Zavrieť

Porady

Doplatok do minimálnej mzdy

Dobrý deň,
chcela by som sa Vás niečo opýtať. Zamestnanec dostáva minimálnu mzdu. V januári 2009 odpracoval 15 dní, mal 5 dní dovolenku, boli dva sviatky. Na výplatnej páske sa mu samozrejme ponížila základná mzda, avšak má tam aj doplatok do minimálnej mzdy. A tomuto nerozumiem, vedeli by ste mi to niekto vysvetliť? Ďakujem veľmi pekne.
A ešte vlastne fond pracovného času bol dodržaný - 176 hodín.
Usporiadat
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

Neviem či ti to pomôže ale pozri v téme Výška VZ na SP a ZP prísp.21 tam sa rieši tých 316,99
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Betina2 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím mzdárov o radu.
Máme zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou vo výške minimálnej mzdy 317,00 Eur. Za mesiace 4,5,6 / 2011 odpracoval plný časový fond, nečerpal žiadnu dovolenku ani PN. Program mi správne vypočítal priemerný hodinový zárobok na výšku 1,8288 Eur (317 Eur x 3 mes. / 520 hodín čas.fondu vrátane platených sviatkov), čo je viac ako stanovená minim. hodinová mzda 1,822. Avšak vzhľadom na čerpanú dovolneku v júli (5 prac.dní) mi program vyrátal sumu hrubej mzdy za 7/2011 na 314,68 Eur. Teda nedosahuje stanovenú min.mzdu 317 Eur. Mám rozdiel uviesť ako doplatok hrubej mzdy tak, aby potom celková HM bola 317,00 Eur? Alebo mám meniť vypočítaný priemer ? To sa mi ale nevidí, lebo potom by aj dalšie 2 mesiace bol nesprávny priemer. Takže sa prijhláňam k dopísaniu doplatku natvrdo. Čo si o tom myslíte?
Prosím rýchlo.
Upraviť priemer (§134 ods.5 - keďže je mesačne odmeňovaný, minimálna mzda na hodinu je pri 21-dňovom mesiaci 317/21/8, resp.7,5). Mzda je v poriadku.
1 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
Jana Motyčková Pozri príspevok
Upraviť priemer (§134 ods.5 - keďže je mesačne odmeňovaný, minimálna mzda na hodinu je pri 21-dňovom mesiaci 317/21/8, resp.7,5). Mzda je v poriadku.
Dobrý večer, ja by som nadviazala na túto tému, pretože stále v tom nemám jasno. Ak by bol pr.fond (23x8hod=184 Hod) vtedy by vlastne výpočet min. mzdy bol pri 23 dňovom mesiaci 317/23/8 a vyšla by suma 1,7228 to nie je min, mzdový hodinový nárok, treba dorovnať min, mzdový narok podľa min, hod. sadzby ? Teda v obdobnom prípade ako je čerpanie Dovolenky alebo čast mesiaca je zamestnanec na DPN.
Konkrétny príklad: mesiac 3/2011 pokracujúca DPN z predchádzajuceho mesiaca od 1.3.11 do 18.3.2011 odpracované všetky dni do konca mesiaca teda 9 dní x 8 hod =72 hod. program mi vypočítal podiel min. mzdy na 72 hod vo výške 124,05 Eur (317/184x72 = 124,05 Eur) treba doplatiť minimálnu mzdu podľa min.hod sadzby? teda 1,822 x 72 hod = 131,19 Eur , treba doplatiť rozdiel 131,19 - 124,05 = 7,14 ???. Nikde sa neviem dopátrať k odpovedi. Veľmi pekne ďakujem za objasnenie môjho problemu.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pri odmeňovaní hodinovou sadzbou rátaš: počet odprac. hodín x min. 1,822 / hod

pri odmeňovaní mesačnou sadzbou rátaš: (napr. fond 22 dní, odprac. 8 dní)
min. 317 : 22 x 8

(platí pri stupni náročnosti 1.)
3 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
Ďakujem, takže to mám teda správne v programe nastavené, lenže mám teda problém č.2, kontrolórka zo SP mi pri kontrole tvrdila že to neráta správne a dopočítavala mi VZ podľa návodu počet odp. hod. x min,hod. sadzba. Potrebujem sa len uistiť že to mám na 100 % dobre, lebo plánujem napísať odvolanie k protokolu a žiadosť o prepočitanie.

A ešte ma trápi otázka, že v zákone je písané že pre posúdenie min. mzdových nárokov sa neprihliada na náhrady ( teda za dovolenku, prek.v práci atd.) takže ak mi po preplatení náhrady (podľa priemeru) napr. za 3 dni dovolenky vyjde súčet za odpracované dni + náhrada nižšia suma ako 317,- eur (napr. 316,44) je to tiež správne??? netreba doplácať do min. mzdy rozdiel. Vopred veľmi pekne ďakujem za rady.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tu platí moja odpoveď, ktorú ste citovali v príspevku 64.
0 0
maluja maluja

maluja je offline (nepripojený) maluja


Pôvodca textu príspevku: Betina2
Dobrý deň, poprosím mzdárov o radu.
Máme zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou vo výške minimálnej mzdy 317,00 Eur. Za mesiace 4,5,6 / 2011 odpracoval plný časový fond, nečerpal žiadnu dovolenku ani PN. Program mi správne vypočítal priemerný hodinový zárobok na výšku 1,8288 Eur (317 Eur x 3 mes. / 520 hodín čas.fondu vrátane platených sviatkov), čo je viac ako stanovená minim. hodinová mzda 1,822. Avšak vzhľadom na čerpanú dovolneku v júli (5 prac.dní) mi program vyrátal sumu hrubej mzdy za 7/2011 na 314,68 Eur. Teda nedosahuje stanovenú min.mzdu 317 Eur. Mám rozdiel uviesť ako doplatok hrubej mzdy tak, aby potom celková HM bola 317,00 Eur? Alebo mám meniť vypočítaný priemer ? To sa mi ale nevidí, lebo potom by aj dalšie 2 mesiace bol nesprávny priemer. Takže sa prijhláňam k dopísaniu doplatku natvrdo. Čo si o tom myslíte?
Prosím rýchlo.
Upraviť priemer (§134 ods.5 - keďže je mesačne odmeňovaný, minimálna mzda na hodinu je pri 21-dňovom mesiaci 317/21/8, resp.7,5). Mzda je v poriadku.

To platí aj pre rok 2012 a ďalej? Toto si mám zakaždým prerátať ked dávam v mesiaci dovolenku a ked to nevyjde tak opraviť priemer? alebo len štvrťročne? robim v MoneyS, a za 12/2012 mi pri 13 dnoch dovolenky a 8 dňoch pracovných /3sviatky/ zamestnanec odmenovaný mesačnou mzdou 395E, v 2.stupni, vychádza menej ako 392,64E. musim mu teda prepočítať priemer z 392,64/21/8 a podla neho krát 13dní? nemôžem to už nechať po starom a dať mu odmenu a stou to dorovnať na 395?
Naposledy upravil maluja : 11.01.13 at 10:37
0 0
maluja maluja

maluja je offline (nepripojený) maluja

To platí aj pre rok 2012 a ďalej? Toto si mám zakaždým prerátať ked dávam v mesiaci dovolenku a ked to nevyjde tak opraviť priemer? alebo len štvrťročne? robim v MoneyS, a za 12/2012 mi pri 13 dnoch dovolenky a 8 dňoch pracovných /3sviatky/ zamestnanec odmenovaný mesačnou mzdou 395E, v 2.stupni, vychádza menej ako 392,64E. musim mu teda prepočítať priemer z 392,64/21/8 a podla neho krát 13dní? nemôžem to už nechať po starom a dať mu odmenu a stou to dorovnať na 395?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ja som mala tiež v MoneyS3 u zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou - minimálnou, menšiu mzdu za december ako minimálnu, dovolenkový priemer nebol nižší ako hodinová minimálna mzda, tak som spravila doplatok k minimálnej mzde 1,16 eur, a odvody sa plaitili z upravenej mzdy - minimálnej.
0 0
maluja maluja

maluja je offline (nepripojený) maluja

aj moje priemery boli vyššie, ale ak za december spravíš 327,20/21/8 priemer je 1,9477.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

no ja akurát robím tiež v money s3 , min. mzda, odprac. dni 11 + 3 sviatky ako odprac. dni pri mesačnej mzde+7 dní dovolenky=21. Priemer mesačný mi udáva 1,9476 a priem. dovol. 1,9076, čiže mi vypísalo, že mzda je nižššia ako minimálna, tak do kolonky v karte mzdy /odpracované/náhrady-ako je dovolenka,paragraf a do volného okienka som dala doplatok do min.mzdy sumu 2,23 €, môže to tak byť, dík
Naposledy upravil yvica : 14.01.13 at 21:17
0 0
maluja maluja

maluja je offline (nepripojený) maluja

ked si prejdeš celú túto tému píšu že sa ma navýšiť priemer na dovolenku, ale kde sa dáva doplatok v MoneyS presne neviem, ja som ho dávala do kolonky odmeny, kde je prázdny riadok a napísala doplatok, tu v téme sa ešte spomína minimálny mzdový nárok, ale nik mi na moju otázku o tom nereagoval
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať