Zavrieť

Porady

dph-PHM

Ahojte,

jedna moja známa mi teraz oznámila, že dph nemôžem odpočítať z bloku za PHM, pretože to auto nie je firemné ale súkromné. To auto sa používa na podnikanie. Podnikateľ s ním chodí na služobné cesty do zahraničia. Ja si myslím, že ak natankuje aby mohol ísť na služobnú cestu, tak je to v súvislosti s jeho podnikaním. Doteraz som robila takto:
Kniha jázd - spotreba PHM + základná nahrada za KM
Peň.denník - materiál /PHM
Evidencia DPH - odpočet dph z PHM

Mohol by mi na toto niekto skúsenejší reagovať či to robím správne alebo predsa len nie?
Vraj jej to povedali na daňovom úrade
Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pavol54 Pozri príspevok
Ak nemáte v majetku auto, do čoho chcete nalievať benzín alebo naftu?
treba si oddeliť firmu a majiteľa auta od seba aj keď sú to niekedy tie isté osoby.
auto čo nie je v majetku- len cesťák v ktorom je základná sadzba za vozidlo + priemerná spotreba podľa technického preukazu, žiadne bloky, žiadna kniha jázd nikoho nezaujíma či jazdí s úsporou 5 l/100km alebo s nadspotrebou 50l/100 km je to vec majiteľa akú ťažkú má nohu
auto je v majetku - kniha jázd, sledovanie spotreby , nadspotreby, odjazdených kilometrov, a potom sa môže uplatniť dph
Ak živnostník používa na pracovnú cestu auto nezaradené v obchodnom majetku, evidenciu jázd vedie v knihe jázd - a tá veru DU pri kontrole zaujíma. Nevypisujú sa cesťáky ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

pre Evku Počovú:
prečítaj si pozorne tému, hlavne viaceré vyjadrenia z DU - klikni: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-...ezar-v-om.html

- máš nárok na odpočet DPH z PHM, ak to PHM použiješ na podnikateľské účely.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Konečne, si sa pripojila veronikasad, lebo už som bola naozaj zúfalá, keď som toto prepčítala "že žiadna kniha jázd" tak som si myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.
Prosím Ťa mohla by si sa na to pozrieť či by to bolo spráne? (Je to pokračovanie z 2. strany.)
"robím v alfe, vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?"
keďže si mi radila, že v PD sa o nákupe PHM neúčtuje.
ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Eva Póčová Pozri príspevok
Konečne, si sa pripojila veronikasad, lebo už som bola naozaj zúfalá, keď som toto prepčítala "že žiadna kniha jázd" tak som si myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.
Prosím Ťa mohla by si sa na to pozrieť či by to bolo spráne? (Je to pokračovanie z 2. strany.)
"robím v alfe, vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?"
keďže si mi radila, že v PD sa o nákupe PHM neúčtuje.
ďakujem
Ano, z hladiska DPH to bude v poriadku.
Cez interný doklad zaučtuješ sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa knihy jázd. /cena PHM bude bez DPH/
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Muška Pozri príspevok
pre Evku Počovú:
prečítaj si pozorne tému, hlavne viaceré vyjadrenia z DU - klikni: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-...ezar-v-om.html

- máš nárok na odpočet DPH z PHM, ak to PHM použiješ na podnikateľské účely.
ďakujem Ti Muška, už som tie príspevke niekoľkokrát dnes prečítala, dospela som sa k záveru že môže odpočítať dph, len nie som si istá s postupom účtovania v tomto prípade.
Veronikasad sa mi pokúsila vysvetliť aj postup len nejako mi to nejde do hlavy.
-Vediem knihu jázd - spotreba phm podľa TP (cena za liter bez dph) + základná náhrada za KM.
- Na konci roka do PD zaúčtujem spotrebu phm + zákl.náhradu
Ale ako uplatním odpočet dph keď o bločku o nákupe phm neúčtujem počas roka v PD? Stačí ak ho zaevidujem do evidencie dph äodpočet) - bez čísla dokladu?
Alebo aký je presný postup?
Ďakujem Vám všetkým že sa mi venujete, dúfam že už nie som tak ďaleko.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Evka, daňová evidencia DPH nemusí súvisieť s peňažným denníkom. Stačí keď si priložíš prefotené bločky PHM s poznámkou, že originály sú založené pri interných dokladoch - môžeš si tam poznačiť číslo interného dokladu. /interné doklady vystavujem mesačne, nie až na konci roka, nezadávam ich ako uzávierkové operácie/.

Nekomplikuj si zbytočne život ...
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

veronikasad Pozri príspevok
Ano, z hladiska DPH to bude v poriadku.
Cez interný doklad zaučtuješ sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa knihy jázd. /cena PHM bude bez DPH/
No super, dopracovala som sa k tomu pomocou Vám, hoci mi to trvalo celú nedeľu.
Konečne to už chápem - interné doklady mesačne - jasné. ďakujem Ti Veronikasad.
P.S.: Odľahlo mi naozaj, tak ten živnosť predsalen ešte chvílku ponechám.
Naposledy upravil Eva Póčová : 19.04.09 at 18:31
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
pre Evku Počovú:
prečítaj si pozorne tému, hlavne viaceré vyjadrenia z DU - klikni: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-...ezar-v-om.html

- máš nárok na odpočet DPH z PHM, ak to PHM použiješ na podnikateľské účely.
No tam je priložený dokument.
A tu je citovaný zákon o DPH na ktorý sa v tom dokumente odvolávajú.
V dokumente je:
Zaujíma Vás, či máte nárok na odpočítanie dane pri kúpe PHL, ak ste vozidlo vyradili z majetku firmy do osobného vlatníctva.
A v zákone je:
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.


Nechám na zváženie zadávateľke otázky, či DR dalo správnu odpoveď. Mne sa to zdá jasné DR o koze a zákon o voze. Kto asi bude mať pravdu?
Naposledy upravil marjankaj : 19.04.09 at 19:33
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

[quote=Eva Póčová;1022189] ....myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.

Evka, stáva sa to aj mne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janko,
pred rokom sme tu problém odpočítania DPH z PHM dosť dopodrobna rozoberali vrchom-spodom, všetky témy tu už boli priložené.
Ja k tomu ozaj už viac nemám čo dodať

Témy:
http://www.porada.sk/t79047-odpocet-...ezar-v-om.html
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahra...m-vozidle.html
http://www.porada.sk/t23613-p4-dph-z...v-majetku.html
http://www.porada.sk/t45118-uplatnen...odnikanie.html
Naposledy upravil Muška : 19.04.09 at 20:28
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

[QUOTE=DARJA22;1022255]
Eva Póčová Pozri príspevok
....myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.

Evka, stáva sa to aj mne.
Vždy keď niečo vylúštim si myslím, že už viem účtovať. Ale ten úžasný pocit trvá len max. 2 hodiny lebo zas natrúfam na niečo v čom si nie som istá, a keď začnem danú tému študovať tak čím ďalej tím viacej som domotaná. Ale aké úžasné je keď uvidím to svetlo.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Môže SZČO plátca DPH,ktorý používa súkromné mot.vozidlo na podnikanie uplatniť od 1.3.2009 80% z bločkov za PHL a nerobiť knihu jázd????
Naposledy upravil OlgaM : 21.04.09 at 17:03
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
OlgaM Pozri príspevok
Môže SZČO plátca DPH,ktorý používa súkromné mot.vozidlo na podnikanie uplatniť od 1.3.2009 80% z bločkov za PHL a nerobiť knihu jázd????
A základnú náhradu 5,50 Sk(0,183 €)/km si podľa čoho chce uplatniť?
Naposledy upravil marjankaj : 23.04.09 at 17:42
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
OlgaM Pozri príspevok
Môže SZČO plátca DPH,ktorý používa súkromné mot.vozidlo na podnikanie uplatniť od 1.3.2009 80% z bločkov za PHL a nerobiť knihu jázd????
Nie.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

veronikasad Pozri príspevok
Ak živnostník používa na pracovnú cestu auto nezaradené v obchodnom majetku, evidenciu jázd vedie v knihe jázd - a tá veru DU pri kontrole zaujíma. Nevypisujú sa cesťáky ...
Asi som prehliadol ale ktorý článok pojednáva o tom že firma musí za súkromné autá zamestnancov viesť knihu jázd, a nie cesťáky, apropo škoda že som vyhádzal bloky na benzín na cca 5000 km /rok, to by bolo vráteného dph. Prosím poradťte.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pavol54 Pozri príspevok
Asi som prehliadol ale ktorý článok pojednáva o tom že firma musí za súkromné autá zamestnancov viesť knihu jázd, a nie cesťáky, apropo škoda že som vyhádzal bloky na benzín na cca 5000 km /rok, to by bolo vráteného dph. Prosím poradťte.
Nepísala som o súkromnom aute zamestnancov, ale SZČO, ktoré využíva na podnikanie.
Zamestnanci vypisujú cestovný príkaz.
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
a ako to vlastne je pri osobnom aute na lízing. Je zaradené v majetku spoločnosti - takže mám nárok na odrátanie DPH z bločku PHM, pokiaľ sa nemýlim. a nerozoznáva sa či je osobné alebo úžitkové - iba pri kúpe automobilu a príslušenstva automobilu (pneumatiky, disky, autorádio,...)

(len potrebujem potvrdiť či si to myslím správne - či nie som taký hlúpy ako vypadám alebo som ešte viac )

Ďakujem
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
dufulus Pozri príspevok
a ako to vlastne je pri osobnom aute na lízing. Je zaradené v majetku spoločnosti - takže mám nárok na odrátanie DPH z bločku PHM, pokiaľ sa nemýlim. a nerozoznáva sa či je osobné alebo úžitkové - iba pri kúpe automobilu a príslušenstva automobilu (pneumatiky, disky, autorádio,...)

(len potrebujem potvrdiť či si to myslím správne - či nie som taký hlúpy ako vypadám alebo som ešte viac )

Ďakujem
Správne .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať