Zavrieť

Porady

zrušenie knihy jázd, ale...

Ahojte, odkedy som počula túto senzačnú novinku o zrušení povinnosti viesť knihu jázd, tak stále musím rozmýšlať, ako tí naši zákonodarci doriešia DPH z nákupov PHM, platí od 1.3.2009 ak sa nemýlim, no ale neviem si to predstaviť, ako budeme odpočítať DPH z týchto nákupov. Každý mesiac odrátať tých 20% z celkovej hodnoty DPH a hotovo? No neviem, neviem....
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Braňo Pozri príspevok
Takže 80% uplatňovanie výdavkov=zrušenie knihy jázd,ale kvôli 100% nému odpočtu DPH treba preukazovať? Vysvetlí mi toto niekto?
podľa mňa ide o nezrovnalosť zákonov, vzniknutú práve v dôsledku novely ZDP. Pre odpočítaniei DPH bude musieť stačiť doklad o kúpe PHM a interná smernica o používaní auta IBA na služobné účely. V prípade, že ide o vozidlo využívané aj na súkromné účely bude musieť byť opak - evidencia súkromných km a krátenie DPH na vstupe .......... Kocúrkovo.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

KEJKA Pozri príspevok
podľa mňa ide o nezrovnalosť zákonov, vzniknutú práve v dôsledku novely ZDP. Pre odpočítaniei DPH bude musieť stačiť doklad o kúpe PHM a interná smernica o používaní auta IBA na služobné účely. V prípade, že ide o vozidlo využívané aj na súkromné účely bude musieť byť opak - evidencia súkromných km a krátenie DPH na vstupe .......... Kocúrkovo.
Vrátane úpravy daňového odpisu k takémuto autu...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

KEJKA Pozri príspevok
Môžete mi prosím vysvetliť, prečo riešite DPH v súvislosti so zmenou ZDP?
Ja by som počkala na povolaných - či zmenia alebo nezmenia aj ZDPH.
Ja nakupujem PHM do služobného vozidla výlučne v rámci podnikania a preto si uplatňujem celú DPH. To, že pre účely dane z príjmu si 20% pripočítam k základu dane, nič na predchádzajúcej vete nemení.
Plne súhlasím s Tvojim názorom.

Ak máte nadspotrebu PHM a časť nákladov je daňovým výdavkom a časť (nadspotreba) je nedaňovým výdavkom, tu sa sa nad odpočtom Dph zamýšľate ? Asi nie.

Odpočet je plný, lebo PHM boli použité na účely podnikania, len výdavok je limitovaný spotrebou podľa TP(napr.)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
JankaO Pozri príspevok
Vrátane úpravy daňového odpisu k takémuto autu...
.................... a vrátane nákladov na opravy
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

určite takto do hĺbky náš parlament nerozmýšľal....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Braňo Pozri príspevok
určite takto do hĺbky náš parlament nerozmýšľal....
hm, a kedy náš parlament rozmýšľa/rozmýšľal do hĺbky?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

KEJKA Pozri príspevok
hm, a kedy náš parlament rozmýšľa/rozmýšľal do hĺbky?

hĺbka a iné veličiny sú dôležité pre nich vtedy, keď sa nerozmýšľa.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
tuším sa naši zákonodarci zas sekli a ukazali to, akí sú neschopní. tie zmeny zakonov počas roka su "úžasné". človek aby sedel a stale čítal ich výmysly. no nie????
0 0
alderonka alderonka

alderonka je offline (nepripojený) alderonka

Ahojte,
podľa info, ktorú som dostala od známeho /daňovák/, tak údajne mali k tejto téme včera školenie a bolo im jednoznačne prezentované, že kto si chce nárokovať na odpočet DPH, musí viesť presnú evidenciu jázd.

Keď si to potom vezmeme z praxe, tak narobili riadný zmätok vo všetkom. Klienti - platcovia DPH chcú plný odpočet DPH bez evidencie jázd a účtovník je ten zlý, ktorý im to odmieta urobiť.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

A čo ak si v tomto priznaní- za 1.Q 2009 uplatním len 80% z DPH, bude to v rozpore so zákonom a budem musieť potom podať opravné?
Veď to bude vlastne na moju resp. (našu) škodu.

Tak, kým som pridala môj príspevok, už mám odpoveď vo vyššie uvedenom od "alderonka".
ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

lenkam68 Pozri príspevok
PHM nie je prev. réžia, ale materiál a čo sa týka odvodu DPH za posledný štvrťrok, neviem, či by sa nemuselo z tých 20 % podať dodat. daň. priznanie k DPH za predchádzajúce zdaň. obdobia, keďže už v tom zdaň. období som nemala nárok na tú časť DPH.
Možete mi prosím vyvetliť prečo je PHM materiál a nie PR?

ďakujem
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

L-M Pozri príspevok
Možete mi prosím vyvetliť prečo je PHM materiál a nie PR?

ďakujem
v zmysle § 11 ods. 2c postupov účtovania
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, tak ked som spravne pochopila, tak ak je niekto platca DPH, nema moznost si uplatnit 80% z PHM ale musi viest knihu jazd ako doteraz? Nie je mozne ani riesenie ze si o tych 20% znizi DPH, kt. u PHM uplatnuje?
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Braňo Pozri príspevok
v zmysle § 11 ods. 2c postupov účtovania
Ďakujem, ale príde mi to také nelogické, keď to používam na prevádzku firmy. Takže aj čistiace prostriedky, ktoré používame vo firme- napr. na WC, podlahu atď... mám účtovať ako materiál. Je kedno čím sa firma zaoberá? Napr. stav. firma účtuje ako materiál tehly,farbu,polystyrén.............. a aj PHM a čist. prostriedky? A čo ak to mám zaúčtované ako PR? Účtovníčka predomnou to účtovala tak a keďže sa stále iba učím, tak sa zdá, že to mám na figu.
To mám teraz opravovať, aby som neporušila postupy účtovania, alebo myslíte, že stačí ak to budem odteraz účtovať správne. Potom by sa mi zmenil aj VPaV.- členenie.
Poradíte
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

L-M Pozri príspevok
Ďakujem, ale príde mi to také nelogické, keď to používam na prevádzku firmy. Takže aj čistiace prostriedky, ktoré používame vo firme- napr. na WC, podlahu atď... mám účtovať ako materiál. Je kedno čím sa firma zaoberá? Napr. stav. firma účtuje ako materiál tehly,farbu,polystyrén.............. a aj PHM a čist. prostriedky? A čo ak to mám zaúčtované ako PR? Účtovníčka predomnou to účtovala tak a keďže sa stále iba učím, tak sa zdá, že to mám na figu.
To mám teraz opravovať, aby som neporušila postupy účtovania, alebo myslíte, že stačí ak to budem odteraz účtovať správne. Potom by sa mi zmenil aj VPaV.- členenie.
Poradíte
Je to platné celý rok 2008.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

nika.sum
Ahoj, tak ked som spravne pochopila, tak ak je niekto platca DPH, nema moznost si uplatnit 80% z PHM ale musi viest knihu jazd ako doteraz? Nie je mozne ani riesenie ze si o tych 20% znizi DPH, kt. u PHM uplatnuje?

Odpoveď:
Môže si uplatniť 80% paušál, ale musí auto používať iba na služobné účely. Len čo sa týka tej DPH - mám pocit, že sú rôzne názory pozri prísp. 30 . Mne na odbornom poradenstve v PP povedali, že zákon o DPH sa nemenil a nárok je na 100% DPH. Tak už len si vzbrať
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

L-M Pozri príspevok
nika.sum
Ahoj, tak ked som spravne pochopila, tak ak je niekto platca DPH, nema moznost si uplatnit 80% z PHM ale musi viest knihu jazd ako doteraz? Nie je mozne ani riesenie ze si o tych 20% znizi DPH, kt. u PHM uplatnuje?

Odpoveď:
Môže si uplatniť 80% paušál, ale musí auto používať iba na služobné účely. Len čo sa týka tej DPH - mám pocit, že sú rôzne názory pozri prísp. 30 . Mne na odbornom poradenstve v PP povedali, že zákon o DPH sa nemenil a nárok je na 100% DPH. Tak už len si vzbrať
Ved prave podla toho co som citala aj v prispevku 30, to tak vychadza, ze platca DPH si musi viest knihu jazd aj nadalej, ved ako dokaze co bolo na sukr. ucely? Alebo je aj moznost, ze si tu DPH tiez skrati??? Prosim ako je to? Mam s tym problem, lebo mam klientov, ci by to chceli vediet a ja by som im rada dala spravnu odpoved.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Myslím, že pokiaľ nevydá DRSR usmernenie k uplatneniu DPH, nikto Ti jednoznačnú odpoveď nedá. Ak si si prešla celú túto tému, tak si si prečítala i odpoveď daň. úradu a na základe tej odpovede mám dojem, že oni sami v tom majú hokej.
A čo preberali daňováci na porade, ... to ešte stále nie je usmernenie.
Môj osobný názor je, že keď sa daňováci preberú, tak pri uplatnení 80% paušálu nebudeme mať na celú DPH nárok. Ale názorov je na to viac.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkam68 Pozri príspevok
Myslím, že pokiaľ nevydá DRSR usmernenie k uplatneniu DPH, nikto Ti jednoznačnú odpoveď nedá. Ak si si prešla celú túto tému, tak si si prečítala i odpoveď daň. úradu a na základe tej odpovede mám dojem, že oni sami v tom majú hokej.
A čo preberali daňováci na porade, ... to ešte stále nie je usmernenie.
Môj osobný názor je, že keď sa daňováci preberú, tak pri uplatnení 80% paušálu nebudeme mať na celú DPH nárok. Ale názorov je na to viac.
Nakolko mam strvrtrocnych platcov DPH, kt. maju zaujem o tento pausal, asi im odporucim aby pockali a za marec este zostali pri starom, snad sa to utrasie.Tym hore sa velmi lahko rozhoduje ked vobec nemyslia na nasledky. Ako mozu nieco schvalit, ked to nie je kompletne, ako mozu podavat 100% pracu uctovnici, ked ani DU nevie co ma vlastne kontrolovat....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Nakolko mam strvrtrocnych platcov DPH, kt. maju zaujem o tento pausal, asi im odporucim aby pockali a za marec este zostali pri starom, snad sa to utrasie.Tym hore sa velmi lahko rozhoduje ked vobec nemyslia na nasledky. Ako mozu nieco schvalit, ked to nie je kompletne, ako mozu podavat 100% pracu uctovnici, ked ani DU nevie co ma vlastne kontrolovat....
no pri tých našich..... môžeš odporúčať čakať a nedočkáš sa, možno koncom roka.
Nerozumiem, že si s tým fakt takto lámete hlavu. Nebolo by to prvý raz, že vydajú zákon, usmernenie alebo hoci výklad zákona s tým, že platí od určitého dátumu s tým, že spôsob ako si to do toho dátumu daňovníci riešili, budú akceptovať......... spomeňte si napr. na leasingové poplatky a tech.zhodnotenia leasovaného majetku , keď do 15.12. odsúhlasilii systém "i tak še dá, i tak še dá"
Zákon nesmie byť retroaktívny, takže o čom je táto debata?
Určite klientom nič podobné neodporúčam. Dokonca ich v tomto duchu ani neznervózňujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať