Zavrieť

Porady

mam nejaky narok na byt?

Pekny vecer prajem.
Chcem sa spytat ci by som v pripade rozvodu mala narok na byt,ktory sme s manzelom kupili kratko pred uzavretim manzelstva.Hacik je vsak v tom,ze sme ho brali cez manzelovo Stavebne sporenie.On mal nasetrenu polovicu kupnej ceny bytu a druhu polovicu sme splacali spolocne,ako manzelia.Ale doteraz je na liste vlastnictva uvedeny len on a ja tu mam trvaly pobyt.

Mohol by tento byt bez mojho suhlasu predat?

snad mi niekto poradi....dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vlastníkom je manžel a má vlastnícke práva. Po rozvode si možeš nárokovať svoju vloženú časť (1/4 hodnoty).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    urma Pozri príspevok
    Pekny vecer prajem.
    Chcem sa spytat ci by som v pripade rozvodu mala narok na byt,ktory sme s manzelom kupili kratko pred uzavretim manzelstva.Hacik je vsak v tom,ze sme ho brali cez manzelovo Stavebne sporenie.On mal nasetrenu polovicu kupnej ceny bytu a druhu polovicu sme splacali spolocne,ako manzelia.Ale doteraz je na liste vlastnictva uvedeny len on a ja tu mam trvaly pobyt.

    Mohol by tento byt bez mojho suhlasu predat?

    snad mi niekto poradi....dakujem
    Je to na obojstrannom dokazovaní. Ty by si musela dokázať, že to bolo nadobudnuté počas manželstva a nárokovať si na polovicu majetku, on musí dokázať, že byt bol prefinancovaný z jeho zdrojov (ktoré mal ešte pred uzatvorením manželstva). Je to komplikvoanejšie, ako sa zdá, prečítaj si tento môj príspevok prípadne celú diskusiu k tomu:

    http://www.porada.sk/971952-post42.html

    urma je offline (nepripojený) urma

    urma
    dakujem ti za odpoved.Mam este jednu otazocku...alebo aj dve ).Ked som mu so svojho stavebneho pozicala (po naliehani mojej mamy,cez zmluvu u notara) 200 000,- a tie mi doteraz nijako nevratil (ved aj naco,ked sme sa zobrali ),ale co ma stve viac,ze ani podiely nijako nezmenil,ci by tato zmluva platila na sude pri dokazovani mojich vkladov,ked od podpisu ubehlo 10 rokov.Neni tam premlcacia doba?Snad sa v tom nejako vyznas.Za odpoved vopred dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    urma Pozri príspevok
    dakujem ti za odpoved.Mam este jednu otazocku...alebo aj dve ).Ked som mu so svojho stavebneho pozicala (po naliehani mojej mamy,cez zmluvu u notara) 200 000,- a tie mi doteraz nijako nevratil (ved aj naco,ked sme sa zobrali ),ale co ma stve viac,ze ani podiely nijako nezmenil,ci by tato zmluva platila na sude pri dokazovani mojich vkladov,ked od podpisu ubehlo 10 rokov.Neni tam premlcacia doba?Snad sa v tom nejako vyznas.Za odpoved vopred dakujem
    Kedy si mu tie peniaze požičala? Pred uzavretím manželstva alebo po uzavtetí manželstva. Boli v zmluve dohodnuté nejaké podmienky na vrátenie? Napr. termín, úroky,...?


    Ak to bolo pred manželstvom, tak tú zmluvu môžeš použiť na súde pri spore o delení majetku.

    urma je offline (nepripojený) urma

    urma
    bolo to pred uzavretim manzelstva.Bolo v nej dohodnute len percentualne rozdelenie kupeneho bytu.On dve tretiny a ja jednu.Neboli dohodnute ziadne uroky,ani termin vyplatenia.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    urma Pozri príspevok
    bolo to pred uzavretim manzelstva.Bolo v nej dohodnute len percentualne rozdelenie kupeneho bytu.On dve tretiny a ja jednu.Neboli dohodnute ziadne uroky,ani termin vyplatenia.
    Tak je otázne, či ide vôbec o pôžičku.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    urma Pozri príspevok
    bolo to pred uzavretim manzelstva.Bolo v nej dohodnute len percentualne rozdelenie kupeneho bytu.On dve tretiny a ja jednu.Neboli dohodnute ziadne uroky,ani termin vyplatenia.
    URMA, NECHCEM TI BRAŤ ILÚZIE, ALE KAMOŠKA BOLA V PODOBNEJ SITUÁCII- KUPOVALI S BUDÚCIM MANŽELOM BYT A ONA PRISPELA VAČŠOU ČIASTKOU A CHCELA SA POISTIŤA URčILI SI V ZMLUVE , že ona má 70% podiel a manžel 30%- manželstvo krachlo a pri delení majetku, tú ich zmluvu súd zmietol zo stola s odovodnaním, že táto zmluva je neplatná, nakoľko u nás ešte niesú predmanželské zmluvy v zákone a tá ich zmluva predmanželsku zmluvu nemože nahradiť- a rozdelil to súd 50 na 50 a odvolanie dopadlo tak isto.
    P.S.- bolo to pred uzavretím manželstva

    mam nejaky narok na byt?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.