Zavrieť

Porady

II.Pilier dôchod.systému

ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
Usporiadat
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ata, veľa tu toho na porade je ohľadom II. piliera, ale aspoň v skratke ak si do 40 rokov tak áno a ani nerozmýšľaj, lebo je to povinnosť a ak nad 40 tak nie. Ale ak chceš viac tak si daj hľadať ...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tou povinnosťou myslíš, že z hľadiska uvažovania, alebo je to povinnosť zo zákona, že do 40 rokov je to povinné? Lebo pokiaľ ja viem, tak povinnosť, teda nemožnosť rozhodnúť sa majú ľudia, ktorí ukončili štúdium pred 1. 1. 2004. Oni musia vstúpiť do II. piliera. Ostatný sa majú možnosť rozhodnúť do 30. 6. 2006.

Mám ohľadom dôchodkovej reformy nejaké podklady, ale neviem ich nájsť. Ak nájdem, prilepím.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Ďakujem kolegynky moje za ochotu zaoberať sa mojou témou,zadala som si nesprávne v hľadaní, kľúčové slovo,takže mi prvýkrát našlo málo múdrych viet k tejto problematike.Už je to však OK,práve som sa prepracovala k množstvu Vašich názorov,dúfam že si z nich niečo vyberiem aj ja.Prepáčte a ďakujem! ATA
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Jara
Ata, veľa tu toho na porade je ohľadom II. piliera, ale aspoň v skratke ak si do 40 rokov tak áno a ani nerozmýšľaj, lebo je to povinnosť a ak nad 40 tak nie. Ale ak chceš viac tak si daj hľadať ...
Povinnosť vstúpiť do II. piliera je len pre tých, ktorí sú prvýkrát poistení v Sociálnej poisťovni po 1. 1. 2005. Ostatní sa môžu dobrovoľne rozhodnúť.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

ata
Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
pozri si: http://www.dochodok.gov.sk/_povodne/index.php máš tam aj dôchodkovú kalkulačku.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

V súvislosti s touto témou sa chcem opýtať poraďákov. Absolvent VŠ,po ukončení štúdia bol nezamestnaný, teraz má k 1.7.2005 prvý vstup do zamestnania. Musí povinne vstúpiť do II. piliera? Aké sú jeho povinnosti, má aj zamestnávateľ niejakú povinnosť v tomto smere, alebo iba odovzdá na SP RL a HOTOVO! Poraďte, prosím!
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

to milanr: nemusi, ale pozor ak nevstupi dobrovolne do 30.6.2006 ostane naveky v starom systeme, co by pre neho asi nebolo vyhodne.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

milanr
V súvislosti s touto témou sa chcem opýtať poraďákov. Absolvent VŠ,po ukončení štúdia bol nezamestnaný, teraz má k 1.7.2005 prvý vstup do zamestnania. Musí povinne vstúpiť do II. piliera? Aké sú jeho povinnosti, má aj zamestnávateľ niejakú povinnosť v tomto smere, alebo iba odovzdá na SP RL a HOTOVO! Poraďte, prosím!
V tomto prípade nerozhoduje prvý vstup do zamestnania. Rozhoduje to, či bol dôchodkovo poistený pred 1.1.2005. Ak hovoríš o absolventovi VŠ, tak v súčasnosti všetci absolventi ešte spĺňajú podmienku, že boli dôchodkovo poistení pred 1.1.2005. Takže tento absolvent nemá povinnosť prihlásiť sa do druhého piliera. Ak chce, môže sa do 30.6.2006 rozhodnúť, že sa prihlási do druhého piliera. Ak sa v tomto termíne prihlási, nemá možnosť už svoje rozhodnutie zrušiť.
Ak zamestnanec vstúpi do druhého piliera, tak po vstupe má povinnosť oznámiť zamestnávateľovi skutočnosť, že vstúpil do druhého piliera. Nemusí zamestnávateľovi oznamovať ani dátum prihlásenia a ani názov DSS, s ktorou uzavrel zmluvu.
Zamestnávateľ posiela registračný list (prihlášku) z dôvodu vzniku pracovného pomeru a nie z dôvodu prihlásenia sa zamestnanca do druhého piliera.
Zamestnávateľ voči sociálke po vstupe zamestnanca do druhého piliera nemá žiadne nové povinnosti.
Voči zamestnancovi zamestnávateľ bude mať od 1.7.2005 povinnosť rozpísať mu na výplatnej páske osobitne sumy pre prvý a druhý pilier.:p

Jedno upozornenie. Sumy pre prvý a druhý pilier, ktoré vypočíta zamestnávateľ na výplatnú pásku, sa v princípe nemôžu zhodovať so sumami, ktoré mu oznámi DSS na výpise z účtu poistenca. Sumy na výpise budú nižšie, keďže z príspevkov odvedených zamestnávateľov sa strhávajú rôzne poplatky. Vyčíslovanie týchto poplatkov nie je uvedené v zozname povinností zamestnávateľa.

P.S.
A úúúúúúúplne súhlasím s tým, čo stihol (stihla? / stihlo?) napísať dvd v predchádzajúcom príspevku počas spisovania mojej odpovede.
Naposledy upravil endrju : 30.06.05 at 09:49
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Čítam na internetovej stranky Pravda, že štát nechce ručiť za II.pilier. Teda
to chce presadiť ministerstvo financii. Predsa si pamätám /alebo sa mýlim/,že
pri lákani ľudí do II.piliera Kaník rozprával, že to bude 100% ručenie štátom?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Jano11
Čítam na internetovej stranky Pravda, že štát nechce ručiť za II.pilier. Teda
to chce presadiť ministerstvo financii. Predsa si pamätám /alebo sa mýlim/,že
pri lákani ľudí do II.piliera Kaník rozprával, že to bude 100% ručenie štátom?
Aj mne sa zdá, že dookola omielali, že sa niet čoho báť, lebo za to štát ručí.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jano11
Čítam na internetovej stranky Pravda, že štát nechce ručiť za II.pilier. Teda
to chce presadiť ministerstvo financii. Predsa si pamätám /alebo sa mýlim/,že
pri lákani ľudí do II.piliera Kaník rozprával, že to bude 100% ručenie štátom?
Chvalabohu,prvá rozumná vec
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

A čo je na tom rozumné, predsa to nehovoril Fruni z BMG, ale minister Kaník zodpovedný za tento rezort. Košer by bolo, keby ministerstvo financii vyšlo z týmto návrhom,keď vláda propagovala , aby ľudia vstupovali do II.piliera. Vtedy by ich nebolo
1. mil , ale možno 400 000.-
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Čo Janko,keď za to neručí štát ktorý prípadný krach zaplatí už to nie je také výhodné?Veď keď máš I aj II pilier tak sa príspevok rozdeľuje-cca 50% ide štátu a ten z toho platí dôchodok aj keď ty budeš dôchodca a zvyšných cca 50% ide do DSS ktorá ti ho má zaplatiť.Ak tých druhých 50% škrtneš pri krachu z čoho to má štát zaplatiť?Vieš si predstaviť celoživotné úspory x niekoľko 100tisíc ľudí?To sa pohybuješ v číslach od desiatok miliárd vyššie.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
bepo
Čo Janko,keď za to neručí štát ktorý prípadný krach zaplatí už to nie je také výhodné?Veď keď máš I aj II pilier tak sa príspevok rozdeľuje-cca 50% ide štátu a ten z toho platí dôchodok aj keď ty budeš dôchodca a zvyšných cca 50% ide do DSS ktorá ti ho má zaplatiť.Ak tých druhých 50% škrtneš pri krachu z čoho to má štát zaplatiť?Vieš si predstaviť celoživotné úspory x niekoľko 100tisíc ľudí?To sa pohybuješ v číslach od desiatok miliárd vyššie.
No to je síce pravda, ale načo potom sľubovali tú garanciu?
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

pre endrju:
Ďakujem za super vyčerpávajúcu odpoveď. Pomohlo mi to pri informovaní zamestnanca.
milanr
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Ty bepo naozaj nevidíš rozdiel medzi súkromnou spoločnosťou napr. BMG ktorá lanári
ľudí a vládou? Veď autoritu vlády uznávaš,či nie? Tu na tomto diskusnom fóre si
navzajom diskutujúci vymieňajú skúsenosti zo zákonov, ktoré schválil náš parlament,
vyhlášok ministerstiev e.t.c.Pre bežných ľudí je autoritou štát, jej vládny predstavitelia,
nie sľuby BMG, Drukosu, Horizontu...
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

II. kapitalizačný pilier je príliš silný vysavač peňazí zo Sociálnej poisťovňe s neistým výsledkom vo "vlastných radoch". Príspevky v II. pilieri spravujú súkromné spravcovské spoločnosti, nie vladné úrady. Úrad pre finančný trh ich "dokopal" k tomu, aby aspoň drobnými písmenkami upozorňovali poistencov na rizika toho, že výnosy nie sú isté.
Prípadný krach v II. pilieri sa bude pokryvať z rezervného fondu Sociálnej poisťovňi, avšak nakoľko dôchodkov to stačí that's the question.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jano11
Ty bepo naozaj nevidíš rozdiel medzi súkromnou spoločnosťou napr. BMG ktorá lanári
ľudí a vládou? Veď autoritu vlády uznávaš,či nie? Tu na tomto diskusnom fóre si
navzajom diskutujúci vymieňajú skúsenosti zo zákonov, ktoré schválil náš parlament,
vyhlášok ministerstiev e.t.c.Pre bežných ľudí je autoritou štát, jej vládny predstavitelia,
nie sľuby BMG, Drukosu, Horizontu...
Jano11-????? Kde som spomínal BMG príp niekoho k nim prirovnával alebo ich porovnával? Zmysel a podstata tvojho príspevku mi ušla,sorry
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Ale veď Naile s tým môže každý súhlasiť, ale vláda avízovala iné. Rozpravalo sa
o 100% garancii. Otázka znie: Vstúpilo by toľko ľudí do II. piliera /teraz je ich
okolo 1.mil., ak by ministertvo financii rozprávalo, že štát nebude ručiť 100%
za II. pilier? Podľa mňa , ľudia by vstúpili , ale nebolo by ich 1.mil. ,ale trebars
o polovicu by ich bolo menej.
Ja len tvrdím, že je rozdiel ,ak naletia ľudia klamlivej reklame BMG ,Horizontu
a klamlivej reklame vlády.Tak potom neverme ničomu,nedodržiavajme žiadne
pravidlá,načo strážiť štátom hranicu s Ukrajinou. Zrušme ju, nech si každý
robí čo chce.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Súkromné spravcovské spoločnosti nijakým spôsobom neponesú následky za prípadný krach. Následky budu znášať: poistenci, Sociálná poisťovňa pokiaľ stači a resp. štátny rozpočet. Záver si môže urobiť každý sám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať