Zavrieť

Porady

Podnikateľský a súkromný účet

Dobré ránko,
mala by som otázočku... živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve má dva účty súkromný a podnikateľský, ktorý si založil neskôr. Problém je v tom, že úhrady a príjmy má na obidvoch účtoch ako to mám zaúčtovať v Alfe? Ďakujem za vaše rady
Usporiadat
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
oriesok Pozri príspevok
To znamená, že od poisťovne dostávaš provízne listy?
No oriešok, ku mne sa zatial nijake nedostali, zatial mam len vypisy z uctu, zajtra prezistim. Dám vediet.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobré ránko prajem, takže sprostredkovateľská činnosť je vykonávaná na základe osvedčenia ....., ako viazaný finanačný agent pre kooperativu. s príslušnou poisťovňou nemá uzavretú ani pracovnu zmluvu, ani dohodu o vykonaní práce ani o pracovnej činnosti. Vzťah je položeny čisto len na základe Osvedčenia.
Takže sa veľmi ospravedlňujem za mylné informácie v prvom príspevku. Načisto ma pomýlil rok 2009.
Teda keď to zhrniem, ide o príjmy na pdľa § 6, ods. 2, písm. d./ - z činností sprostredkovateľov podľa osobitného predpisu, ktoré nie sú živnosťou 29a./ zákona o dzp / ako mi poradila Zitka /. v Alfe si nechám vytvorené strediská, príslušné príjmy budem deliť podľa strediska, ktorého sa týkajú. Prosim vas, este by som sa chcela uistit, teda príjem zo sprostredkovateľskej činnosti môžem zaradiť v druhovom členení medzi príjmy za výrobky a služby,alebo radšej ako ostatné príjmy? Samozrejme POZD. Trochu ma mýli to aby mi to potom správne zaradilo - myslím program do tlačiva Daň priznania i do Výpisu z daň. priznania. Aby mi to zaradilo pod správny paragraf v dan. priz. i vo vypise.
Prosím vas ako by ste zaradili, myslim do ktoreho strediska napr. tie poplatky za vedenie uctu.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem.
Naposledy upravil janulka : 01.10.10 at 06:23
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
janulka Pozri príspevok
Dobré ránko prajem, takže sprostredkovateľská činnosť je vykonávaná na základe osvedčenia ....., ako viazaný finanačný agent pre kooperativu. s príslušnou poisťovňou nemá uzavretú ani pracovnu zmluvu, ani dohodu o vykonaní práce ani o pracovnej činnosti. Vzťah je položeny čisto len na základe Osvedčenia.
Takže sa veľmi ospravedlňujem za mylné informácie v prvom príspevku. Načisto ma pomýlil rok 2009.
Teda keď to zhrniem, v Alfe si nechám vytvorené strediská, príslušné príjmy budem deliť podľa strediska, ktorého sa týkajú. Prosim vas, este by som sa chcela uistit, teda príjem zo sprostredkovateľskej činnosti môžem zaradiť v druhovom členení medzi príjmy za výrobky a služby,alebo radšej ako ostatné príjmy? Samozrejme POZD. Prosím vas ako by ste zaradili, myslim do ktoreho strediska napr. tie poplatky za vedenie uctu.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem.
Janulka odpoveď je v tomto príspevku http://www.porada.sk/1521282-post37.html

Poplatky za vedenie účtu .....do živnosti napríklad hmmm alebo ak ich viete presne špecifikovať a rozdeliť tak skúste
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
janulka Pozri príspevok
No oriešok, ku mne sa zatial nijake nedostali, zatial mam len vypisy z uctu, zajtra prezistim. Dám vediet.
On z Kooperatívy dostáva
Výpis provízií za získateľa- Provízie dané na vyplatenie .

Je to formát A4 a ak spravil pre poisťovňu v danom mesiaci službu , tak dostane aj tlačivo k tomu , buď emailom, alebo poštou . Toto tlačivo je potrebné, aby Vám odovzdal, je to riadny účtovný doklad.
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Zita5 Pozri príspevok
On z Kooperatívy dostáva
Výpis provízií za získateľa- Provízie dané na vyplatenie .

Je to formát A4 a ak spravil pre poisťovňu v danom mesiaci službu , tak dostane aj tlačivo k tomu , buď emailom, alebo poštou . Toto tlačivo je potrebné, aby Vám odovzdal, je to riadny účtovný doklad.
Zitka, keby ste boli pri mne tak vááááááááááááááás táááááááááákto vybozkáááááááááávam.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem všetkým.


Možno aj to ma mýlilo, že nemám k tým províziám žiadny podklam. Uznávam a priznám sa mám s tým málo skúseností myslím so sprostedkovateľskou činnosťou - ako to beží a tak.
No ale skúsenosti mi chýbajú v mnohých smeroch čo sa týka účtovníctva, ale veeeeeeeeeeeeeeeeeľmi sa snažím.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Janulka odpoveď je v tomto príspevku http://www.porada.sk/1521282-post37.html

Poplatky za vedenie účtu .....do živnosti napríklad hmmm alebo ak ich viete presne špecifikovať a rozdeliť tak skúste

Zitka, ak by som ešte mohla, prosim vas a pod akým kodom účelu by ste to zauctovali v Alfe.Myslim tie príjmy. Mám rozdelené strediská. Neviem však spravit to aby sa mi to v dp. zobrazovalo v správnom "chlieviku" teda v kolonke, ktorá zodpovedá príjmom podla § 6 ods. 2, písm. d.. a nie príjmoch zo živnosti. Alebo to len na konci roka musim ručne rozratat, a vypisat prislusne prijmy do prislusneho druhu prijmu.

ďakujem
Naposledy upravil janulka : 01.10.10 at 07:08
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
janulka Pozri príspevok
Zitka, ak by som ešte mohla, prosim vas a pod akým kodom účelu by ste to zauctovali v Alfe.Myslim tie príjmy. Mám rozdelené strediská. Neviem však spravit to aby sa mi to v dp. zobrazovalo v správnom "chlieviku" teda v kolonke, ktorá zodpovedá príjmom podla § 6 ods. 2, písm. d.. a nie príjmoch zo živnosti.

ďakujem
Kód 16 - iný zdaniteľný príjem.

K daňovému priznaniu -
to si už musíte na konci roka ustriehnúť a v DP príjem z týchto provízií musíte zahrnúť do r.8 VI.Oddiel a živnosť do r.2 oddiel VI. ručne .Rozčlenie podľa jednotlivých príjmov Vám ALFA nespraví .

Budete musieť pracovať s Prehľadom príjmov a výdavkov za napr.stredisko (podnikanie) stredisko(sprostredkovanie) a príjmy a výdavky celkom porovnať s Súčet sa celú firmu .A ako kontrolnú pomôcku môžete použiť aj vytlačenie Výkazov po strediskách , ale v konečnom dôsledku na Výkazoch , ktoré budete odovzdávať na DU to musíte mať spočítané spolu .

Je s tým trochu viac práce , ale dá sa .
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

oriesok Pozri príspevok
Nebolo by jednoduchšie, prehľadnejšie a aj menej prácne, pre podnikateľskú činnosť,na ktorú má Živn.oprávnenie, viesť JÚ, používať podnikateľský účet a z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou( §6 ods.2 písm.d) výdavky uplatňovať percentom z príjmov.Potom v Alfe by účtovala o podnikateľskej činnosti(živnosti). Príjmy zo sprostredkovania poistenia(na osobnom účte), by na základe výpisu provízie ,ktoré poisťovňa pošle po ukončení roka kde je uvedené obdobie vyplatených provízií od 1.1. do 31.12.uviedla v DP na r.8 stĺp.1 - príjmy( podľa skutočne vyplatených) a stĺp.2 - výdaje percentom ( možno aj výhodnejšie). Čo ja viem, sprostredkovateľ nevystavuje poisťovni žiadne faktúry, len poisťovňa vypláca provízie a po skončení roka pošle spomínaný výpis o vyplatených proviziach, ktorý je podkladom k DP.
... no tak toto určite nie - neučtujem síce, na rozdiel od teba - ale Zák o DzP nepustí..
doplním: nemôže pri jednom príjme viesť JU a pri druhom príjme uplatňovať paušálne výdavky!!
Naposledy upravil Katy a R : 01.10.10 at 15:09
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ďakujem veľmi pekne za všetky pripomienky a názory veľmi si cením Vašu ochotu a trpezlivosť. Znovu som o vedomosť , názory a skúsenosti bohatšia.
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

ako zauctovat pripad: zivnostnik ma sukromny aj podnikatelsky ucet. Na podnikatelskom ucte mu chybala urcita suma a namiesto toho aby tam vlozil hotovost, tak previedol zo sukromneho uctu sumu na podnikatelsky ucet. Co s tym? Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
s_c Pozri príspevok
ako zauctovat pripad: zivnostnik ma sukromny aj podnikatelsky ucet. Na podnikatelskom ucte mu chybala urcita suma a namiesto toho aby tam vlozil hotovost, tak previedol zo sukromneho uctu sumu na podnikatelsky ucet. Co s tym? Dakujem
Účtujete príjem neovplyvňujúci základ dane - vklad podnikateľa(alebo podnikateľský vklad, podľa toho ako to máte v SW) .
0 0
margitach margitach

margitach je offline (nepripojený) margitach

Dobrý deň, prosím vás poradí mi niekto, či SZČO musí mať podnikateľský účet, ak áno, podľa akého zákona, alebo stačí iba osobný účet.
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

margitach Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím vás poradí mi niekto, či SZČO musí mať podnikateľský účet, ak áno, podľa akého zákona, alebo stačí iba osobný účet.
Ďakujem
Žiadny zákon neprikazuje živnostníkovi mať účet. Ak bankový účet má, je vhodné využívať ho iba na podnikanie - nepoužívať platobnú kartu na súkromné účely.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Môže ísť aj o osobný úcet - využívaný len na účely spojené s podnikaním, a ako veronikasad uz uviedla nepoužívať platobnú kartu. a samozrejme nahlásený na príslušné úrady - danový a pod.. Nemsí ist výhradne o podnikatelsky účet. Ide o úcet využívaný v súvisloti s podnikaním.
0 0
margitach margitach

margitach je offline (nepripojený) margitach

ďakujem za odpoveď
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Miriam K Pozri príspevok
Problémom však je ešte skutočnosť že na tento súkromný účet si dal poslať aj dotáciu z úradu práce na začatie podnikania toto by si ako zaúčtovala?
Dobrý deň, aj mňa by zaujímalo ako zaúčtovať dotáciu prijatú na súkromný účet. Cez ID alebo VPD, ale podľa mňa to nemá s pokladňou nič spoločné, tak neviem.
0 0
elena var elena var

elena var je offline (nepripojený) elena var

Krásny deň želám, vedeli by ste mi poradiť ohľadom účtovania súkr.účtu, ktorý SZČO nemá nahlásený na DÚ a uhrádza si z neho náklady na poist, ale faktúry, ktoré vystavil má vyplatené v hotovosti. Ide o to, že minulý rok mu bývalá účtovníčka mu úhrady z účtu zaúčtovala ako výdaj z pokladne, ostatné súkromné pohyby na účte nezaúčtovala a ku koncu roka urobila výber z účtu a zostatok je papierovo 0, čo uviedla aj a pokl. knihe aj vo výkaze o majetku, ale v skutočnosti tam peniaze sú. Ja chce dať ZS na účte k 1.1. skutoč. stav, aký na účte je, len potom mi to nebude nadväzovať v prenose zostatkov a mám obavy, či sa toho nechytia kontrolóri? Čo by ste urobili, viete poradiť?
0 0
maya bujnovska maya bujnovska

maya bujnovska je offline (nepripojený) maya bujnovska

Dobrý den,

chcela by som vas poprosiť o radu. ako postupovat ak ma SZČO podnikateľský aj sukromný ucet a z obidvoch realizuje platby aj na sukromne aj na podnikatelské ucely. co s tým? na podnikat. ucet mu chodia vyplaty, peniaze presuva na sukromný ucet a a z toho pladti odvody na SP a ZP. a ako zauctovat ak peniaze presuva na manzelkyn ucet lebo z toho posielaju peniaze na sporenie? viem,ze je to velmi komplikovane. vedel by mi v tom niekto poradit, PROSIIIIMMMMM. Ked su 2 ucty zapisuju sa do jedneho penazneho dennika alebo su potrebne 2???? prosim,prosim poradte mi niekto. budem vam velmi,velmi vdacnaaa. maya
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
maya bujnovska Pozri príspevok
Dobrý den,

chcela by som vas poprosiť o radu. ako postupovat ak ma SZČO podnikateľský aj sukromný ucet a z obidvoch realizuje platby aj na sukromne aj na podnikatelské ucely. co s tým? na podnikat. ucet mu chodia vyplaty, peniaze presuva na sukromný ucet a a z toho pladti odvody na SP a ZP. Mal by účtovať o oboch a oba mať nahlásené na DÚ. a ako zauctovat ak peniaze presuva na manzelkyn ucet lebo z toho posielaju peniaze na sporenie? Ako osobnú spotrebu. viem,ze je to velmi komplikovane. vedel by mi v tom niekto poradit, PROSIIIIMMMMM. Ked su 2 ucty zapisuju sa do jedneho penazneho dennika alebo su potrebne 2???? prosim,prosim poradte mi niekto. budem vam velmi,velmi vdacnaaa. maya
Peňažný denník vediete iba jeden.
0 0
maya bujnovska maya bujnovska

maya bujnovska je offline (nepripojený) maya bujnovska

dakujem pekne za rady
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať