nepripojený) nuta

Tak tu mi to nie je jasné.
Príklad:
v marci výpoveď pre nadbytočnosť s výpovednou dobou 2 mesiace do 31.5./09. PN od napr. 28.5./09 by trvala až do 12.6./09. Podľa súčasného Zákonníka práce by pracovný pomer mal skončiť kedy? 31.5./09 alebo až po ukončení PN-ky?

Ďakujem za radu, zdá sa mi že nový Zákonník práce to upravuje tak, že až po skončení PN skončí aj prac. pomer???
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Pracovný pomer sa skončí až po skončení PN. Na PN môžeš byť aj rok.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pracovný pomer sa skončí 31.5.09. Neviem o tom, že by sa v tomto Zákonník práce menil.
0 0
Marccus Marccus

Marccus je offline (nepripojený) Marccus

Dobry den, chcem sa spytat za mojho znameho, ktory dostal vypoved k 31.12.2009 z dovodu ukoncenia cinnosti firmy.
Momentalne je bez prace a od 9.1.2010 ma nastupit na liecenie, ma byt PN, pravdepodobne bude v nemocnici niekolko dni a dolieci sa doma (asi mesiac). Ako sa postupuje v pripade tej 42 dnovej ochrannej lehoty?
Na Urad prace nechce ist, pretoze pracu dostane v nasej firme (ale az od odpolovice februara) a tento cas chce nejako rozumne vyuzit (takze si dolieci nejake svoje neduhy a oddychne).

Precital som si temu a usudil som, ze byvaleho zamestnavatela (uctaren im este funguje takze problem by tam nemal byt) bude potrebovat Potvrdenie o vyske prijmu na zaklade coho sa mu vypocita PN. S originalom PN pojde na Soc Poistovnu a kopie posle byvalemu zamestnavatelovi. Po ukonceni PN posle original Soc Poistovni a byvalemu zamestnavatelovi kopie. Ale co s tym obdobim od 1.1. do 9.1.? Musi sa nahlasit Zdrav Poistovni ako dobrovolne nezamestnany alebo v ramci 42 ochrannej lehoty nemusi? Potrebujem to vediet co najkor aby som mu to mohol tlmocit. Dakujem za rady a odporucania.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Nech sa zaeviduje na ÚP a nemusí si platiť odvody do ZP. Ak nie, musí sa prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaný.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marccus Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat za mojho znameho, ktory dostal vypoved k 31.12.2009 z dovodu ukoncenia cinnosti firmy.
Momentalne je bez prace a od 9.1.2010 ma nastupit na liecenie, ma byt PN, pravdepodobne bude v nemocnici niekolko dni a dolieci sa doma (asi mesiac). Ako sa postupuje v pripade tej 42 dnovej ochrannej lehoty?
Na Urad prace nechce ist, pretoze pracu dostane v nasej firme (ale az od odpolovice februara) a tento cas chce nejako rozumne vyuzit (takze si dolieci nejake svoje neduhy a oddychne).

Precital som si temu a usudil som, ze byvaleho zamestnavatela (uctaren im este funguje takze problem by tam nemal byt) bude potrebovat Potvrdenie o vyske prijmu na zaklade coho sa mu vypocita PN. S originalom PN pojde na Soc Poistovnu a kopie posle byvalemu zamestnavatelovi. Po ukonceni PN posle original Soc Poistovni a byvalemu zamestnavatelovi kopie. Ale co s tym obdobim od 1.1. do 9.1.? Musi sa nahlasit Zdrav Poistovni ako dobrovolne nezamestnany alebo v ramci 42 ochrannej lehoty nemusi? Potrebujem to vediet co najkor aby som mu to mohol tlmocit. Dakujem za rady a odporucania.
PN z ochrannej lehoty musí mať začiatok do 42 dní od skončenia pracovného pomeru. Zamestnávatel mu vystaví potvrdenie o príjme - v tomto prípade za predchádzajúci kal. rok, ktoré spolu s PN-kou odovzda v SP. Príp. prechodku na konci mesiaca aj ukončenie PN-ky odovzdáva priamo v SP.
Ak sa nechce evidovať na úrade práce, musí sa do začiatku PN-ky prihlásiť v zdr. poisťovni ako samoplatitel. Nie som si úplne istá, ale myslím že za dobu poberania nemocenského bude za neho platitelom nemocenského štát, preto kopiu PN-ky treba odovzdať v zdr.poisťovni. Po vyplatení nemocenského obdrží v SP potvrdenie o nároku na nemocenské, ktoré odovzdá v prísl. zdr.poisťovni. Rovnako treba potom odovzdať aj kopiu ukončenia PN-ky a vyplniť Oznámenie o zmene platitela poistného.
0 0
Marccus Marccus

Marccus je offline (nepripojený) Marccus

veronikasad diki.

JankaO Pozri príspevok
Nech sa zaeviduje na ÚP a nemusí si platiť odvody do ZP. Ak nie, musí sa prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaný.
No lenze teraz nerozumiem k comu je potom ta 42 dnova ochranna lehota? Aky je jej vyznam?
Ak sa eviduje na UP tak PN sa mu aj tak vypocita z dokladov o prijme za uplynuly rok? Na UP nechce ist, pre neho je to zbytocne behanie a tych par eur si zaplati.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marccus Pozri príspevok
veronikasad diki.


No lenze teraz nerozumiem k comu je potom ta 42 dnova ochranna lehota? Aky je jej vyznam?
Ak sa eviduje na UP tak PN sa mu aj tak vypocita z dokladov o prijme za uplynuly rok? Na UP nechce ist, pre neho je to zbytocne behanie a tych par eur si zaplati.
Ano, aj v prípade, že bude evidovaný na úrade práce, nemocenské mu bude vypočítané z príjmu zamestnávatela. Ak mu vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, poberanie dávky v nezamestnanosti sa počas výplaty nemocenksého preruší a obnoví sa až po skončení PN.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať