Zavrieť

Porady

Aký pracovno-právny vzťah medzi živnostníkmi?

Dobrý deň, som SZČO a mám svoju predajňu. Nakoľko mám aj malé deti, občas musím s nimi odbehnúť k lekárovi a podobne. Čiže sa niekedy stane, že nie som v predajni. Mám kamarátku, ktorá je tiež SZČO - a tá ma občas zaskočí - počas mojej neprítomnosti. Robí to pre mňa zadarmo. Je potrebné, aby sme mali medzi sebou nejaký pracovno-právny vzťah? Nejakú dohodu o vykonaní práce? Alebo proste niečo? Myslím tým kvôli prípadnej kontrole. Ďakujem za Vašu pomoc.
VV
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    vvega Pozri príspevok
    Dobrý deň, som SZČO a mám svoju predajňu. Nakoľko mám aj malé deti, občas musím s nimi odbehnúť k lekárovi a podobne. Čiže sa niekedy stane, že nie som v predajni. Mám kamarátku, ktorá je tiež SZČO - a tá ma občas zaskočí - počas mojej neprítomnosti. Robí to pre mňa zadarmo. Je potrebné, aby sme mali medzi sebou nejaký pracovno-právny vzťah? Nejakú dohodu o vykonaní práce? Alebo proste niečo? Myslím tým kvôli prípadnej kontrole. Ďakujem za Vašu pomoc.
    VV
    Na Tvojom mieste by som určite s ňou uzatvorila nejakú dohodu a nahlásila na sociálku, lebo v opačnom prípade je to čierne zamestnávanie.

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    Ale akú? Ako definovať - zastupovanie počas neprítomnosti? A ako dať plat, keď nijaký nie je? Ved ona si platí sama odvody, tak neviem, koho tu vlastne načierno zamestnávam...

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Môžete si uzatvoriť aj zmluvu medzi sebou. Skús prečítať nasledovné témy, resp. zadať do vyhľadávača : "zmluva medzi živnostníkmi"
    Veľa sa tu už o tom popísalo:

    http://www.porada.sk/t35547-zmluvy-so-zivnostnikmi.html
    http://www.porada.sk/t89619-zmluva-m...nostnikmi.html

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    VladoaKatka Pozri príspevok
    Môžete si uzatvoriť aj zmluvu medzi sebou. Skús prečítať nasledovné témy, resp. zadať do vyhľadávača : "zmluva medzi živnostníkmi"
    Veľa sa tu už o tom popísalo:
    Nič podobné, čo potrebujem, som tam nenašla. Akú dohodu si môžeme spísať medzi sebou? Je potrebné to potom aj niekam hlásiť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vvega Pozri príspevok
    Ale akú? Ako definovať - zastupovanie počas neprítomnosti? A ako dať plat, keď nijaký nie je? Ved ona si platí sama odvody, tak neviem, koho tu vlastne načierno zamestnávam...
    Pri práci v obchode, s tvojou pokladňou zmluva o spolupráci nie je vhodná. Uzatvor s ňou dohodu o pracovnej činnosti - bude to opakovaná činnosť. Rozsah práce môže byť max. 10 hod. týždenne. Treba ju prihlásiť do soc.poisťovne na reg.liste FO a zamestnávateľa na reg. liste zamestnávatela. Mesačne sa posielajú do SP výkazy, zamestnávatel platí 0,8 % úrazové poistenie a 0,25 % garančné poistenie. Výšku odmeny si určiš sama, nie je limitovaná min. mzdou.
    Ak v niektorom mesiaci nebude mať odpracované žiadne hodiny, pri dohode o prac.činnosti ju nemusíš odhlasovať, pošleš nulový výkaz.
    Nezabudni na registráciu zamestnávateľa na daň zo závislej činnosti na daňový úrad a do konca ďalšieho mesiaca po skončení kal. štvrťroka poslať Prehľad o zrazených preddavkoch. Do konca marca nasl. roka treba poslať Hlásenie ...

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    Tak toto bola vyčerpávajúca odpoveď. Avšak - prečo nestačí zmluva o spolupráci? Potrebujem niečo čo najjednoduchšie. Čo sa týka dôvery, peňazí a podobne - tak tam nie je problém, je mi ako moja sestra. Dá sa to jednoduchšie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vvega Pozri príspevok
    Tak toto bola vyčerpávajúca odpoveď. Avšak - prečo nestačí zmluva o spolupráci? Potrebujem niečo čo najjednoduchšie. Čo sa týka dôvery, peňazí a podobne - tak tam nie je problém, je mi ako moja sestra. Dá sa to jednoduchšie?
    Tu nejde o dôveru, ale o prácu a evidenciu tržieb s jednou pokladňou, s ktorou nemôžu robiť na živnosť dve rôzne SZČO. Alebo ju chceš "zamestnať" na živnosť ako predavačku ? To ti pri kontrole z Inšpekcie práce neprejde - je to závislá práca. Ak by to bola tvoja sestra, bolo by to úplne ináč, ale nie preto, že je živnostníčka, ale rodinný príslušník - bez nároku na odmenu a v tomto prípade neide o nelegálnu prácu.

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    Nehnevajte sa za moje otázky, som však nováčik v týchto veciach. Takže dohoda o pracovnej činnosti, resp. dohoda o vykonaní práce. Skúste mi poradiť v tom. Lebo - ona je tam niekedy štyri hodiny, ale niekedy aj celý mesiac nič. Čo bude najvýhodnejšie, resp. najlacnejšie, resp. najjednoduchšie? Srdečná vďaka...

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    v žl má všetko , čo treba - ale - príde kontrola - nejaký papier musí byť, nie? že z akého dôvodu tam vlastne je...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rozeta Pozri príspevok
    ja myslím, že stačí keď ti urobí fa za služby /záleží čo má na ŽL/
    akú službu môže poskytnúť predavač za pultom ? Jasná závislá práca = dohoda o pracovnej činnosti a s tým súvisiace povinnosti zamestnávatela.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.