Zavrieť

Porady

PN-ka SZČO

Dobrý deň
potrebovala by som poradiť ako je to s PN-kou Szčo
Môj manžel je SZČO klampiar. potrebovala by som poradiť ako je to s PN-kou.
Kde to má nahlasovať, kto mu ju platí, či má vôbec nárok na Pn-ku, ako sa to počíta a vlastne aký je celý postup okolo toho. vytkol si členok a predpokladáme, že také 2-3 týždne sa na to nemôže postaviť.
ďakujem za rady
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andrejka, ak by tá PN-ka nebolo vyplatená aj z dôvodu, že nemala zaplatené odvody do SP, neuvádzaš ju v RZZP, lebo v danom období nevznikol SZČO nárok na nemocenské.

S poslednou vetou súhlasím.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

SZČO mal pn v roku 2008 ale neboli mu poskytnuté dávky PN , nakoľko nemal načas poplatené odvody. V zdr.poisťovni mu povedali, že zdravotné si musí doplatiť nakoľko nepoberal dávky PN. Myslíte, že to je rozhodujúce? Nestačí, že má vystavenú PN ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ANNAP Pozri príspevok
SZČO mal pn v roku 2008 ale neboli mu poskytnuté dávky PN , nakoľko nemal načas poplatené odvody. V zdr.poisťovni mu povedali, že zdravotné si musí doplatiť nakoľko nepoberal dávky PN. Myslíte, že to je rozhodujúce? Nestačí, že má vystavenú PN ?
V ZP ho iInformovali správne. Vystavená PN nestačí, ale je potrebné doložiť aj Potvrdenie o poberaní dávok PN zo SP.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Anja111 Pozri príspevok
V ZP ho iInformovali správne. Vystavená PN nestačí, ale je potrebné doložiť aj Potvrdenie o poberaní dávok PN zo SP.
Ak bol SZČO PN, mal aj dávky z PN, tie sa účtujú nejako?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Nie, tie sú oslobodené od dane a o nich sa neučtuje
0 0
Sisa23 Sisa23

Sisa23 je offline (nepripojený) Sisa23

Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sisa23 Pozri príspevok
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)
Nie nemá nárok na nemocenské, lebo si neplatí odvody do SP ako živnostník.
Mal by nárok na nemocenské keby si platil poistné do SP ako dobrovolne poistená osoba.
Môže sa prihlásiť aj teraz, zaplatiť a potom sa dať na novo vypísať alebo ani nie, neviem o tom sa tu už viedlo pár diskusií.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Sisa23 Pozri príspevok
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)
ochranná lehota zo zamestnania je len 42kalendárnych dní, takže nárok zo zamestnania nemá. A ak nie je ako szčo povinne ani dobrovolne nem.poistený, tak nárok na nemocenské nemá.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sisa23 Pozri príspevok
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)
Ak bol do 10/2008 zamestnanec, podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch pravdepodobne splňa. Doporučujem prihlásiť sa v soc. poisťovni ako dobrovolne nem. poistená osoba. Bude mať nárok na nemocenské, počas prvých 26 týždňov len z min. mzdy.
0 0
Sisa23 Sisa23

Sisa23 je offline (nepripojený) Sisa23

Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne.
:-)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, ako je to napr. z faktúrami za telefóny, internet, ked som od 3,9, PN či si ich môžem dať do N, ked v podstate aj tak volám s klientami a používam internet na podnikateľské účely. ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Je to daňový náklad. (telefón aj internet)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Andyke Pozri príspevok
Je to daňový náklad. (telefón aj internet)
Ďakujem, takže počas PN akurat nemozem vystavovať Fa a dať si do N napr. nejakeé školenie? a ešte som si kupovala nový stol, zalohu som platila pred PN ale stol dosiel az teraz, myslim ze v pohode može ist do N. však?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Faktúry môžeš vystavovať. A samozrejme aj ten stôl je daňový náklad. To školenie počas PN si odpusť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Andyke Pozri príspevok
Faktúry môžeš vystavovať. A samozrejme aj ten stôl je daňový náklad. To školenie počas PN si odpusť.
ďakujem, jasne ze na skolenie neidem
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Vie mi niekdo poradiť?
Zo ZP som dostala preplatok za rok 2005/ vraj som viac zaplatila/. V roku 2005 som tieto odvody dala do VOZD, teraz tento preplatok kde mám dať.
Ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
marta bodonova Pozri príspevok
Vie mi niekdo poradiť?
Zo ZP som dostala preplatok za rok 2005/ vraj som viac zaplatila/. V roku 2005 som tieto odvody dala do VOZD, teraz tento preplatok kde mám dať.
Ďakujem
Ak si zaplatené odvody v roku 2005 dala ako VOZD, preplatok, ktorý ti zaslala ZP bude v tomto roku POZD - iný príjem.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Ďakujem
0 0
NovaSib NovaSib

NovaSib je offline (nepripojený) NovaSib

Dobrý deň!

Prosím Vás, poraďte mi!
Som SZČO a bola som PN od 28.12.2009 do 14.03.2010. Poistné za toto obdobie som neplatila. (za obdobie od 15.03.2010- do 31.03.2010 už som platila.) V apríli som dostala od ZP upomienku na január a február. Volala som tam a pani mi povedala, že som nemala platiť a aby som odovzdala návratku čo mi poslali a aby som tam napísala ako dôvod PN. Potvrdenie od SP som odovzdala do ZP osobne. V máji som dostala ďalšiu upomienku za marec (už len na tú chýbajúcu čiastku). Volala som, nemali moju PN-ku zaevidovanú. Tak som to poslala s e-mailom. O týždeň neskôr som volala, ešte to stále nemali. Ešte raz som poslala na ďalšiu e-mailovú adresu. Dnes som volala ( ďalší týždeň) a prišiel šok. To, že ešte stále nemajú zaevidovanú PN-ku, to ma už neprekvapilo, ale pani mi tvrdila, že musím platiť aj vtedy keď som PN!!!! Teraz neviem či som mala platiť, či nie. To, že nemám platiť mi poradili u nás v pobočke ZP.

Aj tu som našla toto:
"Re: PN-ka SZČO
Na základe potvrdenia o vyplatených nemocenských dávkach (zo SP) si môže znížiť aj zálohovú platbu do ZP ... nemusí čakať na preplatok rzzp. samozrejme doložiť!
(neúverujem žiadnu inštitúciu, keď nemusím)"

Ale pani stále mi hovorila, že to musím teraz zaplatiť! Čo mám robiť? Síce traja mi hovorili, že nie, ale táto napriek k tomu, že som jej hovorila, že mi takto poradili oni a nie ja som si to vymyslela len hovorila svoje.

Je niekde v zákone napísané, že nemusela som platiť?
Prosím pomôžte mi!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

NovaSib, odovzdala si v ZP spolu s PN-kou aj potvrdenie o výplate nem. dávok zo soc. poisťovne ?

pozri § 11 odst.8, písm. n/1 Zákona o zdr.poistení

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
b) fyzickú osobu, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, 39b) alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu39c) alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok, 39d)
d) fyzickú osobu, ktorá dosiahla dôchodkový vek a ktorej nevznikol nárok na dôchodok,
e) fyzickú osobu, ktorá je invalidná39e) a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok, 39f)
f) fyzickú osobu vo väzbe7) alebo vo výkone trestu odňatia slobody, 8)
g) fyzickú osobu, ktorej sa poskytuje starostlivosť v zariadení, v ktorom je umiestnená na základe rozhodnutia súdu, alebo v zariadení sociálnych služieb5) celoročne,
h) zahraničného študenta na zabezpečenie záväzkov z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,
i) fyzickú osobu, ktorá poberá peňažný príspevok za opatrovanie, 39i)
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
k) fyzickú osobu, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného podľa posudku vydaného podľa osobitného predpisu 39ia) alebo opatruje blízku osobu, 39j) ktorá je staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb 39ja) alebo v zdravotníckom zariadení; 39k) starostlivosť o takéto osoby sa preukazuje čestným vyhlásením,
l) manželku alebo manžela zamestnanca, ktorý vykonáva štátnu službu v sídle služobného úradu v cudzine, alebo zamestnanca, ktorý podľa pracovnej zmluvy vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí,
m) fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu, 39l)
n) fyzickú osobu,

1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu, 39m)
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať