Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
smia Pozri príspevok
Tiez lustim informacie okolo PHL...dostala som sa k takejto vete a ako si ju citam, nechapem co tym chcel autor povedat:
Na uplatňovanie výdavkov na spotrebované PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona od dani z príjmov majú nárok daňovníci (podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, čiže automobil, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku (firemný automobil) alebo auto požičané, či prenajaté.
Kedy vlastne mozem uplatnit 80% vydavky na PHL? Len ak mam auto vedene v majetku firmy, alebo aj ak som SZCO a pouzivam vlastne auto aj na podnikanie? Alebo aj u prenajateho auta?
Ked sa rozhodnem uplatnit si 80% vydavky na PHL, ako je to dalej s nahradami a dietami?
Prosim, poradi mi niekto?
Ako co vypocitat a spravne zaradit do dennika?
Vopred dakujem.
Z tohto ti musí byť jasné, že ide o "firemné vozidlo"

§19 ods.2)
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
Na pracovné cesty sa vzťahuje
d) výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87)

Pričom 87) je zákon o cestovných náhradách 283/2002
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, poprosím o radu- uplatňujeme si 80% paušál na spotrebu PHM- v účtovníctve to mám evidované mesačne, keďže ide o mes.platcov DPH. Robila som si aj tabuľku pre kontrolu- kde som si uviedla 100% výdavkov na PHM - mesačne a z toho vyrátala 80%.
Výsledok je ten, že mi vychádza číslo napr.1200,768. Uplatnené máme v účtovníctve 1200,77. Ako je to so zaokrúhľovaním. Ak tam nechám tých 1200,77- už to nie je 80% ,ale viac. Ponížiť radšej výdavky o v uzáv.operáciach o ten 0,01 €? Viem, že je to smiešna suma- ale ide mi o to, aby náhodou pri kontrole nepovedali, že to nie je 80% .
Za radu vopred ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu- uplatňujeme si 80% paušál na spotrebu PHM- v účtovníctve to mám evidované mesačne, keďže ide o mes.platcov DPH. Robila som si aj tabuľku pre kontrolu- kde som si uviedla 100% výdavkov na PHM - mesačne a z toho vyrátala 80%.
Výsledok je ten, že mi vychádza číslo napr.1200,768. Uplatnené máme v účtovníctve 1200,77. Ako je to so zaokrúhľovaním. Ak tam nechám tých 1200,77- už to nie je 80% ,ale viac. Ponížiť radšej výdavky o v uzáv.operáciach o ten 0,01 €? Viem, že je to smiešna suma- ale ide mi o to, aby náhodou pri kontrole nepovedali, že to nie je 80% .
Za radu vopred ďakujem
posúvam
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

ahojte ,možte mi poradiť ,ak vedieme evidenciu o tom že sme každy prac. deň auto odovzdali zamestnancovi a po ukončení prac.dňa oproti podpisu zase auto prevzali od zamestnanca a v evidncii sa uvazda kam v daný deň auto bolo vyslané resp.každý deň máme výjazdy k zakazníkom čiže sa uvádza daný zákazník nie trasa, mohla by táto evidencia služiť na účely dokazovania daň.uradu o preukázaní rozsahu použitia phm výhradne na služob.účely a ide mi o uplatnenie paušálnych výdavkov na phm a uplatnenie CELEHO dph nie iba tých 80 % z dph teda či by som si mohla na základe takejto evidencie uplatnovať celu sumu dph ako je uvedena na bloku, zaujimaju ma vaše subjektívne názory čim viac tým lepšie dakujem
Naposledy upravil Tabitha : 31.01.11 at 14:27
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
chcela by som sa len uistit v otazke ohladom phm. s.r.o. ma auto v majetku firmy, do nakladov si davala vsetky blocky za phm a uplatnovala odpocet dph. kedze nieco mame s autom,tak by nam vysla velka nadspotreba, je pre nas vyhodnejsie uplatnit si 80%. kedze mame knihu jazd, tak si potom mozem uplatnit tie percenta, 20 % dam ako pripocitatelnu polozku a dph mi zostava uplatnene cele.
rozumiem tomu dobre?
dakujem.....
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
janka.mo Pozri príspevok
chcela by som sa len uistit v otazke ohladom phm. s.r.o. ma auto v majetku firmy, do nakladov si davala vsetky blocky za phm a uplatnovala odpocet dph. kedze nieco mame s autom,tak by nam vysla velka nadspotreba, je pre nas vyhodnejsie uplatnit si 80%. kedze mame knihu jazd, tak si potom mozem uplatnit tie percenta, 20 % dam ako pripocitatelnu polozku a dph mi zostava uplatnene cele.
rozumiem tomu dobre?
dakujem.....
nie takto to nemôžeš urobiť. nakoľko od 1.1.2010 bola zmena aj v zákone o DPH, pri uplatnení paušálu 80%, môžeš DPH uplatniť tiež len do výšky 80%
S účinnosťou od 1.1.2010 sa ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH dopĺňa v nadväznosti na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov. Ak platiteľ dane, uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky v zmysle cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a pre účely zákona o DPH nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako podnikanie, potom si môže uplatniť odpočítanie dane z nakúpených pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, t.j. daň si môže odpočítať len do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok po splnení podmienok stanovených v § 49 – 51 zákona o DPH. Ostatné ustanovenia § 49 zákona o DPH týmto zostávajú nedotknuté.
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

blondy Pozri príspevok
nie takto to nemôžeš urobiť. nakoľko od 1.1.2010 bola zmena aj v zákone o DPH, pri uplatnení paušálu 80%, môžeš DPH uplatniť tiež len do výšky 80%
S účinnosťou od 1.1.2010 sa ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH dopĺňa v nadväznosti na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov. Ak platiteľ dane, uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky v zmysle cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a pre účely zákona o DPH nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako podnikanie, potom si môže uplatniť odpočítanie dane z nakúpených pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, t.j. daň si môže odpočítať len do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok po splnení podmienok stanovených v § 49 – 51 zákona o DPH. Ostatné ustanovenia § 49 zákona o DPH týmto zostávajú nedotknuté.
Nesúhlasím. Sama si to predsa citovala, viď červeným. Teda aj vieš preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania, uplatníš DPH v plnej výške.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer, na úvod sa ospravedlňujem ak som zle zaradila otázku:
- szčo od 01.02.2011 sa stáva platiteľom dph, chcela by si uplatňovať 80 % náhrad z nákupu phl, platiteľ dph, kvartálny, vedie si ako - tak evidenciu približnú o jazdách.
Ale, nastal mi probllem - teraz naraz mi dala papiere za 01/02/03 2011 a v technickom preukaze som zistila ze nemá uvedenú spotrebu na 100 km. Prosím vás akou cestou by som sa mala dať , aby som sa dopátrala k potrebnému údaje a mohla tak zosúladiť natankované phl, najazdené km so spotrebou príslušného osobného automobilu.

- osobný automobil zaradila k 01.02.2011 do majetku

ďakujem za rady a trpezlivosť
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

janulka Pozri príspevok
Dobrý večer, na úvod sa ospravedlňujem ak som zle zaradila otázku:
- szčo od 01.02.2011 sa stáva platiteľom dph, chcela by si uplatňovať 80 % náhrad z nákupu phl, platiteľ dph, kvartálny, vedie si ako - tak evidenciu približnú o jazdách.
Ale, nastal mi probllem - teraz naraz mi dala papiere za 01/02/03 2011 a v technickom preukaze som zistila ze nemá uvedenú spotrebu na 100 km. Prosím vás akou cestou by som sa mala dať , aby som sa dopátrala k potrebnému údaje a mohla tak zosúladiť natankované phl, najazdené km so spotrebou príslušného osobného automobilu.

- osobný automobil zaradila k 01.02.2011 do majetku

ďakujem za rady a trpezlivosť
§ 19 ods. 2 písm. l:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ďakujem krásne za reakciu teda sa musím vydať za citujem:
"osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok..."
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

janulka Pozri príspevok
Ďakujem krásne za reakciu teda sa musím vydať za citujem:
"osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok..."
tak to vyzerá...
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dogicka Pozri príspevok
Nesúhlasím. Sama si to predsa citovala, viď červeným. Teda aj vieš preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania, uplatníš DPH v plnej výške.
chcem sa ospravedlnit dogicke, za to, ze pri jej prispevku som omylom stlacila tlacitko nevhodne.... chcela by som to zmenit, ale pise mi tam, ze uplynul cas na zmenu hodnotenia.....
velmi ma to mrzi, pretoze jej prispevok mi naozaj velmi pomohol....
prepac....
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

janka.mo Pozri príspevok
chcem sa ospravedlnit dogicke, za to, ze pri jej prispevku som omylom stlacila tlacitko nevhodne.... chcela by som to zmenit, ale pise mi tam, ze uplynul cas na zmenu hodnotenia.....
velmi ma to mrzi, pretoze jej prispevok mi naozaj velmi pomohol....
prepac....

Janka v pohode
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Mám jednu otázku, jedná sa mi o: Pri účtovaní nákladov za PHM vo výške 100% sa účtujú náhrady za kilometer jazdy 0,183€. Tieto náhrady sa môžu použiť aj pri paušálnej spotrebe 80%, kedy sa nevedie kniha jázd?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
palčo Pozri príspevok
Mám jednu otázku, jedná sa mi o: Pri účtovaní nákladov za PHM vo výške 100% sa účtujú náhrady za kilometer jazdy 0,183€. Tieto náhrady sa môžu použiť aj pri paušálnej spotrebe 80%, kedy sa nevedie kniha jázd?
výdavky na PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky a náhrady za km jazdy sú dve zcela odlišné veci...
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Stefan2005 Pozri príspevok
výdavky na PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky a náhrady za km jazdy sú dve zcela odlišné veci...
Ja som mal na mysli, či je možné v oboch prípadoch dávať do nákladov aj náhrady na kilometer (0,183€). Neviem, či som sa správne vyjadril.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

palčo Pozri príspevok
Mám jednu otázku, jedná sa mi o: Pri účtovaní nákladov za PHM vo výške 100% sa účtujú náhrady za kilometer jazdy 0,183€. Tieto náhrady sa môžu použiť aj pri paušálnej spotrebe 80%, kedy sa nevedie kniha jázd?
Ak uplatňujete výdavky na PHL podľa § 19, nie je možné uplatňovať aj náhradu za kilometer (0,183). A je jedno, či výdavky na PHL sú 100% alebo 80%.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palčo Pozri príspevok
Ja som mal na mysli, či je možné v oboch prípadoch dávať do nákladov aj náhrady na kilometer (0,183€). Neviem, či som sa správne vyjadril.
VOZD vo výške 80 % spotreby PHM si uplatňuješ, ak máš auto vložené v obchodnom majetku a nevedieš knihu jázd.

Sadzbu základnej náhrady 0,183€/km + spotrebu PHM si uplatňuješ ako VOZD, ak auto nie je vložené do obchodného majetku a využívaš ho na podnikanie. Musíš viesť knihu jázd (ako inak chceš preukázať počet km na podnikanie).
2 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ja ako s.r.o. si budem auto prenajímať od seba, ako fyzickej osoby a budem ho používať ako zamestnanec vlastnej s.r.o.-čky. Aký môžem použiť postup uplatňovania nákladov na PHM?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palčo Pozri príspevok
Ja ako s.r.o. si budem auto prenajímať od seba, ako fyzickej osoby a budem ho používať ako zamestnanec vlastnej s.r.o.-čky. Aký môžem použiť postup uplatňovania nákladov na PHM?
nekomplikuj si život, načo prenájom. Ako zamestnanec môžeš využívať súkr.mot.vozidlo na pracovnú cestu. Uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM v zmysle zákona o cest.náhradách. Musíš viesť evidenciu jázd.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať