Zavrieť

Porady

otváracia súvaha

dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník a tak si neviem tak trochu rady, takže jednoosobová s.r.o. ZI 5 000,- € v zakladateľskej listine je správca vkladov zakladateľ s.r.o. aj e splatené pred zápisom do OR
chcem urobiť otváraciu súvahu no neviem sa vymotať zo všetkých tých rád čo sú tu, lebo každý má na to trochu iný názor. takže podľa toho čo som sa dočítala zaúčtujem 378/411 5000,-€ vytlačím otváraciu súvahu a potom účtujem ku dňu vzniku vklad 211/378 a zriaďovacie náklady,ktoré sú v zmluve vyčíslené na cca 1000,-€ ale ja mám doklady len na niečo vyše 400,-€(kolky, poplatky u notára) alebo vstupujú aj tie do otv. súvahy prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
Usporiadat
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

Gabi03 Pozri príspevok
Súhlasím, bez použitia 701. Až na ten posledný záspis... úhrada záv. voči zakladateľovi 379/211 je čo? Nič sa nemá vracať, pokiaľ predtým nebolo požičané. A ZI sa nepožičiava. Alebo som niečo zle pochopila?
ten posledný zápis je asi o tm, že keď bolo ZI vložené do pokladne tak boli vrátené zakladateľovi spol. zriaďovacie výdavky, ktoré pred tým hradil z vlastného vrecka. Ale takto som to len pochopila z iných príspevkov na porade, ktoré boli na túto tému. Možno som to aj ja zlae pochopila, ak máte na to iný názor, prosím povedzte, ja som úplný začiatočník a na "ostro" v Pú účtujem po prvýkrát a som z toho dosť mimo
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Johanka Pozri príspevok
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

Já už nemchápem, kto je mimo.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

lenka 22 Pozri príspevok
ten posledný zápis je asi o tm, že keď bolo ZI vložené do pokladne tak boli vrátené zakladateľovi spol. zriaďovacie výdavky, ktoré pred tým hradil z vlastného vrecka. Ale takto som to len pochopila z iných príspevkov na porade, ktoré boli na túto tému. Možno som to aj ja zlae pochopila, ak máte na to iný názor, prosím povedzte, ja som úplný začiatočník a na "ostro" v Pú účtujem po prvýkrát a som z toho dosť mimo
Tak potom áno. Ale chýba tam aj zápis o zriaďovacích nákladoch, napr. 5xx/379.
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

Gabi03 Pozri príspevok
Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

Já už nemchápem, kto je mimo.
Hm, JA som teda už úplne mimo
Je to asi trošku trúfalé, ale zúfalé situácie vyžadujú trúfalé činy a tak, nenašiel by sa tu náhodou niekto, čo by mi presne napísal ako mám od začiatku začať účtovať v omege???
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

Gabi03 Pozri príspevok
Tak potom áno. Ale chýba tam aj zápis o zriaďovacích nákladoch, napr. 5xx/379.
tak potom mi to už začína dávať zmysel
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Podľa zákona o účtovníctve § 17:

(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu

a) svojho vzniku,

b) vstupu do likvidácie,

c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,

d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka Pozri príspevok
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Gabi03 Pozri príspevok
Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

Já už nemchápem, kto je mimo.
Prvý odsek je zrejmý a práve druhý je pre otváraciu súvahu novovzniknutej spoločnosti. V deň svojho vzniku zostavuje otváraciu súvahu a účtuje na "novootvorených" účtoch.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Johanka Pozri príspevok
Prvý odsek je zrejmý a práve druhý je pre otváraciu súvahu novovzniknutej spoločnosti. V deň svojho vzniku zostavuje otváraciu súvahu a účtuje na "novootvorených" účtoch.
Nesúhlasím, ale už to vzdávam.
Je tu viac názorov, z ktorých si môže zadávateľka témy vybrať.

Hawk.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Tiež som teraz riešila vznik spoločnosti a riešila som to takto:
Prípady do vzniku spoločnosti:
1. upísané ZI 353/411 6640,-- eur
2. splatenie vkladu správcovi vkladov (určené v spol. zmluve) 378/353 6640,- eur.

Z toho mi vyplýva otváracia súvaha. Keďže som nenašla v programe Money navodenie poč. stavov účt. denníka začala som účtovať takto:
1. ID - otváracia súvaha účet 411: 701/411 6640,--eur
2. ID - otváracia súvaha účet 378: 378/701 6640,--eur
3. PPD - správca vkladu vloží peniaze vklady do pokladne - 211/378 6640,-- eur
4. Pohľ. - rezervný fond - 5% pri vzniku 353/417 332,-- eur
5. PPD - splatenie RF - 211/353 332,-- eur
6. Záv - zriaďovacie náklady pred vznikom, ktoré platil spoločník - 501,538,518 .../379 (do výšky tuším 1666 eur, neviem presne koľko je po novom - ja som mala výrazne nižšie, aj je nad hranicu je to nehm. majetok - zriaďovacie nájklady). Oprava - od 1.3.2009 sa už neúčtujú zriaďovacie náklady nehmotným majetkom
7. VPD - úhrada záväzku voči spoločníkovi 379/211

a potom ďalšie účtovné prípady.
Neviem, či to je správne, ale podľa toho, čo som prečítala na porade a v Poradcovi, mi to vychádza najlogickejšie takto. Možno ma ale niekto vyvedie z omylu
Naposledy upravil nela07 : 23.04.09 at 07:43
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

lenka 22 Pozri príspevok
Hm, JA som teda už úplne mimo
Je to asi trošku trúfalé, ale zúfalé situácie vyžadujú trúfalé činy a tak, nenašiel by sa tu náhodou niekto, čo by mi presne napísal ako mám od začiatku začať účtovať v omege???
Napísané to tu je, aj v iných témach. Len sa tu rozbehol boj proti použitiu účtu 701 a 353.
Ešte si dovolím pripomenúť niečo, po čom začneš pátrať , keď budeš zostavovať účtovnú závierku
http://www.porada.sk/412327-post4.html
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nela07 Pozri príspevok
Tiež som teraz riešila vznik spoločnosti a riešila som to takto:
Prípady do vzniku spoločnosti:
1. upísané ZI 353/411 6640,-- eur
2. splatenie vkladu správcovi vkladov (určené v spol. zmluve) 378/353 6640,- eur.

Z toho mi vyplýva otváracia súvaha. Keďže som nenašla v programe Money navodenie poč. stavov účt. denníka začala som účtovať takto:
1. ID - otváracia súvaha účet 411: 701/411 6640,--eur
2. ID - otváracia súvaha účet 378: 378/701 6640,--eur
3. PPD - správca vkladu vloží peniaze vklady do pokladne - 211/378 6640,-- eur
4. Pohľ. - rezervný fond - 5% pri vzniku 353/417 332,-- eur
5. PPD - splatenie RF - 211/353 332,-- eur
6. Záv - zriaďovacie náklady pred vznikom, ktoré platil spoločník - 501,538,518 .../379 (do výšky tuším 1666 eur, neviem presne koľko je po novom - ja som mala výrazne nižšie, aj je nad hranicu je to nehm. majetok - zriaďovacie nájklady).
7. VPD - úhrada záväzku voči spoločníkovi 379/211

a potom ďalšie účtovné prípady.
Neviem, či to je správne, ale podľa toho, čo som prečítala na porade a v Poradcovi, mi to vychádza najlogickejšie takto. Možno ma ale niekto vyvedie z omylu
Tak prvú časť si účtovala, alebo nie? Pretože ak nie, tak aký význam majú tie predkontácie?
To splatenie vkladu môže vzniknúť aj o 3 mesiace neskôr, ako vznik spoločnosti. To potom ako dáš na 701?

Ak by si v tej druhej časti vymenila prvé dve položky za obe položky z prvej časti, tak by som súhlasila.

Už síce robím nejaký ten rok podvojné účto, a aj viac ako jednu firmu som zakladala (účtovne ) ale s takýmto niečim som sa nikdy nestretla. ... To mám až také medzery potom?!
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Gabi03 Pozri príspevok
Tak prvú časť si účtovala, alebo nie? Pretože ak nie, tak aký význam majú tie predkontácie? Tie predkontácie majú asi taký význam, aby som zistila ako má vyzerať otváracia súvaha.
To splatenie vkladu môže vzniknúť aj o 3 mesiace neskôr, ako vznik spoločnosti. To potom ako dáš na 701? Splatenie vkladu v tomto prípade bolo pred vznikom spoločnosti. Vyplývalo to zo spoločenskej zmluvy. A ak by bolo splatené až potom tak dám 353/701.

Ak by si v tej druhej časti vymenila prvé dve položky za obe položky z prvej časti, tak by som súhlasila. Ak by som ich vymenila, tak nemám otváraciu súvahu.

Už síce robím nejaký ten rok podvojné účto, a aj viac ako jednu firmu som zakladala (účtovne ) ale s takýmto niečim som sa nikdy nestretla. ... To mám až také medzery potom?!

Odpoveď v texte modrým.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ja som robila podľa tohto článku z Poradcu:
Účtovanie založenia s.r.o.
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, kde určili základné imanie vo výške 2 000 000 Sk. Vklad oboch spoločníkov je rovnaký (1 000 000 Sk), obidva sú v peňažnej forme. Peňažný vklad spoločníka A bol splatený pred vznikom spoločnosti v polovičnej výške, vklad spoločníka B bol splatený pred vznikom spoločnosti v plnej výške. Správou vkladov bola poverená banka, v ktorej po vzniku spoločnosť otvorila svoj účet. Spoločníci sa rozhodli v súlade s § 124 Obchodného zákonníka nevytvoriť pri vzniku s.r.o. rezervný fond.
Pri účtovaní základného imania spoločnosti s ručením obmedzeným sa postupuje v zmysle § 25 ods. 4 postupov účtovania obdobne ako pri akciovej spoločnosti. Aj v prípade novovzniknutej s.r.o. je prvým účtovným prípadom zaúčtovanie pohľadávky za upísané základné imanie spoločníkmi na účte 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411 – Základné imanie. Účtuje sa na základe interného účtovného dokladu vyhotoveného v súlade so spoločenskou zmluvou a výpisom z obchodného registra. Aj v tomto prípade je potrebné naplniť požiadavku § 59 ods. 4 písm. d) postupov účtovania, aby bola osobitne na analytických účtoch účtu 411 vedená evidencia podľa jednotlivých spoločníkov, ktorí vložili vklad do základného imania.

Účtovný prípad Suma v Sk MD D
- vklad do základného imania spoločníkom A 1 000 000 353.01 411.01
- vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 353.02 411.02

Analytické členenie:
353.01 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi A
353.12 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi B
411.11 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka A
411.12 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka B
Poznámka
Druhé číslo v analytickom označení označuje spoločníka.

V súvislosti so splatením časti vkladov pred vznikom spoločnosti (podľa § 111 ods. 1 Obchodného zákonníka musí byť pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra splatených najmenej 30 % každého peňažného vkladu a celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 100 000 Sk), so správou vkladov a prevodom týchto vkladov zo správcu na spoločnosť po jej vzniku bude spoločnosť s ručením obmedzeným účtovať aj o nasledovných účtovných prípadoch, z ktorých už nie všetky sú predmetom otváracej súvahy (pri konkrétnych účtovných prípadoch je uvedené, že ide, resp. nejde o súčasť otváracej súvahy s.r.o.).

Účtovný prípad Suma v Sk MD D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A 500 000 378 353.01
- splatený vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 378 353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)

1 500 000 221 / 378

Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- spoločník A v peniazoch 100 000 221 353.01
- spoločník A vo forme nepeňažného vkladu (investičný
majetok) 400 000 022 353.01

Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:

Aktíva
- pohľadávky za upísané akcie (účet 353) 500 000 Sk
- pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov (účet 378) 1 500 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk

Pasíva
- základné imanie (účet 411) 2 000 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nela07 Pozri príspevok
Ja som robila podľa tohto článku z Poradcu:
Účtovanie založenia s.r.o.
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o
Už som si povedala, že sem nebudem prispievať, ale som asi bez akejkoľvek vôle....

Kde je tam ten zápis so 701?
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

A ako inak sa dá urobiť otváracia súvaha, ak nie otvoriť účtovné knihy cez 701?
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Gabi03 Pozri príspevok
Tak prvú časť si účtovala, alebo nie? Pretože ak nie, tak aký význam majú tie predkontácie?
To splatenie vkladu môže vzniknúť aj o 3 mesiace neskôr, ako vznik spoločnosti. To potom ako dáš na 701?

Ak by si v tej druhej časti vymenila prvé dve položky za obe položky z prvej časti, tak by som súhlasila.

Už síce robím nejaký ten rok podvojné účto, a aj viac ako jednu firmu som zakladala (účtovne ) ale s takýmto niečim som sa nikdy nestretla. ... To mám až také medzery potom?!
Dobrý deň, ja tiež nerozumiem prečo tam nemá byť 701? Nemáte nejaký ten § o tom, prečo tam 701 nemá byť?

16. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusií používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nela07 Pozri príspevok
Účtovný prípad Suma v Sk MD D
- vklad do základného imania spoločníkom A 1 000 000 353.01 411.01
- vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 353.02 411.02
Účtovný prípad Suma v Sk MD D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A 500 000 378 353.01
- splatený vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 378 353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)

1 500 000 221 / 378

Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- spoločník A v peniazoch 100 000 221 353.01
- spoločník A vo forme nepeňažného vkladu (investičný
majetok) 400 000 022 353.01

Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:

Aktíva
- pohľadávky za upísané akcie (účet 353) 500 000 Sk
- pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov (účet 378) 1 500 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk

Pasíva
- základné imanie (účet 411) 2 000 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk
nela07 Pozri príspevok
A ako inak sa dá urobiť otváracia súvaha, ak nie otvoriť účtovné knihy cez 701?
Ale ja sa vážne pýtam, pretože v tom príklade, ktorý si uviedla, ani jeden taký zápis nie je.
Úplne vážne a seriózne...
Potrebujem už silnejšie dioptrie?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, ja tiež nerozumiem prečo tam nemá byť 701? Nemáte nejaký ten § o tom, prečo tam 701 nemá byť?

16. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusií používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.
Nemám taký paragraf, pretože o tom, že niečo neexistuje sa vyhlášky a predpisy nevydávajú. Taktiež sa nedá nikde nájsť, že otváracia súvaha sa účtuje cez 701-ku. Tiež si prosím takýto paragraf od mojich odporcov.

K tomu bodu... ja sa neurážam, len som fakt zúfalá, že som taká tvrdohlavá a neviem pochopiť ostatné názory v tejto téme spomenuté.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Gabi03 Pozri príspevok
Ale ja sa vážne pýtam, pretože v tom príklade, ktorý si uviedla, ani jeden taký zápis nie je.
Úplne vážne a seriózne...
Potrebujem už silnejšie dioptrie?
Úplne vážne a seriózne - ako otvoríš účtovné knihy ak nie cez 701?

Ale ak chceš, tak prikladám iný príklad tiež z Poradcu
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nela07 Pozri príspevok
Úplne vážne a seriózne - ako otvoríš účtovné knihy ak nie cez 701?

Ale ak chceš, tak prikladám iný príklad tiež z Poradcu
Prepáč, ale stále si ma nepresvedčila.
Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať