Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

Dakujem Vam velmi pekne za promptnu odpoved
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

Jozef Mihál Pozri príspevok
§ 13 ods. 4 písm. g) sa týka výpočtu poistného zamestnanca. Znamená to, že z odmeny vyplatenej po skončení PP zamestnávateľ neodvádza preddavky na ZP a ak poistenec podáva RZ, tak táto odmena sa nezapočítava do VZ zamestnanca ako zamestnanca.

Ak ale ide o príjem vyplatený v rčase, kedy daný poistenec je poistencom štátu - tak vstupuje "do hry" pri posudzovaní, či má ako poistenec štátu povinnosť platiť poistné sám. Lebo je to príjem podľa § 5 ZDP.

Pomôcť sa nedá, na uvedené fakty treba myslieť v okamihu, keď sa odmena vypláca a dúfam, že to je a bude poučením pre Vás i pre iných do budúcnosti.
pod heslom topiaci sa slamky chyta:
v marci bol este vyplateny plat, bol zamestnany do 1.3.2008 vratane a SZCO sa stal 10.3.2008 aj tak sa musi odviest nedoplatok za danu "mzdu za dlhodobu prac"? ak ano tak pre ostatnych kedy by dana odmena nemusela byt zaratana do VZ?
jednoducho mi to nejde do hlavy preco potom hned pri vyplateni nestrhli preddavkovo ZP
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...ste mali napísať hneď, že PP trval do 1.3.2008 a že od 10.3.2008 sa stal SZČO.

Ak mal odmenu vyplatenú a vyúčtovanú za marec 2008 - tak tento mesiac ešte jeden deň bol zamestnancom - a zamestnávateľ mal túto odmenu zahrnúť do VZ na výpočet preddavkov. AK to bola odmena, a nie odstupné, odchodné.

Prosím v záujme získania dobrej a presnej odpovede, skúste pri zadávaní otázky vycítiť, čo asi všetko treba "povedať" o poistencovi.

Farbu očí nepotrebujeme, ale presné dátumy kedy sa čo dialo, aká bola štruktúra príjmov a pod. je dôležitá.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V mesiaci kedy aspoň jeden deň bol zamestnancom alebo bol SZČO sa do príjmu samoplatiteľa (poistenca štátu) nezahŕňa príjem zdanený v §5 (podľa vyhlášky). T.j. ak zamestnanie trvalo aj 1.3., resp. ešte bol aj SZČO, odmena poskytnutá v marcovej výplate nejde do príjmu samoplatiteľa. Ale v tomto prípade by som to v zamestnaní neposudzovala ako odmenu poskytnutú po skončení pracovného pomeru a odviedla by som z toho 4+10% poistné.
0 0
KajaG KajaG

KajaG je offline (nepripojený) KajaG

Dobrý deň, chcem sa spýtať tí čo máte program KROS - máte aj vy vo verzii 9.22 Roč.zúčtov. rok 2007.Totiž všetky tlačivá k RZ sú za rok 2008, ale hlavičku RZ mám 2007.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KajaG Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať tí čo máte program KROS - máte aj vy vo verzii 9.22 Roč.zúčtov. rok 2007.Totiž všetky tlačivá k RZ sú za rok 2008, ale hlavičku RZ mám 2007.
tlačivá pre rok 2008 budú až po 5.6. vo verzii 9.30
0 0
KajaG KajaG

KajaG je offline (nepripojený) KajaG

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Jarka6 Jarka6

Jarka6 je offline (nepripojený) Jarka6

Dobrý deň,
vyplňujem jedno RZ typ B, celý rok SZČO a celý rok preukaz ZŤP(invalidný dôchodok nemá). Na prednej strane zaškrtnem "bol celý rok", v riadku B29 mi vyšiel VZ 29776, tým pádom vypĺňam aj VI. oddiel. A to je môj kameň úrazu.Podľa mňa živnostník s preukazom ZŤP mal mať min. VZ v roku 2008 od 1 do 4 mesiaca 8100,- Sk mesačne a z toho 7% a od 5 do 12 mesiaca 4 050,- Sk mesačne a z toho 7%. Potom by mu vyšiel VZ pre výpočet poistného 64800 a z toho 7%. Je to tak alebo sa v tých VZ za jednotlivé mesiace mýlim?
Za odpoveď ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SZČO s preukazom ŤZP má celý rok minimálny základ 8100 Sk. (Prečo by mal mať po 1.5. 4050?).
0 0
Jarka6 Jarka6

Jarka6 je offline (nepripojený) Jarka6

Viem, že v máji 2008 došlo ku zmene čo sa týka inv. dôchodkov (miera invalidity) a niečo sa mi marilo, že aj ZŤP sa menilo vo výške VZ. Tak ak to je tak, ako píšeš, tak si ma len ukľudnila. Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jarka6 Pozri príspevok
Viem, že v máji 2008 došlo ku zmene čo sa týka inv. dôchodkov (miera invalidity) a niečo sa mi marilo, že aj ZŤP sa menilo vo výške VZ. Tak ak to je tak, ako píšeš, tak si ma len ukľudnila. Ďakujem
K 1.5.2008 bola zmena u tých, ktorí mali zo SP posudok o poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 20-40%. Títo do 31.4.08 majú polovičné sadzby poistného(2+5%,7%), od 1.5.2008 majú plné sadzby poistného (4+10%,14%). Na minimálny základ to nemalo žiaden vplyv.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Zamestnanec v roku 2008 nemal ani jeden mesiac príjem vyšší ako 50 000,- Sk a okrem toho robil osobného asistenta ZŤP ale tento príjem sa považuje za vyňatý príjem zo ZP
Musí tento zamestnanec podať RZZP alebo len môže?
Dana 22
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemusí a môže - ale preplatok zrejme mať nebude, tak je zbytočné aby RZ podával.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
p. Mihál ďakujem za rýchlu odpoveď
Dana 22
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Mám osobu, ktorá bola od 1.1.2008 do 7.5.2008 SZČO (r. 43 DP -5989,- Sk), od 8. 5. 2008 do 31.12.2008 samoplatiteľ (bez príjmu). Keďže som začala vypĺňať tlačivo S a riadok S21 mi vyšiel menší ako 97.200,- Sk, tak idem vyplniť X? Budem vypĺňať X + XB + XC ? Ak áno, tak som v koncoch :-(((
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

SZČO (1 mesiac), zamestnanec celý rok vyplňa S+SA+SB? Prikladá aj potvrdenie od zamestnávateľa? Príjem z podnikania - strata.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

jana007 Pozri príspevok
SZČO (1 mesiac), zamestnanec celý rok vyplňa S+SA+SB? Prikladá aj potvrdenie od zamestnávateľa? Príjem z podnikania - strata.
Podľa výšky príjmu zo zamestnania.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Príjem zo zamestnania 329000, príjem z podnikania -32000. Vyplnila som SA ako zamestnanec, SB ako SZČO - 1.12.2008 do 31.12.2008. Neviem, či mám vyplnať aj oddiel II. na liste SB?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

jana007 Pozri príspevok
Príjem zo zamestnania 329000, príjem z podnikania -32000. Vyplnila som SA ako zamestnanec, SB ako SZČO - 1.12.2008 do 31.12.2008. Neviem, či mám vyplnať aj oddiel II. na liste SB?
áno. opravujem, nie, lebo bol celý rok zamestancom.
Naposledy upravil Iwett : 01.06.09 at 16:59
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

A čo tam mám vypísať, ktorý riadok, keď celý rok bol ako zamestnanec a iba v decembri bol SZČO. Príjem mal nula, tak vypisujem minimálny základ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať