Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Príroda Pozri príspevok
Ďakujem, Muška , veľmi si pomohla. Nevyjadrila som sa správne tie 4 mesiace do výpisu z DP, hoci ho nepodával, mu kázala napísať na sociálnej poisťovni / nie na DU/- aj tak musel dať výpis z DP, hoci ho nepodával. PrajemTi krásny zvyšok nedele. pre SP je SZČO správne 4 mesiace /ak si teda dobre pamatám /

O ten príjem mi išlo hlavne preto, lebo už myslím na tento rok 2009. Keď bude na rok robiť RZZP a bude mať o niečo vyšší príjem, tak mu vyjdu platiť odvody, hoci by nemusel dávať DP z DzP. to riziko mal iba rok 2008 , lebo nebol celý rok SZČO. Ale ak bude r. 2009 študent aj SZČO a dosiahne príjem iba polovicu odpoč.položky a nebude musieť robiť DP, tak aj v RZZP mu bude vychádzať nula. Potom by mal výhodnejšie predsa len urobiť nejaké účto, odpočítať výdavky a DZ by bola nižšia suma. Ak môžeš, skús sa ešte vyjadriť. Vďaka.
..v texte
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

01-05/2008 - poistenec štátu poberal podporu v nezamestnanosti, iný príjem nemal
06-07/2008 - SZČO
- robí RZZP na tlačive typ X - list XB
- platil minimálne preddavky na zdr. poistenie. Keďže mal vyšší príjem vychádza mu nedoplatok a zároveň vyššie preddavky na obdobie od 07/2009. Je to tak správne??? Rozmýšľala som, či si do zaplateného poistného za rok 2008 môže započítať aj časť preddavkov, kt. zaplatil už v roku 2009 (mali by to byť preddavky za rok 2009, ale teraz bude mať nižší príjem a aj tak bude na základe RZZP platiť vyššie preddavky - lebo v r. 2008 bol príjem vysoký). Neviem, či je to pochopiteľne napísané. A či je vôbec možné tak to urobiť. Alebo si môže započítať len minimálne preddavky za 7 mesiacov roka 2008.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

halimino Pozri príspevok
01-05/2008 - poistenec štátu poberal podporu v nezamestnanosti, iný príjem nemal
06-07/2008 - SZČO
- robí RZZP na tlačive typ X - list XB
- platil minimálne preddavky na zdr. poistenie. Keďže mal vyšší príjem vychádza mu nedoplatok a zároveň vyššie preddavky na obdobie od 07/2009. Je to tak správne??? Rozmýšľala som, či si do zaplateného poistného za rok 2008 môže započítať aj časť preddavkov, kt. zaplatil už v roku 2009 (mali by to byť preddavky za rok 2009, ale teraz bude mať nižší príjem a aj tak bude na základe RZZP platiť vyššie preddavky - lebo v r. 2008 bol príjem vysoký). Neviem, či je to pochopiteľne napísané. A či je vôbec možné tak to urobiť. Alebo si môže započítať len minimálne preddavky za 7 mesiacov roka 2008.
čo mal od 08/08 - 12/08 ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

halimino Pozri príspevok
01-05/2008 - poistenec štátu poberal podporu v nezamestnanosti, iný príjem nemal
06-07/2008 - SZČO tu asi má byť správne 6-12/2008
- robí RZZP na tlačive typ X - list XB nie, použije tlačivo B
- platil minimálne preddavky na zdr. poistenie. Keďže mal vyšší príjem vychádza mu nedoplatok a zároveň vyššie preddavky na obdobie od 07/2009. Je to tak správne??? dôležité je aký mal vymeriavací základ Rozmýšľala som, či si do zaplateného poistného za rok 2008 môže započítať aj časť preddavkov, kt. zaplatil už v roku 2009 jedine ak je to preddavok za obdobie 2008 - napr. 8.januára za december (mali by to byť preddavky za rok 2009, preddavky musí platiť vo výške ake má z RZZP 2007 /ak nerobil - tak minimálne/ a z RZZP 2008 ale teraz bude mať nižší príjem a aj tak bude na základe RZZP platiť vyššie preddavky - lebo v r. 2008 bol príjem vysoký). Neviem, či je to pochopiteľne napísané. A či je vôbec možné tak to urobiť. Alebo si môže započítať len minimálne preddavky za 7 mesiacov roka 2008. áno
...v texte
0 0
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

Zdravím Vás, potrebujem tiež overiť niečo ohľadom RZZP 2008.
Celý minulý rok som robil aj ako zamestnanec, aj ako SZČO.
RZZP podávam na tlačivách S,SA a SB. Chcem si upresniť niektoré
sumy:
- V doklade od zamestnávateľa je vymeriavací základ 220.000.-Sk
a poistné zamestnanca 4%, teda cca 8.800.-Sk-.
- Na liste SB je iba základ dane za r.2008, cca 100.000.-Sk (B07)
teda vymeriavací základ (B09) cca 46.730.-Sk. Z toho 14% je
cca 6.500.-Sk. Súhrn vymeriavacích základov cca 266.730.-Sk.
- Teda súhrn poistného 15.300.-, uhradené 8.000, nedoplatok 6.500.-.

Nerozumiem celkom ďaľšiemu: Na liste SB je II.oddiel, ktorý som nevyplnil, keďže 366 dní som bol aj zamestnanec aj SZČO. Ale v poučení stojí "vypĺňa ....keď pol.B09 bola menšia ako 97200 a bol platiteľ poistného aj ako zamestnanec. Podotýkam, že v r.2008 som tiež dával RZZP za r.2007, ale neplatil som nič, lebo som začal ako SZČO iba koncom r.2007.
Tak mi vychádza, že mám nedoplatok za r.2008 cca 6.400.-Sk
a budem platiť preddavky cca 18 €.
Dúfam že to mám dobre, len ma zmiatol II.oddiel v SB.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

unidat Pozri príspevok
: Na liste SB je II.oddiel, ktorý som nevyplnil, keďže 366 dní som bol aj zamestnanec aj SZČO. Ale v poučení stojí "vypĺňa ....keď pol.B09 bola menšia ako 97200 a bol platiteľ poistného aj ako zamestnanec. .
oddiel II na liste SB nevypĺňaš.

Ostatné vyzerá, že máš správne.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci chcela by som Vás poprosiť o pomoc : robím SZČO celý rok a zároveň zamestnanec tak isto celý rok - vyšiel mi 0 čo je zle podľa mňa aj keď má SZČO ZD - 46000 preddavky by mal platiť alebo sa mýlim ? Ide mi hlavne o stranu SB ostatné ok :
B 07 - 46000
B08 - 0
B09 - 0
II. oddiel nič
a tu neviem ona VZ celkový má 276933,- ale ako SZČO má 0 netreba tu robiť náhodou X alebo čo robím zle ?
Naposledy upravil Monika C. : 22.06.09 at 08:15
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci chcela by som Vás poprosiť o pomoc : robím SZČO celý rok a zároveň zamestnanec tak isto celý rok - vyšiel mi 0 čo je zle podľa mňa aj keď má SZČO ZD - 46000 preddavky by mal platiť alebo sa mýlim ? Ide mi hlavne o stranu SB ostatné ok :
B 07 - 46000
B08 - 0
B09 - 0
II. oddiel nič
a tu neviem ona VZ celkový má 276933,- ale ako SZČO má 0 netreba tu robiť náhodou X alebo čo robím zle ?
vyplnila si pol.B04 a B05?
Prečo máš B09 0, keď 46000+0/2,14=21496 ?
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Veronika B 04 a B 05 mám je tam celý rok a B 09 je 0 lebo má ZD v DP - 46000 strata.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika C. Pozri príspevok
Veronika B 04 a B 05 mám je tam celý rok a B 09 je 0 lebo má ZD v DP - 46000 strata.
tak je to v poriadku, v texte to vyzeralo ako pomlčka.
Pri súbehu zamestnania a SZČO mu vyšli nulové preddavky.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem Veronika myslela som, že aj tak musí platiť preddavky za rok 2008. Ešte raz ďakujem.
0 0
lulu919 lulu919

lulu919 je offline (nepripojený) lulu919

Dobrý deň. Mám otázočku. Keď mi vyšiel preplatok v RZZP, okrem toho, že v tlačive označím žiadosť o vrátenie preplatku na účet, musím podať žiadosť o vrátenie poisteného zaplateného bez právneho dôvodu? Je na to nejaké tlačivo, alebo len prípisom? Lebo Soc. poisť. má na toto tlačivo. Majú aj zdravotné poisťovne tlačivo? Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Žiadosťou o vrátenie preplatku zdr. poistenie je samotné označenie X-kom v tlačive ročného zúčtovania, nič iné k tomu nepotrebuješ. Preplatok bude poukázaný na uvedený účet.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ak mal zamestnanec celý rok 2008 minimálnu mzdu, nerobím za neho RZZP?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

sybila3 Pozri príspevok
ak mal zamestnanec celý rok 2008 minimálnu mzdu, nerobím za neho RZZP?
Nie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lulu919 Pozri príspevok
Dobrý deň. Mám otázočku. Keď mi vyšiel preplatok v RZZP, okrem toho, že v tlačive označím žiadosť o vrátenie preplatku na účet, musím podať žiadosť o vrátenie poisteného zaplateného bez právneho dôvodu? Je na to nejaké tlačivo, alebo len prípisom? Lebo Soc. poisť. má na toto tlačivo. Majú aj zdravotné poisťovne tlačivo? Ďakujem
Záleží od poisťovne.
Napr. VšZP.
..ak chceš požiadať o vrátenie preplatku, ktorý Ti vznikol z dôvodu, že si platila vyššie preddavky ako bol predpis....a v RZZP si na tento preplatok neprihliadala, ale si v RZZP započítala predddavok iba do výšky predpisu, tak áno o tento preplatok / naviac úhradu/ bez právneho dôvodu musíš požiadať extra listom.
Naposledy upravil Muška : 22.06.09 at 12:07
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

dobry den,
mam otazocku:

od 1.1. do 30.6. - zamestnanie
od 1.7. do 10.11 - urad prace,
od 11.11. do 31.12. - zamestnavatel.

poprosim o informaciu, ake tlacivo mam pouzit.

Vopred Dakujem za odpoved
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak to boli dvaja rôzni zamestnávatelia, tak tlačivo S, listy SA, SA (dva).

Platí to v prípade, ak úhrnný VZ z oboch zamestnaní bol aspoň 97200 Sk (ak náhodou menej, tlačivo je X, XA, XA).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marína Pozri príspevok
Žiadosťou o vrátenie preplatku zdr. poistenie je samotné označenie X-kom v tlačive ročného zúčtovania, nič iné k tomu nepotrebuješ. Preplatok bude poukázaný na uvedený účet.
Evička,
aj mne to príde logické, ale ak ide o "naviac" úhradu z dôvodu, že si platila "neoprávnene" vyššie preddavky ako bol predpis, tak sa tento rok riadim podľa tohoto:
http://www.porada.sk/1074503-post812.html
0 0
lulu919 lulu919

lulu919 je offline (nepripojený) lulu919

Ten preplatok mi vznikol z toho dôvodu, že mi spätne bol priznaný ČID za celý rok 2008 a teda som mala platiť 7% a nie 14% celý rok. Takže asi by bolo lepšie zavolať do poisťovne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať