Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
AGRO
Mám človeka ktorý je v jednej firme zamestnaný a má každý mesiac pravidelný príjem 80.000,- sk . Tomuto nemusím robiť ročné zúčtovanie za rok 2005. V druhej firme je ako SZČO a tu mu budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2005.
Nie je mi jasné kedy sa vyplní vzor TYP X - brožurka od p. Mihála. Táto sa má vyplniť keď je SZČO a súčastne aj zamestnanec. Týka sa to aj "môjho " človeka ? Alebo to nemá súvis, keď je to v dvoch firmách ? Ďakujem
Otázka je značne nezrozumiteľná.

Ak je jedna osoba v jednej firme zamestnancom a súčasne je aj SZČO, musí robiť ročné zúčtovanie a to sám, a to typ X, v ktorom bude mať vložený jeden list XA - za zamestnanie a jeden list XB - za SZČO.

Ak je jedna osoba zamestnancom v dvoch firmách, tak ak v oboch firmách má každý mesiac započítateľný príjem do 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť nemusí.

Ak tomu tak nie je (príjem "skáče"), ročné zúčtovanie robiť musí, môže požiadať o jeho vykonanie jedného zo zamestnávateľov (toho posledného) a použite sa tlačivo typ X, v ktorom budú dva listy XA - za každé zamestnanie jeden list XA.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
somij
Ako SZČO je povinný si urobiť ročné zúčtovanie, minimum bude mať zrejme 78000 (ak nie je nejaký špeciálny prípad - invalidný, príp. dôchodca a pod.) Spočíta VZ zo zamestnania + VZ zo SZČO, ak je menej ako 78000 vypočíta koeficient k1= 78000/(VZ zam.+VZ.SZČO). Potom týmto koeficientom vynásobí osobitne VZ zo zamestnania a osobitne zo SZČO. Vypočíta poistné z takto upraveného VZ :
- z upraveného VZ za zamestnanaca 4%, za zamestnávateľa 10% (príp 2+5%)
- z upraveného VZ za SZČO 14 (7)%

Vypočítané poistné (nedoplatok) za seba ako zamestnanca a SZČO zaplatí, nedoplatok zamestnávateľa oznámi zamestnávateľovi.

Príklad :
zamestnanec VZ 30000, SZČO VZ 20000
Spolu 50000, min. VZ 78000, koeficent k1 = 1,56
Upravený VZ zamestnanca : 1,56 x 30000 = 46800
Upravený VZ SZČO : 1,56 x 20000 = 31200.
Poistné zamestnanca 4% zo 46800 = 1872
Poistné zamestnávateľa 10% zo 46800 = 4680
Poistné SZČO 14% z 31200 = 4368
Sám odvedie 1872+4368 ponížené o zaplatené preddavky (ako zamestnanec a SZČO)
Zamestnávateľovi oznámi nedoplatok 4368 ponížený o zaplatené preddavky zamestnávateľa.

V prípade že je zamestnanec prvý polrok a od polroka platil preddavky ako SZČO 910 Sk vo výpoče sa nič nezmení, len tie zaplatené preddavky ako SZČO si odpočíta - t.j. on sám odvedie 1872+4368-910x6 = 780Sk.

SORRY
ale k VZ SZČO netreba náhodou prirátať zaplatené preddavky do ZP ??????????
či som to tu prehliadla???????,
keď áno , tak sa ospravedlňujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Barbara
SORRY
ale k VZ SZČO netreba náhodou prirátať zaplatené preddavky do ZP ??????????
či som to tu prehliadla???????,
keď áno , tak sa ospravedlňujem
V tom príklade som neuvádzala výpočet VZ. VZ sa vypočíta ako základ dane podĺa §6 (okrem príjmov z prenájmu a príjmov, z kt. sa daň vyberá zrážkou) + zaplatené poistné na ZP, výsledok sa vydelí 2,14. Chcela som tým povedať, že poistné sa pripočíta ešte pre delením 2,14.
Okrem toho mechanizmus výpočtu koeficientu v tlačivách je mierne odlišný, ale výsledok je rovnaký.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vie mi niekto poradiť, aký mal byť správny minimálny VZ pre člena štatutárného orgánu PO, ktorý poberal mesačnú odmenu nižšiu ako 6500,- za obdobie 9-12/2005 ? Od 1.1.2006 by to malo byť 0,- Sk, ale mne tam soft hádzal za tie 4 mesiace 6500,- a neviem, či to bolo správne ? Viem, že s tým min. VZ pre štatutárov to nebolo po novele od 1.9.05 jednoznačné. A ešte by ma zaujímalo, na čo má v tomto prípade správne určenie min. VZ vplyv ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
milanr
Vie mi niekto poradiť, aký mal byť správny minimálny VZ pre člena štatutárného orgánu PO, ktorý poberal mesačnú odmenu nižšiu ako 6500,- za obdobie 9-12/2005 ? Od 1.1.2006 by to malo byť 0,- Sk, ale mne tam soft hádzal za tie 4 mesiace 6500,- a neviem, či to bolo správne ? CViem, že s tým min. VZ pre štatutárov to nebolo po novele od 1.9.05 jednoznačné.
Minimálny VZ na ZP pre členov štatutárnych orgánov (ak nie sú súčasne zamestnanci) je ich suma odmeny za mesiac. To znamená, ak majú odmenu 1000 Sk, potom je to 4+10% z 1000 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
milanr
Viem, že s tým min. VZ pre štatutárov to nebolo po novele od 1.9.05 jednoznačné.
Nesúhlasím, síce príslušná vetička sa objavila v zákone až k 1.1.2006 ale už od 1.9.2005 sa min.základ u uvedených osôb určiť reálne nedá, keďže na takéto osoby sa zákon o min.mzd nevzťahuje.

Inak viď odpoveď od ajobs.
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Dobry den p. Mihal,
chcela by som sa opytat ako je to s vypoctom VZ a nasledne poistneho na zdr. poistenie v rocnom zuctovani poistneho na ZP v pripade, ze zamestnanec je zamestnany cely rok, v uhrne za 11 mesiacov mal prijem vyssi ako maximalny rocny VZ- kazdy mesiac platil z max. mesacneho VZ, 1 mesiac bol PN bez prijmu. Musi zamestnanec v rocnom zuctovani doplatit poistne na ZP, ak jeho celkovy prijem za kal. rok je vyssi ako 517.140 Sk, aj ked jeden mesiac bol PN. Za obdobie PN predsa plati poistne stat.
Priklad:
Úhrn príjmov VZ
- 11 mesiacov 600.000 Sk 474.075 Sk (platil z max. mesacneho VZ)
- PN 1 mesiac 0 Sk 0 Sk
---------------------------------------------
Sucet za rok 600.000 Sk 474.075 Sk

V rocnom zuctovani bude VZ 474.074 Sk alebo 517.140 Sk?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
majar
Dobry den p. Mihal,
chcela by som sa opytat ako je to s vypoctom VZ a nasledne poistneho na zdr. poistenie v rocnom zuctovani poistneho na ZP v pripade, ze zamestnanec je zamestnany cely rok, v uhrne za 11 mesiacov mal prijem vyssi ako maximalny rocny VZ- kazdy mesiac platil z max. mesacneho VZ, 1 mesiac bol PN bez prijmu. Musi zamestnanec v rocnom zuctovani doplatit poistne na ZP, ak jeho celkovy prijem za kal. rok je vyssi ako 517.140 Sk, aj ked jeden mesiac bol PN. Za obdobie PN predsa plati poistne stat.
Priklad:
Úhrn príjmov VZ
- 11 mesiacov 600.000 Sk 474.075 Sk (platil z max. mesacneho VZ)
- PN 1 mesiac 0 Sk 0 Sk
---------------------------------------------
Sucet za rok 600.000 Sk 474.075 Sk

V rocnom zuctovani bude VZ 474.074 Sk alebo 517.140 Sk?
Opravujem. Bude tam suma 517.140 Sk (43.095 x 12).
Naposledy upravil ajobs : 22.02.06 at 18:02
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Podľa mňa tam bude suma 517 140 Sk.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Aj podľa mňa tam bude 517.140,- Sk, zúčtovanie sa robí za rok, tak z ročného príjmu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
majar
V rocnom zuctovani bude VZ 474.074 Sk alebo 517.140 Sk?
Výsledný VZ v ročnom zúčtovaní bude suma 517140 Sk.

Rozhodujúce obdobie je celý rok, nie je podstatné, že reálne bol príjem dosiahnutý len za 11 mesiacov.
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Dakujem Vam za odpoved. Neviem ci si zakonodarca uvedomil, co podobne pripady sposobuju. Poistne z plnej vysky doplati nielen zamestnanec + zamestnavatel, ale poistne za obdobie PN zaplati aj stat!!! Urcite by stalo za zamyslenie ako podobne pripady riesit, lebo nedoplatky na ZP budu urcite nezanedbatelne a zamestnanec sa mzdarke, kedze bude prva na rane "laskylne podakuje". Uvedeny pripad sa nemusi dotknut iba zamestnancov s mesacnymi prijmami vyssimi ako max. mesacny VZ, ale aj zamestncov, ktori maju v niektorom mesiaci vyplatenu jednorazovu odmenu a potom sa stanu PN, popripade zena nastupi na MD, RD atd. Vidi sa mi to nespravodlive, ze zamestnanec a aj zamestnavatel musi doplatit ZP z dovodu, ze zamestnanec sa stal PN a jeho prijem je v niektorom mesiaci vyssi ako max. mesacny VZ. Ved ako som uz pisala, za toto obdobie plati poistne stat!

V tomto smere by som videla dva sposoby riesenia uvedenej porblematiky, a to:
- maximalny VZ uplatnovat az v roznom zuctovani a nie v jednotlivych
kalendarnych mesiacoch (nevznikli by velke nedoplatky na ZP),
- maximalny VZ uplatnovat v jednotlivych mesiacoch s tym, ze sa suma
max. VZ bud uz jednotlivych mesiacoch alebo v rocnom zuctovani
prepocita iba na kalendarne dni, za ktore ma platit poistne zamestnanec,
tzn. ze z tychto dni budu vylucene kal. dni, za ktore plati poistne stat.
0 0
technik technik

technik je offline (nepripojený) technik

Jozef Mihál
Otázka je značne nezrozumiteľná.

Ak je jedna osoba v jednej firme zamestnancom a súčasne je aj SZČO, musí robiť ročné zúčtovanie a to sám, a to typ X, v ktorom bude mať vložený jeden list XA - za zamestnanie a jeden list XB - za SZČO.

Ak je jedna osoba zamestnancom v dvoch firmách, tak ak v oboch firmách má každý mesiac započítateľný príjem do 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť nemusí.

Ak tomu tak nie je (príjem "skáče"), ročné zúčtovanie robiť musí, môže požiadať o jeho vykonanie jedného zo zamestnávateľov (toho posledného) a použite sa tlačivo typ X, v ktorom budú dva listy XA - za každé zamestnanie jeden list XA.
Zdravím,

Som SZČO (mám živnostenský list) a zároveň som zamestnanec (s pravidelným príjmom, s max. VZ), ale od roku 2001 už živnosť prakticky nevykonávam, teda mám nulový príjem ako SZČO. Do teraz som vždy doniesol do ZP potvrdenie z Daňvého úradu a tam mi vymerali nulové preddávky. Ako som pochopil, musím si teraz sám podať RZ?
A ak by som náhodou mal u zamestnávateľa kolísavý príjem, ešte by som ho musel aj upozorniť na preplatky alebo nedoplatky ako píše somij v príspevku #362 ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

technik
Zdravím,

Som SZČO (mám živnostenský list) a zároveň som zamestnanec (s pravidelným príjmom, s max. VZ), ale od roku 2001 už živnosť prakticky nevykonávam, teda mám nulový príjem ako SZČO. Do teraz som vždy doniesol do ZP potvrdenie z Daňvého úradu a tam mi vymerali nulové preddávky. Ako som pochopil, musím si teraz sám podať RZ?
A ak by som náhodou mal u zamestnávateľa kolísavý príjem, ešte by som ho musel aj upozorniť na preplatky alebo nedoplatky ako píše somij v príspevku #362 ?
Keďže si SZČO, musíš si urobiť ročné zúčtovanie poistného, aj keď si mal nulový príjem zo živnosti. Ročné zúčtovanie sa vždy robí za všetkých platiteľov, t.j. aj za zamestnávateľa. Ak by v RZ, ktoré robíš, vznikol zamestnávateľovi preplatok/nedoplatok 100 Sk a viac, musíš to oznámiť zamestnávateľovi.
0 0
technik technik

technik je offline (nepripojený) technik

Ešte jedna otázka.

Manželka bola polovicu roku 2005 nezamestnaná a poistné platil štát. Druhú polovicu roku už bola zamestnaná.
Podľa § 19 (1) a) 1. /platiteľ štát/+ 3. /príjmy nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy/ RK podať nemusí.
Čo v prípade ak /príjmy presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy/? Príjmy boli pritom rovnomerné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak mala manželka v mesiacoch, v ktorých bola zamestnaná, príjem v každom mesiaci do 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť nemusí.

Ak by ale mala čo len jeden mesiac so započítateľným príjmom vyšším ako 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť musí.

Ak bola zamestnaná 6 mesiacov a príjem mala v každom mesiaci nad 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť musí.

Ak musí robiť ročné zúčtovanie, tak v uvedenom prípade (viď príspevok od technik) môže žiadať o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa (u ktorého bola zamestnaná v r.2005) a to do 15.5.2006.
0 0
kalinka kalinka

kalinka je offline (nepripojený) kalinka

Som zamestnaná. Za r. 2005 som si podala daňové priznanie za osobnú asistenciu. P. Mihál ešte 13.12.2005 ste písal, že príjmy z OA sa považujú za vyňaté príjmy. Teraz za príjmy do RZ sa nepovažujú len príjmy z prenájmu a par. 43. Takže si musím podať RZ alebo stačí požiadať zamestnávateľa o RZ? Od IX -XII 2005 som mala za OA príjem 10000,- Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
kalinka: V decembri pred prijatím novely č.660 som dúfal, že OA budú retroaktívne už za r.2005 oslobodení od povinnosti platiť poistné na ZP zo svojich príjmov ale "nevyšlo to".

Preto si musíte podať RZ sama, typ S, od zamestnávateľa si vyžiadate potvrdenie podľa § 19 ods.5 zákona, údaje od zamestnávateľa zapíšete na list SA a na list SB zapíšete údaje o príjmoch z OA.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Ak mám zamestnanca ktorý má VZ na ZP celý rok maximálny,
ale v auguste bol pol mesiaca PN, tak mal pomerný strop VZ,
predpokladám že RZ nemusí robiť. Predpokladám správne?
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Ročné zúčtovanie musí urobiť a v skutočnosti doplatí poistné za obdobie PN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať