Zavrieť

Porady

vyskočená platnička

Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.
Usporiadat
lubela lubela

lubela je offline (nepripojený) lubela

No....aj ja zavidim margot. ) Sice ak si nenahovaram, trolinku zlepsenie mozno citim. Teda bolest je takmer rovnaka, aj trpnutie....ale lepsie a viac chodim. Tak hadam to preto, ze trosku sa zlepsilo. Dufam, ze nie kvoli tomu, ze som labky cez vikend na slnku povyhrievala. Dnes mam 12 dni od ozonu, bola som na kontrole a vraj este to moze zabrat. Tak vyckavam. )
Margot, ako sa mas? Furt dobre a lepsie? Inak aj mne sa prvy raz trosku polepsilo na 7. den....vtedy sa mi zacalo lepsie chodit. Ale zas napr. take, ze do mesta sa vybrat....nehrozi zatial. Zatial mi neurolog dalsiu nenapisal, idem teraz dat rehabky. Drzim vsetkym palce!
0 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Ja s tým (ischiasom) bojujem už 3 mesiace, ale podľa toho, čo som si prečítal na najrôznejších diskusných fórach a stránkach o bolestiach chrbtice, 3 mesiace nie je až tak veľa. Niekto trpí pol roka, rok a dokonca aj viac. Všeličo sa dá dozvedieť z diskusie na zzz.sk alebo http://www.zdravie.sk/sz/510/t47458/...platnicka.html. Podľa všetkého je bolesť chrbtice veľmi nevyspytateľná medicínska oblasť, niekomu pomáha fyzioterapia, niekomu ani ťuk, niekomu pomôžu kortizonové injekcie ku platničke, niekoho to úplne zloží, niekto zažije zázračný účinok ozónu (ako margot), iný nič alebo dokonca zhoršenie, niekto po dlhšej dobe vzdá konzervatívny boj a ide na operáciu, a tam je výsledok tiež krajne neistý. Podľa odhadov medzi 15 až 50 percent (pozoruhodné rozpätie, však?) prvotných operácií musí byť reoperovaných kvôli návratu rovnakých aj väčších či nových bolestí, a to po niekoľkých rokoch od prvej operácie. To spektrum výsledkov je demoralizujúce, žiadna štandardná garantovaná cesta von z bolestí, ktoré človeka priklincujú na posteľ, hoci by sme iste chceli viac v 21. storočí.
Podľa odborných štúdií (http://www.coreconcepts.com.sg/mcr/s...rniated-discs/) aj bez operácie po niekoľkých rokoch dôjde až u 60 percent pacientov s herniou platničky k jej repozícii či vstrebaniu hmoty (extrúzie), ktorá sa z nej vytláča a tlačí na nerv. Ale opäť, môže sa to zdariť ale nemusí - garancia žiadna. Zaujímavé, že američania (anglosaské stránky o chrbtici) vôbec nepoznajú vpichovanie ozónu ako terapiu, prečo, to neviem.
Ja sa preto usilujem z toho dostať konzervatívne, liekmi, cvičením, časom (to je asi najťažšie). Je to samozrejme veľká záťaž aj na psychiku, keďže je človek vyradený zo sociálnych kontaktov (okrem internetu) aj práce. Keď si však niekedy prečítam ťažké story nejakého platničkára, hovorím si, že to nie je tak zlé a hlavu netreba vešať. Nejaké cviky pri bolestiach nohy pri hernii disku možno nájsť napr. tu: http://www.spine-health.com/wellness...herniated-disc, ale, po pravde, ja som si vyšľachtil svoju vlastnú zostavu zloženú z vybraných cvikov od neurológa, rehabilitačnej doktorky, fyzioterapeuta, metódy McKenzie a nejakého strečingu, ktorý som už v minulosti používal na údržbu chrbtice.
Tak opätovne, povzbudzovania nikdy nie je dosť: všetkým prajem úľavu od bolesti, rýchle uzdravenie, viac pohody v duši a krásne jarné slnko na oblohe.
0 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

No neviem, možno že sa mýlim, nie som doktor, ani sa s touto problematikou až tak dlho nezaoberám, samozrejme až odvtedy, keď postihla mňa, ale ja si tak laicky vysvetľujem, že ozón napomáha vstrebať vodu z tej vytečenej hmoty z prasknutej platničky, tým zmenší jej objem a zníži sa útlak koreňa nervu, ktorý spôsobuje tie problémy, bolesti, tŕpnutie končatiny a pod. plus iné účinky ako dodávanie potrebnej energie bunkám pri obnove postihnutej platničky, analgetické účinky a pod. . Tak si myslím, že asi ozón viac pomáha pri tých vlastne horších prípadoch, ( pri extrúzii ), protrúzia je asi len vybočenie platničky, ale ešte nie jej pretrhnutie s vytečením rôsolovitej hmoty ku miechovému kanálu, tak si to vysvetľujem ja, že možno prečo Tebe Lubela zatiaľ tá ozónka nepomohla. V Tvojom prípade je možno lepšia cesta fakt dobré cielené cvičenie a možno kúpeľná liečba by Ti zabrala. Ale pre niečo asi dávajú čas na ďalšiu ozónovú terapiu 3 mesiace, tak si myslím, že je nádej na zlepšenie do tých 3 mesiacov a až keď dovtedy nič nezaznamáš, ( teda žiadne zlepšenie ), treba podniknúť niečo ďalšie.
Ja sa cítim stále dobre, by som povedala, že je to stále o kulilinček lepšie, žiadne bolesti, chôdza úplne v pohode, ale zase netvrdím, že je to na 100% ako pedtým, sem - tam pri nejakom pohybe ma to zabolí, nemôžem napr. utekať, stále si dávam pozor na pohyby, hlavne dvíhanie a stále cvičím, takže držím všetkým palce, M.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

ianok, prosím mohol by si tie cviky lepšie opísať. Tolko tých cvikov je. Bola by som rada. Tolko trpím a ničm mi nepomáha. Zvažujem ten ozon.
Ďakujem.
0 0
lubela lubela

lubela je offline (nepripojený) lubela

Hej, Margot, aj ja si myslim, ze ked mi este obal platnicky drzi....kam sa ta gelova hmota - jadro vstrebe? Ako sa obsah zmensi? Mozno to vsak nejak zmeni tvar a posunie to od nervov? Asi. Vcera doktor /ktoremu konecne verim/ zas velmi do MR pozeral a vraj sa to musi konzervativne podarit! Uz ked som tolko cakala, este vydrzim daco. Bolest bola ozaj kruta, teraz je silna, ale vydrzatelna. Aspon robim uz, ale nejake motanie sa po prac. dobe nehrozi. Rovno domov a polihujem. Kupele som pytala, ale zatial vraj nie, ze ma treba najprv vyriesit. Mam podla papierov LIS /lumboischialny syndrom/
0 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

lubela Pozri príspevok
Hej, Margot, aj ja si myslim, ze ked mi este obal platnicky drzi....kam sa ta gelova hmota - jadro vstrebe? Ako sa obsah zmensi? Mozno to vsak nejak zmeni tvar a posunie to od nervov? Asi. Vcera doktor /ktoremu konecne verim/ zas velmi do MR pozeral a vraj sa to musi konzervativne podarit! Uz ked som tolko cakala, este vydrzim daco. Bolest bola ozaj kruta, teraz je silna, ale vydrzatelna. Aspon robim uz, ale nejake motanie sa po prac. dobe nehrozi. Rovno domov a polihujem. Kupele som pytala, ale zatial vraj nie, ze ma treba najprv vyriesit. Mam podla papierov LIS /lumboischialny syndrom/
No presne toto som sa ja pýtala primára na neurológií, že keď je to už raz vysunuté ( v mojom prípade aj vytečené ), že ako sa to potom dostane naspäť, teda bez operácie, tak mi na obrázku ukázal, že nech si predstavím plastelínu, že tým gúľaním sa z nej stane gulička a to presne oni chcú docieliť rehabilitáciami, ( cvičenie, masáže, elektro... ), tým by sa mal ten tvar vrátiť do " pôvodného " stavu a tlak na nervy zmenšiť, takže asi dobré cviky, hlavne spevniť chrbtové svalstvo, aj panvového dna, brušné svaly, má to všetko súvis, držanie tela pri chôdzi, sedení, státí a hlavne je to strašne individuálne, prípad od prípadu, takže oni nemôžu nikoho dať do škatuľky, na každého zaberá niečo iné. M.
0 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Ja tomu ozónu pri protrúzii a nepretrhnutom obale platničky rozumiem tak, že ozón prenikne aj cez obal/púzdro platničky, ku ktorej je vpichnutý a spôsobí redukciu vnútra (jadra) platničky, tej rôsolovitej hmoty, ktorá zabezpečuje pružnosť disku. Keď sa tak zmenší objem platničky, tak má zrejme aj menšiu snahu vytŕčať spomedzi stavcov a zasahovať ku koreňom nervov vystupujúcich z miechového kanála chrbtice. Na druhej strane, mne by sa to tak videlo, zmenšenie objemu platničky by mohlo zvýšiť riziko, že bude tenšia a susedné stavce sa k sebe viac priblížia. Vysvetlenie k tomu som však nikde nenašiel, ani nepočul od žiadneho doktora. Pri ozóne asi ide hlavne o metódu, kde sa zistilo experimentálne, že občas prináša úľavu. S metódou prišli Taliani v 90-tych rokoch.
0 0
lubela lubela

lubela je offline (nepripojený) lubela

Jej, ako sme tu pekne naraz! ) Ja tiez spekulujem, zistujem po internete. Uz som si hodila v kancli karimatku na zem a uz som dnes aj cvicila chvilu. ) Mna poslal na rehabky - trakcie /tie som uz mala mozno 2 mes. nazad/ a lymfodrenaz /tu som este nemala/. Trakciami - natahovanim na takom stole citim, ze ma chcu "natiahnut", aby sli stavce od seba a platnicka hadam sa vrati kam ma.
0 0
lubela lubela

lubela je offline (nepripojený) lubela

ianok a Ty mas protruziu ci herniu?
0 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Ja mám herniu, tj. obal platničky je porušený a jadro sa vytláča von. Mňa "kríže" nebolia, len noha, ale tá značne. Dr. tomu hovoria aj radikulopatia či radikulárny syndróm. Dokiaľ bolia "len" kríže, to sa dá zvládnuť obyčajne rýchlo, aspoň taká je moja skúsenosť, napr. strečingom. Vystreľovanie do nohy je však úplne iná obluda, tam náprava cvičením postupuje pomaličky, aspoň u mňa, a strečing na to veľmi nie je vhodný, ak, tak len veľmi jemný. Nerv by si mal nájsť nové lepšie miesto, platnička by sa mala trocha scvrknúť (čas, ozón), zápal koreňa nervu a jeho okolia by sa mal zahojiť - na to sú dobré analgetiká ako brufén či diklofenak. Ak je tá extrúzia výrazná, môžu pomôcť aj biele krvinky, ktoré ju čiastočne zlikvidujú ako cudzie teleso. Na to je potrebný metabolizmus v tej postihnutej oblasti, preto by mali prospievať cviky, ktoré oblasť jemne rozhýbu a prekrvia. Tak som to aspoň vyčítal zo stoviek internetových zdrojov. Nie som však doktor, takže je to vlastne len môj pracne zbudovaný názor a osobná skúsenosť.
0 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Existuje aj špeciálna metóda cvičení, ktoré niektorým platničkárom pomôžu relatívne rýchlo - metóda McKenzie. Nie je však vhodná pre každého. Jej podstatou sú záklony pri ležaní na bruchu. Treba sa skontaktovať s certfikovaným terapeutom podľa tejto metódy, ten by mal dokázať posúdiť, či je metóda vhodná alebo môže uškodiť. Zoznam je k dispozícii napr. tuto: http://www.mckenzie.cz/o-nas/terapeut.htm
U mňa to nefungovalo, ale sú doložené prípady, kedy sa pacient zotavil za pár týždňov.
1 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Odborný opis účinku ozónu na platničku možno nájsť napr. tuto: http://www.tribune.cz/clanek/22269-o...mbalnich-disku. Vychádza mi z toho, že ak ide len o protrúziu, kedy nie je obal platničky porušený až tak, že by sa z platničky vytláčal von jej mäkký obsah, potom má vpich ozónu ku platničke 3 účinky: 1) Znižuje zápal 2) Produkuje látky potláčajúce bolesť a blokuje naopak látky, ktoré vyvolávajú bolesť 3) Znižuje opuchnutie a zlepšuje prekrvenie na postihnutom mieste. To spolu má za následok ústup bolesti v postihnutej nohe. Zmenšenie objemu platničky zrejme nenastáva. K tomu by došlo až v prípade, že by ozón bol vpichnutý priamo do platničky, to však nie je vôbec štandardný zákrok. Myslím si, že v prípade, že ide o herniu a z platničky je vytlačený (čiastočne) jej obsah, potom vpichnutie ozónu ku platničke možno vysušuje aj priamo extrúziu, ktorá je vystavená účinku ozónu, a tak zmenšuje jej tlak na koreň ischiatického nervu. Tak či tak, niekomu to zaberie a niekomu nie.
1 0
lubela lubela

lubela je offline (nepripojený) lubela

Bolest mam stopercentnu nazad. Minimalne zlepsenie bolo mozno slnkom. ) Idem sa objednat do cievnej ambulancie. Mne sa nejak zda, ze to ani chrbtica nebude, sakra. Mam len protruziu a bolest oboch noh od pol stehien az po spicky prstov? Na ktoru nepomaha nic!!! Len trochu, aby som sa nezblaznila teply kupel, studene obklady predtym. Vyse 2 roky uz?
0 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

lubela: To, že je to "len" protrúzia neznamená, že to nemôže intenzívne bolieť. Ak je protrúzia, tj. vytŕčanie platničky spomedzi stavcov, veľká (5mm a viac), aj pri neroztrhnutom obale platničky môže byť tlak/dráždenie nervu veľké. Pri protrúzii by však malo byť jednoduchšie zjednať nápravu bez operácie. Malo by pomôcť cvičenie - nenásilný strečing a McKenzie cvičenia, poradiť by mal neurológ či fyzioterapeut. Aj malá protrúzia môže bolieť dramaticky, závisí od priestorových pomerov v oblasti protrúzie, a tie sú veľmi individuálne. Pri protrúzii je však často možné cvičením dosiahnuť jej zmenšenie. Kým som ja trpel len protrúziou, boleli ma len kríže, nevystreľovalo mi to do nohy, a strčingom som dokázal bolesť rozpustiť tak za 7 dní - potom už to bolo OK. Cvičil som iba do miernej bolesti a postupným opakovaním stúpala (po cm) pohyblivosť a klesala bolesť. Od certifikovanej terapeutky metódy McKenzie som počul, že táto metóda (McKenzie) môže mať prekvapujúco rýchle a dobré výsledky - treba skúsiť kontaktovať takého terapeuta. Moje strečingy boli v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami 1) striedavé priťahovanie stehien, 2) súčasné priťahovanie oboch stehien (s pomocou rúk), 3) kolená v pravom uhle - lýtka rovnobežné s podlahou, vystieranie lýtok (vždy jedna strana) smerom nahor k stropu (kam sa dá bez zvýšenia bolesti) s dotiahnutím cvičebným pásom zaháknutým za chodidlo, a 4) pri jednej v kolene pokrčenej nohe, druhú mať priamo na zemi a tú zdvíhať do zvislej polohy bez pokrčenia kolena tiež s pomocou cvič. pásu. V napnutej polohe len krátka výdrž, 2 sek., a späť. Pohyby pomalé, snažiť sa cvičiť bez zvýšenia bolesti (to niekedy nejde, chápem veľmi dobre) , 10 opakovaní v sérii a niekoľko sérií za deň. Cviky sú podľa bratov Whartonovcov - dá sa nájsť na Internete.
Treba sa však poradiť s lekárom, ja nie som lekár, a čo tu píšem, je len moja osobná skúsenosť. McKenzie cviky sú zasa prehýbanie chrbtice na opačnú stranu, v ľahu na bruchu - to mne neprinieslo žiadny benefit. Cvičiť sa však treba snažiť denne, dlhodobo.
1 0
lubela lubela

lubela je offline (nepripojený) lubela

Pozdravujem Vas. Ianok, dakujem velmi pekne za podrobne vysvetlenie. Cvicim pomalicky, hadam to teda povoli. Uz dlho mam bolest oboch noh a "lezie mi to uz krkom"! Je pravda, ze ma liecili, ale zle. Tak este trochu trpezlivosti mam a hadam to prejde. Si lepsie? Ozom ani neskor nezabral? Ja bych chcela este aspon jeden skusit.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Cvičenia podľa bratov Whartonovcov sú popísané v tejto knihe :
http://www.vyber.sk/katalog/zdravy-chrbat/
0 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

lubela: Mne ozón vôbec nezabral. Ani nepohoršil. Zatiaľ mi ako jediná ako tak fungujúca terapia vychádza vhodné jemné cvičenie, myorelaxanciá, nesteroidné analgetiká a čas. Zhodou okolností som narazil na doktora, ktorý robí injekčné podania kortizónu ku postihnutej platničke, teda vlastne ku koreňu ischiatického nervu, ktorý je platničkou dráždený. Asi to všetci na tomto fóre poznáte, volá sa to PRT - periradikulárna terapia, a robí sa to pod CT, obdobne ako ozónoterapia, aby sa účinná látka zaviedla čo najbližšie k postihnutému miestu (hernii). Dr. tvrdí, že výsledky podania sú výborné. Z Internetu viem, že to občas účinkuje, občas nie, niekomu to uľaví na pár dní, niekomu na rok. Predpokladám, že veľmi záleží na zručnosti doktora, ktorý injekciu aplikuje. Rovnako, ako pri ozónoterapii. Tak verím, že ten "môj" doktor je ten najlepší. Chystám sa to absolvovať. Kotizon zlikviduje zápal aj opuch, teda, mal by zlikvidovať. Neviem, či aj zmenšuje herniu.
0 0
Jurivo Jurivo

Jurivo je offline (nepripojený) Jurivo

Na vyhryznutú platničku by som doporučil Breussovu masáž. Pri tejto masáži sa jemnými hmatmi roztiahnu medzistavcové medzery a do oblasti chrbtice sa vtiera ľubovníkový (trezalka) olej. Oblasť sa prekrví a dochádza k regenerácii platničiek a uvoľneniu stuhnutého svalstva. Je to vynikajúca masáž na bolestivú chrbticu, pri rôznych degeneratívnych zmenách chrbtice ale aj ako prevencia. Táto masáž sa zvyčajne robí v kombinácii s Dornovou metódou ale môže sa vykonávať aj osobitne.
Ak máte pochybnosti či môžete absolvovať túto masáž, opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára.
0 0
qimmik qimmik

qimmik je offline (nepripojený) qimmik

Dobry den.ako tu citam vase prispevky,tak mam este vacsie obavy.ja mam taktiez podobnu diagnozu..vyskocena platnicka o 0,5cm/3.st,obojstranna ischialgia..velke bolesti krizov a bolest vyzaruje do kolien az lytok..moja neurologicka mi odporuca operaciu-dnes som si to vypocula a stale na to myslim!! mam za sebou lieky,injekcie,infuzie a stale nic. sice neviem v akej vekovej kategorii ste vy,co tu pisete..ja mam 30 a neviem ozaj ako to riesit??!!
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
... poznám ľudí, ktorým to pomohlo, mne v čomsi áno ( prsty na rukách bolia pri používaní a nie stále) ale napr. pri nohách vôbec- svine bolia stále- ale zas je celkom možné, že bez operácie by to bolo so mnou už úplne zle- miecha má šancu k regenerácii- takže niekedy asi čím sa to viac odkladá, tým môžu byť aj horšie následky odkladov... Treba uvážiť či máš ešte čo stratiť... ak žiješ len v bolestiach a na liekoch... môže sa to len zlepšiť... treba veriť!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať