Zavrieť

Porady

DP a príjmy z prenájmu

Táňa
Chcem sa uistiť, či to robím dobre. Ročný príjem z prenájmu má súkromná osoba 100000,-Sk. Z toho odrátam 5-násobok platného živ.minima na rok 2008. A potom si vyrátam paušálny výdavok 40%. Vyjde mi suma, z ktorej odvedie daň. Ale tu treba vypočítať aj koeficient, pravda?
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

xiastro Pozri príspevok
nemalo by sa opomenut, ak si chcu manzelia prijem z prenajmu zdanovat samostatne, mali by byt obaja zaregistrovani u miestne prislusneho spravcu dane na prenajom nehnutelnosti
Našla som na DRSR k registrácii manželov ak prenajímajú byt, ktorý je v BSM
Otázka:
Ak manželia prenajímajú byt, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, kto je povinný registrovať sa na daňovom úrade ?
Odpoveď:
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa registrácia podľa § 31 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Ak je účastníkom zmluvného vzťahu manželka, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu len na manželku.
Ak manželom plynuli príjmy z prenájmu bytu, ktorý mali v bezpodielovom spoluvlastníctve, tieto príjmy sa zdaňujú v rovnakom pomere u každého z manželov. Môžu sa však rozhodnúť, že príjmy z prenájmu bude zdaňovať len manžel alebo manželka
2 0
xiastro xiastro

xiastro je offline (nepripojený) xiastro

som
Kvaka Pozri príspevok
Tiež by ma zaujímalo nejaké záväzné stanovisko, lebo v prípade prenájmu bude správca dane hlásiť zdravotnej poisťovni základ dane z prenájmu, pritom len jeden z manželov má DIČ a je registrovaný aj v ZP.
toto by mohla byt ziadana odpoved - registracna povinnost v aktualizovanom zneni - DR SR:

5. Otázka:
Spolu s manželkou vlastníme byt (bezpodielové spoluvlastníctvo), ktorý sme prenajali, teda sa na nás vzťahuje povinnosť registrácie. Musia sa registrovať obaja manželia, alebo stačí, keď túto povinnosť splní jeden z manželov ?
Odpoveď:
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať
o registráciu na obidvoch manželov.


vyplyva to z § 31/2/a ZSD, napriek § 4/8 ZDP. aj pre ucely registracie na DPH, ak obaja prenajimaju tu istu nehnutelnost v rovnakom pomere a nedohodnu sa inak, musia sa registrovat samostatne, napriek BSM - §3/2 druha veta ZDPH.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

xiastro Pozri príspevok
toto by mohla byt ziadana odpoved - registracna povinnost v aktualizovanom zneni - DR SR:

5. Otázka:
Spolu s manželkou vlastníme byt (bezpodielové spoluvlastníctvo), ktorý sme prenajali, teda sa na nás vzťahuje povinnosť registrácie. Musia sa registrovať obaja manželia, alebo stačí, keď túto povinnosť splní jeden z manželov ?
Odpoveď:
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať
o registráciu na obidvoch manželov.


vyplyva to z § 31/2/a ZSD, napriek § 4/8 ZDP. aj pre ucely registracie na DPH, ak obaja prenajimaju tu istu nehnutelnost v rovnakom pomere a nedohodnu sa inak, musia sa registrovat samostatne, napriek BSM - §3/2 druha veta ZDPH.
Stanoviská DRSR nie sú asi jednotné, pozri aj môj príspevok vyššie.
0 0
xiastro xiastro

xiastro je offline (nepripojený) xiastro

som
moja odpoved bola reakciou na tvoju odpoved. urcite sa nespolieham na odpovede ci metodicke pokyny, ktore nie su pravne zavazne, ale podla jednotlivych ustanoveni zakona a vzajomnych suvislosti, a najma z dovodu opatrnosti, sa priklanam registracii kazdeho z manzelov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať