Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
DABA DABA

DABA je offline (nepripojený) DABA

Nie nerozmýšľaš správne. Je to tak že Platiteľ dane si môže odpočítať DPH na zakúpené pohonné hmoty do mot.voz.ktoré používa na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou §49 ods 3 Zák o DPH.
Jedniduchšie: Uplatnenie PV 80% do nákladov neovplyvňuje možnosť odpočtu DPH z nakúpených PHL.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
DABA Pozri príspevok
Nie nerozmýšľaš správne. Je to tak že Platiteľ dane si môže odpočítať DPH na zakúpené pohonné hmoty do mot.voz.ktoré používa na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou §49 ods 3 Zák o DPH.
Jedniduchšie: Uplatnenie PV 80% do nákladov neovplyvňuje možnosť odpočtu DPH z nakúpených PHL.
Áno je to tak ako píšeš, ale len do 31.12.2009.
Od 1.1.2010 sa novelizáciou zákona o DPH sa zmenil § 49 odsek 5: ak si platiteľ DPH uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa §19 ods.2 písm. l bod3 zákona o dani z príjmov (t.j. vo výške do 80% z nakúpených pohonných látok bez povinnosti viesť evidenciu jázd) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely podnikania (zvyčajne sa preukazuje knihou jázd) a na iný účel ako na podnikanie, môže si odpočítať daň z nakúpených pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov!
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Súhlasím s blondy, len ja by som potrebovala vedieť, či taketo odpočítanie DPH robím mesačne alebo minulý rok bola výnimka, že som DPH krátila až na konci roka. Neviem to vyčítať z tých príspevkov. Ďakujem.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ivenka Pozri príspevok
Súhlasím s blondy, len ja by som potrebovala vedieť, či taketo odpočítanie DPH robím mesačne alebo minulý rok bola výnimka, že som DPH krátila až na konci roka. Neviem to vyčítať z tých príspevkov. Ďakujem.
Minulý rok uplatnenie 80% výdavkov nijako neovplyvnilo nárok na odpočet DPH z phm.
od 1.1.2010 pokiaľ nevedieš knihu jázd a budeš si uplatňovať 80% náklad, z dokladov PHM si môžeš uplatniť odpočet len do výšky 80%
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Idem pozrieť na drsr, lebo som to asi nepochopila. A tento rok robím upravu mesačne alebo ročne ? Pomóóóc.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ivenka Pozri príspevok
Idem pozrieť na drsr, lebo som to asi nepochopila. A tento rok robím upravu mesačne alebo ročne ? Pomóóóc.
ročne? no neviem, máš nárok na DPH do výšky paušálneho výdavku. Teda z jedného dokladu uplatníš len 80% DPH. Aspoň ja tomu tak rozumiem...
Naposledy upravil blondy : 18.03.10 at 15:02
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Toto bolo uverejnené na drsr. Neviem to nájsť ale mám to vytlačené:
Ak sa daňovník rozhodne uplatniť pauš.výdavky na spotrebované PHL,nemusí viesť knihu jázd. Ak si však platiteľ dane uplatní nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL, musí viesť knihu jázd?
Odpoveď: Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd napr.evidencia o cestách môže si odpočítať DPH /nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia.
Tak mi to prosím vysvetlite, prečo som minulý rok nemala krátiť?
Veľmi Vám ďakujem, ktorý sledujete túto tému.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ivenka Pozri príspevok
Toto bolo uverejnené na drsr. Neviem to nájsť ale mám to vytlačené:
Ak sa daňovník rozhodne uplatniť pauš.výdavky na spotrebované PHL,nemusí viesť knihu jázd. Ak si však platiteľ dane uplatní nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL, musí viesť knihu jázd?
Odpoveď: Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd napr.evidencia o cestách môže si odpočítať DPH /nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia.
Tak mi to prosím vysvetlite, prečo som minulý rok nemala krátiť?
Veľmi Vám ďakujem, ktorý sledujete túto tému.
otázka č. 14 v prílohe ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Neviem sa zorientovať, či tento problém bol uspokojivo doriešený. Nakoľko obsahuje kombinovanú problematiku zhrniem aj ja:

amoo Pozri príspevok
Zhrniem vid hore
Otazka 1: Z uvedenych debat vyplyva kedze nemam auto zaradene v OM nemozem si uplatnit 80% . Ako konatel jednoosobovej sro. vyuzivam svoje osobne auto pre ucely sro. Mam zacat vytvarat cestaky atd... a uplatnit si tam aj amortizaciu?

Odpoveď: ÁNo presne tak, ak sa využíva automobil, ktorý nie je zaradený v majetku, nie je možnosť uplatnenia 80%,treba urobiť cesťáky, kde sa vypočíta paušálna náhrada + spotreba PL.
V prípade, že sa nejedná o automobil poskytnutý zamestnávateľom, zamestnancovi (konateľovi) vzniká nárok na vyúčtovanie cestovných náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

amoo Pozri príspevok
Otazka 2: paušálna náhrada + spotreba PHL je nakladom sro a koniec?
Alebo je nutne este nahrady preučtovat sukromnej osobe majitelovi vozidla, teda mne jedinemu zamestnanecovi v sro? ,
Co bude moj prijem FO, teda si povysim zaklad dane ako zamestnanec?
Zákonná cestovná náhrada zamestnanca (konateľa) je daňovým výdavkom s.r.o.. U fyzickej osoby sa jedná o oslobodený príjem podľa § 5 ods. 5 písm. a ZoDP.

amoo Pozri príspevok
Z
(Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro)
Toto diametrálne mení situáciu. Už by sa jednalo o vozidlo poskytnuté zamestnávateľom bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad.

amoo Pozri príspevok
Nasledujuci podobny prispevok z porady ma zneistil citujem:
Aby si SZČO mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí isť o auto vlastne alebo v BSM, nevložené do obchodného majetku živnostníka. V tomto prípade ide o prenajaté mot.vozidlo. VOZD bude dohodnutá cena prenájmu + spotreba PHM.
Všetky vyššie uvedené otázky sa netýkajú príjmu SZČO. Pre zamestnanca toto obmedzenie neplatí.

Je potrebné rozlišovať, o aký právny stav vlastne pôjde. SZČO nie je zamestnanec, cestovná náhrada sa neviaže k prenajatému vozidlu právnickej osoby a podobne.
3 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Este raz uctivo prosim o podrobnejsi dovysvetlenie (vid spät)
Moje sukromne osobne auto (nie je v OM sro) vyuzivam ho v jednoosobovej sro-cke ako konatel.
Na DU som oznamil vznik Dan.
Povinnosti z MV k 1.3.2009. na sro.
(Od 1.7.2009. som zamestnany ako jediny zamestnanec v mojej sro-cke)
Dan Priz. FO teda za seba ako zamestnanca som uz podal s tym, ze som si uplatnil zamestnanecku premiu!
Citujem z predosleho prispevku:....
"Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro"
Odpoved:.... Toto diametrálne mení situáciu. Už by sa jednalo o vozidlo poskytnuté zamestnávateľom bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad. mam to zmenit za odplatu?
Teda ako to vsetko ukocirovat kedze som zaplatil DzMV aby som si vedel efektivne ponizit ZD v sro? existuje mozmo lepsi sposob?
Aku vsetku evidenciu v sro vypracovat (KJ...) ?
A ake vsetky naklady mozem uplatnit v sro (paušálna náhrada + spotreba PHL)
?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
amoo Pozri príspevok

Citujem z predosleho prispevku:....
"Uvedene svoje auto som bezplatne prenajal do svojej sro"
Odpoved:.... Toto diametrálne mení situáciu. Už by sa jednalo o vozidlo poskytnuté zamestnávateľom bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad. mam to zmenit za odplatu?
Nie. To nerieši situáciu v aplikácii zákonov, ktoré uvádzam a ktoré sa mi zdajú pre Vás najvýhodnejšie. Z Vášho zadania rezonuje, že máte záujem o vyúčtovanie cestovných náhrad t.j. základná náhrada za každý km jazdy plus náhrada za spotrebované PHL (ostatné podľa podmienok pracovnej cesty). Nepotrebujete žiadnu zmluvu O NÁJME (písomnú, či ústnu). Predpokladám, že auto používate pri plnení svojich pracovných úloh (nielen konateľských) a spadáte so svojim nárokom pod zákon o cestovných náhradách. Písomná dohoda so zamestnávateľom o použití vozidla zamestnanca, v tomto prípade súkromného osobného rieši situáciu. Je to dohoda o použití vozidla na služobné účely uzatvorená podľa § 7 ods. 1 zákona o cestovných náhradách. Predmetné môže prebiehať iba so súhlasom aj v prípade, že zamestnanec a štatutár je tá istá osoba (že si dohodu podpíše konateľ sám sebe).

V prípade nájomného vzťahu by sa jednalo už o vozidlo zamestnávateľa bez možnosti vyúčtovania cestovných náhrad zamestnanca (tie sa viažu k vozidlu bez nájomného vzťahu). A vtedy je postup iný. Náklady s.r.o. by vznikli do výšky nákladov, ktoré za obvyklých podmienok nájomca môže znášať.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
amoo Pozri príspevok
Teda ako to vsetko ukocirovat kedze som zaplatil DzMV aby som si vedel efektivne ponizit ZD v sro? existuje mozmo lepsi sposob?
Zamestnávateľovi daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel vzniká aj v súvislosti s pracovnými cestami zamestnanca. Bližšie riešte v sekcii iných daní.
Efektívne ponížiť základ dane možno cez spomínané cestovné náhrady.

amoo Pozri príspevok
Aku vsetku evidenciu v sro vypracovat (KJ...) ?
A ake vsetky naklady mozem uplatnit v sro (paušálna náhrada + spotreba PHL)
?
Ak sme v rovine cestovných náhrad tak áno. Evidencia jázd bude na cestovných príkazoch (súčasť vyúčtovania).

Len si ujasnite, čo chcete riešiť. Prenájom alebo cestovné náhrady. Nezadávajte v iných sekciách kombinovane. Nemusia Vás pochopiť, alebo dostanete nesprávnu odpoveď.

P.S.: v kontexte Vašej otázky v tomto momente odporúčam riešiť cestovné náhrady.
1 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Dakujem vrele za mimoriadnu ochotu a vysvetlenie
Prenajom je pre mna nepodstatny, prioritne budem riesit cestovne nahrady, t.j. základná náhrada za každý km jazdy plus náhrada za spotrebované PHL. Auto naozaj pouzivam pri plnení svojich pracovných úloh. Písomná dohoda so zamestnávateľom o použití vozidla zamestnanca, v tomto prípade súkromného osobného rieši situáciu, vyborne. Zamestnanec a štatutár je tá istá osoba Ano.
Este raz vdaka
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dobry den, precitala som si o uplatnovani pausalu na phm snad vsetko, ale stale som si nie ista, ci tomu rozumiem spravne.

jedna sa o s.r.o., auto je v majetku firmy, platitel dph.
za cely rok sa blocky za benzin uctovali 501/211 a uplatnoval sa odpocet na celu dph. teraz na konci roka vypocitam 20% z 501 a tie dam ako pripocitatelnu polozku v DP. Auto bolo vyuzivane len na firemne ucely, o com mame aj knihu jazd. ale ked vypocitam spotrebu a najazdene kilometre, tak podla technickeho preukazu mi vykazuje dost velku nadspotrebu cca 2-3l na 100 km. neviem, ci uvazujem spravne, ked budem pocitat s 80% pausalom, tak nadspotrebu neriesim. a kedze budem mat knihu jazd, tak mam v poriadku aj vztah k dph. uvazujem spravne?
dakujem
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
janka.mo Pozri príspevok
dobry den, precitala som si o uplatnovani pausalu na phm snad vsetko, ale stale som si nie ista, ci tomu rozumiem spravne.

jedna sa o s.r.o., auto je v majetku firmy, platitel dph.
za cely rok sa blocky za benzin uctovali 501/211 a uplatnoval sa odpocet na celu dph. teraz na konci roka vypocitam 20% z 501 a tie dam ako pripocitatelnu polozku v DP. Auto bolo vyuzivane len na firemne ucely, o com mame aj knihu jazd. ale ked vypocitam spotrebu a najazdene kilometre, tak podla technickeho preukazu mi vykazuje dost velku nadspotrebu cca 2-3l na 100 km. neviem, ci uvazujem spravne, ked budem pocitat s 80% pausalom, tak nadspotrebu neriesim. a kedze budem mat knihu jazd, tak mam v poriadku aj vztah k dph. uvazujem spravne?
dakujem
mozte mi prosim napisat vas nazor?
dakujem
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
janka.mo Pozri príspevok
dobry den, precitala som si o uplatnovani pausalu na phm snad vsetko, ale stale som si nie ista, ci tomu rozumiem spravne.

jedna sa o s.r.o., auto je v majetku firmy, platitel dph.
za cely rok sa blocky za benzin uctovali 501/211 a uplatnoval sa odpocet na celu dph. teraz na konci roka vypocitam 20% z 501 a tie dam ako pripocitatelnu polozku v DP. Auto bolo vyuzivane len na firemne ucely, o com mame aj knihu jazd. ale ked vypocitam spotrebu a najazdene kilometre, tak podla technickeho preukazu mi vykazuje dost velku nadspotrebu cca 2-3l na 100 km. neviem, ci uvazujem spravne, ked budem pocitat s 80% pausalom, tak nadspotrebu neriesim. a kedze budem mat knihu jazd, tak mam v poriadku aj vztah k dph. uvazujem spravne?
dakujem
Pre rok 2009 buď 80% paušál s plným uplatnením DPH bez knihy jázd, alebo spotreba podľa TP s knihou jázd, s uplatením DPH . Od 1.1.2010 už nebude v poriadku DPH, pokiaľ budeš mať 80% paušál, tak aj z DPH si môžeš uplatniť len 80%
1 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dakujem...
tak to ste ma potesili, rok 2009 poriesim pausalom a rok 2010 budem robit na zaklade knihy jazd, aby som nemusela ponizovat dph. este raz dakujem, ulahci mi to za rok 2009 robotu, ze nemusim pocitat spotrebu....
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

blondy Pozri príspevok
Pre rok 2009 buď 80% paušál s plným uplatnením DPH bez knihy jázd, alebo spotreba podľa TP s knihou jázd, s uplatením DPH . Od 1.1.2010 už nebude v poriadku DPH, pokiaľ budeš mať 80% paušál, tak aj z DPH si môžeš uplatniť len 80%
Bola som na školení - novela zákona o DPH a tam nám hovorila, že percentuálne uplatnenie DPH je myslené ,ak by ste auto nevyúživali len na podnikateľské účely, ale aj na súkromné a to krátenie by potom bolo samozrejme na všetky výdaje súvisiace s automobilom.
Tak teraz som z toho jeleň (ica).

Vyjadrí sa ešte niekto prosím k uplatneniu DPH pri 80% paušál spotreby od 1.1.2010??
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
L-M Pozri príspevok
Bola som na školení - novela zákona o DPH a tam nám hovorila, že percentuálne uplatnenie DPH je myslené ,ak by ste auto nevyúživali len na podnikateľské účely, ale aj na súkromné a to krátenie by potom bolo samozrejme na všetky výdaje súvisiace s automobilom.
Tak teraz som z toho jeleň (ica).

Vyjadrí sa ešte niekto prosím k uplatneniu DPH pri 80% paušál spotreby od 1.1.2010??
Prikladám

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
1 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zita5 Pozri príspevok
Prikladám

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
Ďakujem Zitka, toto všetko som si už študovala.Len na tom školení to bolo povedané v tom zmysle, že tak nech kontrola dokaže, že sme automobil nevyúživali len na služobné účely.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať