Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Zatiaľ som sa chcela len uistiť v tlačive, ano je to brutto príjem, ZD bol 90 000 Sk.

Ďakujem
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

[QUOTE=nikula;1053403]Ak by sa znížil ZD (navýšenie nákladov), potom by vymeriavací základ bol nižší a tým aj preddavky na zdravotné by boli nižšie?
Neviete mi poradiť, nechcem zle bratovi. Alebo to radšej nechať tak a pri budúcom zúčtovaní by mu to mohli vrátiť (podľa príjmov samozrejme)?
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

ahojte, ak to tu niekde je ospravedlnujem sa ale nenasla som to:

1.-2.2008 zamestnanec
5.-12.2008 SZCO
cely rok 2008 dochodca
a v marci bolo vyplatene odstupne - zahrnut to do prijmu?

ake tlacivo pouzit? diky
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak ste preddavky za rok 2008 zaplatili v čase od 1.1.2008 do 31.12.2008 a ak ste počas roka 2008 do ZP neplatili nič iné, tak sa Vám riadky B06 a B08 budú rovnať.
Ďakujem za odpoveď. S týmto som si nebola istá. Ešte som nevyplňovala tieto tlačivá na RZZP. Ďakujem.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,prosím Vás,kde by som mohla nájsť tlačivo žiadosti - potrebujem dať žiadosť zamestnávateľovi,aby mi vytlačil potvrdenie o príjme k ročn.zúčtovaniu.. ďakujem moc
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,kde by som mohla nájsť tlačivo žiadosti - potrebujem dať žiadosť zamestnávateľovi,aby mi vytlačil potvrdenie o príjme k ročn.zúčtovaniu.. ďakujem moc
posiela ti ho Katka50
http://www.porada.sk/t112437-lehota-...-pre-rzzp.html
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ďakujem Libka
ale ja by som potrebovala tlačivo ŽIADOSŤ
ak teda existuje nejake predpisane..?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
ďakujem Libka
ale ja by som potrebovala tlačivo ŽIADOSŤ
ak teda existuje nejake predpisane..?
Bolo by prosím v poriadku,keby som napísala /bez akéhokoľvek tlačiva/

žiadosť :
hlavička:moje meno a adresa
adresát: zamestnávateľ
vec:
žiadosť

žiadam Vás o vystavenie dokladu o výške príjmu a o preddavkoch na zdravotné poistenie za rok 2008?
podpis

stačilo by to prosím Vás takto?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

erika_H Pozri príspevok
Bolo by prosím v poriadku,keby som napísala /bez akéhokoľvek tlačiva/

žiadosť :
hlavička:moje meno a adresa
adresát: zamestnávateľ
vec:
žiadosť

žiadam Vás o vystavenie dokladu o výške príjmu a o preddavkoch na zdravotné poistenie za rok 2008?
podpis

stačilo by to prosím Vás takto?
podľa mna stačí, ak chceš originál, tak na www.rzzp.sk nájdeš.
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
peterk111 Pozri príspevok
Dobry den,
prelistoval som skoro vsetky strany no nasiel som odpoved iba na otazku ci poistenci EZP nepodavaju RZZP - co je aj uvedene na oficialnej web stranke rzzp. Mna vsak zaujima ak teda nepodava rzzp podla coho bude nova poistovna (a samozrejme aj platitel) vediet vysku preddavkov na dalsie obdobie? Ma platit minimalnu sadzbu, alebo si ma rzzp urobit a podla toho platit? Mam mojej novej poistovni zaslat nejaky doklad - vypis z DP - podla ktoreho to budu vediet?
vopred vdaka za odpoved.
Na môj podobný dotaz som od Spoločnej zdravotnej poisťovne, a.s. dostala nasledovné usmernenie:

Usmernenie SZP
Dobrý deň,
oznamujem Vám, že v zmysle § 31 písm. d) ods. 4 novely zákona è. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov poistenci, ktorí boli v rok 2008 poistencami Európskej ZP, a.s. a potom dočasne poistencami SZP, a.s. nemajú povinnosť podávať ročné zúčtovanie poistného za rok 2008.
Výkaz preddavkov na poistné pre SZČO na obdobie od 1.7.2009 do 30.6.2010 máte povinnosť podať do 30. júna 2009.
K Výkazu odporúčam priložiť kópiu daňového priznania za rok 2008.
Vyplnenie tlačiva Výkaz preddavkov na poistné:
- vypĺňate časť preddavky určené SZČO pri vzniku povinnosti platiť poistné podľa § 20 ods. 2 písm. a) (zákon č. 580/2004 Z z.),
- základ dane je údaj z DP za rok 2008 buď riadok 42 alebo z Výpisu § 6,
- výdavky na zdravotné poistenie za rok 2008 ktoré ste si odpísali - uplatnili v daňovom priznaní,
- sadzba - preddavky na poistné 14% (znížená 7%),
- preddavok na poistné v Sk a preddavok na poistné v €.
Preddavok na poistné vypočítate tak, že spočítate riadok základ dane (riadok 42 z DP 2008 alebo §6) s výdavkami na zdravotné poistenie, deleno počtom mesiacov prevádzkovania živnosti v roku 2008, ďalej deleno 2,14 a vynásobite 14%.
Upozorňujem Vás, že mesačné poistné za rok 2008 musíte mať zaplatené aj keď nepodávate RZP.
Tiež je potrebné vyplniť Výkaz preddavkov pre SZČO za obdobie od 1.1.2009 do 30.6.2009 pokiaľ ste do dnešného dňa tak neurobili. Ak ste podávali RZP za rok 2007 dopĺňate údaje z RZP, pokiaľ nie tak minimálny preddavok na poistné vypĺňate podľa zákona - 41,37 eura od 1.1.2009.

S pozdravom

Miroslava Mrenková
SZP, a.s. call centrum
e-mail: info@szp.sk
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

ahojte poprosim o pomoc
1.-2.2008 zamestnanec prijem pod max VZ
5.-12.2008 SZCO
cely rok 2008 dochodca
a v marci bolo vyplatene odstupne - zahrnut to do prijmu?

ake tlacivo pouzit a je nutne vobec davat RZZP? diky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smatralaka Pozri príspevok
ahojte poprosim o pomoc
1.-2.2008 zamestnanec prijem pod max VZ
5.-12.2008 SZCO
cely rok 2008 dochodca
a v marci bolo vyplatene odstupne - zahrnut to do prijmu?

ake tlacivo pouzit a je nutne vobec davat RZZP? diky
Ak bol SZČO čo len jeden deň, musí podať RZZP. Odstupné sa nezahrňa do VZ pre zdr.poistenie.
Typ tlačiva závisí od výšky príjmu /bez odstupného/ : VZ zo zamestnania + základ dane z podnikania
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

smatralaka Pozri príspevok
ahojte poprosim o pomoc
1.-2.2008 zamestnanec prijem pod max VZ
5.-12.2008 SZCO
cely rok 2008 dochodca
a v marci bolo vyplatene odstupne - zahrnut to do prijmu?

ake tlacivo pouzit a je nutne vobec davat RZZP? diky
AK odstupné je vyplatené v marcovej výplate tak:
Keďže v tomto prípade odstupné je zdaniteľným príjmom poistenca štátu v čase, kedy nebol zamestnancom ani SZČO, tento príjem sa posuduje ako príjem poistenca štátu voči hranici (pravdepodobne) 5361x2=10722 SK. Ak odstupné bolo vyššie ako 10722 Sk, tak poistenec štátu v čase keď nebol zamestnancom ani SZČO nesplnil podmienku nízkeho príjmu a teda za neho poistné štát neplatí a stáva sa teda v 3-4/2008 samoplatiteľom a odstupné je jeho vymeriavacím základom.
Použije podľa celkovej výšky VZ pravdepodobne S+SA+SB+SC.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Dobry den,
ak som momentalne na RD, od 21.7.2008 som bola na MD, cize som pracovala od 1.1.2008 do 20.7.2008 v TPPP, mam poziadat zamestnavatela o vykonanie RZZP? dakujem za odpoved.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, uz som raz zadavala otazku v inej teme, len tam nikto nereagoval. Sesternica dostala v polovici roku 2008 dotaciu z uradu prace, bolo jej povedane, ze nemusi 1/2 roka platit preddavky do ZP. Co je na tom pravdy? A ako je to potom z RZZP za r. 2008, ked ako SZCO musi podat RZZP. Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jajka77 Pozri príspevok
Dobry den,
ak som momentalne na RD, od 21.7.2008 som bola na MD, cize som pracovala od 1.1.2008 do 20.7.2008 v TPPP, mam poziadat zamestnavatela o vykonanie RZZP? dakujem za odpoved.
Ak vymeriavací základ v žiadnom mesiaci nebol aspoň 56283 Sk, netreba.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, uz som raz zadavala otazku v inej teme, len tam nikto nereagoval. Sesternica dostala v polovici roku 2008 dotaciu z uradu prace, bolo jej povedane, ze nemusi 1/2 roka platit preddavky do ZP. Co je na tom pravdy? A ako je to potom z RZZP za r. 2008, ked ako SZCO musi podat RZZP. Dakujem
Neviem na základe čoho nemusela platiť preddavky.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

grammatika Pozri príspevok
Nemusí.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

SZČO celý rok 2008, dôchodca celý rok 2008,
PN od 14.11.2008 - 31.12.2008, oddiel IV. B 35-nie, vypĺlňa sa
aj V. oddiel a VI. oddiel ak v III.oddieli B 29 je menej ako 97200,--Sk.
Ďakujem.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

nikula Pozri príspevok
Prosím o radu: Brat podniká od 15. novembra 2008, jeho ZD je 35850 a zaplatené preddavky 1701,-. Nakoľko sa do počtu mesiacov podnikania berú iba celé mesiace, tak v XB p.B62 uvediem 1 mesiac. Potom mi ale vychádza na rok 2010 vysoký preddavok 81,55eur (teraz platí minimálne 41,36). Nedá sa to inak poriešiť? Opravné daňové alebo ako? Aká by bola sankcia.
Ak znížim ZD o vyššie výdavky, tak by bol nižší vymeriavací základ a aj preddavky sa znížia? Prečo zdravotná poisťovňa neberie do úvahy aj polovičný mesiac podnikania a sociálna poisťovňa áno???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať