Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Teraz co? uplatnil som 80%, som krôcik pred uzavierkou 2009.
Lenze z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% (tych 80% aj tak nie je pre mna nic moc pri zdokladovanych 500EUR/2009)
Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

amoo Pozri príspevok
Teraz co? uplatnil som 80%, som krôcik pred uzavierkou 2009.
Lenze z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% (tych 80% aj tak nie je pre mna nic moc pri zdokladovanych 500EUR/2009)
Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?
ÁNo presne tak,ak sa využíva automobil,ktorý nie je zaradený v majetku,nie je možnosť uplatnenia 80%,treba urobiť cesťáky,kde sa vypočíta paušálna náhrada + spotreba PL.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

amoo Pozri príspevok
Teraz co? uplatnil som 80%, som krôcik pred uzavierkou 2009.
Lenze z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% (tych 80% aj tak nie je pre mna nic moc pri zdokladovanych 500EUR/2009)
Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?
Auto musíte mať v majetku firmy - nemôže to byť auto súkromné používané na podnikanie. Musel by si ho mať zaradené v majetku a napísané na s.r.o. /prepis u policajtov/. Spätne sa prepísať nedá, tak ti neostáva nič iné ako urobiť cesťáky. Našťastie je ešte dosť času
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Ste zlaty, dakujem za odpovede, Napriek preslapu som este na tom lepsie, kedze si zaklad dane ponizim o vyssiu ciastku: paušálna náhrada + spotreba PHL.
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Vyrobil som cestak, tabulku v excel, pomocou nej som mal KJ/1 mesiac hotové za 10 minút, dal som tam aj navod na pseugeneraciu urychlenia vkladania udajov. Prikladam ju, len by to mal niekto znaly odobriť ci vyhovovať kriteriam, rsp. na vase podnety urobitm zmeny, vdaka, mozno sa niekomu zide.
Mimochodom v mojom pripade vid prdchadz. prispevky, paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom v sro na poniženie ZD, to je vsetko? alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla teda mne co by mi vec skomplikovalo... Ja som uz ako FO jediny zamestnanec sro. podal DP2009 este raz vdaka.
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

Je možné v JÚ zaúčtovať náklady na spotrebu PHL súhrnne prostredníctvom ID v uzávierkových operáciach??? K uvedenému ID priložím všetky doklady o nákupe PHL a z celkovej sumy uplatním 80 % jednou sumou a nebudem účtovať každý doklad počas roka.
Čo myslíte je to takto možné???
0 0
DABA DABA

DABA je offline (nepripojený) DABA

To by určite nebolo správne. Načo by potom bolo učtovníctvo. To by postačili len robiť kôpky dokladon a koncom roka ich sčítať a jedným zápisom dať do peňažného denníka. Však už jeho názov hovorí o tom že je to denník. Ale už to ani nejdem ďalej komentovať. Určite nie. Čo doklad to zápis .
0 0
majusina majusina

majusina je offline (nepripojený) majusina

Ahojte všetci, po prečítaní týchto príspevkov zisťujem, že knihu jázd som robila zbytočne, pretože auto nemám v OM a mám robiť cesťáky, cestnú daň som zaplatila, som SZČO? Čo je paušálna náhrada, amortizácia, ako sa to vypočíta? Potrebujem to vysvetliť polopate asi som vedľa.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

majusina Pozri príspevok
Ahojte všetci, po prečítaní týchto príspevkov zisťujem, že knihu jázd som robila zbytočne, pretože auto nemám v OM a mám robiť cesťáky, cestnú daň som zaplatila, som SZČO? Čo je paušálna náhrada, amortizácia, ako sa to vypočíta? Potrebujem to vysvetliť polopate asi som vedľa.
Skús pozrieť tu
http://www.porada.sk/t106352-ako-vyp...e-dakujem.html
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Zhrniem vid hore
Otazka 1: Z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% . Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?

Odpoveď: ÁNo presne tak, ak sa využíva automobil, ktorý nie je zaradený v majetku, nie je možnosť uplatnenia 80%,treba urobiť cesťáky, kde sa vypočíta paušálna náhrada + spotreba PL.

Otazka 2: paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom sro a koniec?
Alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla, teda mne jedinemu zamestnanecovi v sro? ,
Co bude moj prijem FO, teda si povysim zaklad dane ako zamestnanec?

(Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro)

Nasledujuci podobny prispevok z porady ma zneistil citujem:
Aby si SZČO mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí isť o auto vlastne alebo v BSM, nevložené do obchodného majetku živnostníka. V tomto prípade ide o prenajaté mot.vozidlo. VOZD bude dohodnutá cena prenájmu + spotreba PHM.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

amoo Pozri príspevok
Vyrobil som cestak, tabulku v excel, pomocou nej som mal KJ/1 mesiac hotové za 10 minút, dal som tam aj navod na pseugeneraciu urychlenia vkladania udajov. Prikladam ju, len by to mal niekto znaly odobriť ci vyhovovať kriteriam, rsp. na vase podnety urobitm zmeny, vdaka, mozno sa niekomu zide.
Mimochodom v mojom pripade vid prdchadz. prispevky, paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom v sro na poniženie ZD, to je vsetko? alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla teda mne co by mi vec skomplikovalo... Ja som uz ako FO jediny zamestnanec sro. podal DP2009 este raz vdaka.
Neviem za koľko si kúpil tých 42,75l, ak by za 42€, potom je cena za liter 0,98€. Výpočet: (6,2x305/100)*0,98 =18,53€+55,82€
Náhrady súkromnej osobe nepreúčtuješ,z akého dôvodu by si to robil? Veď auto je tvoje.
Naposledy upravil truch : 12.03.10 at 06:24
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Tých 42,75l, tam nepatrí ide o omyl, zial uz ma nepusti aby som to opravil. Dakujem za upozornenie a odpoved
(pripojim v nasledujucom prispevku opravene a za 12 mesiacov, len prosim aby to niekto odobril aby to nepocitalo nezmysly v tychto uctovnych veciach som neznaly)
Naposledy upravil amoo : 14.03.10 at 10:47 Dôvod: doplnenie textu( )
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Prikladam Knihu jazd (namiesto predchadzajucej)
Je za kazdy mesiac samostatne so sumarom za cely rok. Prosim kto sa v tom vyzna nech to odobry, ak su tam nejake zakladne nezrovnalosti dajte prosim vediet.
Naposledy upravil amoo : 14.03.10 at 11:49 Dôvod: opr. cestak na kniha jazd
0 0
bobo1 bobo1

bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

Má vplyv 80% paušál spotreby PHM na percento odpisu auta?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

bobo1 Pozri príspevok
Má vplyv 80% paušál spotreby PHM na percento odpisu auta?
Nie odpis je odpis a nákup PHM je iný náklad.
0 0
bobo1 bobo1

bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

Ďakujem za odpoveď. Stále som ponižovala sumu odpisu o súkromné jazdy. Teraz od marca nemám vedenú knihu jázd a som na pochybách pri odpise auta - odpísať od marca 100% ročného odpisu ?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Prosim Vas tych 80% PHM co si dam do nakladov a 20% co si dam do nedanovych - tento predpis plati dokedy?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Kvietocek Pozri príspevok
Prosim Vas tych 80% PHM co si dam do nakladov a 20% co si dam do nedanovych - tento predpis plati dokedy?
Ak sa pýtaš odkedy, novela č. 60/2009 zákona 595/2003 Z.z. je platná od 1.3.2009 a ak sa pýtaš dokedy, tak dovtedy, pokým naše múdre hlavy v parlamente nevymyslia zase niečo prevratné
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Dakujem
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. SZČO si robila sama Q.DPH, s tým že si z nákupov PHM uplatňovala celú DPH. Samozrejme počula o možnosti 80% do nákladov bez knihy jázd, tak už ju nepísala. Z toho všetkého čo som čítala, jej to chcem dať do poriadku. Rozmýšľam správne, že urobím na všetky 4 Q DPH dodatočné a z každého bločku PHM uplatním len 80 % DPH? Paušál sa môže uplatniť od 1-12/2009, však?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať