Zavrieť

Porady

Vzájomné vysporiadanie pohľadávok a záväzkov

:-D
Ak máme neuhradené nejaké DF a my tejto firme vystavíme faktúru presne na sumu zodpovedajúcej neuhradeným fa, ako to zaúčtujem v ALFE (ide o jednostranný zápočet)?


Cez interné doklady, ako keď mám od nejakej firmy fa aj dobropis?A s dátumami ako sú uvedené na našej fa?

Ďakujem
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Stále mi tie meny nedajú pokoj. Tak som si to našla v Obchodnom zákonníku.
§ 362

Peňažné pohľadávky znejúce na rôzne meny sú započítateľné, len keď tieto meny sú voľne zameniteľné. Pre započítateľnú výšku týchto pohľadávok je rozhodujúci stredný devízový kurz platný v deň, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie. Rozhodný je devízový kurz platný v mieste sídla alebo v mieste podnikania, prípadne bydliska strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať.

Mýlim sa, ale nemýlim druhých!
0 0
Venja Venja

Venja je offline (nepripojený) Venja

Ďakujem Vám za rady,

tiež som si ten príslušný paragraf zákona našla a preštudovala, ale vôbec mi nie je jasné čo myslia pod pojmom voľne zameniteľné meny. Meny SKK a CZK sú voľne zameniteľné?
A čo so zvyšným rozdielom, ktorý máme ešte uhradiť v CZK?

Ďakujem Vám všetkým, ste fakt úžasní.
Ďakujem, ďakujem, ďakujem...., že myslíte aj na nás začínajúcich
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
laura
Ćhcela by som sa spýtať, či sa dá robiť aj jednostranný zápočet, teda či môžem klientovi zaslať len oznámenie, že som započítala moju faktúru s jeho a zvyšnú časť faktúry doplatím, alebo musia súhlasiť obidve strany so zápočtom. Ak môžem spraviť aj jednostranný, poprosila by som aj zákon, ktorý to upravuje.


Ďakujem
Laura môžeš urobiť aj jednostranný zápočet podľa §580 Občian.zákonníka, ale aj môžeš urobiť dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov podľa §364 Obchodného zákonníka.

Ahojček
0 0
Morgana Morgana

Morgana je offline (nepripojený) Morgana

Tak po prečítaní tohto už teraz fakt neviem, ja som robila zápočty v Alfe (JU) cez ID v peňažnom denníku a potom som sa niekde dočítala, že to stačí len urobiť zápis v knihe pohľ. a záv., tak ďalší rok som to robila tak a teraz zase čítam niečo iné! Ako je to vlastne správne, musí byť zápočet v peňažnom denníku, čiže v príjmoch a výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane??
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

To:Morgana
Ja myslím, že áno. Musíš tie peniaze nejako dostať do daní. Stav pohľadávok a záväzkov, by sa ti síce znížil, ale nemala by si to v daniach.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ešte sa chcem spýtať.

Firma mi zaplatila za faktúru 2x. Následne som jej vystavila ďalšiu (inú) faktrúru. môžeme si tú dvojúhradu započítať s tou neskôr vystavenou faktúrou? Nebude problém s dátumom dodania pri úhrade akože skôr?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
alex1
Ešte sa chcem spýtať.

Firma mi zaplatila za faktúru 2x. Následne som jej vystavila ďalšiu (inú) faktrúru. môžeme si tú dvojúhradu započítať s tou neskôr vystavenou faktúrou? Nebude problém s dátumom dodania pri úhrade akože skôr?
Áno môžeš si preúčtovať preplatok k inej faktúre s oznámením firme, ktorým dátumom si to preúčtovala. A tým sa ti cez ID preúčtuješ úhradu a uvidíš to aj v príjme ovpl.zákl.dane alebo neovpl.zákl.dane.


Ahoj
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

alex1
To:Morgana
Ja myslím, že áno. Musíš tie peniaze nejako dostať do daní. Stav pohľadávok a záväzkov, by sa ti síce znížil, ale nemala by si to v daniach.
Ja praktizujem spôsob, že si s firmou vymením prijímové a výdavkové doklady a tak to v JÚ úplne obyčajne zaúčtujem.
Používam sw TP SOFT a ten mi umožňuje len platbu v hotovosti alebo banku pre pohľadávky a záväzky. Jednou z možností by bolo zaúčtovanie cez uzávierkové operácie ID -iné možnosti program nedáva.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať