Zavrieť

Porady

Poplatok za nádobu na komunálny odpad

Dobrý deň

Chcem sa opýtať, či môže obec požadovať od občana úhradu nákladov spojených so zakúpením zbernej nádoby na kom. odpad (mimo toho, že miestny poplatok je už zaplatený), keď zákon o odpadoch č. 223/2001 § 39 ods.6 hovorí, že náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku.
V schválenom VZN obce sa totiž hovorí, že: ,,obec môže občanovi prispieť na zakúpenie nádoby."
Môže si obec tento zákon takto upraviť schválením VZN? Nie je toto VZN v rozpore so zákonom a teda neplatné?
Pre posúdenie uvádzam výňatok zákona a VZN obce.


Zákon o odpadoch č. 223/2001 Z.z. hovorí:

§ 39 ods. 3 pís. a)
Obec je okrem povinností podľa § 19 ods. 1 a 2 povinná zavedením vhodného systému zberu odpadov
zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov vznikajúcich na jej území na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci a zabezpečenia priestoru, kde môžu občania odovzdávať oddelené zložky komunálnych odpadov v rámci separovaného zberu,

§ 39 ods. 6
Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 7 alebo 9 a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len "elektroodpad") z domácností (§ 54a ods. 4). Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.

Všeobecné záväzné nariadenie obce hovorí:

V rámci zavedeného systému zberu odpadov zabezpečuje zberné nádoby zodpovedajúce systému zberu komunálnych odpadov v obci. Zberné nádoby sú vo vlastníctve platiteľa miestneho poplatku, pričom obec platiteľom miestneho poplatku môže prispievať finančnou čiastkou na ich zakúpenie, podľa platného uznesenia OZ. Zberné nádoby musia byť užívané v súlade s podrobnosťami uvedenými v tomto VZN.
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Helga12 Pozri príspevok
Tieto informácie mám zo záverečného účtu obce pre rok 2009. V kapitole "Zber a likvidácia odpadu" sa okrem iného nachádza položka - "oprava kanalizácie". Samozrejme, že je tam uvedená aj vynaložená suma.
Zákon o 211/200 som už využila, ale odpovede som sa nedočkala. To ako postupovať v prípade, že mi neodpovedali poznám. Jedná sa mi o to či mám ešte inú zákonnú možnosť.
Kontrolór je len bábka v rukách starostu.
Ďakujem.
Na to, že obec nedá odpoveď podľa info zákona sa môžeš sťažovať, resp. môžeš podať podnet na preskúmanie, či obec konala v súlade s platným zákonom, keď Ti nedala odpoveď. Podaj žiadosť o preskúmanie postupu obce na Okresnú prokuratúru. Podľa mňa by prokuratúra mala začať konať a mala by si dostať odpoveď. K žiadosti o preskúmanie pošli aj kópiu listu, ktorý si poslala obci, aby si prokuratúra nemusela dopisovať s obcou.
3 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

Skúsim to a dám vedieť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať