Zavrieť

Porady

Doplatok do minimálnej mzdy

Dobrý deň,
chcela by som sa Vás niečo opýtať. Zamestnanec dostáva minimálnu mzdu. V januári 2009 odpracoval 15 dní, mal 5 dní dovolenku, boli dva sviatky. Na výplatnej páske sa mu samozrejme ponížila základná mzda, avšak má tam aj doplatok do minimálnej mzdy. A tomuto nerozumiem, vedeli by ste mi to niekto vysvetliť? Ďakujem veľmi pekne.
A ešte vlastne fond pracovného času bol dodržaný - 176 hodín.
Usporiadat
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Pekný den prajem, tak zo zákona som sa vôbec nič nedozvedela.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V zákone je všetko, nič viac nie je.
A čo konkrétne potrebuješ vedieť?
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Ahoj Janka pekný den prajem už mi Lenka pomohla prišla som na ten výpočet, potrebovala som prekontrolovať, či MRP mzdy to dobre počíta.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Ak ma pracovnik v zmluve dohodnutu mesacnu odmenu vo vyske 178 € co je 1,2 nasobok minimalnej mzdy, tak pri prepocte vyplat, ak ma napriklad dovolenku a mu vychadza hruba mesacna mzda 177,3 € treba mu doplnit doplatok do minimalnej mzdy?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ide o kratši úväzok? To len kôli tej sume min.mzdového nároku.
Okrem toho, že mzda má byť najmenej vo výške min.mzdového nároku, aj priemerný zárobok má byť najmenej vo výške min.mzdového nároku. T.j. treba navýšiť priemer a tým aj výšku náhrady za dovolenku.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

ano je to 1/2 uvazok. je treba navysit dovolenkovy priemer, ci mozem zadat aj doplatok do minimalnej mzdy
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Treba navýšiť dovolenkový priemer.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Moja predchodkyna vobec nepocitala s dovolenkovym priemerom, ktory sa vyratava za stvrtrok. Zamestnanec ma 1/2 uvazok, mesacna mzda je 178€.
Od 1-3/09 pracoval nepretrzite a odpracoval 62 dni + 2 sviatky. Priemer na dovolenku ma 178*3/64 = 8,34/4 = 2,09.
V aprili mal 12 dni dovolenku. co znamena ze by mal mat mzdu 80,91(178/22*10) + 100,32 (12*4*2,09) = 181,23 €. Mzdarka mu upravila dovolenkovy priemer tak, aby jeho hruba mzda bola 178€. Je to spravny postup?
0 0
J+K J+K

J+K je offline (nepripojený) J+K

Nie. Jej postup správny nebol.

Správny je Tvoj výpočet.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Len pre poriadok - nehovoríme o verejnej službe?
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom doplatku do minimalnej mzdy...
robila som mzdu zamestnancovi, ktory ma v zmluve mesacnu mzdu 295,5. za 09/09 mi to vypocitalo nasledovne:
4 dni dovolonky 54,89 eur
2 dni sviatok 27,44 eur
1 den PN 13,72
15 dni odpracovane 201,48
doplatok do minimalnej mzdy 15,86
-snazila som si vsetko o doplatkoch precitat, pretoze teraz to je po prvykrat, co mi sam soft vypocital doplatok a nijako sa neviem doratat, ako mu vyslo 15,86 eur.

kedze som teraz o tom citala asi vsetko co je na porade, tak som isla prekontrolovat mzdy aj za minule mesiace a narazila som aj na dalsi problem, ktory neviem ako riesit.
zamestnanec- 3. vykonnostny stupen, mesacna mzda 414 eur.
za mesiac 08/09
10 dni dovolenky 191,23 eur
11 dni odpracovane 216,86
spolu hruba mzda 408,09
kedze soft mi tu doplatok nedopocital, tak som to neriesila, ale ....
nemal by mat hrubu mzdu 414, teda nemam mu doplatit 408,09-414= 5,91????

mozete mi prosim poradit ako sa to vlastne pocita? vydelim tych 216,86/88 hod = 2,46, kedze splna minimalny hodinovy mzdovy narok, tak to neriesim a je to v poriadku, aj ked ma hrubu mzdu mensiu ako je jeho mesacny plat, alebo musim doratat doplatok do 413,7 ako je minimalna mzda pre 3 stupen?

poradte mi prosim....... dakujem
Naposledy upravil janka.mo : 18.10.09 at 20:01
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
janka.mo Pozri príspevok
dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom doplatku do minimalnej mzdy...
robila som mzdu zamestnancovi, ktory ma v zmluve mesacnu mzdu 295,5. za 09/09 mi to vypocitalo nasledovne:
4 dni dovolonky 54,89 eur
2 dni sviatok 27,44 eur
1 den PN 13,72
15 dni odpracovane 201,48
doplatok do minimalnej mzdy 15,86
-snazila som si vsetko o doplatkoch precitat, pretoze teraz to je po prvykrat, co mi sam soft vypocital doplatok a nijako sa neviem doratat, ako mu vyslo 15,86 eur.

kedze som teraz o tom citala asi vsetko co je na porade, tak som isla prekontrolovat mzdy aj za minule mesiace a narazila som aj na dalsi problem, ktory neviem ako riesit.
zamestnanec- 3. vykonnostny stupen, mesacna mzda 414 eur.
za mesiac 08/09
10 dni dovolenky 191,23 eur
11 dni odpracovane 216,86
spolu hruba mzda 408,09
kedze soft mi tu doplatok nedopocital, tak som to neriesila, ale ....
nemal by mat hrubu mzdu 414, teda nemam mu doplatit 408,09-414= 5,91????

mozete mi prosim poradit ako sa to vlastne pocita? vydelim tych 216,86/88 hod = 2,46, kedze splna minimalny hodinovy mzdovy narok, tak to neriesim a je to v poriadku, aj ked ma hrubu mzdu mensiu ako je jeho mesacny plat, alebo musim doratat doplatok do 413,7 ako je minimalna mzda pre 3 stupen?

poradte mi prosim....... dakujem
poradte prosiiim
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
janka.mo Pozri príspevok
dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom doplatku do minimalnej mzdy...
robila som mzdu zamestnancovi, ktory ma v zmluve mesacnu mzdu 295,5. za 09/09 mi to vypocitalo nasledovne:
4 dni dovolonky 54,89 eur
2 dni sviatok 27,44 eur
1 den PN 13,72
15 dni odpracovane 201,48
doplatok do minimalnej mzdy 15,86
-snazila som si vsetko o doplatkoch precitat, pretoze teraz to je po prvykrat, co mi sam soft vypocital doplatok a nijako sa neviem doratat, ako mu vyslo 15,86 eur.

kedze som teraz o tom citala asi vsetko co je na porade, tak som isla prekontrolovat mzdy aj za minule mesiace a narazila som aj na dalsi problem, ktory neviem ako riesit.
zamestnanec- 3. vykonnostny stupen, mesacna mzda 414 eur.
za mesiac 08/09
10 dni dovolenky 191,23 eur
11 dni odpracovane 216,86
spolu hruba mzda 408,09
kedze soft mi tu doplatok nedopocital, tak som to neriesila, ale ....
nemal by mat hrubu mzdu 414, teda nemam mu doplatit 408,09-414= 5,91????

mozete mi prosim poradit ako sa to vlastne pocita? vydelim tych 216,86/88 hod = 2,46, kedze splna minimalny hodinovy mzdovy narok, tak to neriesim a je to v poriadku, aj ked ma hrubu mzdu mensiu ako je jeho mesacny plat, alebo musim doratat doplatok do 413,7 ako je minimalna mzda pre 3 stupen?

poradte mi prosim....... dakujem
poradte prosim
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
janka.mo Pozri príspevok
dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom doplatku do minimalnej mzdy...
robila som mzdu zamestnancovi, ktory ma v zmluve mesacnu mzdu 295,5. za 09/09 mi to vypocitalo nasledovne:
4 dni dovolonky 54,89 eur
2 dni sviatok 27,44 eur
1 den PN 13,72
15 dni odpracovane 201,48
doplatok do minimalnej mzdy 15,86 ?????
-snazila som si vsetko o doplatkoch precitat, pretoze teraz to je po prvykrat, co mi sam soft vypocital doplatok a nijako sa neviem doratat, ako mu vyslo 15,86 eur.

kedze som teraz o tom citala asi vsetko co je na porade, tak som isla prekontrolovat mzdy aj za minule mesiace a narazila som aj na dalsi problem, ktory neviem ako riesit.
zamestnanec- 3. vykonnostny stupen, mesacna mzda 414 eur.
za mesiac 08/09
10 dni dovolenky 191,23 eur
11 dni odpracovane 216,86
spolu hruba mzda 408,09
kedze soft mi tu doplatok nedopocital, tak som to neriesila, ale ....
nemal by mat hrubu mzdu 414, teda nemam mu doplatit 408,09-414= 5,91???? Netreba nič doplácať.

mozete mi prosim poradit ako sa to vlastne pocita? vydelim tych 216,86/88 hod = 2,46, kedze splna minimalny hodinovy mzdovy narok, tak to neriesim a je to v poriadku, aj ked ma hrubu mzdu mensiu ako je jeho mesacny plat, alebo musim doratat doplatok do 413,7 ako je minimalna mzda pre 3 stupen?

poradte mi prosim....... dakujem
..............
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
melnick- dakujem ze si zareagovala a poradila....

este mam jednu otazku.....
kolko mam potom doplatit v tom prvom pripade? pretoze moj program oberon, mi to vypocital takto ako som uviedla vyssie.
mozte mi prosim napisat ako sa to pocita? lebo fakt netusim ako si to mam odkontrolovat.
dakujem....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Podľa môjho názoru tam nemá byť žiaden doplatok do min. mzdy, nakoľko min. mzda za 21 dní je dodržaná, a za 1 deň je náhrada príjmu za nemoc.
Naposledy upravil Tamila : 19.10.09 at 06:29 Dôvod: preklep
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
Tamila Pozri príspevok
Podľa môjho názoru tam nemá byť žiaden doplatok do min. mzdy, nakoľko min. mzda za 21 dní je dodržaná, a za 1 deň je náhrada príjmu za nemoc.
takze sa to pocita tak, ze spocitam mzdu za odpracovane dni + dovolenka a vydelim poctom hodin a ked mi vyjde mzda na hodinu vyssia ako je minimalny mzdovy narok na prislusny stupen, tak to je ok?
potom nechapem preco mi to tam zapocitalo v programe....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Pri mesačnej mzde by som prepočítala na dni, nie na hodiny.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
janka.mo Pozri príspevok
melnick- dakujem ze si zareagovala a poradila....

este mam jednu otazku.....
kolko mam potom doplatit v tom prvom pripade? pretoze moj program oberon, mi to vypocital takto ako som uviedla vyssie.
mozte mi prosim napisat ako sa to pocita? lebo fakt netusim ako si to mam odkontrolovat.
dakujem....
Janka nebola som pripojená - skúsim nahodiť Tvoje údaje a uvidím čo to urobí u mňa.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Janka, neviem čím to je, ale pri spracovaní niektorej mzdy musíš jednoducho odkliknúť sledovanie fondu PČ a znova ho zakliknúť a ten doplatok do MM sa tam už neobjaví. Nahodila som si pracovníka s údajmi ,ktoré uvádzaš a mám mzdu bez doplatku.

PS: neviem ale, prečo v mesačnej mzde riešiš sviatok .

Čerpané zo Zákonníka práce :

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať