Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

hron
Je pravda, ze podla novely dochodcovia, ktori maju prijmy ako SZCO tesne nad polovicou minimalnej mzdy budu platit odvody ZP tesne pod 28% ?
Ukazme si to ako to bude v roku 2006. Dochodca SZCO neplati ZP, ak jeho VZ za rok 2006 bude mensi ako uhrn polovice min.miezd, co bude suma 40800 Sk.

VZ = Základ dane / 2.14
Ak vynasobime 40800 krat 2.14 = 87312 Sk

Cize ak dochodca v roku 2006 dosiahne zaklad dane bez odpocitania poistneho maximalne 87312 Sk, nebude platiť ZP.

Ak dochodca vycisli zaklad dane tak, ze od prijmov odspocitava pausalne vydavky 25%, znamena to, ze moze dosiahnut prijem do
116416 Sk (75% z 116416 Sk = 87312 Sk).

Ak dochodca uvedenu hranicu prekroci, plati poistne 14% z VZ. Ak je osoba so zdravotnym postihnutim, plati 7% z VZ.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

alena
odvod je 14%, dnes v SME je na strane 4 popísané o odvodoch dôchodcov všetko a je to od nášho Jožka Mihála
Keby ho nezavreli pod zamku, mozno by som nic nenapisal.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Téry
Ukazme si to ako to bude v roku 2006. Dochodca SZCO neplati ZP, ak jeho VZ za rok 2006 bude mensi ako uhrn polovice min.miezd, co bude suma 40800 Sk.

VZ = Základ dane / 2.14
Ak vynasobime 40800 krat 2.14 = 87312 Sk

Cize ak dochodca v roku 2006 dosiahne zaklad dane bez odpocitania poistneho maximalne 87312 Sk, nebude platiť ZP.

Ak dochodca vycisli zaklad dane tak, ze od prijmov odspocitava pausalne vydavky 25%, znamena to, ze moze dosiahnut prijem do
116416 Sk (75% z 116416 Sk = 87312 Sk).

Ak dochodca uvedenu hranicu prekroci, plati poistne 14% z VZ. Ak je osoba so zdravotnym postihnutim, plati 7% z VZ.
Aha, tak novinari to zase sprasili. Dakujem. Ale aj tak si myslim, ze je to bohapuste okradanie, lebo dochodca ide robit za minimalnu mzdu naozaj len vtedy, ked mu nic ineho nezostane, aby prezil (zaplatil za lieky). Tie vynimky, ktore to robia z potesenia z prace, aj ked mizerne zaplatenej, tak tam tiez nevidim ziadny dovod.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Srdečná vďaka.
0 0
emve emve

emve je offline (nepripojený) emve

Ako to bude teraz so študentami vykonávajúcimi "študentské brigády". Od januára mohli mat max. ročný príjem 78000,-Sk a zdravotné za nich platil štát.
Teraz sa píše, že príjem nesmú mať vyšší ako 3 250,-Sk/mesačne - to platí v príade studenta zamestnanca,alebo SZČO.
Chápem dobre, že študentská dohoda sa nerovná zamestnanec, čiže sa pri týchto dohodách nič nemení?
Veronika
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

emve
Ako to bude teraz so študentami vykonávajúcimi "študentské brigády". Od januára mohli mat max. ročný príjem 78000,-Sk a zdravotné za nich platil štát.
Teraz sa píše, že príjem nesmú mať vyšší ako 3 250,-Sk/mesačne - to platí v príade studenta zamestnanca,alebo SZČO.
Chápem dobre, že študentská dohoda sa nerovná zamestnanec, čiže sa pri týchto dohodách nič nemení?
Veronika
Od januara do augusta mozu na dohody zarobit kolko len chcu.

Od septembra do decembra mozu na dohody zarobit max.13000 Sk.

Od januara do decembra 2006 mozu na dohody zarobit 40800 Sk.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Jozef Mihál
Nebudem tu s hronom zbytočne polemizovať, každý SZČO vie svoje o tom, čo sú to príjmy, čo výdavky a ako sa to robí, aby bol zaklad dane čo najnižší.

Pre tých, čo nemajú predplatené SME, je tu v rámci dnešnej Happy Hour originál podklad článku, z ktorého vychádzala pani Drozdíková.

HH končí o 10.30
To je fakt, ze novinari by mali prejst vyhradne na SZCO. Trieskali by do novin polovicu somarin.
A mne to vychadza tak, ze sa mi uz naozaj oplati vybavit si invalidne.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

emve
Ako to bude teraz so študentami vykonávajúcimi "študentské brigády". Od januára mohli mat max. ročný príjem 78000,-Sk a zdravotné za nich platil štát.
Teraz sa píše, že príjem nesmú mať vyšší ako 3 250,-Sk/mesačne - to platí v príade studenta zamestnanca,alebo SZČO.
Chápem dobre, že študentská dohoda sa nerovná zamestnanec, čiže sa pri týchto dohodách nič nemení?
Veronika
A ako to bude s rocnym zuctovanim studentov-brigadnikov, ktori maju prijem
z DOBPS za cely rok 2005. A akoze mozu zarobit kolko chcu v 1-8/2005,
nie je to obmedzene 6500,-mesacne? To znamena,ze im v 8/2005 mozme dat prijem napr.20000,-SK a ziadne rocne zuctovanie z toho nebude?
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

apsgroup
A ako to bude s rocnym zuctovanim studentov-brigadnikov, ktori maju prijem
z DOBPS za cely rok 2005. A akoze mozu zarobit kolko chcu v 1-8/2005,
nie je to obmedzene 6500,-mesacne? To znamena,ze im v 8/2005 mozme dat prijem napr.20000,-SK a ziadne rocne zuctovanie z toho nebude?
Co bolo bolo, zabudnite na magickych 6500. A precitajte si este raz moju vyssiu odpoved.
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Mal by som otázku k §11 ods. 3 zákona (teda toho čo bude platiť od 1.9.).

Čo ma zaujíma konkrétne (a nie som si úplne istý)?

Som jediným spoločníkom a konateľom s.r.o. Za spoločníka a konateľa nepoberám žiadnú pravidelnú odmenu (zatiaľ nie je ani z čoho a aj keď bude, tak si ju vyplácať oficiálne nebudem), som však zároveň jediným zamestnancom tej istej s.r.o., ako inak za minimálnu mzdu

Pokiaľ si zákon správne vykladám, mal by som platiť ZP (zamestnanec + zamestnávateľ) len z pracovného pomeru, za konateľa a spoločníka nie, pretože za to nedostávam odmenu.
Čo mi trochu nedá "spávať" je (spoločníctvo) §11 ods. 3) pism. i) .....ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti.

Moja otázka je teda nasledovná:
je môj príjem od s.r.o. za prácu v pracovnom pomere považovaný za odmenu v zmysle vyššie citovaného písmena i)?

Doc. Matlák svojho času na svojom školení povedal, že podľa jeho názoru by to mal byť považovaný ako príjem spoločníka a tým pádom by mal spoločník platiť ZP (dodal "lichotivý" kometár o logickosti tohto prípadu, ale že si nevie pomôcť a on si číta zákon uvedeným spôsobom). Samozrejme, že zdieľam jeho názor, že ak by som mal platiť aj ako zamestnanec aj ako spoločník, za jeden jediný príjem, tak by to bolo viac ako nelogické, ale žiaľ pri našich zákonoch je asi viac nelogického ako logického.

Pán Mihál a ostatní, aký je Váš názor na uvedený "problém"?

A ešte jedna praktická otázka.
V januári som sa bol ako konateľ prihlásiť v ZP ako "SZČO", pričom som však určil vymeriavací základ 0 Sk, čo mi zatiaľ aj ostáva.
Moja otázka znie, či sa mám ísť 1. 9. 2005 ako konateľ (ktorý nepoberá za konateľstvo odmenu) odhlásiť zo ZP. Mne to logický z toho vyplýva, keďže tým, že nespĺňam podmienku byť konateľ s odmenou, tak nemám byť prečo prihlásený do ZP z tohto titulu, ale len ako zamestnanec s pracovnou zmluvou. Resp. ak by som aj dostával odmenu, aj tak by som sa asi mal ísť odhlásiť ako SZČO.

Čo vy na to?
P.S.: pre tých, ktorí teraz budú argumentovať, že ako štatutár by som mal dostávať odmenu, len odkazujem, že som si uzatvoril zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu, v ktorej sú stanovené podmienky pre výplatu odmeny za výkon funkcie tak, že ich nikdy nemôžem splniť a tým pádom odmenu nikdy nedostanem
Nevidím zatiaľ dôvod, aby som si z firmy niečo vyplácal, keď si môžem potom celý zdanený zisk vyplatiť ako dividendu a bez akýchkoľvek odvodov.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

kazisvet, beriete to moc vazne.

Mate pracovnu zmluvu, tak ste zamestnanec. Z prijmu na zaklade pracovnej zmluvy platite poistne na ZP ako zamestnanec, firma plati ako zamestnavatel. To je vsetko, dalsie uvahy sa mozno hodia na dlhe letne vecery, co nie je dnesny pripad.

P.S. pan Mihal bude s mojim prispevkom urcite suhlasit.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Téry
P.S. pan Mihal bude s mojim prispevkom urcite suhlasit.
Súhlasím .
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Tery

dík za odpoveď. Myslím, že to neberiem až tak vážne, veď platím len ako zamestnanec, lebo mi prichádza scestné dodržiavať "logiku" zákona doslovne.
Ale v niektorom príspevku bolo na tému a, alebo a podobné zvraty napísané, že zákony tvoria a čítajú právnici a tí si to vysvetľujú všetko inak ako my "normálni" ľudia.
Mal som už raz kontrolu zo zdravotnej poisťovne a na základe takých "nezmyslov" sme potom platili pokutu. (Zamestnankyňa počas svojej materskej zmenila zdravotnú poisťovňu bez toho, aby to šlo cez nás a vedeli sme o zmene a dlhé roky sme odvádzali poistné "nesprávne". Ustanovenie zákona bolo ustanovenie zákona a museli sme platiť, aj keď nelogicky)
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

kazisvet, to bolo urcite "za meciara", dnes su ine casy. A ak s tym mas nejaky problem...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tak Téry, ja som mala s jednou ZP veľký problém, keď som im musela dokazovať, že ich zákon /ešte starý/ má odvolávky na zákon o SP. Po výmene zopár listov nám poslali nakoniec Platobný rozkaz a až keď som podala sťažnosť na riaditeľa - podotýkam , že som priložila kópie ich zákona, lebo citácia im evidentne nestačila, tak sa mi pracovníčka ospravedlňovala. Napriek tomu, že sa mi predtým smiala do telefonu, že či som pomýlená, keď jej citujem zákon o SP.
Týkalo sa to umelcov.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Muška
Tak Téry, ja som mala s jednou ZP veľký problém, keď som im musela dokazovať, že ich zákon /ešte starý/ má odvolávky na zákon o SP. Po výmene zopár listov nám poslali nakoniec Platobný rozkaz a až keď som podala sťažnosť na riaditeľa - podotýkam , že som priložila kópie ich zákona, lebo citácia im evidentne nestačila, tak sa mi pracovníčka ospravedlňovala. Napriek tomu, že sa mi predtým smiala do telefonu, že či som pomýlená, keď jej citujem zákon o SP.
Týkalo sa to umelcov.
Dnes ine vetry duju Muska. Derava 273-ka uz neplati.
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Téry
kazisvet, to bolo urcite "za meciara", dnes su ine casy. A ak s tym mas nejaky problem...
Tery, tak nejak.
To ešte platilo krásne pravidlo, že ty si musel ZP doplatiť 10 rokov dozadu ale ty si si mohol pýtať len 3 roky naspäť, takže aj tam sme prišli o pekných pár korún, Ešte štašie, že vtedy som robil vo firme, kde nejaký 200-300 tis. nebol žiaden problém. Keby že sa mi to stane teraz v mojej maličkej firmičke tak nevím.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Celý tento článok je veľmi podobný môjmu prípadu, ale nerozumiem odpovedi a preto ho dávam do pozornosti este raz. Jasné že po novele od 1.9.2005.
A pýtam sa?

Som zamestnanec a aj konatel svojej firmy, musím byť prihlásený na ZP ako zamestnanec a aj ako niečo ine(SZČO a podobne)?

Ak poberam aj dividendy, musim ich priznat do svojho prijmu pre ZP (pre DU viem ze nie)?

Ak som len konatel bez odmeny a dostavam dividendy, je to v poriadku pre ZP, alebo musim sa nejako registrovat a nieco odvadzat?

Vopred dakujem za akukolvek odpoved.

kazisvet
Mal by som otázku k §11 ods. 3 zákona (teda toho čo bude platiť od 1.9.).

Čo ma zaujíma konkrétne (a nie som si úplne istý)?

Som jediným spoločníkom a konateľom s.r.o. Za spoločníka a konateľa nepoberám žiadnú pravidelnú odmenu (zatiaľ nie je ani z čoho a aj keď bude, tak si ju vyplácať oficiálne nebudem), som však zároveň jediným zamestnancom tej istej s.r.o., ako inak za minimálnu mzdu

Pokiaľ si zákon správne vykladám, mal by som platiť ZP (zamestnanec + zamestnávateľ) len z pracovného pomeru, za konateľa a spoločníka nie, pretože za to nedostávam odmenu.
Čo mi trochu nedá "spávať" je (spoločníctvo) §11 ods. 3) pism. i) .....ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti.

Moja otázka je teda nasledovná:
je môj príjem od s.r.o. za prácu v pracovnom pomere považovaný za odmenu v zmysle vyššie citovaného písmena i)?

Doc. Matlák svojho času na svojom školení povedal, že podľa jeho názoru by to mal byť považovaný ako príjem spoločníka a tým pádom by mal spoločník platiť ZP (dodal "lichotivý" kometár o logickosti tohto prípadu, ale že si nevie pomôcť a on si číta zákon uvedeným spôsobom). Samozrejme, že zdieľam jeho názor, že ak by som mal platiť aj ako zamestnanec aj ako spoločník, za jeden jediný príjem, tak by to bolo viac ako nelogické, ale žiaľ pri našich zákonoch je asi viac nelogického ako logického.

Pán Mihál a ostatní, aký je Váš názor na uvedený "problém"?

A ešte jedna praktická otázka.
V januári som sa bol ako konateľ prihlásiť v ZP ako "SZČO", pričom som však určil vymeriavací základ 0 Sk, čo mi zatiaľ aj ostáva.
Moja otázka znie, či sa mám ísť 1. 9. 2005 ako konateľ (ktorý nepoberá za konateľstvo odmenu) odhlásiť zo ZP. Mne to logický z toho vyplýva, keďže tým, že nespĺňam podmienku byť konateľ s odmenou, tak nemám byť prečo prihlásený do ZP z tohto titulu, ale len ako zamestnanec s pracovnou zmluvou. Resp. ak by som aj dostával odmenu, aj tak by som sa asi mal ísť odhlásiť ako SZČO.

Čo vy na to?
P.S.: pre tých, ktorí teraz budú argumentovať, že ako štatutár by som mal dostávať odmenu, len odkazujem, že som si uzatvoril zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu, v ktorej sú stanovené podmienky pre výplatu odmeny za výkon funkcie tak, že ich nikdy nemôžem splniť a tým pádom odmenu nikdy nedostanem
Nevidím zatiaľ dôvod, aby som si z firmy niečo vyplácal, keď si môžem potom celý zdanený zisk vyplatiť ako dividendu a bez akýchkoľvek odvodov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dr.kuko
Som zamestnanec a aj konatel svojej firmy, musím byť prihlásený na ZP ako zamestnanec a aj ako niečo ine(SZČO a podobne)?

Ak poberam aj dividendy, musim ich priznat do svojho prijmu pre ZP (pre DU viem ze nie)?

Ak som len konatel bez odmeny a dostavam dividendy, je to v poriadku pre ZP, alebo musim sa nejako registrovat a nieco odvadzat?
Ak ste zamestnanec na pracovnú zmluvu, tak od 1.9.2005 sa už druhýkrát ako zamestnanec (z titulu fuinkcie konateľa) prihlasovať nebudete. Nezabudnite sa však zo ZP odhlásiť ako SZČO.

Z dividend majetkovo zúčastnená osoba ZP neplatí. Takže vo Vašom prípade ich do príjmu nepriznáte.

Ak by ste boli len konateľ bez odmeny a poberali len dividendy, odhlásite sa ako zamestnanec, samozrejme sa odhlásite aj ako SZČO - viď vyššie, a prihlásite sa ako poistenec podľa § 11 ods.2 - tzv. "dobrovoľne nezamestnaná osoba". V tomto prípade budete platiť preddavky 575 Sk mesačne a nič iné.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Čím ďalej, tým mám väčší hokej v niektorých veciach. Moja dcéra je riadnou študentkou denného štúdia na VŠ. Od mája je však zamestnaná na hlavný pracovný pomer. Zároveň je v našej s.r.o.zamestnaná na dohodu o brigádnickej práci študenta. Teraz sa neviem sama so sebou dohodnúť, či bude musieť platiť ZP ( príjem na dohodu -5.000,-/mes. ) z titulu, že je študentka, alebo nebude platiť, lebo má iný pracovný pomer, kde platí ZP ako zamestnanec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať