Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

evuš Pozri príspevok
Vďaka, no mám čo robiť... Ale stále ma mýli to, že účtujeme 100%, na konci roka v DP bude tých 20% pripočitateľná položka.... Prečo to tak nemôže byť i pri DPH ? Dala som dopyt na DRSR, ale akosi odpoveď neprichádza...
Odpoveď z DRSR môže prísť aj o 14 dní. 20 % ako pripočítateľná položka v DP môže byť, ale v prípade odpočtu DPH si v takomto prípade nárokujem na odpočet, na ktorý nemám nárok
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

babi2 Pozri príspevok
Odpoveď z DRSR môže prísť aj o 14 dní. 20 % ako pripočítateľná položka v DP môže byť, ale v prípade odpočtu DPH si v takomto prípade nárokujem na odpočet, na ktorý nemám nárok
babi2, ešte raz vďaka. Takže idem prerábať. Ešte jedna otázka :
Počas mesiaca môžem účtovať na základe bločkov /100%/ a tých 20% DPH môžem potom zaúčtovať na konci každého mesiaca cez jeden ID ako 538/343, alebo inak ? a 20% na konci roka ako pripočitateľnú položku.... /Máme viac aút a bločky účtujem priebežne, za mesiac ich je aj 25 /.... Dík
Naposledy upravil evuš : 24.08.10 at 07:52
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
evuš Pozri príspevok
babi2, ešte raz vďaka. Takže idem prerábať. Ešte jedna otázka :
Počas mesiaca môžem účtovať na základe bločkov /100%/ a tých 20% DPH môžem potom zaúčtovať na konci každého mesiaca cez jeden ID ako 538/343, alebo inak ? a 20% na konci roka ako pripočitateľnú položku.... /Máme viac aút a bločky účtujem priebežne, za mesiac ich je aj 25 /.... Dík
A prečítala sa túto tému? Mám dojem že nie...
Konkrétne príspevok #123 http://www.porada.sk/1366090-post123.html
liba2 opísala postup, pripojala peknú tabuľku ako podklad i ID...

P.S. účet 538 sú poplatky... tam sa to určite neúčtuje
2 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Stefan2005 Pozri príspevok
A prečítala sa túto tému? Mám dojem že nie...
Konkrétne príspevok #123 http://www.porada.sk/1366090-post123.html
liba2 opísala postup, pripojala peknú tabuľku ako podklad i ID...

P.S. účet 538 sú poplatky... tam sa to určite neúčtuje
Stefan, áno samozrejme, že to má byť 548... A všetko som prečítala, ale prečo sa potom všade píše, že 20% nákupu PHL /nedaňový výdavok/ sa neúčtuje počas roka, ale sa to iba pripočíta ako pripočitateľná položka v DP ?! Tým pádom, liba2 to účtuje na konci každého mesiaca a nie iba pri DP ! Ale keď tvrdíte, že je to OK, dám si poradiť...

inak - viď vyjadrenie drsr :
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?
Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovompriznaní k dani z príjmov právnickej osoby. U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
  1. vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v pe
  1. ňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo
  2. ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).

0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

A podľa akého paragrafu a do ktorého riadku DP k DPH potom dávate tých 20% DPH ?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

evuš Pozri príspevok
A podľa akého paragrafu a do ktorého riadku DP k DPH potom dávate tých 20% DPH ?
čo myslíš 20% DPH? do odpočtu DPH si uplatníš len 80% aj to tak uvedieš v DP, a neuplatnených 20% v DP k DPH neuvádzaš nikde
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

babi2 Pozri príspevok
čo myslíš 20% DPH? do odpočtu DPH si uplatníš len 80% aj to tak uvedieš v DP, a neuplatnených 20% v DP k DPH neuvádzaš nikde
babi2, už som z toho totálne domotaná... Takže ešte raz to zhrniem :
účtovala som všetky bločky 100% PHL i celú DPH /s tým, že 20% pripočítam v DP za rok 2010 ako pripočitateľnú položku/ , teraz som zistila, že sa jazdy neevidujú /nevieme zdokladovať, že sa autá používajú len na podnikateľské účely/, takže sme si od 01-07/10 nemali uplatňovať celú DPH, ale len tých 80% ... a to je ten problém. Ako to správne zaúčtovať a
urobiť opravné DDP, aby tam nebolo 100% DPH ale len tých 80% ?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

evuš Pozri príspevok
babi2, už som z toho totálne domotaná... Takže ešte raz to zhrniem :
účtovala som všetky bločky 100% PHL i celú DPH /s tým, že 20% pripočítam v DP za rok 2010 ako pripočitateľnú položku/ , teraz som zistila, že sa jazdy neevidujú /nevieme zdokladovať, že sa autá používajú len na podnikateľské účely/, takže sme si od 01-07/10 nemali uplatňovať celú DPH, ale len tých 80% ... a to je ten problém. Ako to správne zaúčtovať a
urobiť opravné DDP, aby tam nebolo 100% DPH ale len tých 80% ?
v prípade, že ste si uplatňovali "celú" DPH, tak treba podať dodatočné DPH.
(budú vám vyčíslené úroky z nezaplatenej DPH, kt.ste mali odviesť-odpočítali ste si viac ako bolo možné)
v tom linku od stefana je pekná tabuľka, myslím, že pomôže.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
evuš Pozri príspevok
vyjadrenie drsr :
...V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby....
Ak to zoberieme doslovne, tak máš pravdu. Ale aj DRSR sa môže mýliť, najmä keď sú to otázky ohľadne metodiky účtovania.

Preukázanú spotrebu PHL účtujem vždy v čase nákupu ako náklad - teda spotrebu materiálu. Riadim sa pritom aj Postupmi účtovania v PÚ, kde v §4 - vytváranie AÚ k syntetickým účtom sa v píše písmene h): "členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní"

Osobne nikdy neuvádzam údaje len tak do daňového priznania - tie mi vždy naväzujú (pokiaľ sú predmetom účtovania!) na účtovníctvo.

A v prípade PHL sú predmetom účtovania - náklad na spotrebu materiálu to je vždy, aj keď je členený na daňovo uznanú, alebo neuznanú (teda pripočítateľnú) spotrebu!

Nenamietam, v prípade neplátcu DPH to stačí urobiť raz ročne, v rámci závierkových prác, ale v prípade plátcu DPH musím vziať do úvahy okrem zákona o DzP i zákon o DPH. A keď nepreukazujem oprávnenosť 100% odpočtu, ale idem na paušálne percento (max. do 80%), tak sa riadim podľa toho, aký je klient plátca - mesačný, alebo štvrťročný - a v tých intervaloch zúčtovávam (t.j. rozčleňujem analyticky) spotrebu na daňovú a nedaňovú a zároveň ponižujem nárok na odpočet DPH...
5 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Daňové riaditeľstvo píše:
7. Otázka:
Daňovník uplatňuje paušálne výdavky na PHL. Je v paušálnych výdavkoch zahrnutá už aj spotreba PHL za súkromne najazdené kilometre ?
Odpoveď:
Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov sa v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona o dani z príjmov vychádza z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov, ktoré sa zistia z tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Napríklad ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 50 % na podnikanie a 50 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL, pričom naďalej platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.

Mám to chápať tak, že ak používam auto zaradené do majetku firmy, tak tých 20% (80% z nákupu dávam do nákladov) je už započítané na súkromné jazdy?
Dobre to chápem?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
palčo Pozri príspevok
Dobre to chápem?
Pre lepšie pochopenie ešte ďalšia odpoveď z toho istého materiálu:

9. Otázka:
Daňovník používa motorové vozidlo na podnikanie (60 %) a na súkromné účely (40 %). Môže si daňovník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 % ?
Odpoveď:
Ak daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie a aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 60 % na podnikanie a 40 % na súkromné účely, potom výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 60 % z celkového preukázateľného nákupu PHL.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Srdečná vďaka za odpoveď.
Takže, percento sa použije také, aké je na podnikanie voči súkromným jazdám, až po 80%, kedy je auto len na podnikanie? Ináč položím otázku: používam auto 80% na podnikanie a 20% súkromne. Ako mám použiť percentá na výpočet?
Naposledy upravil palčo : 29.08.10 at 12:04
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
palčo Pozri príspevok
Srdečná vďaka za odpoveď.
Takže, percento sa použije také, aké je na podnikanie voči súkromným jazdám, až po 80%, kedy je auto len na podnikanie? Ináč položím otázku: používam auto 80% na podnikanie a 20% súkromne. Ako mám použiť percentá na výpočet?
...takže fakt nedáš pokoja .

POUŽIJEŠ PERCENTÁ TAK ISTO, ako TEN, KTO POUŽÍVA AUTO 100% IBA NA PODNIKANIE - teda 80%:20% - t.j. krátenie daňovej spotreby o 20% !

Stačí takáto odpoveď?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ďakujem veľmi pekne. Toto som chcel počuť.
0 0
Valinka7758 Valinka7758

Valinka7758 je offline (nepripojený) Valinka7758

samost.učtovnička
súkromné auto u FO nezaradené v OM, vedená kniha jazd, môžem si uplatnit dph z nakupených phm?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Valinka7758 Pozri príspevok
súkromné auto u FO nezaradené v OM, vedená kniha jazd, môžem si uplatnit dph z nakupených phm?
ak nie je zaradené v OM, tak máš nárok na cestovné náhrady - 0,183€/km + spotrebov.phm.

DPH z phm - nie, nakoľko PHM nie je daň.výdavok
0 0
wasko wasko

wasko je offline (nepripojený) wasko

zdravím, chcela by som si odobriť či tomu dobre rozumiem.
Ak si uplatňujem 80% paušál z PHM a nerobím knihu jázd, autá mám v majetku firmy, tak 80% z bločkov PHM zo základu dane je daňovým výdavkom a 20% je nedaňový výdavok. DPH si uplatňujem taktiež do výšky 80% pokiaľ auto využívam plne na podnikateľské účely. Opíšem stav tachometra na začiatku roka a stav na konci roka a čo s nadspotrebou??? Počítam aj nadspotrebu alebo nie???
Prosím vedel by mi to niekto odsúhlasiť????
Vopred pekne ďakujem
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

wasko Pozri príspevok
zdravím, chcela by som si odobriť či tomu dobre rozumiem.
Ak si uplatňujem 80% paušál z PHM a nerobím knihu jázd, autá mám v majetku firmy, tak 80% z bločkov PHM zo základu dane je daňovým výdavkom a 20% je nedaňový výdavok. DPH si uplatňujem taktiež do výšky 80% pokiaľ auto využívam plne na podnikateľské účely. Opíšem stav tachometra na začiatku roka a stav na konci roka a čo s nadspotrebou??? Počítam aj nadspotrebu alebo nie???
Prosím vedel by mi to niekto odsúhlasiť????
Vopred pekne ďakujem
Nič nepočítaš, žiadnu nadspotrebu. Eviduješ len stav tachometra na začiatku a na konci roka, nevedieš knihu jázd, 80% z celkovo nakúpených PHM je tvoj daňový výdavok 20% nedaňový výdavok.
DPH si môžeš uplatniť celú, ak nejakou evidenciou ciest (nemusí to byť kniha jázd) vieš preukázať použitie PHM.
Ak nevedieš nič, DPH odpočítaš tiež len 80%.
1 0
wasko wasko

wasko je offline (nepripojený) wasko

Ďakujem pekne za odpoveď
0 0
smia smia

smia je offline (nepripojený) smia

Tiez lustim informacie okolo PHL...dostala som sa k takejto vete a ako si ju citam, nechapem co tym chcel autor povedat:
Na uplatňovanie výdavkov na spotrebované PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona od dani z príjmov majú nárok daňovníci (podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, čiže automobil, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku (firemný automobil) alebo auto požičané, či prenajaté.
Kedy vlastne mozem uplatnit 80% vydavky na PHL? Len ak mam auto vedene v majetku firmy, alebo aj ak som SZCO a pouzivam vlastne auto aj na podnikanie? Alebo aj u prenajateho auta?
Ked sa rozhodnem uplatnit si 80% vydavky na PHL, ako je to dalej s nahradami a dietami?
Prosim, poradi mi niekto?
Ako co vypocitat a spravne zaradit do dennika?
Vopred dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať