Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
akinom71 akinom71

akinom71 je offline (nepripojený) akinom71

účtovníčka?
ahoj, dívam sa, že nie som sama, komu vŕta v hlave ročné zúčtovanie ZP. Ja si mám tiež teraz robiť 1x zúčtovanie, ale počas roku 2008 som robila postupne u troch zamestnávateľov a bola som aj SZČO. V poisťovni mi dali tlačivo SA a SB. Ale teraz študujem časopis "dane a účtovníctvo" a dívam sa, že by som mala asi vypísať aj tlačivo XA? (pre každého zamestnávateľa samostatne) a XB pre SZČO. Tak neviem, čo vlastne mám vypísať. viete mi poradiť?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

akinom71 Pozri príspevok
ahoj, dívam sa, že nie som sama, komu vŕta v hlave ročné zúčtovanie ZP. Ja si mám tiež teraz robiť 1x zúčtovanie, ale počas roku 2008 som robila postupne u troch zamestnávateľov a bola som aj SZČO. V poisťovni mi dali tlačivo SA a SB. Ale teraz študujem časopis "dane a účtovníctvo" a dívam sa, že by som mala asi vypísať aj tlačivo XA? (pre každého zamestnávateľa samostatne) a XB pre SZČO. Tak neviem, čo vlastne mám vypísať. viete mi poradiť?
Podľa výšky príjmu, buď S, SA /3x/, SB - ak je VZ zo všetkých činností vyšší ako 97200,- Sk
Alebo X, XA /3x/, XB - ak je nižší ako 97200,- Sk
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

andreaS Pozri príspevok
riesim teraz taky problem...

klientka mi zamlcala PNky od roka 2005... preto robim dodatocne RZZP od roku 2005...

problem je este v tom, ze neplatila nacas, jeden rok platila na zle cislo uctu a penaize sa zakazdym vracali, kym to opravila bola v sklze...

v skratke to vychadza tak, ze do roku 2004 je vsetko v poriadku, aj ked platby su s casovym posunom...

potom pridem k prvemu opravnemu roku 2005 a tu vznika toto:
- preddavky ma predpisane v minimalnej vyske
- do 30.06.2006 neboli uhradene v plnej vyske
- dodatocne RZZP vychadza pri uvedeni len zaplatenych preddavkoch nedoplatok vo vyske cca 600,- sk (co je vyrazne menej ako neuhradene preddavky)

Tomuto ja rozumiem tak, ze tymto rozuctovanim sa neuhradene preddavky dalej neprenasaju, pretoze su zohladnene v RZZP. A teda dalsie platby po datume 30.06.2006 zacinam naparovavat na preddavky roku 2006 a nedoplatok z RZZP 2005 uhradim v poradi kedy je splatny, teda 10/2006.

Dalej prichadza na rad RZZP 2006:
- preddavky predpisane v minimalnej vyske
- do 30.06.2007 neboli uhradene vsetky a postupnym parovanim zavazkov bol ciastocne uhradeny nedoplatok z RZZP 2005
- vysledok dodatocneho RZZP 2006 je napriek neuhradenymi vsetkymi preddavkami v minimalnej vyske (opat vyrazne menej ako vyska neuhradenych preddavkov)

Vchadzame do roku 2007:
- tu prechadza neuhradeny zvysok RZZP 2005
- 12x minimalny preddavok
- nedoplatok RZZP 2006

A tymto istym systemom sa mi to presuva stale dalej a dalej. Proste ku 30.06. nie su vyrovnane preddavky za minule obdobie....

Ide mi teraz o to, ci to spravne chapem, ze po RZZP akoby zanikli neuhradene preddavky za dany rok, pretoze mam zato, ze to je zohladnene v RZZP.

Navyse zdravotna poistovna tvrdi, ze klientka ma dost vysoke nedoplatky, ale po tomto mojom spisani celeho pohybu vratane dodatocnych vysok RZZP za vsetky obdobia mi vysiel nedoplatok vo vyske 1/5. Akoby zdravotka nadalej chcela po klientke uhradit aj neuhradene preddavky zo starych obdobi, aj ked boli podla mna zuctovane v RZZP.

Inak sa z toho neviem vymotat, pretoze ku 30.06. nemozem tvrdit ze boli vsetky preddavky uhradene, ked to pravda nebola... Na druhu stranu ak by som to tvrdila, vzniklo by v RZZP naopak preplatky, kt. by sa zuctovali s neurhadenymi preddavkami a vysledok by bol rovnaky. Ale takyto postup podla mna nie je spravny.

vycerpavajuce... ale mam to spracovane aj v tabulke, ak by trebalo priozit, prilozim...
posuvam
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

andreaS - nech si dá klientka vypísať zo ZP ako tam má uhrádzané preddavky - na ktoré obdobia boli platené preddavky v ZP zaevidované. Inak sa so ZP nikdy nezhodnete.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

praveze to ma iba osobitne... osobitne vsetky predpisy a osobitne tabulku s uhradami...

Jej totiz pre zistenie vysky nedoplatku zobrali celkovu sumu predpisanych preddavkov a RZZP a od nich odpocitali celkovu sumu uhrad.

ale podla toho ako som to prepocitavala, tak mi vychadza ze oni stale pocitali aj s tymi nezaplatenymi preddavkami za stare obdobia, kt. boli zohladnene v RZZP.

potom ma napada este jedna varianta ako sa dopocitat k rovnakej sume a to, ze neuhradene preddavky sa prenesu do dalsieho roka, ale zaroven ich uhradu pouzijem do kolonky "zaplatene preddavky" a tu by zacali vznikat preplatky...
0 0
akire-erika akire-erika

akire-erika je offline (nepripojený) akire-erika

Ahojte poraďáci,
aj mňa už začína bolieť hlava nad RZZP 2008, nakoľko mi to zatiaľ nie je také jasné ako daňové priznanie, tak sa chcem opýtať na 2 veci:
- mala som príjem na základe dohody (1x) - zdanili mi to zrážkovou daňou - je toto predmetom RZZP?
- čo s preplatkom RZZP za rok 2007? Nemá sa to niekam pripočítať? alebo je to ako v daňovom, že je to vysporiadané a nič ďalej s tým nerobím?
Ďakujem za pomoc
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

akire-erika Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
aj mňa už začína bolieť hlava nad RZZP 2008, nakoľko mi to zatiaľ nie je také jasné ako daňové priznanie, tak sa chcem opýtať na 2 veci:
- mala som príjem na základe dohody (1x) - zdanili mi to zrážkovou daňou - je toto predmetom RZZP?
- čo s preplatkom RZZP za rok 2007? Nemá sa to niekam pripočítať? alebo je to ako v daňovom, že je to vysporiadané a nič ďalej s tým nerobím?
Ďakujem za pomoc
1. Na dohody bez ohľadu na to, či boli zdanené zrážkovou alebo preddavkouvo daňou sa v RZZP neprihliada.
2. Preplatok RZZP z roku 2007 sa tiež nikde neuvádza. Keď ho zdravotná poisťovňa vyplácala, mal byť zdanený zrážkovou daňou, a na príjmy takto zdanené sa v RZZP tiež neprihliada (okrem § 5).
0 0
akire-erika akire-erika

akire-erika je offline (nepripojený) akire-erika

Neviem, či som to dobre pochopila:
To znamená, že musím požiadať zamestnávateľka, u ktorého som mala túto dohodu, aby mi vystavil potvrdenie pre RZZP a musím odviesť z toho peniaze do ZP?
Alebo dohody nie sú predmetom RZZP?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

akire-erika Pozri príspevok
To znamená, že musím požiadať zamestnávateľka, u ktorého som mala túto dohodu, aby mi vystavil potvrdenie pre RZZP a musím odviesť z toho peniaze do ZP?
Nie, však som napísala, že na príjmy z dohôd sa neprihliada - takže sa neberú do úvahy pri ročnom zúčtovaní ZP.
0 0
akire-erika akire-erika

akire-erika je offline (nepripojený) akire-erika

Ďakujem. Trošku mi to zle myslí, lebo som na materskej a asi mám hlavu plnú mlieka a plienočiek :-)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

alušik Pozri príspevok
1. Na dohody bez ohľadu na to, či boli zdanené zrážkovou alebo preddavkouvo daňou sa v RZZP neprihliada.
Upresním. Na dohody sa neprihliada u poistenca štátu, zamestnanca alebo u SZČO. U samoplatiteľa sa dohody do RZZP uvádzajú. Keď je Erika na materskej, na dohody sa neprihliada.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

aj ja ďakujem, presne túto informáciu som hľadala.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

podávam RZZP ak som časť roka dobrovoľne nezamestnaná a časť roka zamestnaná s príjmom menším ako 56283?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

balunka Pozri príspevok
podávam RZZP ak som časť roka dobrovoľne nezamestnaná a časť roka zamestnaná s príjmom menším ako 56283?
Ak si ako dobrovoľne nezamestnaná = samoplatiteľ nemala príjem v tomto čase väčší ako minim.základ samolatiteľa (5361SK/mesačne), tak nepodávaš RZZP.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Pekny den,
ako je to s podavanim RZZP u osoby, ktora bola v minulom roku:
- SZCO a jej prijem z tejto cinnosti bol nizsi ako 97.200 Sk,
- a sucasne bola aj od jula do konca roka zamestnancom s prijmami 20.000 Sk mesacne, bez vykyvov.
Ma vyplnat SA,SB, alebo X-ove kvoli nizsim prijmom zo SZCO ako 97.200 Sk?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

[QUOTE=katarinqua;1060863]Pekny den,
ako je to s podavanim RZZP u osoby, ktora bola v minulom roku:
- SZCO a jej prijem z tejto cinnosti bol nizsi ako 97.200 Sk,
- a sucasne bola aj od jula do konca roka zamestnancom s prijmami 20.000 Sk mesacne, bez vykyvov.
Ma vyplnat SA,SB, alebo X-ove kvoli nizsim prijmom zo SZCO ako 97.200 Sk?

tie prijmy zo zamestnania a zo SZCO sa spocitaju, ak su nižsie ako 97200,tak tlacivo X,ak su vyssie tak tlacivo S -SA+SB
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katarinqua Pozri príspevok
Pekny den,
ako je to s podavanim RZZP u osoby, ktora bola v minulom roku:
- SZCO a jej prijem z tejto cinnosti bol nizsi ako 97.200 Sk,
- a sucasne bola aj od jula do konca roka zamestnancom s prijmami 20.000 Sk mesacne, bez vykyvov.
Ma vyplnat SA,SB, alebo X-ove kvoli nizsim prijmom zo SZCO ako 97.200 Sk?
Berú sa do úvahy celkové príjmy. Vyplňa S + SA + SB
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

V oddiely 9 riadok 66 my vyšli preddavky 32.03 je to správne nemusia to byť minimálne 41,....?
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

V oddiely 9 riadok 66 my vypočítalo predavky na ďalšie obdobie 32,03 je to správne? Toľko bude platiť v ďalšom období? Nemusí to byť minimum?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ak nie je zamestnanec, tak minimum nemusi byt... ak je len szco tak na dalsom riadku sa uvedie minimalny preddavok a ten bude platit
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať