Zavrieť

Porady

Zodpovedný zástupca

Chcem len upozorniť podnikateľov, ktorí majú v ŽL uvedeného zodpovedného zástupcu, že je to "funkcia" platená. Živnostenský úrad to kontroluje a vyžaduje od nich pracovno-právny vzťah.
Usporiadat
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Vidim, ze uz je tu z toho mismas :-)

Zodpovedny zastupca sa zacal menit na zodpovednu osobu a pod.
Vlasti, ja som pisal o zastupcovi, ktoreho potrebujes na vykonavanie viazanej zivnosti ak sama nesplnas podmienky.
A RenataK - myslim, ze so zodpovednym zastupcom musis mat nepretrzity pracovnopravny vztah, nakolko zodp. zastupca je podmienkou k zapisu viazanej zivnosti medzi predmety podnikania.
Ibazeby si vyhodila viazanu zivnost z predmetov podnikania na dobu ked ju nevykonavas
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Takže dnes sme problém zodpovedného zástupcu vyriešili: Tetušky akceptovali potvrdenie o dĺžke praxe 5 rokov vydané vlastnými rodičmi (veď je s nimi v združení), ktoré sa prekrývalo so živnosťou. A ešte chceli vidieť dohody za 6 rokov, so zodpovedným zástupcom. Odvody do SP sa t vom období za dohodárov neplatilo a daň vidieť nechceli.

Ešte by som poprosila tých, čo to tu zvrtli na zodpovednú osobu, aby svoje príspevky vymazali.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zodpovedný zástupca pre vedenie účtovníctva - v s.r.o. vraj už to nie je potrebné, vie mi niekto povedať odkedy? Kedysi pre túto činnosť musel byť z.z., tak sme ho v sro menovali, doteraz tam figuruje, ale vraj ho mame vymazať?
a druhá otázka, kedže je to živnostník, tak sem.tam fakturoval, ale za skutočne odvedenú inú prácu, nie výkon z.z. Obstojí to?
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Mne túto problematiku na ŽÚ v SL vysvetlili tak ako píšem v predošlom príspevku a takto to máme aj my. Máme zodp. zást. pre stav. činnosť, ale momentálne nemáme takú zákazku a ani takéto fa., tak zodp. zást. nevediem ako zamestnanca.
Údaje o zodp. zást. ohľadom viazanej živnosti sú všade podchytené (na ŽÚ, SZ, Obch. reg.), nikde som nemusela dokladať, že je mojim zamest. a zamestnám ho až keď budem mať zákazku a príjmy z danej viazanej činnosti. Vyhadzovať túto činnosť z predmetu podnikania nemusím a ani dobu neako časovo ohraničovať, je to jednoducho v predmete podnikania.

Shaman
Vidim, ze uz je tu z toho mismas :-)

Zodpovedny zastupca sa zacal menit na zodpovednu osobu a pod.
Vlasti, ja som pisal o zastupcovi, ktoreho potrebujes na vykonavanie viazanej zivnosti ak sama nesplnas podmienky.
A RenataK - myslim, ze so zodpovednym zastupcom musis mat nepretrzity pracovnopravny vztah, nakolko zodp. zastupca je podmienkou k zapisu viazanej zivnosti medzi predmety podnikania.
Ibazeby si vyhodila viazanu zivnost z predmetov podnikania na dobu ked ju nevykonavas
Naposledy upravil RenataK : 11.07.05 at 15:36 Dôvod: Doplnenie
0 0
mapalo29 mapalo29

mapalo29 je offline (nepripojený) mapalo29

Za pracovnoprávny vzťah (pojem uvádza zákon o zivnost. podnikaní), ktory sa vyžaduje pre zodpovedneho zastupcu, sa v pravnickej literature - v právnom predpise nie je definovaný (viď Barancová, H., Pracovné právo, 2003) považuje okrem zmluv, ktore zakladaju pracovný pomer (pracovna zmluva) aj dohody, vykonávané mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a pod). Problem pri uzatvorení dohody o vykonaní práce je, že v nej musi byt vyjadrena určitá pracovná úloha, ktorá má určitý výsledok, ktorý možno po dokončení odovzdať.

Potreboval by som poradit, aka je pokuta od SP, ak živnostnik nenahlasil zodpovedneho zastupcu, ktory vykonava svoju činnosť na základe dohody o vykonani práce, deň pred uzatvorením dohody a za urcity cas za neho naplatil ani do fondu úrazového poistenia, cca 3 mesiace.

ŽÚ kontroluje aj u nas TT, a chce potvrdenie o platení poistných odvodov.

Dik
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Ako je to v prípade, keď zodpovedným zástupcom je manžel, alebo manželka? Máte s tým skúsenosti? Ďakujem.
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

V suvislosti so zodpovednym zastupcom pri prevadzkovani zivnosti ma zaujima takato vec:
Z.z. je zodpovedny za odborne prevadzkovanie zivnosti - vie mi niekto z praxe povedat co to pre z.z. znamena.
Chcem zacat podnikat - realitna cinnost a nemam dostatok praxe tak musim mat z.z. Tazko ho hladam, lebo kto splna podmienky sa obava zodpovednosti. Tak preto piste nejake pripady, ked bol z.z. postihnuty. Neviem si predstavit, aku zodpovednost by mohol niest z.z. pri prevadzkovani mojej zivnosti. Skor to povazujem len za formalnu vec.
Vsetkych kt. som oslovila su spolocnici v s.r.o. takze ich nebudem zamestnavat.
Dik za radu
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A čo keď budem robiť zodpovedného zástupcu na živnosť, urobí sa zmluva a mesačne mu podľa dohody budem fakturovať služby?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ahojte, chcem sa len uistiť v jednej veci. Ak chce česká firma, ktorá má u nás zriadenú organizačnú zložku vykonávať práce, na ktoré potrebuje mať "zákonného zástupcu" môže ho zamestnať aj na Dohodu o vykonaní práce, alebo vždy musí ísť o Pracovnú zmluvu? Išlo by o činnosti, ktoré by sa vykonávali len povedzme 3x do roka ako nárazová činnosť. Neviem či v tom nie je problém mať človeka uvedeného v živnostenskom liste ako zodpovedného zástupcu, ale zametnali by ho na dohodu vždy keď budú tieto práce vykonávať. Alebo je nutné mať s ním pracovnú zmluvu a mať ho zamestnaného celý rok, teda aj v období keď tieto práce nevykonáva?
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka
A čo keď budem robiť zodpovedného zástupcu na živnosť, urobí sa zmluva a mesačne mu podľa dohody budem fakturovať služby?
Moze to niekto odobrit?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

lydinka
A čo keď budem robiť zodpovedného zástupcu na živnosť, urobí sa zmluva a mesačne mu podľa dohody budem fakturovať služby?
Podľa môjho názoru toto nie je možné, lebo podľa § 11 Živnostenského zákona:

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
0 0
MEGY2005 MEGY2005

MEGY2005 je offline (nepripojený) MEGY2005

Poradte mi prosim ,na ktorý zákon sa mam v zmluve o prac.vzťahu odvolať. Som Zákonným zástupcom vlastnej kolegyne a nemam v tom skúsenosti.Vďaka. Megy
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON
455/1991 Zb.
Posledná zmena 351/2005 Z.z.

§ 11
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).

(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky.

(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

(6) Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú, viazanú alebo koncesovanú živnosť.

(7) Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať. Ak podnikateľ nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 7), je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu. Fyzická osoba musí tiež ustanoviť zodpovedného zástupcu v prípadoch podľa odseku 8.

(8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň (§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku 12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7), môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

(9) Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. To neplatí pre podnikateľov uvedených v odseku 8.

(10) Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí.

(11) Ustanovenie odseku 10 sa nepoužije, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.

(12) Zodpovedného zástupcu netreba ustanoviť v prípade, ak podľa osobitného predpisu 28b) možno odbornú alebo inú spôsobilosť preukázať iba dokladom vydaným na meno podnikateľa.
-----------------------------------------------------------------
28b) § 3 vyhlášky Úradu bezpečnosti práce Slovenskej republiky č. 74/1996 Z. z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, bezpečnosti tlakových, zdvíhacích, elektrických a plynových technických zariadení a o odbornej spôsobilosti.
0 0
truman truman

truman je offline (nepripojený) truman

Prepáčte, že vám vstupujem do témy, ale chcela by som sa opýtať, že ak mám ohlasovanú živnosť na pohostinskú činnosť, som spoločníkom v s.r.o., musím mať zodpovedného zástupcu alebo nie. Ďakujem za odpovedˇ.
0 0
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

Zodpovedný zástupca musí byť od roku 2001 v pracovnoprávnom vzťahu. Tí, ktorí už nepotrebujú pre svoju viazanú živnosť zodp.zástupcu, lebo napr. splnili podmienky pre viazanú živnosť musia odhlásiť zodp.zástupcu aj na živnost.úrade.Chcem len upozorniť, že teraz zrejme živn.úrady hromande konrolujú viazané živnosti(zodp.zástupcu a prevádzku) a jedna pani kontrolorka pýtala úplatok od neskúsenej a vystrašenej živnostníčky. Vyhrážala sa pokutou až 100000,-Sk, ak jej nedá ú....
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Može niekto poradit ako je to v tomto prípade s odvodmi do ZP a SP?
SZCO, ktorá ma vlastnú živnost, je zaroven zamestana ako zodpovedný zastupca inej SZCO, na živnostenskom mi povedali, že stačí zamestnanť napr. na 2 hod. týždenne, treba teda dodržať min. hodinovu mzdu - ale ako s odvodmi?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lydinka
Može niekto poradit ako je to v tomto prípade s odvodmi do ZP a SP?
SZCO, ktorá ma vlastnú živnost, je zaroven zamestana ako zodpovedný zastupca inej SZCO, na živnostenskom mi povedali, že stačí zamestnanť napr. na 2 hod. týždenne, treba teda dodržať min. hodinovu mzdu - ale ako s odvodmi?
Ano, minimálnu hodinovú mzdu musíš dodržať, zamestnáš ho napr. ako píšeš na 2 hod. týždenne, bude to skrátený pracovný pomer, za mesiac bude mať napr. 400 Sk HM a z toho odvody. Pekný večer...
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Manual
Ano, minimálnu hodinovú mzdu musíš dodržať, zamestnáš ho napr. ako píšeš na 2 hod. týždenne, bude to skrátený pracovný pomer, za mesiac bude mať napr. 400 Sk HM a z toho odvody. Pekný večer...
Ano to som pochopila, ale ta SZCo, ktora bude zamestnana aj ako zodp. zástupca tak svoje odovody zo zivnosti platí normálne nie, normálne platí ZP 966,- plus SP z VZ? a druhá SZCO zaplatí za nu odovdy do ZP a SP napr. len z tých 400,- . Mám pravdu?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lydinka
Ano to som pochopila, ale ta SZCo, ktora bude zamestnana aj ako zodp. zástupca tak svoje odovody zo zivnosti platí normálne nie, normálne platí ZP 966,- plus SP z VZ? a druhá SZCO zaplatí za nu odovdy do ZP a SP napr. len z tých 400,- . Mám pravdu?
Ano, ona za neho odvedie odvody ako za zamestnanca
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Manual
Ano, ona za neho odvedie odvody ako za zamestnanca
Ano, ona za nu odvedie odvody ako za zamestnanca, a ta truha szco, prizna prijem v DP, a odovody bude platit podla toho, aky bude jej VZ, dúfam, ze mi to je jasné! ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať