Zavrieť

Porady

autorský príjem

Ahojte,
mohol by mi niekto poradiť či si môže FO, ktorá má autorské príjmy pripočítať k paušálnym výdavkom príspevok do príslušného fondu za autorský príjem.

Ďakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška Pozri príspevok
No...
ak má Janka pravdu a ten príjemca je platiteľ DPH, tak ten príjem by si mala dať do POZD a zaevidovať do evidencie DPH.
Vidíš Muši sme príklad poviem a Ty b a bude z toho možno c

Ten príjem ovplyvňujúci základ dane nemusí byť nevyhnutne takto ale evidencia DPH áno. To sú 2 rôzne problémy. DPH je úplne samostatný problém, ktorý sa posudzuje podľa zákona o DPH a preto sa jej podľa môjho názoru nedá vyhnúť bez ohľadu na uplatnené zdanenie daňou z príjmu, ktoré ja riešim samostatne v závislosti od ostatných súvislostí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jani, no, ale čo teda tých 40 % a DPH ???
...a potom je potrebné vystaviť faktúru s DPH a zaslať platiteľovi príjmu?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška Pozri príspevok
Jani, no, ale čo teda tých 40 % a DPH ???
...a potom je potrebné vystaviť faktúru s DPH a zaslať platiteľovi príjmu?
Ja to tak robím. Platiteľ honoráru zdaní príjem zrážkovou daňou (základ dane), zrazí príspevok do literárneho fondu a mne uhradí rozdiel t.j. ZD - zrážková daň - príspevok do LF + DPH = úhrada na účet
1 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

mata82 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť a zadávaná otázka sa týka autoského honoráru a nového zákona o DPH. Ak autor (občan ČR, nie szčo) na základe autorskej zmluvy vytvorí slovesné dielo pre slovenskú sro -platiteľa dph, je potrebné, aby bol autor z ČR registrovaný pod IČ DPH CZ a slovenská sro následne túto prijatú službu samozdanila? Prosím poraďte.
posúvam .... prosím viete poradiť?
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Dobrý deň,

zamestnanec dostal honorár za článok uverejnený v časopise. Honorár je vo výške 17,92 EUR. V potvrdení o honorari je uvedené, že nebol zdanený. Nemá platitel honoráru povinnosť zdaniť ho zrážkovou daňou?
Ak zdanený honorár nie je, musí si zamestnanec podať daňové priznanie? ine príjmy nemá a ani nepredpoklada, že by ine mal...Musi sa registrovať na daňovom úrade? čital som to tu niekde..Ďakujem
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

prosím
0 0
magazin magazin

magazin je offline (nepripojený) magazin

topper1 Pozri príspevok
Dobrý deň,

zamestnanec dostal honorár za článok uverejnený v časopise. Honorár je vo výške 17,92 EUR. V potvrdení o honorari je uvedené, že nebol zdanený. Nemá platitel honoráru povinnosť zdaniť ho zrážkovou daňou?
Ak zdanený honorár nie je, musí si zamestnanec podať daňové priznanie? ine príjmy nemá a ani nepredpoklada, že by ine mal...Musi sa registrovať na daňovom úrade? čital som to tu niekde..Ďakujem
Odpovedam kedze nik neodpoveda aj ked sa necitim prilis kompetentny.

Ako tomu ja rozumiem, tak celkovy prijem je 17,92 EUR - v takom pripade nemusi robit nic, pretoze jeho celkovy prijem nepresiahol za rok 2 012,85 eur nemusi podat danove priznanie. Preto myslim ze nemusi robit vobec nic. Pri takomto malom prijme nie je dovod.

Ak by bol honorar zdaneny zrazkovou danou vydavatelom, tak by si mohol podat danove priznanie a dostat spat 19% z honoraru, avsak zas, slo by o tak malu sumu ze asi nema vyznam ju ziskat touto cestou spat. Ergo ak by vydavatel zaplatil dan, daroval by ju statu lebo autor s najvacsou pravdepodobnostou svojich 19% nebude pytat spat hoc kvoli vyske prijmu ma na to narok.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať