Zavrieť

Porady

Ako podnikať a neutopiť sa v kríze

jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Podnikám od začiatku až do teraz (1991 až 2009) a vždy sa našiel nejaký ten problém. Problémy boli vždy, ale vždy sa našlo nejaké to riešenie a išlo sa ďalej. Za tie roky som spoznal veľa ľudí, dodávateľov, zákazníkov, kolegov aj konkurentov.
V poslednej dobe som sa viacerých popýtal na ich názor, ako ďalej. Nikto nič nevie, alebo nepovie. Posťažoval som sa, že mi už akosi dochádzajú dobré nápady a riešenia a že sa cítim vyhoretý. Každý mi hovorí, že je blbá doba a že u mňa sa o vyhorení uvažovať nedá. Vraj treba počkať, čo bude ďalej a uvidíme.
Som komunikatívny typ a preto nemám problém debatovať aj o chúlostivých otázkach.Viem sa pobaviť aj s konkurentom o zákazníkoch, ako si konkurenciou navzájom znižujeme zisk, ako nám ubúdajú končiaci zákazníci, ako pribúda nová garážová či obývačková konkurencia. ( konkurencia, ktorá nemá náklady )

Vedel som sa pre istotu preorientovať aj na ďalší odbor. Pri tom som zistil, že beriem zárobok iným, že tým podporujem konkurenciu a znižujem im marže. Mne to trochu pomáha, ale im to niekoľkonásobne škodí. Vidím, že to nie je tá najsprávnejšia cesta. ( sú náklady, ktoré je nutné pokryť pre chod a rozvoj )

Trh sa nafúknuť nedá a ten trh čo máme, sa nám ešte aj zmenšuje.

Poznáte nejaké východiská, ako to prečkať a pritom nezbankrotovať? Straty narastajú a kapitál ubúda každý deň. Keď nič neurobíme, príde nula a potom mínus. Z ničoho sa ťažko začína, ale z mínusu ešte ťažšie. Viem, že je aj hranica, z pod ktorej je to nemožné.
Naposledy upravil jar88 : 11.03.09 at 11:58 Dôvod: doplnenie v zátvorkách
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

jar88 Pozri príspevok
Ako podnikať a neutopiť sa v kríze
Keď je už pre niekoho prihlboká voda v bazéne, tak by mal z vody vyjsť. Alebo prejsť do iného...
Bude to znieť tvrdo, ale bude potrebné aby sa niektorí utopili. Z dlhodobého hľadiska by to malo mať pozitívny efekt.


jar88 Pozri príspevok
Podnikám od začiatku až do teraz (1991 až 2009) a vždy sa našiel nejaký ten problém. Problémy boli vždy, ale vždy sa našlo nejaké to riešenie a išlo sa ďalej. Za tie roky som spoznal veľa ľudí, dodávateľov, zákazníkov, kolegov aj konkurentov. V poslednej dobe som sa viacerých popýtal na ich názor, ako ďalej. Nikto nič nevie, alebo nepovie.
V podstate neexistuje žiadna univerzálna rada (každý sa musí so situáciou vysporiadať po svojom). Keď tak - jedna univerzálna - treba sa prispôsobiť.


jar88 Pozri príspevok
Posťažoval som sa, že mi už akosi dochádzajú dobré nápady a riešenia a že sa cítim vyhoretý. Každý mi hovorí, že je blbá doba a že u mňa sa o vyhorení uvažovať nedá. Vraj treba počkať, čo bude ďalej a uvidíme.
Niekoho to vyčkávanie môže stáť krk... Každý musí zvážiť, či nenastal čas zavrieť krám...


jar88 Pozri príspevok
Som komunikatívny typ a preto nemám problém debatovať aj o chúlostivých otázkach.
Viem sa pobaviť aj s konkurentom o zákazníkoch, ako si konkurenciou navzájom znižujeme zisk, ako nám ubúdajú končiaci zákazníci, ako pribúda nová garážová či obývačková konkurencia.
A možno prežije práve tá "garážová" konkurencia. Možno sa budú vedieť lepšie prispôsobiť.


jar88 Pozri príspevok
Trh sa nafúknuť nedá a ten trh čo máme, sa nám ešte aj zmenšuje.
Niektoré veci sa nafúknuť dajú... aj sa vedia vymyslieť nové potreby. Trh sa podľa mňa nezmenšuje - to iba niektorí v posledných rokoch príliš roztiahli krídla. Uvidí sa, kto prežije...


jar88 Pozri príspevok
Poznáte nejaké východiská, ako to prečkať a pritom nezbankrotovať? Straty narastajú a kapitál ubúda každý deň. Keď nič neurobíme, príde nula a potom mínus. Z ničoho sa ťažko začína, ale z mínusu ešte ťažšie. Viem, že je aj hranica, z pod ktorej je to nemožné.
Niečo určite treba urobiť
Naposledy upravil Bastian : 07.03.09 at 21:34
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

220870 Pozri príspevok
Ja tiež podnikám v stavebníctve ale nedá sa povedať že by objednávok bolo málo. Skôr je slovač každým rokom skúsenejšia viac špekuluje a vyberá medzi stavebnými firmami.
To je uplne vseobecny jav. Ludia su coraz narocnejsi, to je logicke a suvisi to s normalnym pokrokom. Nesuvisi to niako iba so stavebnictvom. Na druhej strane stavebnictvo ma vela co dohanat, pretoze je kvalitou zatial velmi pozadu. Mobilne telefony a auta sa u nas predavaju v rovnakej kvalite ako vo Svajciarsku, Nemecku alebo Svedsku, o stavbach sa to zvacsa ale neda povedat.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jar88 Pozri príspevok
misomiso
Práve ten čas som mal na mysli a hlavne to, že nám teraz nepomáha, ale skôr škodí.
Teraz je čas na študovanie kníh poriadne drahý a to čo máte naštudované je váš náskok pred ostatnými vo vašom biznise.
Môžete prezradiť, čím sa zaoberáte ? Hlavne pre vytvorenie si obrazu.
Nema zmysel prezradzat konkretne, ale myslim, ze som na tom horsie, ako drviva vacsina z vas. Vyrabame nieco, co moze pouzit tak jeden clovek asi za 10.000. To je ako keby si vyrabal nieco napr. pre zachranarov, potapacov, pilotov, slebo filatelistov. Moznosti expanzie takehoto biznisu su velmi obmedzene. Najvacsi hraci na svetovom trhu v nasej branzi rataju zamestnancov na stovky, ti mensi na desiatky. Rozhodne to nie je o tom, ako sa stat rychlo miliardarom.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

wegamizi Pozri príspevok
Tak to riesi napr. Volkswagen. Prechadzaju na vyrobu ekonomicky vyhodnejsich aut, ale ludia pracuju za 60% mzdy a vlada im poskytla danove prazdniny. To uz ano, ale pri plnej zodpovednosti podnikatela voci svojim zamestnancom a statu, na velke zmeny pre mna teraz nie je vhodny cas.
Oni nedostávajú 60% zo mzdy za prácu ale za to že sú doma bez práce a to je rozdiel,tam vznikajú šialené náklady.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Aby som pravdu povedal, očakával som, že sa tu rozvinie búrlivá diskusia o problémoch a reálnych možnostiach, ako sa vyhnúť aspoň tým problémom, ktoré sa dajú predpokladať. Hľadám podnet, inšpiráciu niečo čo mám možno rovno pod nosom, ale to nevidím.

Napríklad tu niekto spomenul, kvalitu telefónov a porovnanie s kvalitou stavebníctva, ďalší spomína, ako ťažko sa zháňajú zákazky v stavebníctve (vegamizi) a proti tomu postreh (220870) zákaziek je dosť, ale slovač si vyberá ( možno treba podliezť cenu - neviem a netvrdim to).

Predpokladám,že sa tieto postrehy a názory môžu (s dobrým úmyslom ) konfrontovať a niečo vo svoj prospech aj vymyslieť. Možno nejakú dobrú spoluprácu. U nás to funguje v snahe kompletnosti dodávky, dodať všetko na kľúč, lebo je konkurencia atd.

Napríklad aj malé stavebné firmy sa usilujú mať svojich elektrikárov, vodárov, kúrenárov, obkladačov, tesárov, murárov, betonárov no proste všetko vo vlastnej réžii, aj keď to v konečnom efekte môže byť niekedy aj nákladnejšie, nekvalitnejšie a možno aj neskoršie dokončené.

Všeobecne tu panuje nedôvera a obava zo zneužitia informácii, ktoré sa pri spolupráci nevyhnutne získajú a zdieľajú.

Nepodnikám v stavebníctve a neskúsil som to na vlastnej koži, ale v nábytkárstve sa spolupracovať boh vie ako nenosí (kolegovia zazerajú a padne aj otázka s vyčitkou "prečo si to, či ono dal vyrobiť tým druhým), možno každý každému závidí aj tú robotu.

Skúsil som zriadiť spoločnú predajňu Slovenských nábytkárov v Bratislave. Podnet mi prišiel zo sťažností na Poľskú konkurenciu. Nedokázal som to u nich presadiť. Hlavný problém bola ich vzájomná nedôvera a starosť, komu z nich sa bude koľko produkcie predávať a či tam bude predávať aj jeho konkurent a on to odkukal aten poťah.... no proste žabo-myšie vojny.

Máme tu otvorený trh, ale ho nevieme dobre využiť v náš prospech. Na kopu vecí máme jednostranný pohľad a aj to nam možno bráni v rozhľade a realizácii.
Naposledy upravil jar88 : 08.03.09 at 18:21 Dôvod: odstavce
0 0
sae sae

sae je offline (nepripojený) sae

Ak sme doteraz robili veľa a rýchlo kvôli zisku, určite sme robili aj viac chýb. A zákazník si to sakramentsky pamätá. Neostáva nám preto teraz keď je menej roboty túto robiť precíznejšie a kvalitnejšie a pomaly získať späť dôveru zákazníka. Možno práve tým som si získal zákazníkov, že som sa každého kto chcel hneď výsledok mojej práce, opýtal či to chce rýchlo alebo dobre.
Nemám problém s nedostatkom zákazníkov a kríza mi príde vhod, lebo si môžem vyberať nových (ďaľších) zamestnancov podľa kvality.
Na druhej strane ak potrebujem napr.murára, tiež si môžem vybrať kvalitného, nie ako doteraz, keď som na zateplenie zohnal firmu, čo polystyrén lepila lepidlom na obkladačky a celá fasáda popraskala.
Medvediu službu nám robí ale aj vláda, ktorá umelo drží zamestnanosť v podnikoch ktoré už padajú "na hubu" a chce za nich platiť odvody za zamestnancov, čím sa aj tak malý trh ešte ďalej zmenšuje a berie prácu aj zdravým podnikom, čo môže mať za následok, že padnú aj dotované aj zdravé podniky.
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
"Ako podnikať a neutopiť sa v kríze" je pre ostrieľaných businessmanov vcelku jednoduché ale ťažké zároveň - mysľou sa vrátiť do obdobia začiatkov vlastného podnikania a oprášiť to čo bolo štartovné ale obohatené o súčasné skúsenosti. To známe "mať Tvoje roky a moje skúsenosti" bude (ešte nie je nakoľko kríza sa ešte naplno neprejavila) viac ako aktuálne.

Všeobecné predpovede typu veľký bude predbehnutý malým je vcelku reálne ak nostalgiu bok po boku nahradí skleróza.

Inými slovami uskromniť sa druhý (ďalší) krát je veľmi ťažké, ešte ťažšie a takmer nemožné ak na to nemám. Problém je, že toto dokáže položiť a takých čo na to majú ale nie peniaze.
Naposledy upravil convict : 08.03.09 at 22:44
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
misomiso Pozri príspevok
Presne tak. Vcera som bol v Auparku - v parkovacom dome nula parkovacich miest. Take byvalo vzdy iba pred Vianocmi, nikdy pocas roka. Nech mi niekto vravi, ze je kriza. Mozno je, ale k nam este nedorazila.
ved ono je to také klamlivé, ľudia chodia ale nenakupujú až tak ako nakupovali, určite je tam pokles o nejaké percentá, ale myslím si, že nie je to tým, žeby nemali za čo, ale sú opatrnejší, pretože z každej strany len počúvajú - kríza, šetrenie....bude horšie... atd...
ja mám napríklad e-shop a môžem povedať, že návštevnosť sa mi v tomto roku zvýšila o 100% - čiže aj objednávok by malo byť viac, ale nie je, tá kúpna sila je taká štandardná možno trošku poklesla s porovnaním z minulého roka.

Ešte by som podotkla, že my Slováci sme taký špecifický národ, nám ani nemusí byť zle, ale keď o tom všetci rozprávajú tak si to v tých hlavičkách budeme hovoriť aj my, veď čo sme horší...

Niekde som čítala takú vetu, že :" V každej kríze sa nájdu jedinci, ktorí sa na nej poriadne nabalia."

.....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

linko1 Pozri príspevok
ved ono je to také klamlivé, ľudia chodia ale nenakupujú až tak ako nakupovali, určite je tam pokles o nejaké percentá, ale myslím si, že nie je to tým, žeby nemali za čo, ale sú opatrnejší, pretože z každej strany len počúvajú - kríza, šetrenie....bude horšie... atd...
ja mám napríklad e-shop a môžem povedať, že návštevnosť sa mi v tomto roku zvýšila o 100% - čiže aj objednávok by malo byť viac, ale nie je, tá kúpna sila je taká štandardná možno trošku poklesla s porovnaním z minulého roka.

Ešte by som podotkla, že my Slováci sme taký špecifický národ, nám ani nemusí byť zle, ale keď o tom všetci rozprávajú tak si to v tých hlavičkách budeme hovoriť aj my, veď čo sme horší...

Niekde som čítala takú vetu, že :" V každej kríze sa nájdu jedinci, ktorí sa na nej poriadne nabalia."

.....
A preco sa nenabalis ty? Preco taky hanlivy termin "nabalit"? To akoze ak niekto dosahuje zisk pocas konjunktury tak je to O.K,, ale ak to robi pocas krizy, tak je to snad nejake neeticke a mal by sa hanbit?

Ved mas E-shop. To, co opisujes sa vola virtualna spotreba. Inym na stranky nechodi ani dost ludi, ty uz si naopak velmi blizko. Staci zmenit virtualnu na realnu a ordazu sa budes hanbit, co si napisal v tomto prispevku, pretoze sa budes "nabalovat" tiez. Kapitalizmus je sutaz, bzdy bola a vzdy bude, a to aj v casoch rastu aj v casoch kriz. Zvyknime si na to, zoberme to ako fakt, inak budeme vzdy nestastni.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

sae Pozri príspevok
kríza mi príde vhod, lebo si môžem vyberať nových (ďaľších) zamestnancov podľa kvality.
Na druhej strane ak potrebujem napr.murára, tiež si môžem vybrať kvalitného, nie ako doteraz, keď som na zateplenie zohnal firmu, čo polystyrén lepila lepidlom na obkladačky a celá fasáda popraskala.
Medvediu službu nám robí ale aj vláda, ktorá umelo drží zamestnanosť v podnikoch ktoré už padajú "na hubu" a chce za nich platiť odvody za zamestnancov, čím sa aj tak malý trh ešte ďalej zmenšuje a berie prácu aj zdravým podnikom, čo môže mať za následok, že padnú aj dotované aj zdravé podniky.
Presne tak. SAE je prvy, ktory sem napisal aj o vyhodach krizy. Nie su o nic mensie ako tie nevyhody. Mozem si opat vyberat zamestnancov. Zmrazenie platov je chapane ako uplne prirodzena vec. Mozem s dodavatelmi jednat o cenach. Naposledy som dostal celostranovy inzerat za 300 GBP. Katalogova cena v tomto periodiku je 1900 GBP, bezne ceny po vsetkych zlavach sa doteraz pohybovali cca na 1500 GBP. Ked som im pred rokom hovoril, ze je to premrstene, pretoze jestvuje novy casopis, kde inzerujeme za 240 EUR, tak sa so mnou vobec nebavili.

Mohlo prist nieco lepsie, ako je kriza?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas.

Kríza mi dáva lepší priestor na vyjednávanie s dodávateľmi. A pokiaľ ide o odberateľov mojich služieb - kríza pekne vyčistí trh od tých, čo na to jednoducho nemajú. To, čo ponúkam ja, iní v týchto časoch ponúknuť nevedia. Tak čo s nimi...
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
misomiso Pozri príspevok
Presne tak. SAE je prvy, ktory sem napisal aj o vyhodach krizy. Nie su o nic mensie ako tie nevyhody. Mozem si opat vyberat zamestnancov. Zmrazenie platov je chapane ako uplne prirodzena vec. Mozem s dodavatelmi jednat o cenach. Naposledy som dostal celostranovy inzerat za 300 GBP. Katalogova cena v tomto periodiku je 1900 GBP, bezne ceny po vsetkych zlavach sa doteraz pohybovali cca na 1500 GBP. Ked som im pred rokom hovoril, ze je to premrstene, pretoze jestvuje novy casopis, kde inzerujeme za 240 EUR, tak sa so mnou vobec nebavili.

Mohlo prist nieco lepsie, ako je kriza?

asi bol nejaky dovod preco zlacneli, zrejme preto ze firmy nemaju komu predavat tak ani neinzeruju, teda potom by ta kriza az taka vyhodna nebola, lacno inzerujes ale nepredavas. No na druhej strane co je asi tvoj pripad, tebe sa teraz dari ale tvojej konkurencii nie , myslim ze na dost veci je kriza dobra, robim teraz niektore veci inak ako pred tym a nestazujem si.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
misomiso Pozri príspevok
Presne tak. SAE je prvy, ktory sem napisal aj o vyhodach krizy. Nie su o nic mensie ako tie nevyhody. Mozem si opat vyberat zamestnancov. Zmrazenie platov je chapane ako uplne prirodzena vec. Mozem s dodavatelmi jednat o cenach. Naposledy som dostal celostranovy inzerat za 300 GBP. Katalogova cena v tomto periodiku je 1900 GBP, bezne ceny po vsetkych zlavach sa doteraz pohybovali cca na 1500 GBP. Ked som im pred rokom hovoril, ze je to premrstene, pretoze jestvuje novy casopis, kde inzerujeme za 240 EUR, tak sa so mnou vobec nebavili.

Mohlo prist nieco lepsie, ako je kriza?
Súhlasím, je to výzva. Výzva hladat nove technologie, uspory, nelikvidovat ekonomiku inflaciou. Ruku na srdce, tie posledne 2-3 roky co sme akože plnili kriteria na prijatie eura neboli o takej nizkej inflacii, ako sa nam snažili nahovoriť (3-4%).
Prikladom uspechu v krize (recesii) nech je Baťa, ktory dokazal vyrabať tovary lacnejsie než konkurencia za hranicami. Okrem lacnych topanok, prerazil vyrobou bicyklov s podstatne nižšími cenami.
Pekny pribeh: http://www.tyzden.sk/sk/fenomen/feno...a%C3%85%C2%A5a

A toto je urcite najrozumnejsia vec:
Vedúci pracovníci mohli mať účasť na zisku, ale aj na strate podniku podľa hospodárskych výsledkov svojich dielní.
http://www.etrend.sk/podnikanie/bizn...ta/125660.html

To by mali tak aj v americkej AIG robiť. Mať zodpovednosť za STRATY!!!
Naposledy upravil duves : 09.03.09 at 08:41
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

padro Pozri príspevok
asi bol nejaky dovod preco zlacneli, zrejme preto ze firmy nemaju komu predavat tak ani neinzeruju, teda potom by ta kriza az taka vyhodna nebola, lacno inzerujes ale nepredavas. No na druhej strane co je asi tvoj pripad, tebe sa teraz dari ale tvojej konkurencii nie , myslim ze na dost veci je kriza dobra, robim teraz niektore veci inak ako pred tym a nestazujem si.
Tazko povedat, ci sa nam dari dobre, alebo zle. Ani pred krizou sme nemohli vyskakovat, ani teraz nemame vyhrate - myslim tym moju firmu. Kadopadne ale jedno je iste - podmienky mame zhruba vsetci rovnake. Ak sa horsie predava, tak nie len mne, ale aj konkurencii. Ak padla cena inzercie, tak nie lem mne, ale aj konkurencii. To iba my - ludia sme nachylni vzdy a vsade pripisovat uspechy svojej sikovnosti a za nesuspechy davat vinu inym, objektivnym tazkostiam, krize a pod.

Skratka - ja som chcel iba povedat, ze dnes je pre podnikatela uplne jedno, ci voknu bezi konjunktura, alebo zuri kriza. Pocas jedneho i druheho je totiz dnes (v case nadvyroby) uz najvacsim problemom a nepriatelom konkurencia. Nic mi nepomoze, ak by predaj v mojej oblasti stupol patnasobne, ak by si ten kolac rozdelila konkurenica. A naopak - ak bude zajtra kolac aj tretinovy ako je dnes, a ja si dokazem z neho odhryznut vacsi podiel, vyhravam. Je to vsetko jednoducha matematika, staci na to 8 tried ZS.
Naposledy upravil misomiso : 09.03.09 at 10:28
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pokusim sa to povedat este inymi slovami: Ak dnes niekto nostalgicky spomina na to, kolko predaval pred rokom, pricom posedaval pred telkou a popijal pivo, tak je na omyle, ak si mysli, ze ho o tento luxus pripravila kriza. Takyto stav je mozne navodit vzdy iba doacsne, vzdy iba v pripade, ze vstupite do segmentu, ktory este nie je plne pokryty konkurenciou. Uzivate si monopol, lenze toto netrva dlho. O rok uz bude kazdy, kto na to spolieha skucat na urade prace bez ohladu na kondiciu celej ekonomiky. Skratka - ak vas nevytlaci kriza, spravi to konkurencia.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
misomiso Pozri príspevok
Pocas jedneho i druheho je totiz dnes (v sace nadvyroby) uz najvacsim problemom a nepriatelom konkurencia.
Možno recesia naozaj pomôže ku kvalite. Ved len stavebny boom bol tak rozsiahly, že bol problem zohnat na male zakazky remeselnika. Je dosť možne, že za menej penazi sa dostane viac kvality a bude to platit aj opačne. Presne ako píše, mzdy su (budu) zmrazene a bude treba odrobiť kvalitu. Takí, čo nevedia co je to kvalitna praca skoncia.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
misomiso Pozri príspevok
A preco sa nenabalis ty? Preco taky hanlivy termin "nabalit"? To akoze ak niekto dosahuje zisk pocas konjunktury tak je to O.K,, ale ak to robi pocas krizy, tak je to snad nejake neeticke a mal by sa hanbit?

Ved mas E-shop. To, co opisujes sa vola virtualna spotreba. Inym na stranky nechodi ani dost ludi, ty uz si naopak velmi blizko. Staci zmenit virtualnu na realnu a ordazu sa budes hanbit, co si napisal v tomto prispevku, pretoze sa budes "nabalovat" tiez. Kapitalizmus je sutaz, bzdy bola a vzdy bude, a to aj v casoch rastu aj v casoch kriz. Zvyknime si na to, zoberme to ako fakt, inak budeme vzdy nestastni.

misomiso
vôbec si ma nepochopil, čo som chcela povedať,
nemyslím si, že slovo nabaliť je niečo zlé , mne je jedno ako tomu hovoria,
ked niekto zarobí...
určite si myslím, že kríza má dve stránky , je dobré ak sa trh preriedi a vydržia nie len tí čo majú veľký kapitál ale táto doba ako každá zmena pomôže aj tým čo majú nápady a vedia ich efektívne zhmotniť,
určite nepomôže tým, čo spia, ale tým, čo sú flexibilní a vedia z krízi vyťažiť
tak prečo tí šikovní by sa mali hanbiť za to , že zarobili - nabalili sa
myslím, že každý kto podniká chce zarobiť
0 0
sae sae

sae je offline (nepripojený) sae

No a ďaľším "krátením si pracovnej doby" je údržba pracovných priestorov. Vymaľovať, poriadiť, namontovať nové úsporné žiarovky, upraviť pracovňu, opraviť nábytok, to je činnosť ktorú musíte tak či tak urobiť, ale keď ste mali veľa zákazníkov, nestihli ste to. Teraz to môžete v kľude stihnúť a získať čas a náskok pred konkurenciou. Zákazník sa vždy radšej zastaví v upratanej dielni ako v "bordeli" so sediacimi a fajčiacimi robotníkmi.
0 0
wildwind wildwind

wildwind je offline (nepripojený) wildwind

V krize sa rozhodne neutopia exekutori a majitelia zalozni - ti budu z toho tazit.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Exekutori ano, majitelia založní môžu aj prerobiť. Ak bude pokles tak výrazný, že nepredajú za cenu, ako očakávali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať