Zavrieť

Porady

otváracia súvaha

dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník a tak si neviem tak trochu rady, takže jednoosobová s.r.o. ZI 5 000,- € v zakladateľskej listine je správca vkladov zakladateľ s.r.o. aj e splatené pred zápisom do OR
chcem urobiť otváraciu súvahu no neviem sa vymotať zo všetkých tých rád čo sú tu, lebo každý má na to trochu iný názor. takže podľa toho čo som sa dočítala zaúčtujem 378/411 5000,-€ vytlačím otváraciu súvahu a potom účtujem ku dňu vzniku vklad 211/378 a zriaďovacie náklady,ktoré sú v zmluve vyčíslené na cca 1000,-€ ale ja mám doklady len na niečo vyše 400,-€(kolky, poplatky u notára) alebo vstupujú aj tie do otv. súvahy prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ester plus Pozri príspevok
Počiatočné stavy existujú veď píšeš že 5000 Eur má správcu vkladu. Teda tu je už prvý počiatočný stav ku dňu vzniku spoločnosti 378/411. Druhý sú zriaďovacie výdavky (myslím že je tu zmena od roku 2009 pri evidencia zriaďovacích výdavkov) ale aj napriek tomu tieto tiež vznikli pred založení spolosčnosti 381/325. A to by boli vlastne počiatočné stavy v súvahe.
Veď oni nie sú. Pretože účtovanie je na základe účtovnej operácie, a keď firma ešte neexistovala, tak ani účtovná operácia nemohla vzniknúť.
A ty sama si dala predkontáciu 378/411, tam je kde 701-ka?!
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

S.r.o. vzniká zápisom do OR. Ak pre týmto dňom vznikli nejaké účtovné prípady tak sa o nich neúčtuje lebo firma ešte neexistovala. Ale dňom vzniku, t.j. dňom zápisu do OR musíš podchytiť skutočnosti zaevidovaním na počiatočné stavy súvahy, ktoré vznikli pred týmto dňom t.j., že správca vkladu ešte pred vznikom firmy spravoval peniaze 378/411, preto aby si potom mohla následne zaúčtovať, že tie peniaze správca vkladu fyzicky dal už do existujúcej spoločnosti napr. 211/378.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

lenka 22 Pozri príspevok
a neviete náhodou čo sa teda zmenilo v účtovaní tých zr. výdavkov?
Že sa už nebudú odpisovať. Celé ich možno v roku 2009 zahrnuť do nákladov.
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

a mám ich dať do otváracej súvahy ako náklady? teda tie ktoré vznikli pred zápisom do OR
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Do otváracej súvahy náklad nemôže ísť lebo to nie je súvahový účet. Ale ak by sme to zaúčtovali cez NBO 381 tak zúčtujeme náklad v roku vzniku firmy rozpustením 518/381.
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

lenka 22 Pozri príspevok
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie
Dňom zápisu do OR zostavíš otváraciu súvahu. To znamená - nepoužiješ účet
701 ale priamo cez funkciu počiatočné stavy zaeviduješ PS na 378 MD, 411 D, 381 MD, 325 D. Čiže to neúčtuješ ako účtovné prípady podvojne. Až nasledujúce prípady - splatenie vkladu správcom (211/325) a rozpustenie NBO (518/325) sú účtovné prípade ktoré predkontuješ cez účtovný denník.
Tvoj účtovný prípad 343/411 a následne 378/343 je bezpredmetný nakoľko aktuálne ku dňu vzniku firmy platilo už 378/411.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ester plus Pozri príspevok
Dňom zápisu do OR zostavíš otváraciu súvahu. To znamená - nepoužiješ účet
701 ale priamo cez funkciu počiatočné stavy zaeviduješ PS na 378 MD, 411 D, 381 MD, 325 D. Čiže to neúčtuješ ako účtovné prípady podvojne. Až nasledujúce prípady - splatenie vkladu správcom (211/325) a rozpustenie NBO (518/325) sú účtovné prípade ktoré predkontuješ cez účtovný denník.
Tvoj účtovný prípad 343/411 a následne 378/343 je bezpredmetný nakoľko aktuálne ku dňu vzniku firmy platilo už 378/411.
Cez akú funkciu ? To som teda v postupoch nevidela ... píšeš o nejakom konkrétnom SW ? A kde sa účtuje podvojne , keď nie v PÚ ?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Priamo cez funkciu počiatočné stavy nahodím stavy s akými otváram účtovanie. Ak si potom dám vytlačiť cez funkciu počiatočný účet súvahový doklad tak mám doklad s rozpisom týchto PS cez 701.
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

a dá sa to takto aj v omege?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ester, ty si si to zrejme uplatnila na nejaký soft, ktorý to tak robí. Ale aj napriek tomu to nie je správne. Podľa mňa, žiadna súvaha, či už otváracia alebo iná, pri vzniku spoločnosti (v deň vzniku) neexistuje. Ty začínaš týmto dňom účtovať podvojne ako vklad ZI správcovi, tak i splatenie tohto vkladu, aj zriaďovacie náklady a pod. ale všetko podvojne a bez použitia 701!!!

Niečo máš pomýlené.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Vychádzam z toho že ku dňu vzniku sa ma zriadiť otváracia súvaha a nie otváracie účtovné prípady.
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

lenka 22 Pozri príspevok
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie
a čo teda hovoríte na toto účtovanie?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ester plus Pozri príspevok
Vychádzam z toho že ku dňu vzniku sa ma zriadiť otváracia súvaha a nie otváracie účtovné prípady.
Neviem, čo sú otváracie účtovné prípady.

Ja prosto v deň vzniku začínam účtovať účtovné operácie.
A kde môžem nájsť, že sa má ku dňu vzniku zriadiť otávaracia súvaha? ... doplnenie: viď príspevok č. 38

Tie počiatočné stavy by sa mali skôr uplatniť v tom prípade, ak už firma existovala a prechádza na nový soft a nepotrebuje tam mať históriu predchádzajúcich pohybov a stačia jej len zostatky.
Naposledy upravil Gabi03 : 23.04.09 at 06:31 Dôvod: doplnenie
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

lenka 22 Pozri príspevok
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie
lenka 22 Pozri príspevok
a čo teda hovoríte na toto účtovanie?
Súhlasím, bez použitia 701. Až na ten posledný záspis... úhrada záv. voči zakladateľovi 379/211 je čo? Nič sa nemá vracať, pokiaľ predtým nebolo požičané. A ZI sa nepožičiava. Alebo som niečo zle pochopila?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Otázka:
Pred vznikom spoločnosti nastali vydavky, ktore nepresiahli sumu 40000 Sk. Ako ich dostat do uctovnictva? Cez ucet 011 a v beznom obdobi preuctovat do nakladov? Vsetky ostatne vydavky (vklad majitela, vklad do rezervneho fondu, zakladne imanie, pohladavky za upisane imanie, zostatok pokladne a pod.) zaúčtovat ako pociatocny stav? Odpoveď:
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív. Právnická osoba vedie účtovníctvo od svojho vzniku, pričom vznikom sa rozumie zápis do obchodného registra a nie založenie spoločnosti. Výdavky na zriadenie spoločnosti budete účtovať v účtovníctve založenej spoločnosti, doporučujem účtovať na účet 011. Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti ich budete mať v otváracej súvahe a následne ich preúčtujete do nákladov. Podobne budete postupovať aj v ostatných prípadoch príjmov resp. výdavkov ktoré premietnete do otváracej súvahy vzniknutej spoločnosti.

Použité zo stránky daňového poradenstva
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ester plus Pozri príspevok
Otázka:
Pred vznikom spoločnosti nastali vydavky, ktore nepresiahli sumu 40000 Sk. Ako ich dostat do uctovnictva? Cez ucet 011 a v beznom obdobi preuctovat do nakladov? Vsetky ostatne vydavky (vklad majitela, vklad do rezervneho fondu, zakladne imanie, pohladavky za upisane imanie, zostatok pokladne a pod.) zaúčtovat ako pociatocny stav? Odpoveď:
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív. Právnická osoba vedie účtovníctvo od svojho vzniku, pričom vznikom sa rozumie zápis do obchodného registra a nie založenie spoločnosti. Výdavky na zriadenie spoločnosti budete účtovať v účtovníctve založenej spoločnosti, doporučujem účtovať na účet 011. Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti ich budete mať v otváracej súvahe a následne ich preúčtujete do nákladov. Podobne budete postupovať aj v ostatných prípadoch príjmov resp. výdavkov ktoré premietnete do otváracej súvahy vzniknutej spoločnosti.

Použité zo stránky daňového poradenstva
Otváracia súvaha sa uvádza v postupoch účtovania v § 25
(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.

(2) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je akciová spoločnosť, sa postupuje takto:
a) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o zvyšovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
...

(4) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, sa postupuje takto:
a) na účtovanie o vzniku takejto účtovnej jednotky, o zvyšovaní a znižovaní základného imania sa vzťahujú odseky 1 a 2 primerane,
...

Podľa uvedeného však mám naďalej za to, že tieto stavy sa nemôžu len tak nahrať ako Začiatočné stavy, ale musia sa riadne zaúčtovať podvojne v účtovných zápisoch ku dňu vzniku spoločnosti. Začiatočné stavy vznikajú z konečných stavov k predchádzajúcemu dňu, ku ktorému sa zostavujú začiatočné stavy (viď § 7 postupov).
A zrejme Súvaha zostavená práve ku dňu vzniku spoločnosti sa nazýva otváracia súvaha.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Pridávam ešte jednu odpoveď zo stránky daňového poradenstva .....

Otázka
Pri zalozeni firmy mam zauctovat pohladavku za upisane imanie (353) a zakladne imanie (411) ako pociatocny stav 200 000,- na kazdom ucte, alebo staci len na ucte 411. Vyska rezervneho fondu pri zalozeni musi byt minimalne 5% alebo 10%?
Odpoveď:
Ak bolo základné imanie splatené pred zápisom do obchodného registra, potom už v otváracej súvahe nemôžete evidovať pohľadávku za upísané vlastné imanie. Tieto prostriedky by mali byť v pokladni alebo na bankovom účte. Výška rezervného fondu pri založení spoločnosti musí byť minimálne vo výške 5% základného imania podľa § 124 ods. 1 Obchodného zákonníka.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ester plus Pozri príspevok
Pridávam ešte jednu odpoveď zo stránky daňového poradenstva .....

Otázka
Pri zalozeni firmy mam zauctovat pohladavku za upisane imanie (353) a zakladne imanie (411) ako pociatocny stav 200 000,- na kazdom ucte, alebo staci len na ucte 411. Vyska rezervneho fondu pri zalozeni musi byt minimalne 5% alebo 10%?
Odpoveď:
Ak bolo základné imanie splatené pred zápisom do obchodného registra, potom už v otváracej súvahe nemôžete evidovať pohľadávku za upísané vlastné imanie. Tieto prostriedky by mali byť v pokladni alebo na bankovom účte. Výška rezervného fondu pri založení spoločnosti musí byť minimálne vo výške 5% základného imania podľa § 124 ods. 1 Obchodného zákonníka.
Prepáč ester, ale pre mňa toto nie je dôveryhodný zdroj, nakoľko uvádzaš iba nejaký názov.
Čo to je daňové poradenstvo? Apropo, hovoríme o účtovníctve, nie o daniach.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7
Otvorenie účtovných kníh

(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať