Zavrieť

Porady

"hlúpe otázky"

Predčasom sme sa bavili s JAnkom (Manulál) o otvorení chlievika na nazvané "blbé" otázky z PU. Ohlas bol, že bude aj pomoc, tak tu zakladám tému.
Prosím, je to téma pre začínajúcich v PU = pokročilý odklikaj ďalej, alebo poraď, ale nečuduj sa nad ( pre teba) nezmyselnosťou otázok .

otázka 1:
fy platí nájomné za oceľové fľaše - CO2 - účtujem ako klasický nájom na 518?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Mám dosť zaujímavú otázky, s ktorou sa už dlhší čas trápim. Prosím o radu ako zaúčtovať v PÚ:
Nákup materiálu na sklad, kde je v cene materiálu zohľadnená zľava /na každý druh materiálu iné % - u toho istého dodávateľa/. Viem, že by to malo byť
111,343/321 --- ale trápi má ta 111, lebo naši vedúci chcú na výdajke vidieť cenu bez zľavy t.j. tú vyššiu. Potom mi nesadne MD s D. Stretla som sa už aj s takou radou, že tú zľavu dať na 648 alebo 688 na stranu D.

Viem, že je to dosť zvláštna otázka, ale čo narobíme s požiadavkami nadriadených.
Za skoré odpovede ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

nikulik
Vraj "hlupe otazky" tak aj ja prikladam jedno polienko: viete mi vysvetlit rozdiel uctovania sposobom A a B, viem, ze B sa uctuje na spotrebu trieda 5, ale kto uctuje sposobom A a kto B???
Podľa spôsobu účtovania A alebo B sa účtuje obstaranie a úbytok zásob. Účtovať spôsobom A môžu všetky účtovné jednotky, spôsobom B nesmú účtovať účt.jednotky, na ktoré sa vzťahuje povinnosť auditu podľa § 19 Zákona o účtovníctve.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Prosím, ako zaúčtovať tento problém.
FO-živnostník má aj firmu ABC, sro
1. firma ABC sro kúpila material na faktúru ale bol omylom uhradený z účtu FO živnostníka.
Ako toto všetko sprovodiť zo sveta, aby to bolo aj u FO živnostníka aj u firmy ABC sro účtovne v poriadku. Čo, kto a ako musí urobiť. S PU začínam, preto by som prosil napísať nejaký postup vrátane účtov MD/D. Vďaka za pomoc.
Ešte to nie je nikde zaúčtované, je to 2 dni stará záležitosť.
Pekný deň želám...
Naposledy upravil Manual : 29.07.05 at 15:18
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Manual
Prosím, ako zaúčtovať tento problém.
FO-živnostník má aj firmu ABC, sro
1. firma ABC sro kúpila material ale bol omylom uhradený z účtu FO živnostníka.
Ako toto všetko sprovodiť zo sveta, aby to bolo aj u FO živnostníka aj u firmy ABC sro účtovne v poriadku. Čo, kto a ako musí urobiť. S PU začínam, preto by som prosil napísať nejaký postup vrátane účtov MD/D. Vďaka za pomoc.
Ešte to nie je nikde zaúčtované, je to 2 dni stará záležitosť.
Pekný deň želám...
Môjmu mangelovi sa to stáva pravideľne!!
V JU to dávam do osobnej spotreby tú platbu, a keď s.r.o. tie peniaze vráti, tak vklad majiteľa.
V PU tie peniaze vrátim ako úhradu fa 321/221 a poznačím si tú fa ako uhradenú. /prefotím si výpis FO/ a priložím k fa. Nemala som žiadne problémy, ani keď sa DPH na vstup dávala iba uhradená.

Možno bude mať niekto aj iný postup.

Hela
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ALDA
Môjmu mangelovi sa to stáva pravideľne!!
V JU to dávam do osobnej spotreby tú platbu, a keď s.r.o. tie peniaze vráti, tak vklad majiteľa.
V PU tie peniaze vrátim ako úhradu fa 321/221 a poznačím si tú fa ako uhradenú. /prefotím si výpis FO/ a priložím k fa. Nemala som žiadne problémy, ani keď sa DPH na vstup dávala iba uhradená.

Možno bude mať niekto aj iný postup.

Hela
Helenka ďakujem, vieš mne je v tomto zatial všetko problém !!!
Pekný deň...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Manual
Prosím, ako zaúčtovať tento problém.
FO-živnostník má aj firmu ABC, sro
1. firma ABC sro kúpila material na faktúru ale bol omylom uhradený z účtu FO živnostníka.
Ako toto všetko sprovodiť zo sveta, aby to bolo aj u FO živnostníka aj u firmy ABC sro účtovne v poriadku. Čo, kto a ako musí urobiť. S PU začínam, preto by som prosil napísať nejaký postup vrátane účtov MD/D. Vďaka za pomoc.
Ešte to nie je nikde zaúčtované, je to 2 dni stará záležitosť.
Pekný deň želám...
Janko, môžeš to urobiť aj cez pokladničné doklady. Vystavíš príjmový pokl. doklad u FO ako vrátená platba, účtuješ ako píše Alda a výdavkový pokl. doklad u s.r.o. o úhrade faktúry. Treba sa s nimi dohodnúť, je to rýchlejšie.
Úhrada faktúry u s.r.o. 211 AU/321 AU - cez pokladňu, alebo cez banku 221AU/321 AU.
Prepáč, že som trošku neskôr reagovala. Mala som nejaké povinnosti.
Pekný večer
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Manual
Prosím, ako zaúčtovať tento problém.
FO-živnostník má aj firmu ABC, sro
1. firma ABC sro kúpila material na faktúru ale bol omylom uhradený z účtu FO živnostníka.
Ako toto všetko sprovodiť zo sveta, aby to bolo aj u FO živnostníka aj u firmy ABC sro účtovne v poriadku. Čo, kto a ako musí urobiť. S PU začínam, preto by som prosil napísať nejaký postup vrátane účtov MD/D. Vďaka za pomoc.
Ešte to nie je nikde zaúčtované, je to 2 dni stará záležitosť.
Pekný deň želám...
Ja takéto prípady účtujem nasledovne:
A. U FO zaúčtujem platbu v denníku ako výdavok neovplyvňujúci daň (s textom "Úhrada za s.r.o."),
zároveň ju zaevidujem medzi ostatné pohľadávky neovplyvňujúce základ dane
B. U s.r.o. interným dokladom (s pripojenou kópiou o úhrade z účtu FO) zaúčtujem úhradu faktúry a zároveň vznik ostatného záväzku voči FO 321 A / 379 A
C. Vrátenie uhradenej sumy u FO zaúčtujem ako úhradu ostatnej pohľadávky (v denníku ako príjem neovplyvňujúci daň) a u s.r.o. zase ako úhradu ostatného záväzku 379 A/ 2xx.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Neviem ako Vám, ale mne je táto téma trochu pridlhá. Navyše je proti filozofii, ktorú sa tu od začiatku snažím zaviesť a síce, aby mala každá otázka svoju tému a neostala utopená v mori otázok v jednej téme.

Preto sa mi vidí vhodné zriadiť novú PodPoradu: Začíname (časť venovaná úplným začiatočníkom). Podotýkam začiatočníkom v odborenej tématike (napr. účtovníctvo), nie na Porade :-)))))
0 0
lugo lugo

lugo je offline (nepripojený) lugo

Ste zlaté v tej debate,normálne to cítam a smejem sa sama pred monitorom.(..v dobrom) ..eviketa: Ja by som to zaúčtovala tak isto , 518/321 služba -nájom
501/211 blok z ERP... takže si šikovná.
P.S.:Určite sa zapojim aj ja onedlho s neakou otázkou. (Pre mňa veľmi ťažkou)
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Určite sa nájde niekto, kto Ti na ňu aj zodpovie.
0 0
jarra jarra

jarra je offline (nepripojený) jarra

snaživý začiatočník
Ahojte...tak ja uz mám zas dilemu...tak by som sa chcela s vami poradit....
predali sme auto a poistovna nám vrátila preplatok havarijnej a zákonnej poistky....
tie peniazky co nám preplatili mám zaúctovat....
- z havarijnej poistky na úcet 668 a
- zo zákonnnej poistky 648??
nie som si istá ...tak sa radsej opýtam....dakujem
0 0
jarra jarra

jarra je offline (nepripojený) jarra

snaživý začiatočník
v pondelok má asi kazdý vela práce, vsak?
Naposledy upravil jarra : 08.08.05 at 11:59
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

pozri na Richardov príspevok na predchádzajúcej strane.....tu už sa prevdepodobne nebude pokračovať
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
jarra ako som bol býval písal vyššie, otázku treba vždy zadať samostatne, nie v rámci inej témy /ak nesúvisí/. Preto bola zriadená časť "Začíname", kam takéto otázky patria a ktorá nahrádza tému "hlúpe otázky".

Dík

P.S. Túto tému preto aj uzatváram, takže máš prosím zadaj otázku znova pod Začíname
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať