Zavrieť

Porady

Účtovanie založenia s.r.o.

Zdravím všetkých poraďákov.
Viem, že na túto tému sa tu popísalo už niekoľko tém, aj som si ich naštudovala, no mám ešte nejaké otázky.. prosím hádam sa nájde niekto kto pomôže.

Klient si založil s.r.o. 10.01.2008. V spoločenskej zmluve bolo uvedené ZI 200.000 tis. Sk. Toto malo byt podla zmluvy splatené pred podaním návrhu na zápis do OR. Spoločnosť vznikla 15.02.2008 a v období medzi založením a vznikom vznikli aj zriaďovacie výdavky cca 10.000,- Sk.

Mám trochu guláš v účtovaní po tom čo som si prečítala tuto na porade.
Takže podľa "porady" by som to mala zaúčtovať nejako takto:

353/411 Predpis ZI podľa zmluvy - následne vytlačím Otváraciu súvahu

Potom 15.02.2008: 211/353 a 518/211

A teraz mám problém.

1. Keďže v spoločenskej zmluve mám uvedené, že ZI má byť splatené ešte do podania návrhu na zápis do OR, teda pred vznikom s.r.o., nemala by otváracia súvaha odzrkadľovať stav:

353/411 a následne aj 211/353 - takže 353 by mi z otváracej súvahy vypadol.

2. A to isté platí aj o zriaďovacích nákladoch...., ktoré mi vznikli do vzniku spoločnosti, čiže v otváracej súvahe by som nemala už ponížiť 211 o zriaďovacie výdavky?

Opieram sa totiž o § 25 postupov účtovania PÚ, kde sa hovorí, že otváracia súvaha ku dňu zápisu do OR obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, ZI zapísané do OR..

Vychádzam z toho, že ja do vzniku už vlastne mám celé ZI splatené ako aj uhradené zriaďovacie náklady.

Poradíte prosím?

A ešte taká jedna maličkosť.. čo v prípade, že v zmluve mám aj takú klauzulu, že predpokladané zriaďovacie náklady budú 25.000 tis. Sk? Mám o taktiež účtovať? A ako?
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
mihand Pozri príspevok
Zdravim vsetkych,

precitala som si vsetko súvisiace so vznikom s.r.o.,precitala nazory na otvaraciu suvahu a urobila som vsetko podla horeuvedenych prispevkov s ktorymi suhlasim.
Mam len jednu otazocku, boli sme zalozeny aj sme vznikli v 8/2008, v suvahe k 31.12 davam bezne obd. od 8- do ,12/2008 a bpo davam od 8-8/2008 a vo vysledovke bpo nedavam datum hore nevyplnujem?
Dakujem

obdobie 8-12/08, úredchádzajúce obdobie neexistuje, ostáva nevyplnené.
0 0
mihand mihand

mihand je offline (nepripojený) mihand

Dakujem,
ale potom kde uvadzam udaje s otvaracej suvahy? Ja som pochopila z horeuvedenych prispevkov, ze udaje z otvaracej suvahy / u mna ucty 378 a 411 / vypisujem do predchadzajuceho obdobia.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa môjho názoru údaje z otváracej súvahy sa píšu do predchádzajúceho obdobia, a preto by tom možno preddchádzajúce obdobie dala 8/2008-8/2008. (v súvahe)


(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
mihand Pozri príspevok
Zdravim vsetkych,

precitala som si vsetko súvisiace so vznikom s.r.o.,precitala nazory na otvaraciu suvahu a urobila som vsetko podla horeuvedenych prispevkov s ktorymi suhlasim.
Mam len jednu otazocku, boli sme zalozeny aj sme vznikli v 8/2008, v suvahe k 31.12 davam bezne obd. od 8- do ,12/2008 a bpo davam od 8-8/2008 a vo vysledovke bpo nedavam datum hore nevyplnujem?
Dakujem
Milan Benka Pozri príspevok
obdobie 8-12/08, predchádzajúce obdobie neexistuje, ostáva nevyplnené.
azla Pozri príspevok
Podľa môjho názoru údaje z otváracej súvahy sa píšu do predchádzajúceho obdobia, a preto by tom možno preddchádzajúce obdobie dala 8/2008-8/2008. (v súvahe)


(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
Z pôvodného zadania som pochopil, že otázka smeruje na vyplnenie údajov v hlavičke jednotlivých výkazov. Tam sa predch obdobie nepíše.

Ohľadom vyplnenia údajov v jednotl. riadkoch súvahy máš pravdu azla. Otváraciu súvahu uvedieš v stĺpci predch obdobia.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať