Zavrieť

Porady

DPH od 01.04.2009

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Dobrý deň,
prosím poradiť ohľadne novely DPH, ktorá má účinnosť od 01.04.2009.
Neviem si poradiť s §69 a novým ods.12, kde sa píše:
" Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný
platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. "
Ďakujem.
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Môže DÚ sankcionovať podanie DPH na zlom tlačive?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zuzka, nestretla som sa ešte s takýmto postihom. U nás správkyňa dane vyzve na opravu podaného daňového priznania.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
alušik Pozri príspevok
Zuzka, nestretla som sa ešte s takýmto postihom. U nás správkyňa dane vyzve na opravu podaného daňového priznania.
Alušik, veď ani ja. Dnes sa vrátila známa z DÚ ZA a vraj môže čakať pokutu € 66,-- za podanie DPH na starom tlačive. Podané bolo načas. V zákone som nenašla nič o zlom, či nesprávnom tlačive.
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
alušik Pozri príspevok
Zuzka, nestretla som sa ešte s takýmto postihom. U nás správkyňa dane vyzve na opravu podaného daňového priznania.
...a vyhrozila, že za to môže byť sankcia.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ZuzanaP Pozri príspevok
V zákone som nenašla nič o zlom, či nesprávnom tlačive.
V zákone ani nehľadaj nesprávne tlačivo, keď hľadáš medzi pokutami...
Ak chce udeliť pokutu, tak predpokladám, že sa bude odvolávať napríklad
na §38 ods.3, kde sa hovorí, že
Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní.
Takže by akože daňové priznanie nebolo účinne podané? V tom prípade, je naozaj minimálna pokuta 66 €.
Ja si však myslím, že vždy je to o ochote a spolupráci správkyne dane. Veď aj ona si mala pri preberaní tlačiva všimnúť, že to nie je vypísané na správnom tlačive a daňové priznanie neprijať, keby sme už mali byť všetci takí dôslední... Našťastie u nás sú naozaj niektoré správkyne dane veľmi ústretové.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
alušik Pozri príspevok
V zákone ani nehľadaj nesprávne tlačivo, keď hľadáš medzi pokutami...
Ak chce udeliť pokutu, tak predpokladám, že sa bude odvolávať napríklad
na §38 ods.3, kde sa hovorí, že
Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní.
Takže by akože daňové priznanie nebolo účinne podané? V tom prípade, je naozaj minimálna pokuta 66 €.
Ja si však myslím, že vždy je to o ochote a spolupráci správkyne dane. Veď aj ona si mala pri preberaní tlačiva všimnúť, že to nie je vypísané na správnom tlačive a daňové priznanie neprijať, keby sme už mali byť všetci takí dôslední... Našťastie u nás sú naozaj niektoré správkyne dane veľmi ústretové.
Alušik, ďakujem, hľadala som veru medzi pokutami, ďalej som sa nepozrela. Som zvedavá, aký § jej napíšu do rozhodnutia o uložení pokuty.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ZuzanaP Pozri príspevok
Alušik, veď ani ja. Dnes sa vrátila známa z DÚ ZA a vraj môže čakať pokutu € 66,-- za podanie DPH na starom tlačive. Podané bolo načas. V zákone som nenašla nič o zlom, či nesprávnom tlačive.
Toto sa stalo určite viacerým.
To aby boli daňovníci stale v strehu.

Rozalka k tomu aj napísala:
Myslím si, že doteraz platné tlačivo DPH 2009 by zaslúžilo zápis do nejakej knihy rekordov, pretože bolo v platnosti len jeden štvrťrok.
0 0
eevvaa eevvaa

eevvaa je offline (nepripojený) eevvaa

Na ktorom riadku daňového priznania mám uviesť dodanie (predaj) kovového odpadu?

Vďaka
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

Ahojte, ja mám takýto prípad: NO za 03/2009 (vyššia suma - kúpa IM), započítaná daň. povinnosť v 04/2009, včera som robila DP za 05/2009 a znovu som započítala povinnosť. Saldo mám stále dosť vysoké. Budem nasledujúce mesiace stále započítavať alebo mi môže DÚ vrátiť?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

fiesta Pozri príspevok
Ahojte, ja mám takýto prípad: NO za 03/2009 (vyššia suma - kúpa IM), započítaná daň. povinnosť v 04/2009, včera som robila DP za 05/2009 a znovu som započítala povinnosť. Saldo mám stále dosť vysoké. Budem nasledujúce mesiace stále započítavať alebo mi môže DÚ vrátiť?
§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

Ak si v DP za 4/2009 - podala 25.5.09 a odpočítala si si iba časť NO z 3/09, DÚ vráti neodpočítaný NO do 30 dní od podania (ak od 25.5.09), tak do 24.6.2009. Ak si podala DP skôr ako 25.5.09 tak skôr.

Čiže už ani daňovú povinnosť za 5/09 nebudeš započítavať, lebo DÚ Ti peniaze vráti a Ty si už povinná svoju daň. povinnosť uhradiť do 25.6.2009.
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

vďaka alza, no v tom prípade budem musieť urobiť DP ručne, pretože POHODA mi automaticky urobila zápočet aj za 05/2009
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Chcem sa len ubezpečiť- ak mi teraz prišla faktúra so zdaniteľným plnením 28.2.2009, mohla som si ju odpočítať v zd.obdobiach za február, alebo marec. Podľa novely od 1.4.09 ktorýkoľvek mesiac, kedy mi faktúra príde- ale týka sa to len faktúr vystevených po tomto dátume (po 1.4.2009) Uvažujem správne? Musím podať DDP za 3/09, nemôžem si tú faktúru odpočítať teraz.
Ďakujem.
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
valeriam Pozri príspevok
Chcem sa len ubezpečiť- ak mi teraz prišla faktúra so zdaniteľným plnením 28.2.2009, mohla som si ju odpočítať v zd.obdobiach za február, alebo marec. Podľa novely od 1.4.09 ktorýkoľvek mesiac, kedy mi faktúra príde- ale týka sa to len faktúr vystevených po tomto dátume (po 1.4.2009) Uvažujem správne? Musím podať DDP za 3/09, nemôžem si tú faktúru odpočítať teraz.
Ďakujem.
áno,uvažuješ správne .Je to presne tak ako píšeš.Novela sa týka faktúr vystavených po 1.4.2009.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

valeriam Pozri príspevok
Chcem sa len ubezpečiť- ak mi teraz prišla faktúra so zdaniteľným plnením 28.2.2009, mohla som si ju odpočítať v zd.obdobiach za február, alebo marec. Podľa novely od 1.4.09 ktorýkoľvek mesiac, kedy mi faktúra príde- ale týka sa to len faktúr vystevených po tomto dátume (po 1.4.2009) Uvažujem správne? Musím podať DDP za 3/09, nemôžem si tú faktúru odpočítať teraz.
Ďakujem.
Na školení nám lektorka potvrdila, že uplatniť nárok na odpočet z dokladov za január - marec môžeme po novom t.j. do konca roka.

Ak môžeš, pozri poradcu č. 8/2009, strana 144. Autor potvrdil tvrdenie lektorky.
Pozri príspevok 29 od "azla"
Naposledy upravil beatam : 19.06.09 at 10:28 Dôvod: Doplnenie textu.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na drsr.sk som dnes našla takúto "super aktuálnu" informáciu:

Aktuality

--------------------------------------------------------------------------
[19.6.2009]
Upozornenie pre platiteľov DPH
Upozorňujeme platiteľov DPH, že Opatrením MFSR z 12. marca 2009 č. MF/10415/2009-73 účinným od 1.4.2009 bol ustanovený nový vzor tlačiva daňového priznania na DPH v nadväznosti na novelizované znenie § 79 ods.2 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov.
Nové tlačivo daňového priznania použijú platitelia DPH počnúc prvým zdaňovacím obdobím nasledujúcim po dni účinnosti uvedeného opatrenia t. j. od 1.4.2009.

http://www.drsr.sk/wps/portal
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Na drsr.sk som dnes našla takúto "super aktuálnu" informáciu:

Aktuality

--------------------------------------------------------------------------
[19.6.2009]
Upozornenie pre platiteľov DPH
Upozorňujeme platiteľov DPH, že Opatrením MFSR z 12. marca 2009 č. MF/10415/2009-73 účinným od 1.4.2009 bol ustanovený nový vzor tlačiva daňového priznania na DPH v nadväznosti na novelizované znenie § 79 ods.2 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov.
Nové tlačivo daňového priznania použijú platitelia DPH počnúc prvým zdaňovacím obdobím nasledujúcim po dni účinnosti uvedeného opatrenia t. j. od 1.4.2009.

http://www.drsr.sk/wps/portal


0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Nezaškrtávajte políčko v riadku 29-30, pretože aj takáto vec sa Vám môže stať:
S presvedčením, že klient má splnený §79 ods.2 zákona, som vyznačila dané políčko. Nemala som to robiť, a už ho radšej nikdy nezaškrtnem, pretože mi došla výzva: na vysvetlenie nejasnosti a opravila tak nepravdivé údaje, resp. aby preukázali splnenie podmienok.
Skoro ma prehlo od prekvapenia, že čo sa deje, pretože klient dokonca platil všetko stále načas a niekedy aj skôr.
Vec sa vyjasnila, keď som zavolala na DU: v roku 032007 prešiel klient zo štvrťročného platcu DP na mesačného a preto bolo treba doplatiť 1.q. rozdiel preddavkov, ktorý sa síce až v 042007 uhradil, ale sankciu za omeškanú platbu DU vyrúbil až v 012009, ktorú klient hneď vyplatil. A táto sakcia sa vlastne považuje za nedodržanie §79 ods. 2 a vlastne sa zaradil do kolonky dlžníka štátu (jednalo sa len 46,83 €). Ja som sa poučila, chyba sa opravila vlastne všetko je o.k.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

betka Pozri príspevok
Pozn. podmienky pre uplatnenie par. 79 DPH sa mi zdajú dosť drsné.

Okruh platiteľov, na kt. sa vzťahuje skrátená lehota:
1, - platitelia s mes. ZO (tu je podmienka jasná)
2, - platitelia najmenej 12 kal. mesiacov.... (podmienka jasná)
3, - platitelia, ktorí nemali v období 12 kal. mesiacov.....:-podmienka zákerná, prečo:
- daňové nedoplatky.
Zoberme si situáciu, že môžu vznikať nepatrné nedoplatky, napr. niekoľko centové. (napr. ak sa "kompenzujú" po výzvach DU aby sa započítal daňový preplatok z vl. daňovou povinnosťou, čím sa uhradí nižšia vl.DP..............xy rôznych kombinácií)
Človek môže robiť účto akokoľvek dobre, môže všetko sedieť, ale môže vzniknúť nedoplatok, aj keď, opakujem centový, už ide o nedoplatok a podmienka je nesplnená. A šup sankcie.

- detto colné nedoplatky
- a čo také nedoplatky na odvodoch. Máme softy, spoliehame na ne (i keď si hádžem pre istotu cez vzorce v exceli kontrolu), vypočítam si odvody vo výške xy, a poisťovniam vyjdu čísla o trolilinku vyššie, veď sami vieme, aké sú problémy so zaokrúhľovaním. A šup nepatrný centový rozdiel už je nedoplatok. (minule som napr. zistila centové rozdiely medzi softom Softcom a elekt. podávaným výkazom do SP, nahadzovala som ručne, nejak mi štrajkovalo, a tu mi vznikli rozdiely......hmm, )

A preto nemám odvahu odkrtnúť. Veď ani nemusím vedieť, že mám nedoplatok, ale druhá strana ho môže evidovať , a ktože ma už len upozorní na centový rozdiel z poisťovne.
A už to naozaj lieta, čo počúvam:

Keby existovala štatistika napr.:
NApr. Ten, kto zaškrtol políčko=100% (iba pre tých, kt. zaškrtli)
Vrátený NO do 30 dní: xy% (môj typ 5-9%)
Nesplnené podmienky: zvyšok.

Aspoň sa naplní ŠR.

Súhlasím s p. Hladkou. Treba byť opatrní.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

SZČO mi podklady k vypracovaniu daňového priznania k DPH prinesie vždy posledného v štvrťroku. No za obdobie do 25.7. mu príde ešte tak 10 faktúr za mesiac jún. No on s uhradením čaká až do dátumu ich splatnosti a tým sa mnohé z týchto faktúr nedostanú do DPH za 2.Q a ja ich reálne vidím až tak koncom ďalšieho mesiaca. Môžem ich dať do priznania k DPH za 3.Q? Ako som čítala predchádzajúce príspevky, tak si myslím, že môžem ale potrebujem sa uistiť. Dnes potrebujem priznanie dorobiť. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lucinka23 Pozri príspevok
SZČO mi podklady k vypracovaniu daňového priznania k DPH prinesie vždy posledného v štvrťroku. No za obdobie do 25.7. mu príde ešte tak 10 faktúr za mesiac jún. No on s uhradením čaká až do dátumu ich splatnosti a tým sa mnohé z týchto faktúr nedostanú do DPH za 2.Q a ja ich reálne vidím až tak koncom ďalšieho mesiaca. Môžem ich dať do priznania k DPH za 3.Q? Ako som čítala predchádzajúce príspevky, tak si myslím, že môžem ale potrebujem sa uistiť. Dnes potrebujem priznanie dorobiť. Ďakujem.
Áno, právo na odpočet si môžeš uplatniť aj v nasl. kvartáli, najneskôr v decembri kalend. roku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať