Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky 4O - 60%? - pomoc

ahojte, ja viem, ze o paušálnych výdavkoch sa uz tu toho moc popisalo, aj som uz toho hodne precitala, ale som v koncoch s mojim klientom, moc by som mu chcela pomoct, ale neviem ako:

vykonava živnosť na základe ohlasovaje živnosti činnosť: zámočníctvo, ale na faktúry pre firmu, ktorú pracuje tak vypisuje, že fakturujeme Vám zámočnícke a zváračské práce za príslušný mesiac.

no a teraz neviem, či mu môžem uplatniť vo výdavkoch 60% - do čoho by aj zámočníctvo spadalo alebo len 40% ked tam ma aj zváranie, mám sa odkazovať na živnostenský list alebo na faktúry dakujem

ps. ide o to, ze ja osobne si myslim, ze by mohol mat 60%, ale neni som si ista, lebo tie zamočnícke práce sa bez zváračských nedajú vykonávať a na druhej strane, ked mu zauctujem len 40% výdavky tak platime velke dane a chcela by som mu pomoct, aby platil co najmenej a vedenie klasickeho uctovnictva sa mu neoplati.

dakujem monika
Usporiadat
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Dakujem za odpoved. Urobim to asi tymto sposobom, lebo to vyzera, ze za tento rok bude uplatnovat skutocne vydavky a pripadnu stratu z tohto roka by mohla vtedy umorit.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

odpoveď na múj dopyt k tejto téme od daňového úradu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník je v súlade so živnostenským zákonom oprávnený vykonávať len činnosti, na ktoré má oprávnenie vydané živnostenským úradom. V prílohe č. 1 k živnostenskému zákonu sú definované všetky živnosti, ktoré sa v súlade so živnostenským zákonom považujú za remeselné. Potom ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosahuje len príjmy (z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 1, 2 zákona o dani z príjmov) z vykonávania remeselných živností , môže pri splnení podmienok uvedených v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov uplatniť z úhrnu príjmov výdavky vo výške 60 %. Samotná živnosť " zváranie" však v prílohe č. 1 živnostenského zákona nie je uvedená ako remeselná živnosť. V tomto prípade je rozhodujúce, či výkon zvárania je možné vykonávať v súlade so živnostenským oprávnením vydaným na živnosť "zámočníctvo". Ak je to v súlade so živnostenským zákonom, potom je možné uplatniť výdavky vo výške 60 %. S uvedenou problematikou Vám však odporúčame obrátiť sa na príslušný živnostenský úrad.


Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica




takže konečne mi prišla odpoveď na môj dopyt k tejto téme z daňového úradu a po prečítaní som sa riadne pobavila, hlavne tá posledná veta stojí zato a ešte keď sa k tomu pridá odpoveď zo živnostenského úradu, tak všetci v tom máme jasno viď príspevok č.48
Naposledy upravil monikago : 23.03.09 at 19:23 Dôvod: doplnenie č. príspevku
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikago Pozri príspevok
odpoveď na múj dopyt k tejto téme od daňového úradu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník je v súlade so živnostenským zákonom oprávnený vykonávať len činnosti, na ktoré má oprávnenie vydané živnostenským úradom. V prílohe č. 1 k živnostenskému zákonu sú definované všetky živnosti, ktoré sa v súlade so živnostenským zákonom považujú za remeselné. Potom ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosahuje len príjmy (z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 1, 2 zákona o dani z príjmov) z vykonávania remeselných živností , môže pri splnení podmienok uvedených v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov uplatniť z úhrnu príjmov výdavky vo výške 60 %. Samotná živnosť " zváranie" však v prílohe č. 1 živnostenského zákona nie je uvedená ako remeselná živnosť. V tomto prípade je rozhodujúce, či výkon zvárania je možné vykonávať v súlade so živnostenským oprávnením vydaným na živnosť "zámočníctvo". Ak je to v súlade so živnostenským zákonom, potom je možné uplatniť výdavky vo výške 60 %. S uvedenou problematikou Vám však odporúčame obrátiť sa na príslušný živnostenský úrad.


Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica




takže konečne mi prišla odpoveď na môj dopyt k tejto téme z daňového úradu a po prečítaní som sa riadne pobavila, hlavne tá posledná veta stojí zato a ešte keď sa k tomu pridá odpoveď zo živnostenského úradu, tak všetci v tom máme jasno viď príspevok č.48
Tvoj záver?

Ja by som povedala , že živnostenský úrad sa odvolal na DU a DU sa odvolal na živnostenský úrad .
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

môj záver, je asi taký, že neviem, keď dáme 60% výdavkov, tak nás môžu pri kontrole žmýkať, aby sme im dokázali, že je to oprávnené a keď dáme 40%, tak sa budú čudovať, že prečo sme si neuplatnili 60% veď pracuje len na zámočnícku živnosť, takže vyberme si, obidva úrady si kryjú chrbáty, aby to nebola ich zodpovednosť a ty si poraď ako dokážeš
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

Faktúry by som určite neprepisovala - každú by som doložila objednávkou na zámočnícke práce.
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Ahojte...aj ja potrebujem poradiť....možno to tu niekde je ale nestiham čítaž.....ako zistím, či sa jedná o remeselnú alebo voľnú živnosť? Na živnostenskom liste je napísaná iba ohlasovacia.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

blazonko Pozri príspevok
Ahojte...aj ja potrebujem poradiť....možno to tu niekde je ale nestiham čítaž.....ako zistím, či sa jedná o remeselnú alebo voľnú živnosť? Na živnostenskom liste je napísaná iba ohlasovacia.
klikni http://www.porada.sk/981576-post27.html v prílohe toho príspevku je zoznam remeselných živností.

1. SZČO musí dokladovať výučným listom a praxou, aby mi zapísali remeselnú živnost.
2. ak mu ju zapíšu, tak je v PRESNOM znení ako je v prílohe toho príspevku
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

dobrý nápad, už aj to svojmu klientovi idem napísať, nech mi ešte doloží k faktúram objednávky
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ja som tu na Porade videl dávnejšie nejaký materiál = taký rozbor z ktorého bolo jasné, že zámočníctvo pozostáva z.... a tam boli vymenované činnosti. Pretože zámočník brúsi, zvaruje, píli, ohýba, osádza konštrukcie, vybúrava konštrukcie atď atď... možno takýto materiál by bolo dobré mať k dispozícii pri kontrole spolu s tu vedeným stanoviskom DRSR a tým argumentovať opodstatnenosť uplatniť si 60% výdavky.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať