Zavrieť

Porady

zdanenie prijmu zo zahranicia na slovensku ?!

niekolko rokov zijem a pracujem v spanielsku ako SZCO, mam tu residenciu (trvaly pobyt), obcianstvo nie, jeden slovensky danovy poradca ma upozornil, ze po kazdorocnom podani danoveho priznania v spanielsku, musim danove priznanie podavat aj na slovensku ako prijem zo zahranicia, a ak by mi pri mojom prijme vychadzala na slovensku vyssia dan ako tu v spanielsku, vraj rozdiel musim na slovensku doplatit, nechce sa mi to verit !!!!!

velmi surne!!! vsetkym vopred dakujem
Usporiadat
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

-Atkuálne kurzy podľa národnej banky slovenska nájdeš na stránke www.nbs.sk v časti :- menu - klikni kurzový lístok - klikni na archív kurz.lístkov a nájdeš si príslušný rok - potvrdíš a mesiac ktorý potrebuješ a sú tam kurzy na každý deň.
0 0
mami mami

mami je offline (nepripojený) mami

To musím vypočítať priemer kurzu v národnej banke za obdobie čo som pracovala v zahraničí.Alebo ako sa to vlastne počíta.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Pozri § 31 ods. 2 zakona o dani z prijmov c. 595/2003 Z.z. v zneni neskorsich uprav. Je tam novela platna od 15.12.2005:
"Ak danovnik nie je uctovnou jednotkou, na prepocet sa pouzije priemerny kurz za kalendarny mesiac, v ktorom bol poskytnuty prijem, alebo sa pouzije platny v den, v ktorom bol prijaty prijem v cudzej mene alebo bol pripisany bankou, s vynimkou uvedenou v ods. 3. Tento kurz sa pouzije aj na prijmy zo ZC plynuce zo zdrojov v zahranici alebo sa na tieto prijmy pouzije rocny priemerny kurz za zdanovacie obdobie, za ktore sa podava danove priznanie, alebo sa pouzije priemer z priemernych mesacnych kurzov za kalendarne mesiace, v kotrych danovnik poberal prijmy, za ktore sa podava danove priznanie."
Mas teda rozne moznosti a mozes pouzit kurz, ktory je pre teba vyhodnejsi. Vzhladom na to, ze na potvrdeniach zo zahranicia sa uvadzaju prijmy zo ZC v uhrnnej vyske, pouzijes napr. priemerny rocny kurz, alebo priemer z priemernych mesacnych kurzov za tie kalendarne mesiace, v ktorych poberal prijmy.
Napr. ak poberal prijmy za 09, 10, 11, 12 / 2005 vypocitas si priemerne kurzy za tieto jednotlive mesiace a z tychto vypocitanych priemerov urobis priemer, t.j. vydelis ich sucet styrmi.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Co sa stane ak slovensky obcan, pracujuci na rakusku zivnost v Rakusku, kde je stratovy, poda tu na Slovensku DP typu A, aby si vysporiadal dan zo zamestnania? (Cast roka bol zamestnany na Slovensku)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nika.sum
Co sa stane ak slovensky obcan, pracujuci na rakusku zivnost v Rakusku, kde je stratovy, poda tu na Slovensku DP typu A, aby si vysporiadal dan zo zamestnania? (Cast roka bol zamestnany na Slovensku)
Na Slovensku je povinnosťou podať DP zo všetkých celosvetových príjmov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Súhlasím s Tweety.... a preto musí podať DP typ B.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Johanka
Súhlasím s Tweety.... a preto musí podať DP typ B.
Tak som mu to aj hovorila, ale vcera mi doniezol kamoskin muz papiere a samozrejme je pre neho problem ziskat papiere od rakuskej uctovnicky (dlho by to trvalo) a vlastne, nemam nic len to co sa tyka zamestnania. Upozornila som ho na to pritom uz pred vyse mesiacom. Neviem co mam urobit.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Teraz ma napadol este jeden pripad. Ak obcan SR je trvalo niekolko rokov mimo republiky a tam ma prijmy, na Slovensku DP nepodava vsak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nika.sum
Tak som mu to aj hovorila, ale vcera mi doniezol kamoskin muz papiere a samozrejme je pre neho problem ziskat papiere od rakuskej uctovnicky (dlho by to trvalo) a vlastne, nemam nic len to co sa tyka zamestnania. Upozornila som ho na to pritom uz pred vyse mesiacom. Neviem co mam urobit.
Veď predsa môže požiadať DÚ o odklad podania DP.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Bude musiet, nic inemu mu nezostava. Neviem preco ja musim mat okolo vsetko takych co na taketo veci kaslu a potom na poslednu chvilu zhanajú, kto ich zachrani. Dakujem
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

a čo poviete na tento prípad:

SZČO, trvalý pobyt v SR, má živnosť českú aj slovenská, podával DP v čechách z príjmov v Čechách, podával aj DP na Slovensku z príjmov v SR, ale na SR použil v daň.priznaní metódu zápočtu dane zapl. v zahraničí,
urobila som správne? Dúfam že áno
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

JDM
a čo poviete na tento prípad:

SZČO, trvalý pobyt v SR, má živnosť českú aj slovenská, podával DP v čechách z príjmov v Čechách, podával aj DP na Slovensku z príjmov v SR, ale na SR použil v daň.priznaní metódu zápočtu dane zapl. v zahraničí,
urobila som správne? Dúfam že áno
V DP podávanom v SR musia byť uvedené aj príjmy z ČR (zdaňuje tu celosvetové príjmy). Na základe výpočtu podielu zahraničných príjmov na celkových príjmoch použije metódu zápočtu dane zaplatenej v ČR.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

ďakujem pekne
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

MOŽNO VÁM TOTO POMÓŽE.

Zdanenie príjmov zo zahraničia u fyzickej osoby
Účtovníctvo a dane - Daň z príjmov, vydanie: 6/2006, vyšlo: 23.3.2006


Ako sa budú zdaňovať príjmy fyzickej osoby, ktoré dosiahla v roku 2005 v zahraničí?

Pre určenie rozsahu daňových povinností určitej osoby na území určitého štátu je rozhodujúce stanovenie miesta jeho daňovej rezidencie (daňového domicilu). Daňoví rezidenti Slovenskej republiky sú zdaňovaní z celosvetových príjmov, kým daňoví nerezidenti sú zdaňovaní len z príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky.

Podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňovým rezidentom Slovenskej republiky) daňovník, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.

Pokiaľ je ale daňovník považovaný v súlade s ustanoveniami vnútroštátnych právnych predpisov druhého štátu tiež za daňového rezidenta vzniká konflikt dvojitej rezidencie.

Ak Slovenská republika má s týmto druhým štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (zoznam je uverejnený na internete www.drsr.sk) konflikt dvojitej rezidencie je potrebné riešiť podľa rozhraničovacích kritérií definovaných v ustanovení príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré sa zvyčajne označuje ako článok 4 ods. 2.

Rozhraničovacie kritériá sa použijú pri posudzovaní určitého prípadu v poradí, v akom sú uvedené v odseku 2 článku 4 zmluvy: stály byt, stredisko životných záujmov, miesto kde sa obvykle osoba zdržiava, štátne občianstvo, vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov.

Ak Slovenská republika nemá s týmto druhým štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia pri posudzovaní rezidencie sa postupuje výlučne podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov.

Zdroj: www.drsr.sk
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
katkas
Ja mam taky problem, FO, zivnostnik pracuje ako europoslanec v zahranici, z coho mu plynu prijmy. Ako postupovat pri fakturach a vydavkoch v zahranici? Je nutne ich mat prelozene do slovenciny, vsetky doklady a ako prepocitat na koruny. Na slovensku prijem nema, ma tu trvaly pobyt.
Na požiadanie DU bude musieť prekladať, nemusí to byť úradný preklad.
Na prepočet sa použijú priemerné kurzy v zmysle ZDP.
Podáva DPFO.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Tweety
Veď predsa môže požiadať DÚ o odklad podania DP.
Daňový úrad má možnosť odpovedať do 30 dní. Takže žiadosť o odklad lehoty na podanie daňového priznania je potrebné podať do 1.3. Dnes je na to už neskoro.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

vieroslava
Daňový úrad má možnosť odpovedať do 30 dní. Takže žiadosť o odklad lehoty na podanie daňového priznania je potrebné podať do 1.3. Dnes je na to už neskoro.
To si ma potesila. Práve som dohovorila s kamoskou, nech si zajtra zavola na DU a dohodne sa co sa da s tym odkladom robit. Najlepsie je ze on tu nie je a pride az v piatok vecer. Ak bude pani mila mozno nieco vybavi...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Este by som sa chcela spytat ako je to s vykazmi, ked si podava danove priznanie zivnostnik zo zivnostou v Rakusku a na slovensku bol iba zamestnany. Priklada k DP aj vykazy, myslim tym hlavne vykaz o majetku a zavazkoch?
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Tiež podávam DP , kde priznávam celosvetové príjmy. Ako doklad sa chystám priložiť niečo ako náš mzdový list, nie klasické potvrdenie od zamestnávateľa.
Na DU mi povedali, že to stačí ( dokonca to nemusí byť ani preložené ).Aké s tým máte skúsenosti?
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

osoba s danovou residenciou v zahranici podava v prislusnej krajine danove priznanie, kde priznava celosvetove prijmy (aj zo slovenska), je to slovak s trvalym pobytom v zahranici.

otazka: ma sa niekde na slovensku odhlasit ohladom platenia dani? alebo odovzdat niekde na uradoch nejake tlacivo? ma s tym niekto skusenost? vdaka.
0 0
Načítať ďalšie