Zavrieť

Porady

otváracia súvaha

dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník a tak si neviem tak trochu rady, takže jednoosobová s.r.o. ZI 5 000,- € v zakladateľskej listine je správca vkladov zakladateľ s.r.o. aj e splatené pred zápisom do OR
chcem urobiť otváraciu súvahu no neviem sa vymotať zo všetkých tých rád čo sú tu, lebo každý má na to trochu iný názor. takže podľa toho čo som sa dočítala zaúčtujem 378/411 5000,-€ vytlačím otváraciu súvahu a potom účtujem ku dňu vzniku vklad 211/378 a zriaďovacie náklady,ktoré sú v zmluve vyčíslené na cca 1000,-€ ale ja mám doklady len na niečo vyše 400,-€(kolky, poplatky u notára) alebo vstupujú aj tie do otv. súvahy prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
Usporiadat
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Podľa par. 17 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,

b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa §16 zákona o účtovníctve
Otvorenie a*uzavretie účtovných kníh
(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku,
s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu vstupu do likvidácie,
d) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
e) ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa § 7 OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch
účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,

Otvorenie účtovných kníh
(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.
(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nela07 Pozri príspevok
Podľa par. 17 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa §16 zákona o účtovníctve
Otvorenie a*uzavretie účtovných kníh
(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu vstupu do likvidácie,
d) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
e) ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa § 7 OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch
účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,

Otvorenie účtovných kníh
(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.
(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Nebudem sa opakovať.
Otváracia súvaha, viď príspevok 38.

Začiatočné stavy, viď príspevok č. 43.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

nela07 Pozri príspevok
Podľa par. 17 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa §16 zákona o účtovníctve
Otvorenie a*uzavretie účtovných kníh
(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu vstupu do likvidácie,
d) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
e) ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa § 7 OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch
účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,

Otvorenie účtovných kníh
(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.
(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Ďakujem za §, nájdem si ešte toho poradcu, všetko si vytlačím a priložím, k zaúčtovaniu, aby som to mala podložené. Pekný deň prajem.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Gabi03 Pozri príspevok
Otváracia súvaha sa uvádza v postupoch účtovania v § 25
(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.

(2) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je akciová spoločnosť, sa postupuje takto:
a) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o zvyšovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
...

(4) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, sa postupuje takto:
a) na účtovanie o vzniku takejto účtovnej jednotky, o zvyšovaní a znižovaní základného imania sa vzťahujú odseky 1 a 2 primerane,
...

Podľa uvedeného však mám naďalej za to, že tieto stavy sa nemôžu len tak nahrať ako Začiatočné stavy, ale musia sa riadne zaúčtovať podvojne v účtovných zápisoch ku dňu vzniku spoločnosti. Začiatočné stavy vznikajú z konečných stavov k predchádzajúcemu dňu, ku ktorému sa zostavujú začiatočné stavy (viď § 7 postupov).
A zrejme Súvaha zostavená práve ku dňu vzniku spoločnosti sa nazýva otváracia súvaha.
1. pozri v texte červené
2.Začiatočné stavy predsa sú: ku dňu vzniku - zápisu do OR sa už diali určité veci - upísané vklady (minimálne), splatené vklady .....
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Pôvodca textu príspevku: Johanka
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Gabi03 Pozri príspevok
Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

Já už nemchápem, kto je mimo.
Nikde tam nie je napísané že: ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy

Stále píšeš, že ja som ťa nepresvedčila. Skús presvedčiť ty mňa a uveď nejaké paragrafy, ktoré by dokazovali správnosť tvojich tvrdení.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nela07 Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: Johanka
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.


Nikde tam nie je napísané že: ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy

Stále píšeš, že ja som ťa nepresvedčila. Skús presvedčiť ty mňa a uveď nejaké paragrafy, ktoré by dokazovali správnosť tvojich tvrdení.
Viď môj predchádzajúci príspevok.

A vieš čo?! Aj tak sa navzájom nepresvedčíme. Nechajme to tak a každý nech si robí tak,ako chce.
Naposledy upravil Gabi03 : 23.04.09 at 11:06 Dôvod: Doplnenie
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Gabi03 Pozri príspevok
Nemám taký paragraf, pretože o tom, že niečo neexistuje sa vyhlášky a predpisy nevydávajú. Taktiež sa nedá nikde nájsť, že otváracia súvaha sa účtuje cez 701-ku. Tiež si prosím takýto paragraf od mojich odporcov.

K tomu bodu... ja sa neurážam, len som fakt zúfalá, že som taká tvrdohlavá a neviem pochopiť ostatné názory v tejto téme spomenuté.
To Ti citovaný § 7 nestačí ?

Skús napísať alebo odcitovať niečo, podľa čoho účtuješ Ty .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Gabi03 Pozri príspevok
Viď môj predchádzajúci príspevok.

A vieš čo?! Aj tak sa navzájom nepresvedčíme. Nechajme to tak a každý nech si robí tak,ako chce.
Výborný nápad , zrušme Poradu ....
Nevšimla som si, že by tu niekto niekoho presviedčal, vedie sa tu diskusia. Nietorí tu "obhajujeme" 701-ku s uvedením §§. Niektorí ju "ignorujú" - len nevidím žiaden relevantný podklad. Nájdime správnu odpoveď, ale nie ako baby na trhu .
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

A nemôže byť "problém" v tom, že niektoré programy automaticky účtujú na 701 bez toho, aby si to užívateľ uvedomil? A potom sa vlastne zdá, že na 701 sa neúčtuje, aj keď opak je pravda?
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ako to myslíš, že program automaticky účtuje?
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Blankake Pozri príspevok
A nemôže byť "problém" v tom, že niektoré programy automaticky účtujú na 701 bez toho, aby si to užívateľ uvedomil? A potom sa vlastne zdá, že na 701 sa neúčtuje, aj keď opak je pravda?
Tento "problém" ktorý sa tu rozoberá určite žiadny program automaticky neúčtuje na 701... ...robí tak pri prechode do nového roka (je nastavený na preúčtovanie na 701 v súlade s PÚ)... Tento krok pri otváraní účtovných kníh pri vzniku UJ sa predsa nerobí...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ajuška Pozri príspevok
Tento "problém" ktorý sa tu rozoberá určite žiadny program automaticky neúčtuje na 701... ...robí tak pri prechode do nového roka (je nastavený na preúčtovanie na 701 v súlade s PÚ)... Tento krok pri otváraní účtovných kníh pri vzniku UJ sa predsa nerobí...
Tak ako sa to pri vzniku UJ robí?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Johanka Pozri príspevok
Výborný nápad , zrušme Poradu ....
Nevšimla som si, že by tu niekto niekoho presviedčal, vedie sa tu diskusia. Nietorí tu "obhajujeme" 701-ku s uvedením §§. Niektorí ju "ignorujú" - len nevidím žiaden relevantný podklad. Nájdime správnu odpoveď, ale nie ako baby na trhu .
Veľmi neadekvátna reakcia.
To, čo som napísala, som napísala preto, lebo do každého ďalšieho príspevku nechcem napísať to, čo som už predtým napísala.

Ako som povedala... svoj názor som vyjadrila, nikto nedal podklady a argumenty, ktoré by som ja uznala, takže môj názor zatiaľ ostáva taký, aký bol na začiatku.
Tým pádom nevidím význam pokrčovať z mojej strany v tejto diskusii.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Gabi03 Pozri príspevok
Tak ako sa to pri vzniku UJ robí?
Prechod do nového roka pri vzniku Uj sa nerobí... som mala na mysli...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nela07 Pozri príspevok
Ako to myslíš, že program automaticky účtuje?
Že účty otvára každý tak, ako mu to umožňuje jeho softvér, účtovať cez 701 niektorý softvér vyžaduje...niektorý to preskočí, ale to neznamená, že otváracia súvaha sa nemá vytvoriť.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

No ale potom sa predsa musia niekde zadať počiatočné stavy. Ja som na začiatku môjho vstupu do tejto diskusie písala, že mne to môj softvér neumožňuje a preto to účtujem cez účet 701. Ale stále je to o tých počiatočných stavoch, či už ich nahodíš, alebo zaúčtuješ cez ID. Ale my sa tu nevieme dohodnúť, či tie počiatočné stavy majú byť alebo nie a má sa začať rovno účtovať po vzniku spoločnosti.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Blankake Pozri príspevok
Že účty otvára každý tak, ako mu to umožňuje jeho softvér, účtovať cez 701 niektorý softvér vyžaduje...niektorý to preskočí, ale to neznamená, že otváracia súvaha sa nemá vytvoriť.
Presne si trafila klinec po hlavičke.Poznám veľa účtovníkov , ktorí využívajú SW bez základných znalostí postupov a ani nevedia čo robia. Keď sa otom hľadajú chyby, tak ich jediný argument je, že tak to bolo napísané v príručke k programu. Potom sa nemôžeme čudovať , že tu niekto napísal, že otvorenie sa neúčtuje podvojne, ale používa sa funckia .
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nela07 Pozri príspevok
No ale potom sa predsa musia niekde zadať počiatočné stavy. Ja som na začiatku môjho vstupu do tejto diskusie písala, že mne to môj softvér neumožňuje a preto to účtujem cez účet 701. Ale stále je to o tých počiatočných stavoch, či už ich nahodíš, alebo zaúčtuješ cez ID. Ale my sa tu nevieme dohodnúť, či tie počiatočné stavy majú byť alebo nie a má sa začať rovno účtovať po vzniku spoločnosti.
Podľa zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,


Čiže ÚJ je povinná zostaviť otváraciu súvahu a tá sa účtovne prenesie na začiatočný účet súvahový, ktorý má predsa číslo 701.
Naposledy upravil Blankake : 25.04.09 at 11:32 Dôvod: zle som sa vyjadrila
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Blankake Pozri príspevok
Podľa zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,


Čiže ÚJ je povinná zostaviť otváraciu súvahu a tá má predsa číslo 701.
No a toto tvrdím od začiatku, viď predchádzajúce príspevky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať