Zavrieť

Porady

Vykurovanie v bytoch

Dobry den chcel by som sa poradit,v nasej bytovke je 7 bytov a mame skoro vsetci vykurovanie kazdy samostatne.To znamena ze niektori maju krby,niektori elektricke vykurovanie a niektori asociali vobec nic.Napriklad byt nado mnou nemaju vobec kurenie a byt zboku sice maju kurenie ale nebyvaju tam.Je nejaka moznost pozadovat od nich aby prispievali na vykurovanie alebo aby oni boli povinni vykurovat,pretoze ja vykurujem chladne steny a oni podla mna to uzivaju.Vsetci sme clenmi nasho spolocenstva vlastnikov bytov.Dakujem.
Usporiadat
vladenaabado vladenaabado

vladenaabado je offline (nepripojený) vladenaabado

slavica Pozri príspevok
To, že máš zimu a pleseň nesúvisí len s reguláciou,/jedine že by to regulácia upravila a mala by si iný prietok do radiatorov, ak máš len ty zimu, reguláciu ale treba/... ak si dáte merače, len potom uvidíš tu kosu a plesne ...Dochodci budú šetriť...čudujem sa že máš plesne pri teple aké beriete. Ak sa vyreguluje malo by sa o dosť znížiť a po meračoch ani nehovorím... Tu je to skor o zateplení aj vzhľadom na vek budovy. /aj keď nie všade ho nutné bezhlavo robiť...Váš dom je naozaj na to asi súci...no ale to pre dôchodcov bude ťažký oriešok, taká investícia.
Ahoj Slavica,ďakujem za reakciu.Naša bytovka sa nedá zatepliť, nakoľko vzhľadom na jej vek pamiatkový ústav nedovolí meniť jej vzhľad. Keď som po nasťahovaní zistila, že v spálni je 15°C v zime, zateplili sme stropy v obývačke a spálni. V ostatných miestnostiach sme znížili stropy.Získali sme nejaké 2-3°C k dobru, ale keď je vonku riadna zima, v byte je chladno.Keď chytíš radiátor, je teplý len na vrchu, v strede je vlažný a na spodku studený. Vo výmeničke pridali 2°C, ale to sa nám akurát zvýšili náklady na teplo a lete sme doplácali. Tak či onak doplácame za elektriku, lebo dokurujeme kvôli mojej malej ohrievačom.Spolu s nami na našom poslednom poschodí sú ešte dva byty, je som v strede, v ktorých majú tiež zimu a plesnivé steny.Vraj sa celé roky sťažujú a nič sa v tomto nekoná.Radila som sa i na Krajskej inšpekcii energetiky, ale ak mám v byte teplo v rozhraní 19°C, v tolerancii -1+3, mám smolu. Ak by to kleslo pod 18°C, mám právo žiadať po správcovi reguláciu, v prípade že by som neuspela,môžem podať sťažnosť na inšpekciu a ak nebude vykonaná regulácia, tí ným udelia pokutu všetkým.Nevieš či existuje ešte nejaká možnosť?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

vladenaabado: Je tu niekolko nejasnosti. Ak nie je sustava vyregulovana, tak nema termostaticke ventily, takze by mala byt nizkoodporova. Ak su naplno otvorene ventily, tak by mal byt aj plny prietok media. Ale popisovany stav svedci prave o tom, ze plny prietok media tam nie je. Pretoze ten prietok media asi aj odpoveda stavu 60-rocnej bytovky. V potrubi spina, upchane ventily, zanesene radiatory,takze nemoze byt ani pozadovany prietok media, zanesene spodne casti kolien horizontalnych potrubi, najma v casti prechodov do vertikalnych rozvodov. Ak je na vstupe privodu teplota media v poriadku,mala by byt taka, aka je na vystupe kotolne, vymenikovej stanice, tak jednoducho ma sustava maly prietok, cim medium vychladne v sustave a nema uz ziadne teplo na odovzdanie radiatorom. Ja osobne by som navrhoval kontrolu stupacich vedeni, ci nemaju opacny prietok media, teda cez spatne potrubie, demontaz vsetkych ventilov na radiatoroch, ci nie su upchane a ci su funkcne, demontaz radiatorov a ich odkalenie,alebo vymena za nove, rozrezanie kolien prechodov horizontalnych casti rozvodov v ich najnizsom mieste prechodu do vertikalnych stupaciek, vycistenie a precistenie potrubia celeho rozvodu. Potom budete mat v bytoch teplotu, o akej sa Vam ani nesnivalo. A nie su to ani prilis velke naklady na napravu. To je moj nazor na Vas problem, na zaklade vlastnych skusenosti.
0 0
vladenaabado vladenaabado

vladenaabado je offline (nepripojený) vladenaabado

Vďaka za reakciu.Termostatické ventily máme montované tento rok. Radiátory máme tiež nové, nie sú zanesené, keď sme sa nasťahovali, prerábali sme celý byt a pritom sme vyhadzovali pôvodné liatinové. Poradili nám Korada. Pri odvzdušňovaní tečie vlažná voda.V kúpelni boli hrubé rúry, keďže sme na poslednom poschodí urezali sme ich a napojili rebríkový radiátor. Ten jediný je v celom byte funkčný. Nevieš mi poradiť ako mám teraz postupovať, keď si už s tým mal skúsenosti? Mám ísť za správcom a žiadať schôdzu, kde mám predniesť tvoj návrh? Sme tiež Spoločenstvo bytov, ale v prípade že ma prehlasujú, nemôžeš mi aspoň naznačiť výšku nákladov spojených s touto nápravou, aby som mala čím oponovať? Môžem si vyžiadať stav na účte GO?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

vladenaabado Pozri príspevok
Ahoj Slavica,ďakujem za reakciu.Naša bytovka sa nedá zatepliť, nakoľko vzhľadom na jej vek pamiatkový ústav nedovolí meniť jej vzhľad. Keď som po nasťahovaní zistila, že v spálni je 15°C v zime, zateplili sme stropy v obývačke a spálni. V ostatných miestnostiach sme znížili stropy.Získali sme nejaké 2-3°C k dobru, ale keď je vonku riadna zima, v byte je chladno.Keď chytíš radiátor, je teplý len na vrchu, v strede je vlažný a na spodku studený. Vo výmeničke pridali 2°C, ale to sa nám akurát zvýšili náklady na teplo a lete sme doplácali. Tak či onak doplácame za elektriku, lebo dokurujeme kvôli mojej malej ohrievačom.Spolu s nami na našom poslednom poschodí sú ešte dva byty, je som v strede, v ktorých majú tiež zimu a plesnivé steny.Vraj sa celé roky sťažujú a nič sa v tomto nekoná.Radila som sa i na Krajskej inšpekcii energetiky, ale ak mám v byte teplo v rozhraní 19°C, v tolerancii -1+3, mám smolu. Ak by to kleslo pod 18°C, mám právo žiadať po správcovi reguláciu, v prípade že by som neuspela,môžem podať sťažnosť na inšpekciu a ak nebude vykonaná regulácia, tí ným udelia pokutu všetkým.Nevieš či existuje ešte nejaká možnosť?

Súhlasím s príspevkom č. 23.

Zaráža ma toto: Naša bytovka sa nedá zatepliť, nakoľko vzhľadom na jej vek pamiatkový ústav nedovolí meniť jej vzhľad.

Čo je to za architektonický skôst, že úrady nepovolia jeho vonkajšiu zmenu, ale nevadí im, že dom z vnútra hnije a v tom majú žiť ľudia. Ak úradom záleží na dome, prečo nezabezpečia, aby bol dostatočne vykurovaný a zabránili jeho devastácii z vnútra!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

vladenaabado Pozri príspevok
Vďaka za reakciu.Termostatické ventily máme montované tento rok. Radiátory máme tiež nové, nie sú zanesené, keď sme sa nasťahovali, prerábali sme celý byt a pritom sme vyhadzovali pôvodné liatinové. Poradili nám Korada. Pri odvzdušňovaní tečie vlažná voda.V kúpelni boli hrubé rúry, keďže sme na poslednom poschodí urezali sme ich a napojili rebríkový radiátor. Ten jediný je v celom byte funkčný. Nevieš mi poradiť ako mám teraz postupovať, keď si už s tým mal skúsenosti? Mám ísť za správcom a žiadať schôdzu, kde mám predniesť tvoj návrh? Sme tiež Spoločenstvo bytov, ale v prípade že ma prehlasujú, nemôžeš mi aspoň naznačiť výšku nákladov spojených s touto nápravou, aby som mala čím oponovať? Môžem si vyžiadať stav na účte GO?
Je to centrálny zdroj tepla, alebo domová kotolňa?

To že Vám jeden radiátor funguje, svedčí o tom, že vykurovací systém je s fušovaný. A nepomohlo by ani zateplenie.

Po tých šesťdesiatych rokoch nestačí len to, že ste si vymenili len vaše radiátory, chce to celkovú rekonštrukciu. Najhoršie by bolo keby ste sa rozhodli, že každý byt bude mať svoje kúrenie. Ale ak nie je iné riešenie, tak treba spraviť to najlepšie, aj keď je najhoršie.

Možno za tými liatinovými budete banovať? Dlhšie dokážu udržať teplotu.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

vladenaabado: Tie opatrenie, o ktorych som pisal, sa tykaju celeho bytoveho domu. Ak su namontovane v celom dome termostaticke ventily, tak musela byt sustava aj vyvazena - vyregulovana a to diferencnymi ventilmi na kazdej vertikalnej stupacke, zaclonenie vstupu atd., ktore musia zabezpecit, ze kazdy byt ma v potrubi rovnaky tlak pre radiator a teda aj spravny minimalny prietok, teda aj na poslednom podlazi. No pisal si, ze sustava nie je vyregulovana, takze nerozumiem, ci mas iba Ty v byte osadene termostaticke ventily, co by bolo fopa, ak ostatne ventily ostali nizkoodporove a Ty si si namontoval vysokoodporove. Ak Ti mozem poradit, tak predovsetkym potrebujes odbornika z tejto oblasti, ktory si pozrie Vase rozvody, parametre rozvodu - tlak na vstupe a na vystupe, teplotu na vstupe a vystupe, osadenie radiatormi, prvkami a pripadne projektovu dokumentaciu a povie Ti svoj nazor. Mozno aj ini menili radiatory, ale nebrali do uvahy vykonove parametre a tak sustava je mimo parametrov. Az potom mozes pozadovat aj konkretne ukony zo strany spravcu, pretoze budes v obraze. Urcite je tam nejaky zmatok v sustave, pretoze, ak je na vstupe spravna teplota media a je aj spravny prietok, tak nie je dovod, aby v byte nebola pozadovana teplota. Dalo by sa uvazovat aj o zatepleni zvnutra, ak je budova chranena pamiatkovym uradom, ale je to dost velky problem, pretoze rosny bod sa posunie do mura a nie von z mura, takze pri tejto teplote moze byt velky problem ....Samozrejme, ze mate tam aj zbytocne tepelne straty a platite zbytocne za teplo, ktore odoberiete, ale nevyuzijete v bytoch. To je pre Teba argument, na ostatnych vlastnikov bytov.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Súhlasím s príspevkom č. 23.

Zaráža ma toto: Naša bytovka sa nedá zatepliť, nakoľko vzhľadom na jej vek pamiatkový ústav nedovolí meniť jej vzhľad.

Čo je to za architektonický skôst, že úrady nepovolia jeho vonkajšiu zmenu, ale nevadí im, že dom z vnútra hnije a v tom majú žiť ľudia. Ak úradom záleží na dome, prečo nezabezpečia, aby bol dostatočne vykurovaný a zabránili jeho devastácii z vnútra!

Sitečo, nááá šak daj tam ten súhlasík priamo vedľa mňa k príspevku 23

No a čo sa týka naších úradov, tak žiaľ to je tak ako si napísal, hlavne , že je to NAŠA pamiatka, nech padne ľudom na hlavu....
Asi ale treba začať tam ako napísal Janík a porobiť opatrenia vo vykurovacej sústave. no bohužiaľ asi nikto im to za nich neurobí, ani mesto, ani Pamiatkový ústav...hoci možno by ich bolo treba viac "bombardovať" aby sa zobudili... Možno by pomohla, rekonštrukcia kúrenia, sanácia a prípadné zateplenie zvnútra, za podmienky, že by prestali plesne...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Aj Ty ryješ?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Aj Ty ryješ?
A to už prečo? Chcem ti uľahčiť prácu s PC:
1/ nemusíš písať suhlasím s príspevkom č.23
2/ klikneš na "súhlasím" pod nim.......ale to ty vieš, že ?

no takže neryjem , topím ľady
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Asi sú to Grónske. Ale aj tie sa pominú.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Jasne, ono sa to postupom doby medzi nimi dvoma vyrieši, len všetko chce čas.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

K tomu, co napisala Slavka, Svojar aj Sito. Podla mojho nazoru by v ziadnej odbornej diskusii, polemike, nemali byt osobne emocie a uz vobec nie osobne urazky, narazky a neslusnosti. V nasich prispevkoch, diskusiach, by nemalo ist o dokazovanie, kto je lepsi, chytrejsi, o sutazenie a preteky, ale o hladanie objektivnej pravdy a predovsetkym na zaklade argumentov a faktov, ktora kazdeho iba obohati.To ze ma niekto iny nazor, to este neznamena, ze je uhlavny nepriatel, ze na niekoho utoci, to je vyjadrenie iba jeho nazoru, na zaklade jeho poznatkoch, ktore vsak mozu byt aj nespravne, neobjektivne, pretoze vylucujem, ze by niekto chcel zavadzat ostatnych vedome. Je to proste pohlad na zapalkovu krabicku, ktora vypada inak z kazdej strany a zalezi iba na nasom uhle pohladu, z akeho sa na nu pozerame. Kazdy vidime jednu a tu istu krabicku, ale kazdy inak a preto kazdy ju aj inak popisujeme a kazdy podla seba. Je iba na nasej argumentacii, aby sme si pohlady vzajomne vyjasnili, presvedcili sa vzajomne, ak sa chceme aj nechat presvedcit. Ja viem, ze nie je to jednoduche, nakoniec som aj dlhe roky zil v prostredi vyznamnych akademickych a vedeckych spiciek a nie je jednoduche priznat pre niekoho omyl, poopravit svoj nazor a priznat chyby vo vlastnych postulatoch, pretoze my sami casto v zivot zivime neomylnost niektorych ludi. Aj ked su prave oni dost casto aj omylni. U mna to bol vzdy problem, ak niekto chapal vedecku a odbornu polemiku osobne a po odbornej a vedeckej polemike bol na ceste dalsi nepriatel... Takze, ak nesuhlasim s niektorym nazorom a mam nejake namietky, tak predovsetkym sam mam zaujem na tom, aby pre ostatnych nebol prispevok odborne zavadzajuci, aby som si s nositelom nazoru vyjasnil odborne zalezitosti a to najma argumentami, aby sme nasli spolocne objektivny stav, ktory zodpoveda nasemu sucasnemu poznaniu, vedomostiam a skusenostiam. Ja v tom nevidim ziadny problem, ak sa to odohrava na slusnej urovni, bez emocii a osobnej vztahovacnosti. Pretoze nikto z nas nie je dokonaly, ako Werich spieval, jeden vie to a druhy ono, ale dohromady vieme viac. Takze by medzi nami mala vladnut ustretovost,ochota a slusnost, pretoze najcennejsia rada je rada zadarmo, ktora nas nic nestoji, najma nie nasu negativnu skusenost. A ak bola, tak nech ju nemaju aj ostatni a vyhnu sa jej. Ja mam rad predovsetkym pozitivny pristup ku vsetkemu, nemam dovod si robit zbytocne problemy, nemam dovod si robit zbytocnych nepriatelov, pretoze kto pracuje s ludmi, tak vie , aka je to tazka praca vychadzat s niektorymi. Na druhej strane som nikdy nemal problem povedat aj svoj ostrejsi nazor, pretoze aj moja tolerancia a ustretovost ma svoje hranice, ale viem ho povedat aj slusnym sposobom. Takze pre mna nie je Sito ziaden problem, co som chcel, tak som mu napisal a tym to pre mna tento problem ale aj zaroven skoncil a ide sa dalej, ja nemam problem s nim komunikovat v odbornej rovine, ja nemam problem komunikovat s nim aj v osobnej rovine, ak sa nebude jednat o impertinencie. Ja sa rad delim o svoje vedomosti, skusenosti a poznatky, na akej su urovni, to nech posudia ti, ktorym boli smerovane a tiez rad si osvojujem vedomosti a poznatky od druhych, pretoze takto sa rozsiruje nase poznanie. A moj nazor je, ze forum na Porade by nas malo spajat a nie rozdelovat.
Naposledy upravil najag : 17.11.09 at 13:32
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať