Zavrieť

Porady

Oplati sa dobrovolne platit SP?

Dobry den,

Prosim o radu poradu: Som SZCO, za minuly rok som nepresiahol sumu potebnu na povinne platenie odvodov. Bolo mi povedane ze mozem platit dobrovolne. Co by ste mi poradili, mam si nieco platit, co z toho je dobre si platit, co naopak netreba. Co sa stane ak si nebudem platit nic. Dakujem velmi pekne za informacie,
prajem pekny den
Andrej
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jano11
Dík Somij, ale ako povedal jeden klasik ,poslanec NR SR - tomu nerozumie ani
"divá sviňa". Myslím nie tvojmu vysvetleniu, ale že som z toho opäť "jeleň".
Vy ostatní ste tomu porozumeli, alebo mne to dnes nepáli?
Prečitaj si len to "preložené do ľudského jazyka".. Ostatné len keď by si chcel podrobnosti, aby si to našiel v zákone. Ale popravde, ak sa v tom niekto vyzná lepšie, nech napíše.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ricij-ak pod pojmom stráca sa myslíš rozdeľuje sa ,tak tá polovica sa stráca.Ale je rozdiel či si výplatu rozdelíš na 3 časti alebo ju stratíš na 3-krát.

Jano-do dôchodkového veku sa počíta aj škola ale načo je ti vypočítavať OMB počas štúdia?Berie sa len posledných 10 alebo 20 rokov-to znamená za obdobie variabilný dôchodkový vek mínus 10 alebo 20 rokov.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
bepo
Ricij-ak pod pojmom stráca sa myslíš rozdeľuje sa ,tak tá polovica sa stráca.Ale je rozdiel či si výplatu rozdelíš na 3 časti alebo ju stratíš na 3-krát.
Bepo, ty sa asi potrebuješ silou - mocou hádať. Áno, jedna polovica sa okamžite prerozdelí. Štát ma prinúti, aby som šetril na dôchodok tým, že musím na stôl položiť dve tisícky. Jednu mi odložia na môj účet (II. pilier) a druhú dajú ešte v ten mesiac alebo na druhý dôchodcom. Ja nie som taký naivný, aby som si myslel, že mi ktosi, niekedy o 40 rokov vráti ju zvýšenú aspoň o infláciu - hlavne ak spôsob platenia sa za posledného pol druha roka zmenil 3x. Proste to demografické a stým súvisiace politické riziko je veľmi vysoké. Čiže z môjho pohľadu tým prerozdelením tú tisícku strácam. Radšej, odporúčam všetkým, si tu tisícku odložte na vlastný účet a nechajte zhodnocovať. To je všetko. Hawk.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

A čo keď keď tá tisícka ricij ,ktorú odporúčaš odkladať na vlastný účet na dôchodok,
a necháme to zhodnocovať , teda budeme tu tisícku dlhé roky odkladať a tá spoločnosť, ktorá nám má tu tisícku zhodnocovať jednoducho vyhlasí bankrot?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jano11
A čo keď keď tá tisícka ricij ,ktorú odporúčaš odkladať na vlastný účet na dôchodok,
a necháme to zhodnocovať , teda budeme tu tisícku dlhé roky odkladať a tá spoločnosť, ktorá nám má tu tisícku zhodnocovať jednoducho vyhlasí bankrot?
Preto si treba veeeelmi dobre rozmysliet, co davat peniaze do spolcnosti, ktore slubuju vysoky vynos, alebo sa uspokojit s vynosom sice mensim, ale s istotou, ze aspon o istinu clovek nepride.
Ja preferujem stavebne sporenie. A po ukonceni 6 rocneho cyklu normalnu banku, ktoru kryje stat.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

bepo
Ricij-ak pod pojmom stráca sa myslíš rozdeľuje sa ,tak tá polovica sa stráca.Ale je rozdiel či si výplatu rozdelíš na 3 časti alebo ju stratíš na 3-krát.

Jano-do dôchodkového veku sa počíta aj škola ale načo je ti vypočítavať OMB počas štúdia?Berie sa len posledných 10 alebo 20 rokov-to znamená za obdobie variabilný dôchodkový vek mínus 10 alebo 20 rokov.
Čo bepo znamená posledné 10 alebo 20 rokov. Uveď príklad. Predtým aj
tuším za "komančov" sa dôchodok vypočítaval z posledných 5 alebo 10 rokov,
podľa toho v ktorom období si lepšie zarábal.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

durisovad
Preto si treba veeeelmi dobre rozmysliet, co davat peniaze do spolcnosti, ktore slubuju vysoky vynos, alebo sa uspokojit s vynosom sice mensim, ale s istotou, ze aspon o istinu clovek nepride.
Ja preferujem stavebne sporenie. A po ukonceni 6 rocneho cyklu normalnu banku, ktoru kryje stat.
Ale pri stavebnom sporení si tuším nemôžeš odpočítať 12 000.-Sk ako daňovú
úľavu.A to je dosť podstatná vec.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jano11
Čo bepo znamená posledné 10 alebo 20 rokov. Uveď príklad. Predtým aj
tuším za "komančov" sa dôchodok vypočítaval z posledných 5 alebo 10 rokov,
podľa toho v ktorom období si lepšie zarábal.
Do 31.12.2003 sa dôchodok počítal z najlepších 5 z posledných 10 rokov. Od 1.1.2004 do 30.6.2005 sa počíta z posledných 10 rokov, od 1.7.2005 sa bude počítať z posledných 22 rokov - ale to veľmi zjednodušujem.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jano11
Ale pri stavebnom sporení si tuším nemôžeš odpočítať 12 000.-Sk ako daňovú
úľavu.A to je dosť podstatná vec.
To je pravda, zo stavebneho nie, ale uz nasporene peniazky sa mozu vlozit napriklad do zivotneho poistenia alebo do nejakeho bankoveho produktu, ktory splnuje poziadavky danoveho zakona na odpocitanie 12.000 Sk. Banky aj poistovne velmi vdacne poradia.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

somij
Do 31.12.2003 sa dôchodok počítal z najlepších 5 z posledných 10 rokov. Od 1.1.2004 do 30.6.2005 sa počíta z posledných 10 rokov, od 1.7.2005 sa bude počítať z posledných 22 rokov - ale to veľmi zjednodušujem.
Jaj dík somij, takže ,ak trebars muž/žena/ pôjde do dôchodku. trebar až bude mať 62 rokov,
tak až odteraz ,keď má práve 40 rokov. výška jeho odvodov, teda mzda má vplyv na dôchodok. Myslím tým koľko odvádzal. Dlžka započítaných rokov,je samozrejme druhý faktor.
Ak sa nič teoreticky nezmení, iba teoreticky, skôr sa to v budúcnosti pomení. Trebars vek odchodu do dôchodku a.t.ď
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

durisovad
To je pravda, zo stavebneho nie, ale uz nasporene peniazky sa mozu vlozit napriklad do zivotneho poistenia alebo do nejakeho bankoveho produktu, ktory splnuje poziadavky danoveho zakona na odpocitanie 12.000 Sk. Banky aj poistovne velmi vdacne poradia.
Jáj ,to radili vďačne aj v Devín banke, aj v Hasičskej poisťovni a ako dopadli...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jano-somij ti to vysvetlila,ak pôjdeš v 65-ke do dôchodku tak bude rozhodujúci tvoj zárobok od 45-teho veku života.

Ricij-ja sa nehádam len upresňujem fakty.Ak mi povieš jednu-jedinú súkromnú dôchodkovú spoločnosť ktorá tebe ako sporiteľovi v II.pilieri bude garantovať dôchodok od štátu z I.piliera v prípade jeho zmeny alebo bankrotu tak máš pravdu.Zatiaľ je to tak že štát z I.piliera garantuje dôchodok v prípade krachu DSS z II.piliera.Jednoducho tá tvoja tisícka sa nestratí,prerozdelí sa.Rovnako by si mohol začať to isté tvrdiť pri každom type poistenia-tí ktorí nemajú poistnú udalosť strácajú peniaze a tí ktorí ju majú získavajú.Zruš si všetky poistky-zdravotné,povinné zmluvné na auto a pod a plať si všetky náhrady sám.Veľmi skoro pochopíš princíp fungovania poistiek a ich výhodnosť alebo nevýhodnosť.Po 150-tich rokoch sa prišlo na to,že priebežný systém pomaly stráca dych tak aby ľudia nerevoltovali tak sa to zmení.Po možno menej ako 100 ďaľších rokov sa príde na to že pri danej demografii a produktivite práce ani sporivý model nefunguje a znovu sa zmení.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jano11
Jáj ,to radili vďačne aj v Devín banke, aj v Hasičskej poisťovni a ako dopadli...
Ja som mala na mysli slusne banky a seriozne poistovne. A koniec-koncov, v Devin-banke ludia v podstate o nic neprisli, len chvilu cakali na svoje peniaze po vyhlaseni konkurzu
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

durisovad
Ja som mala na mysli slusne banky a seriozne poistovne. A koniec-koncov, v Devin-banke ludia v podstate o nic neprisli, len chvilu cakali na svoje peniaze po vyhlaseni konkurzu
Vieš, ono je všetko pekné, len žiadna z inštitúcii nemá v názve že je "slušná". Aj začiatkom 90-tych rokov boli všetky slušné a .... zrazu sa stali niektoré neslušné. Ako to odhadnúť ?
Pekný večer...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Aj najväčšia a slušná živ.poisťovňa AIG kam patrí Amslico trochu falšovala a prikrášlovala účtovníctvo.Tak si vyber
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...len toľko, že v priebehu júla mám v pláne napísať sériu článkov k dôchodkom, dobrovoľnému poisteniu na dôchodok, porovnanie I - II pilier atď. Uverejní to PMPP. A možno bude i HH.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať