Zavrieť

Porady

Kontrola na DPH

Ahojte, nedarí sa mi nikde v zákone nájsť či je povinnosť mať uvedené moje IČ DPH na prijatej faktúre napr. z Orangu na uplatnenie DPH. Problém je v tom, že ho tam uvedené nemám a mám teraz daňovú kontrolu a bojím sa, že mi to teraz vyhodia. ďakujem.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Marjan,
napr. § 75 zákona o DPH

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Tak, ak bez vedomia zodpovedného platiteľa opravíš niečo vo faktúre, tak .....kto je potom zodpovedný??
V tomto máš pravdu. Ale keď údaje nie sú správne (v tomto prípade nie sú), tak by sa mal zodpovedať platiteľ. V tom prípade by kontrola by mala sankciovať platiteľa (nie mňa), Alebo sa mám s ním potom súdiť.
Č sa týka mňa, tak ja by som takúto faktúru nezaplatil a vrátil na prepracovanie. Ale ja som zodpovedná osoba za vedenie účtovníctva, a ak v zákone o účtovníctve, čo tu bolo citované, je možnosť opravy, tak ju môžem urobiť, pokiaľ mi to nejaký zákon výslovne nazakazuje. Preto som sa pýtal na §, lebo neovládam všetky zákony. Možno sa v tomto nezhodneme, ale ak tá kontrola bude už v utorok, to je už neskoro zháňať opravené faktúry a každé riešenie môže byť lepšie ako nijaké. Áno kontroly idú po takýchto malichernostiach, ale ani oni nemajú vždy pravdu. Oni len plnia nejaké nariadenia zhora a niečo nájsť musia. Niekedy je lepšie im niečo malé nechať, ale to záleží od kontrolovaného.
Jano
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Marjan,
napr. § 75 zákona o DPH

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Tak, ak bez vedomia zodpovedného platiteľa opravíš niečo vo faktúre, tak .....kto je potom zodpovedný?? Môžem mu poslať list, kde uvediem, čo som opravil, a bude upovedomený.
Muška ešte sa vrátim k tejto téme.

Ak môže zákazník podľa toho §75 vystaviť faktúru, asi ju môže aj upraviť.

Stretol som sa aj s tým, že dodávateľ vypíše tlačivo faktúry zo ŠEVTu, napíše len svoje údaje a u odberateľa si dá "buchnúť" pečiatku. Môže byť aj nečitateľná, kto potom zodpovedá? Môžem si tam tú pečiatku dať ešte raz, alebo dopíšem rukou. Neviem, ktorý zákon a § mi to zakazuje. Ak by mi to daňová kontrola chcela vyhodiť, musela by to uviesť v zázname, teda zákon aj §.

Samozrejme súhlasím s tebou a nebudem opravovať všetky faktúry, ved to je jeho povinnosť vystavovať faktúry správne. Ak nie je uhradená, uhradím ju až potom, keď ju opraví. Ak chce dostať peniaze, nič iné mu neostáva. A ďalšie faktúry už bude vystavovať správne. Problémom je, ak je už uhradená. S niektorými sa dosť ťažko komunikuje.

Jano
0 0
kyty kyty

kyty je offline (nepripojený) kyty

Dobry den,
ja mam s nasimi operatormi nie velmi dobru skusenost v tychto zalezitostiach.Firma sa nam pred rokom transformovala z fyzickej osoby na pravnicku a tak som potrebovala zmenit zmluvy u operatora. mali sme tam vtedy 3 zmluvy/cisla. Jednak si davali riadne na cas - a potom nam zmenili len 2 zmluvy a ta tretia sa akosi stratila po ceste alebo take nieco - takze to sme museli zadavat zmenu znovu - takze raz tak dlhe cakanie.
ja som ale nechcela riskovat dopisovanie nejakych udajov - takze som tie fakturky do uctovnictva nedavala.niektore institucie maju jednoducho problem urobit zmenu (akukolvek) jednoducho a bez zbytocneho predlzovania. a potom ze nas zakaznik - nas pan---
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Neviem, či správne zaraďujem môj príspevok, ak nie vopred sa ospravedlňujem.

SZČO sa stala platcom DPH 15.2.2009.

Dňa 18.2.2009 - deň dodania služby (faktúra z Orange) - môžem uplatniť odpočet DPH.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

uplatnit mozes ak splnas podmienky, faktura nalezitosti.

Ja by som uplatnil, Ak nemas dic, ci SK, by som dopisal. Orange fakturuje " popredu" takze myslim by to malo byt ok. A keby nie mozno nebude kontrola. :-)

A ak ano, tak su nizke sadzby. :-)

Boli aj u nas pripady ,ak nebolo vyplnene DIC SK, ze to vyhodili, ale taky kontrolor vzdy nieco musi najst, takemu nieco treba aj podhodit, nech je spokojny, hlavne teraz.
Naposledy upravil slimak : 19.04.09 at 17:49
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DARJA22 Pozri príspevok
Neviem, či správne zaraďujem môj príspevok, ak nie vopred sa ospravedlňujem.

SZČO sa stala platcom DPH 15.2.2009.

Dňa 18.2.2009 - deň dodania služby (faktúra z Orange) - môžem uplatniť odpočet DPH.
Ak má faktúra všetky náležitosti podľa §71 ods.2, tak v tom nevidím žiadny problém.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Ďakujem Vám
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Moja skúsenosť
- pri kontrole na Dph v prvej firme nebola na faktúrach od Orangeu uvedená IČ Dph firmy - daň.kontrola dph neuznala.
-pri kontrole inej firmy takisto nebolo na faktúrach uvedné IČ DPH firmy-odberateľa, tak po dohode s operátorom sme dopísali na faktúry ručne IČ DPH údaj a zaslali mu na potvrdenie-ten to opečiatkoval, podpísal, kontrola prebehla bez problémov, dph na faktúrach kontrola uznala.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
misolga Pozri príspevok
Moja skúsenosť
- pri kontrole na Dph v prvej firme nebola na faktúrach od Orangeu uvedená IČ Dph firmy - daň.kontrola dph neuznala.
-pri kontrole inej firmy takisto nebolo na faktúrach uvedné IČ DPH firmy-odberateľa, tak po dohode s operátorom sme dopísali na faktúry ručne IČ DPH údaj a zaslali mu na potvrdenie-ten to opečiatkoval, podpísal, kontrola prebehla bez problémov, dph na faktúrach kontrola uznala.
Keď na faktúre nemusí byť pečiatka ani podpis, nemusí byť ani pri oprave.
A na opravenie môjho IČ DPH som asi nakompetentnejšia osoba ja.

pozri aj tému:

http://www.porada.sk/1025813-post9.html
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Ja som tiež nemala IČ DPH na FA od Orange a tak som tam volala a poslala na opravu a tiež to opečiatkovali a opravili. A je to OK. :-)
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

Tiež mám teraz kontrolu. Na faktúrach od T-Mobilu nebolo taktiež IČ DPH ale fa nám dali na opravu. Iba jednu fa od spol. xy mi nedali opraviť a chcú ju vyhodiť lebo IČ DPH tam síce je ale ešte podľa staré s lomkou. Tú fa mi ale firma dala nanovo aj s dobrým IČ DPH len neviem či mi ju uznajú. Môžem im ju dať na základe nejakého § ? Prosím pomôžte
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zuzzkaa Pozri príspevok
Tiež mám teraz kontrolu. Na faktúrach od T-Mobilu nebolo taktiež IČ DPH ale fa nám dali na opravu. Iba jednu fa od spol. xy mi nedali opraviť a chcú ju vyhodiť lebo IČ DPH tam síce je ale ešte podľa staré s lomkou. Tú fa mi ale firma dala nanovo aj s dobrým IČ DPH len neviem či mi ju uznajú. Môžem im ju dať na základe nejakého § ? Prosím pomôžte
Ak na tej faktúre nie je údaj podľa ktorého by sa dalo zistiť, kedy si ju obdržala, tak by ti ju mali uznať. Ak by ti ju vyhodili, tak si DPH môžeš uplatniť v tom období, v ktorom si faktúru obdržala. A záleží aj na tom o akú sumu ide. Ak je to malá suma, tak ich prípadne nechaj, možno sa už toľko nebudú vŕtať ďalej. Ak je to väčšie, tak nech ti povedia aký § si porušila. Do zápisu by to mali uviesť, ale aspoň by si to vedela skôr.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

zuzzkaa Pozri príspevok
Tiež mám teraz kontrolu. Na faktúrach od T-Mobilu nebolo taktiež IČ DPH ale fa nám dali na opravu. Iba jednu fa od spol. xy mi nedali opraviť a chcú ju vyhodiť lebo IČ DPH tam síce je ale ešte podľa staré s lomkou. Tú fa mi ale firma dala nanovo aj s dobrým IČ DPH len neviem či mi ju uznajú. Môžem im ju dať na základe nejakého § ? Prosím pomôžte
ak tam nie je iný problém len s tým DIČom, tak ju musia uznať

§ 15 ods. 5 písm.c) zákona o správe daní: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola, má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety
Vy tvrdíte (ak máte opravenú faktúru), že je všetko v poriadku a takto opravenú faktúru predložte daňovému úradu; ten je povinný sa ňou zaoberať a neviem si predstaviť na základe čoho by Vám ju vylúčil, keď má všetky náležitosti. A keďže sa menilo len DIČ bude v poriadku aj účtovne. Zaujímalo by ma, na základe čoho to potom chce DÚ vylúčiť, lebo nemôžu tvrdiť, že nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
skaspa Pozri príspevok
ak tam nie je iný problém len s tým DIČom, tak ju musia uznať

§ 15 ods. 5 písm.c) zákona o správe daní: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola, má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety
Vy tvrdíte (ak máte opravenú faktúru), že je všetko v poriadku a takto opravenú faktúru predložte daňovému úradu; ten je povinný sa ňou zaoberať a neviem si predstaviť na základe čoho by Vám ju vylúčil, keď má všetky náležitosti. A keďže sa menilo len DIČ bude v poriadku aj účtovne. Zaujímalo by ma, na základe čoho to potom chce DÚ vylúčiť, lebo nemôžu tvrdiť, že nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.

Súhlasím.
Ale ak by to bolo opravené napr. ručne dopísané IČDPH s tým, že opravil dňa 4.5.2009 a podpis. Potom podľa § 51 ods 2 by to malo ísť do mája 2009.
Nevieme ako to bolo opravené.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ahojte tiež mám otvorenú kontrolu na dph, je tam nadmerák z dôvodu, že firmakúpila auto N1 s odpočtom dph
firma doteraz nevykonáva žiadne zdaniteľné plnenia, resp. len ponúka stavebný pozemok na predaj, kontrolóri sa to snažia tlačiť že odpočítanie dane je neoprávnené, nakoľko firma nevykonáva zdaniteľné plnenia
kontrola zatiaľ nie je ukončená, čo hovoríte vy na názor DU ?
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

ak tam nie je iný problém len s tým DIČom, tak ju musia uznať

§ 15 ods. 5 písm.c) zákona o správe daní: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola, má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety
Vy tvrdíte (ak máte opravenú faktúru), že je všetko v poriadku a takto opravenú faktúru predložte daňovému úradu; ten je povinný sa ňou zaoberať a neviem si predstaviť na základe čoho by Vám ju vylúčil, keď má všetky náležitosti. A keďže sa menilo len DIČ bude v poriadku aj účtovne. Zaujímalo by ma, na základe čoho to potom chce DÚ vylúčiť, lebo nemôžu tvrdiť, že nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.


iný problém na fa nie je, len to IČ DPH. Boli sme tam s konateľom a vlastne nám už na poslednú zápisnicu pred protokolom uviedli ktoré doklady neuznávajú. Doniesli sme tam aj túto fa ktorú nám firma vystavila nanovo s dobrým IČ DPH. Povedali že nám ju neuznávajú podľa §71 ods.2 písm.b "meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené" , bolo nám povedané že tá opravená fa mala mať napísané opis alebo oprava ale zobrali ju k dokladom
ďalšiu fa chcú vyhodiť zahraničnú, síce ten dodávateľ nie je platcom DPH ale v Omege som zadala dodanie tovaru z EÚ a dph to rozrátalo. Nechcú sa dať presvedčiť že jednoducho to nie je moja vina a tak ako tú dph priráta tak ju zároveň aj odráta takže je vlastne 0. tam uvádzajú §49 ods.2 písm.c
čo vy na to?
Naposledy upravil zuzzkaa : 06.05.09 at 07:44
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

zuzzkaa Pozri príspevok
iný problém na fa nie je, len to IČ DPH. Boli sme tam s konateľom a vlastne nám už na poslednú zápisnicu pred protokolom uviedli ktoré doklady neuznávajú. Doniesli sme tam aj túto fa ktorú nám firma vystavila nanovo s dobrým IČ DPH. Povedali že nám ju neuznávajú podľa §71 ods.2 písm.b "meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené" , bolo nám povedané že tá opravená fa mala mať napísané opis alebo oprava
napísať stanovisko k protokolu (prípadne sa odvolať - neviem v akom štádiu je kontrola) a priložiť opravenú faktúru (fotokópiu); nemajú pravdu, že faktúra nespĺňa náležitosti, pokiaľ spĺňa; a aj ak majú prefotenú faktúru s tým zlým DIČO-m: § 2 ods. 3 zákona o správe daní: Správca dane hodnotí dôkazy podľa svojej úvahy, a to každý dôkaz jednotlivo a všetky dôkazy v ich vzájomnej súvislosti, pritom prihliada na všetko, čo v daňovom konaní vyšlo najavo.
Ak DÚ odignoruje opravenú faktúru s tým, že sa ňou vôbec nebude zaoberať postupuje v rozpore so zákonom. On sa ňou musí zaoberať a to by ma zaujímalo, ako zdôvodní, že ju neuznáva, lebo samy píšete, že povedali, že ju neuznávajú kvôli tomu, že nespĺňa náležitosti §71 ods.2 písm.b - čo ale spĺňa (opravená).
Ja byť na tvojom mieste, kľudne sa voči DÚ vyjadrím aj v tom smere, že "opravená" faktúra bola riadne založená v šanóne pod faktúrou so zlým DIČ-om a kontrola ju prehliadla, pričom po upozornení z vašej strany už ju nechceli akceptovať... pokiaľ ste sa im nikde do zápisnice nevyjadrili, že opravenú faktúru v danom čase nemáte, tak máte množstvo možností.

zuzzkaa Pozri príspevok
ďalšiu fa chcú vyhodiť zahraničnú, síce ten dodávateľ nie je platcom DPH ale v Omege som zadala dodanie tovaru z EÚ a dph to rozrátalo. Nechcú sa dať presvedčiť že jednoducho to nie je moja vina a tak ako tú dph priráta tak ju zároveň aj odráta takže je vlastne 0. tam uvádzajú §49 ods.2 písm.c
čo vy na to?
ako už je uvedené vyššie - správca dane berie do úvahy všetko - čiže aj to, čo je vo váš prospech /tede pokiaľ som správne pochopil, že vám to chcú vyhodiť len DPH na vstupe/;
vôbec sa ich netreba bát a pokiaľ viete, že máte pravdu a konajú len preto, aby mali nález treba sa brániť
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

optimistka Pozri príspevok
ahojte tiež mám otvorenú kontrolu na dph, je tam nadmerák z dôvodu, že firmakúpila auto N1 s odpočtom dph
firma doteraz nevykonáva žiadne zdaniteľné plnenia, resp. len ponúka stavebný pozemok na predaj, kontrolóri sa to snažia tlačiť že odpočítanie dane je neoprávnené, nakoľko firma nevykonáva zdaniteľné plnenia
kontrola zatiaľ nie je ukončená, čo hovoríte vy na názor DU ?
S takýmto výkladom zo strany DÚ sme sa tu už stretli niekoľkokrát. Ja osobne s ním nesúhlasím. DÚ sa pritom odvoláva na § 3 a ten takéto tvrdenie podľa mojej mienky nepodporuje.

§ 3
Zdaniteľná osoba
1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Firma kúpila automobil s cieľom používať ho pri dosahovaní svojich príjmov. Nikde nie je napísané, že v tom kvartáli, resp. mesiaci, kedy si uplatníme podľa príslušných paragrafov odpočet z daného majetku musíme aj dosiahnuť príjem. V priebehu roka je predpoklad, že firma príjem dosiahne...
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

asi im ide naozaj len o to že niečo našli. je to malá suma len nás trápi tá fa s tým opraveným IČ DPH
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

optimistka Pozri príspevok
ahojte tiež mám otvorenú kontrolu na dph, je tam nadmerák z dôvodu, že firmakúpila auto N1 s odpočtom dph
firma doteraz nevykonáva žiadne zdaniteľné plnenia, resp. len ponúka stavebný pozemok na predaj, kontrolóri sa to snažia tlačiť že odpočítanie dane je neoprávnené, nakoľko firma nevykonáva zdaniteľné plnenia
kontrola zatiaľ nie je ukončená, čo hovoríte vy na názor DU ?
Tu stojí tvrdenie daňového úradu na veľmi tenkom /ak nie už aj prelomenom/ ľade – podľa rozsudku C – 268/83 Súdny dvor Európskych spoločenstiev (je to síce z roku 1985, ale nič to nemení na veci): Daňovník si počas výstavby nehnuteľnosti uplatňoval odpočet dane, pričom zámerom bolo túto nehnuteľnosť po ukončení výstavby prenajímať – dosahovať zdaniteľné obchody. Konštatuje sa tu, že osoba, ktorá zatiaľ neuskutočňuje žiadne zdaniteľné obchody, avšak už sa pripravuje na výkon svojej podnikateľskej činnosti a v rámci toho nakupuje tovary, resp. služby sa má považovať za osobu vykonávajúcu podnikanie. Čiže aj keď nedosahuje žiadny príjem, ale tento bude v budúcnosti dosahovať, má nárok na odpočet dane. (bližšie DÚPP 8/2008 str. 83)
Rovnako v rozsudku ESD C-110/98 až 147/98 sa uvádza, že ak osoba, ktorá má zámer zahájiť nezávisle ekonomickú činnosť, podložila tento zámer objektívnymi dôkazmi a ktorá vynaložila prvé investičné výdavky, musí byť považovaná za osobu podliehajúcu dani. Táto osoba má bezprostredný nárok na odpočet splatnej alebo zaplatenej dane z investičných výdavkov a nemusí čakať do doby až začne uskutočňovať zdaniteľné plnenia. (bližšie DUO 12/2008 str.32)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať