Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
pajbelko pajbelko

pajbelko je offline (nepripojený) pajbelko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak má zamestnanec alebo ak má SZČO aj príjem na dohodu, tento príjem je nezaujímavý vzhľadom na RZZP, bez ohľadu na to, či bol zdanený preddavkovo alebo zrážkovou daňou.


Pan Mihal, dakujem za odpoved, bude velmi trufale ak sa opytam na podporu v zakone? Nikde som to totiz nenasla, jedine v §13 ods 20 sa hovori o vynatych prijmoch ale len u poistencov statu. Dakujem
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

Jozef Mihál Pozri príspevok
Dajte link.

Tu je link - prepáčte, trošku neskôr reagujem - bola som mimo PC.
http://www.porada.sk/t111762-roc-zuc...poistenia.html
0 0
pajbelko pajbelko

pajbelko je offline (nepripojený) pajbelko

Ak este mozem poprosit...subeh, dochodca a szco cely rok 2008, nebol invalidom. VZ v riadku 29 je 10353. Oddiel VI. vyplnam same nuly? Dakujem
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

pajbelko Pozri príspevok
Ak este mozem poprosit...subeh, dochodca a szco cely rok 2008, nebol invalidom. VZ v riadku 29 je 10353. Oddiel VI. vyplnam same nuly? Dakujem
Nemusíš ho vôbec vyplňovať, lebo SZČO nesplňa preň podmienku, nakoľko bol celý rok poistencom štátu.
Nulu by som nanjvýšku napísala do riadku : spolu.
Alena
0 0
pajbelko pajbelko

pajbelko je offline (nepripojený) pajbelko

Dakujem, ani ja som to povodne nevyplnovala, len mi tam potom svietilo cervene pole...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

pajbelko Pozri príspevok
Pan Mihal, dakujem za odpoved, bude velmi trufale ak sa opytam na podporu v zakone? Nikde som to totiz nenasla, jedine v §13 ods 20 sa hovori o vynatych prijmoch ale len u poistencov statu. Dakujem
Zamestnanec : VZ je v §13 ods.1 - hovorí o príjme zamestnanca, príjem zamestnanca nie je príjem z dohody (dohodár nie je zamestnancom z hladiska zdravotného poistenia)
SZČO : VZ je v §13 ods.6 - VZ je podiel základu dane 46) ....
odvolávka 46) - §6 daňového zákona - dohody sa nezdaňujú v §6.
0 0
pajbelko pajbelko

pajbelko je offline (nepripojený) pajbelko

Dakujem velmi pekne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Andyke Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: KEJKA
doplním
úrad práce od 7.3.-31.3.-žiadny príjem
od 1.1. prihlásený ako samoplatitel v DOVERA -popritom práca na dohodu január a február
platby 751 Sk január a február, dlhuje za 1.-6.3.2008
od apríla riadny zamestnanec s konštatným platom 40000 Sk.
=================
Kedže bol samoplatiteľom, tak MUSÍ bez ohľadu na skutočnoť, že príjmy mal pod hranicou maxima, urobiť si sám RZZP a síce typ S.................?
Zamestnávateľ teda nemusí robiť RZZP určite?

Kejka pozrela som sa spätne na Tvoj prípad. Pokiaľ ten samoplatiteľ mal január a február príjem 35000 na dohodu , tak musí podať sám RZZP, lebo
ako samoplatiteľ prekročil 5361 za mesiac. TakžE S, SA a SC
Jana Motyčková Pozri príspevok
Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: KEJKA
zamestnanec január príjem na dohodu - odmena 35000 Sk
potom 15 dní na úrade práce od 7.3.-31.3.2008
a od marca do konca roka zamestnanec s príjmom bez výkyvov príjmu - vždy menej ako max.vym.základ
tiež nemusí mať RZZP?

</TD></TR></TBODY></TABLE>

K otázke - prečo z dohody 35000 musí robiť RZZP ?
Údaje v tých dvoch príspevkoch sú odlišné. Brala som do úvahy druhý príspevok , t.j. že od 1.1. do 6.3. bol samoplatiteľ. (V prvom príspevku je, že bol zamestnanec do 15.1.) .
U samoplatiteľa sa do RZZP zahŕňa príjem z dohôd.
Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak má zamestnanec alebo ak má SZČO aj príjem na dohodu, tento príjem je nezaujímavý vzhľadom na RZZP, bez ohľadu na to, či bol zdanený preddavkovo alebo zrážkovou daňou.
takže v mojom prípade išlo o stratu zamestnania k 31.12.2007, následne dotyčný mal možnosť pracovať na dohodu...... aby sa prijem nezapočítaval do RZZP - dohody môžu byť len do 5000 Sk.
Kedže nebol ani zamestnanec, ani SZČO a dohodo bola NAD 5000 Sk, tak tento príjem sa započíta do RZZP a vlastne bude mať nedoplatok.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V čase, keď je niekto samoplatiteľ sa dohody započítavajú do RZZP v akejkoľvek výške,t.j. aj do 5000, aj nad 5000 Sk.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pomôžete prosím s výpočtom minimálneho základu?
Snažím sa urobiť rzzp ( x ) - 2 zamestnania - ID (poistné by malo byť vrátené).
Z 1. zamestnania od 1.1. do 9.6. nie je potvrdenie (neexistuje už). Tak som chcela použiť výplatné pásky.
PP - Úväzok 20 hod týždenne a hodinová mzda. (4hod denne)
.. už som našla, že .. pre výpočet min základu sa má použiť súčin 46,60 a počtu hodín, ktoré mali byť odpracované.
Myslím si teda, že sviatky sa nezapočítajú ... alebo sa mýlim?
Tiež 50% zo sumy min VZ sa pre ID použije iba za január , potom už celá suma.
- v potvrdení od druhého zamestnávateľa je ale uvedené 50% .. môžem to opraviť, alebo to niekde uviesť do poznámok ??

Napr. takto by to bolo správne
január - 2051.-
február - 3915.- (21 prac dní)
marec – 3542.- (19 prac dní + 2 sviatky)
Naposledy upravil Katy a R : 05.06.09 at 20:47
0 0
mailnavsetko mailnavsetko

mailnavsetko je offline (nepripojený) mailnavsetko

Dobrý deň, som študent VŠ denné štúdium a zároveň od apríla 2008 aj SZČO. Môj VZ za r.2008 je 91208. Budem platiť 14% odvody z celého VZ tzn. z 91208 alebo len z 26 886? (91208 - 64322). Metie ma článok z :"ww.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/etrend-radi-rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia/68170.html" , kde je uvádzané: "Poistenci štátu zahŕňajú do ročného zúčtovania príjmy, ktoré minulý rok presiahli 64 322 Sk (teda 5 361 Sk mesačne). S výnimkou vyňatých príjmov , ktoré sa nezapočítavajú do úhrnu vymeriavacích základov." ďakujem za radu. Marek
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na ETREND-e čítajte môj blog, nie ...

RZZP podáte na tlačive B, pri VZ 91208 Sk zaplatíte poistné zo základu 91208 Sk.
0 0
blankaja blankaja

blankaja je offline (nepripojený) blankaja

Prešla som predchádzajúce príspevky a kedže sa RZZP zaoberám prvý krát, chcela ,by som sa ubezpečiť v tom, že
1) nepodávam RZZP ak
- bol zamestnancom v TPP počas celého roku 2008, a príjem v žiadnom mesiaci nebol vyšší ako 56 283,-SK a zároveň som mala príjem na DoVP v jednom mesiaci 102 000,- Sk a na inú DoVP v tom istom mesiaci12 000,-
2) nepodáva RZZP ak je študentom a má príjem len na DoVP
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V oboch prípadoch uvažujete správne - RZZP sa nemusí podať.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci neviete poradiť - už druhý rok mám ten istý problém :
zamestnanec + SZČO vždy mi vychádza nedoplatok a vo VšZP vrátia preplatok - nechápem čo robím zle : nepomohli by ste mi keď tu uvediem údaje.
Doklad o výške príjme : zamestnanec od 1.1.2008-31.12.2008
Úhrn príjmov : 714876,-
Úhrn preddavkov na poistné zamestnanca : 25908,-
Úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa : 64763,-
SZČO : 1.1.2008-31.12.2008
Vym. základ : 85 937,- zaplatené poistné 0 tak isto v DP v účtovníctve tiež 0.
U zamestnávateľa mi vychádza preplatok : 815,- Sk
a celkovo nedoplatok 4701,- Sk / 156,04 € /
Už minulý rok to nebolo dobre a teraz zase nechcem urobiť zle nie je to kvôli tomu, že má veľký príjem v zamestnaní alebo ja už neviem čo robím zle. Prosím Vás o pomoc.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci neviete poradiť - už druhý rok mám ten istý problém :
zamestnanec + SZČO vždy mi vychádza nedoplatok a vo VšZP vrátia preplatok - nechápem čo robím zle : nepomohli by ste mi keď tu uvediem údaje.
Doklad o výške príjme : zamestnanec od 1.1.2008-31.12.2008
Úhrn príjmov : 714876,-
Úhrn preddavkov na poistné zamestnanca : 25908,-
Úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa : 64763,-
SZČO : 1.1.2008-31.12.2008
Vym. základ : 85 937,- zaplatené poistné 0 tak isto v DP v účtovníctve tiež 0.
U zamestnávateľa mi vychádza preplatok : 815,- Sk
a celkovo nedoplatok 4701,- Sk / 156,04 € /
Už minulý rok to nebolo dobre a teraz zase nechcem urobiť zle nie je to kvôli tomu, že má veľký príjem v zamestnaní alebo ja už neviem čo robím zle. Prosím Vás o pomoc.
Vychádza preplatok, lebo VZ je vyšší ako maximálny, takže poistné sa vyráta z maximálneho VZ/675396,-/ a preddavky boli zaplatené vyššie. Rozdiel je teda preplatok.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem Iwett ale neviem kde robím chybu - vyplňujem to zo stránky www. rzzp.sk zadám údaje a tak mi to vypočíta ako som to napísala . VZ mi dáva dobre ale v konečnom dôsledku mám nedoplatok nechápem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skus rozpísať príjem zam a príjem SZCO osobitne.
Mne to vždy rátalo koeficient a vyrátalo ZP aj za SZCO.
V úhrne ti môže vyjsť preplatok
len osobitne za SZCO list SB ti ako vyjde? nemáš tam vypočítané ZP?

doplním na toto miesto podľa mňa dôležitú poznámku (upravené po ocenení)

Vtip je podľa mňa v tom, že ako SZČO platíš komplet teda 14% poistné, ale ako Zam len 4%.
Takže tebe vyjde ten nedoplatok u SZČO vlastne správne tobôž,ked si neplatila žiadne poistné.

celkovo ti môže vyjsť na liste S aj preplatok aj nedoplatok.
Ale na liste S , riadok S34 rozhoduje.
Naposledy upravil KEJKA : 07.06.09 at 22:49
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Monika C. Pozri príspevok
Ďakujem Iwett ale neviem kde robím chybu - vyplňujem to zo stránky www. rzzp.sk zadám údaje a tak mi to vypočíta ako som to napísala . VZ mi dáva dobre ale v konečnom dôsledku mám nedoplatok nechápem
Neviem, z akého dôvodu máš odvedené preddavky zo zamestnania menšie ako z maximálneho základu, keď VZ je vyšší ako maximálny??
Naposledy upravil Iwett : 07.06.09 at 15:52 Dôvod: oprava
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
KEJKA Pozri príspevok
skus rozpísať príjem zam a príjem SZCO osobitne.
Mne to vždy rátalo koeficient a vyrátalo ZP aj za SZCO.
V úhrne ti môže vyjsť preplatok,
len osobitne za SZCO list SB ti ako vyjde? nemáš tam vypočítané

ZP?
Ďakujem Kejka za pomoc skúsim Vám to rozpísať : doklad o výske príjmu a preddavkoch vyzerá takto :
1/2008 úhrn príjmov = 53790,-
2/2008 = 47743,-
3/2008 = 73286,-
4/2008= 63871,-
5/2008 = 71780,-
6/2008 = 54450,-
7/2008 = 52692,-
8/2008 = 51471,-
9/2008 = 49719,-
10/2008 = 76473,-
11/2008 = 59891,-
12/2008 = 59730,- spolu = 714876
zamestnaný celý rok úhrn príjmov = 714876,-
úhrn preddavkoch na poistné zamestnanca = 25908,-
úhrn preddavkoch na poistné zamestnávateľa = 64763,-

SZČO : list SB tak isto celý rok
B07 ciže základ dane z príjmov FO 85937,-
B08 nič nakoľko nič neplatil
B09 vymer. základ 40158,-
a to mi vychádza pri riadku B 35 32923,- a B37 nedoplatok 5030,- sk
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať