Zavrieť

Porady

DPH a postúpenie leasingu ???

Firma A s.r.o. platí od januára 2009 leasing za inú firmu B s.r.o., ktorá si zobrala na leasing nákladný Mercedes. Konateľ firmy A mi doniesol písomnú zmluvu medzi jeho firmou A a firmou B o tom že firma A bude platiť leasigové splátky ako aj všetky náklady spojené s prevádzkou auta / cestnú daň, PHM, opravy atď../. Je táto dohoda medzi firmou A a B dostačujúca, netreba k tomu aj súhlas leasingovej spoločnosti?
Podľa mňa toto nieje postúpenie leasingu, nakoľko táto dohoda bola uzatvorená bez súhlasu leasingovej spoločnosti. Tá vraj o tejto dohode vie, ale nedala na to žiadne písomné potvrdenie.
Na základe tejto dohody si chce firma A uplatniť odpočet DPH na leasignové splátky za 1kvartál 2009. Je to možné.?
Usporiadat
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Chcem sa vrátiť k tejto problematike. Zmluva o nájme sa podpísala a faktúry nám firma B zaslala.
Len teraz neviem v Pú zaúčtovať splátku leasingu. Vo výpise z Bú mám výdavok 5000Eur, ako to zaúčtovať? Je to vlastne platba za niekoho iného, môžem to dať napríklad na 588AE /ako nedaňový náklad/ ?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Julča Pozri príspevok
Chcem sa vrátiť k tejto problematike. Zmluva o nájme sa podpísala a faktúry nám firma B zaslala.
Len teraz neviem v Pú zaúčtovať splátku leasingu. Vo výpise z Bú mám výdavok 5000Eur, ako to zaúčtovať? Je to vlastne platba za niekoho iného, môžem to dať napríklad na 588AE /ako nedaňový náklad/ ?
Ak ste si písomne dohodli, napr.

azla Pozri príspevok
Podľa môjho názoru by bola vhodná nejaká písomná dohoda, aby to bolo preukazateľné aj v budúcnosti.
Je potrebné dať na papier, že A zaplatila za B ......akú sumu, dôvod, možno aj priložiť výpisy z účtu a uviesť, že pohľadávka za tieto platby platené za B sa započíta so záväzkami/pohľadávkami za nájom dopravného prostriedku.
tak platbu v banke by som na základe tohto zaúčtovala ako pohľadávku voči firme B napr. na účet 315.


Ak už máte dojednaný nájom, bolo by vhodnejšie a hlavne prehľadnejšie, aby
- firma A zaplatila firme B nájom do termínu splatnosti leasingu
- a následne firma B zaplatiť leasing v termíne priamo zo svojho účtu.
Naposledy upravil azla : 22.07.09 at 18:30 Dôvod: zamena firiem
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Azla, prepáč, asi si mala na mysli, aby firma A zaplatila firme B za nájom.
Situácia je zložitá a v dohľadnej dobe sa určite nevyrieši.
Máme už písomnú zmluvu medzi firmou A a firmou B. Firma A má zaplatiť nájom za auto firme B, ale neplatí a platí leasingové splátky priamo leasingovej spoločnosti /vysvetlovanie na velmi dlho/. Leasingová spoločnosť s tým ústne súhlasila. Teraz mi ide o správne zaúčtovanie tých lízingových splátok ktoré firma A platí lízingovke /na základe výpisu z Bú/.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

azla Pozri príspevok
Ak ste si písomne dohodli, napr.



tak platbu v banke by som na základe tohto zaúčtovala ako pohľadávku voči firme B napr. na účet 315.


Ak už máte dojednaný nájom, bolo by vhodnejšie a hlavne prehľadnejšie, aby
- firma B zaplatila firme A nájom do termínu splatnosti leasingu
- a následne firma A môže zaplatiť leasing v termíne priamo zo svojho účtu.
Prepáč, asi si mala na mysli, že firma A by mala zaplatiť nájom firme B. Situácia je zlžitá a v najbližšej dobe sa nevyrieši. Máme zmluvu medzi firmo A a firmou B. Firma A by mala firme B platiť za nájom, ale nerobí to, platí priamo leasingovej spoločnosti. Teraz musím na základe výpisu z Bu zaúčtovať tieto platby. Myslím že by to mohlo byť aj cez tú 315. Máte niekto iné riešenie? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať