Zavrieť

Porady

otváracia súvaha

dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník a tak si neviem tak trochu rady, takže jednoosobová s.r.o. ZI 5 000,- € v zakladateľskej listine je správca vkladov zakladateľ s.r.o. aj e splatené pred zápisom do OR
chcem urobiť otváraciu súvahu no neviem sa vymotať zo všetkých tých rád čo sú tu, lebo každý má na to trochu iný názor. takže podľa toho čo som sa dočítala zaúčtujem 378/411 5000,-€ vytlačím otváraciu súvahu a potom účtujem ku dňu vzniku vklad 211/378 a zriaďovacie náklady,ktoré sú v zmluve vyčíslené na cca 1000,-€ ale ja mám doklady len na niečo vyše 400,-€(kolky, poplatky u notára) alebo vstupujú aj tie do otv. súvahy prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
Usporiadat
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nela07 Pozri príspevok
No a toto tvrdím od začiatku, viď predchádzajúce príspevky.
Ja len, že niektoré programy možno neumožňujú účtovať na 701 a preto vzniká dojem, že na tomto účte ani nie je potrebné účtovať...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Môj názor:
Otváracia súvaha je otváracia súvaha a 701 je počiatočný účet súvahový. Otváraciu súvahu netvorím cez 701. Je to opísané i v linku, ktorý som vyššie priložia.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
Môj názor:
Otváracia súvaha je otváracia súvaha a 701 je počiatočný účet súvahový. Otváraciu súvahu netvorím cez 701. Je to opísané i v linku, ktorý som vyššie priložia.
Takže toto podľa vás neplatí?
suvaha.jpg  
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

firma Nová, s.r.o. vznikla 29.3.2009 zápisom do OR, k tomuto dňu je povinná vytvoriť otváraciu súvahu, ktorá bude mať takúto podobu:
Aktíva pasíva
011- 62000 411 - Zi - 560000
022- 120000
031- 140000
112- 70000
211- 38000
221- 50000
353- 80000
spolu 560000 spolu 560000
súvahu musí ďalej rozložiť na súvahové účty, na ktorých bude v súlade zo zákonom účtovať počas celého účtovného obdobia
MD 701- začiatočný účet súvahový D
411 - ZI 560000 011- 62 000
022- 120000
031-140000
112- 70000
211- 38000
221 - 50000
353 - 80000
spolu 560000 spolu 560000

toto je príklad z kurzu Pú v skrátenej verzii, kde je tiež použitá 701
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

a ešte niečo by som si chcela ujasniť, keď mám zriaďovacie náklady vo výške niečo cez 400,- € dávam ich len na nákladové účty 5... nie na 011 však? na 011 by išli len ak by boli viac ako 1660,.€ alebo sa to už zmenilo?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Takže toto podľa vás neplatí?
Nevidím tam ani zdroj ani nič bližšie, takže sa nevyjadrujem. Môj názor som uviedla vyššie. Pozrite si napr. aj link vznik s.r.o. tam tiež nie je uvedený účet 701 identický s otváracou súvahou.Otváracia súvaha zobrazuje právny vzťah spoločnosti ku dňu jej vzniku a cez 701 otváram účtovné knihy.....

AK niekomu soft nedovolí vytvoriť otváraciu súvahu ináč ako cez 701 nevidím v tom tiež tragédiu, ale ja robím ako píšem vyššie.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

lenka 22 Pozri príspevok
a ešte niečo by som si chcela ujasniť, keď mám zriaďovacie náklady vo výške niečo cez 400,- € dávam ich len na nákladové účty 5... nie na 011 však? na 011 by išli len ak by boli viac ako 1660,.€ alebo sa to už zmenilo?
V roku 2009 už zriaďovacie výdavky nepatria do DNM teda ani na 011. Sú nákladom v plnej výške. Ak ich uhradil spoločník ešte pred vznikom firmy tak by si mala zaúčtovať len PS platný ku dňu vzniku firmy 381/379 a po vzniku firmy zaúčtovať rozpustenie NBO 518/381.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Nedá mi nereagovať na postup pri otváraní účtov pri vzniku ÚJ:

Súvahové účty sa otvárajú (zriaďujú):
- Pri vzniku podniku, prevzatím stavov z otváracej súvahy.
- Na začiatku každého účtovného obdobia, prevedením zostatkov z počiatočnej súvahy.
- Počas účtovného obdobia, ak vzniknú nové zložky majetku alebo zdrojov.
Stav každého účtu prevzatý zo súvahy resp. zo začiatočného účtu súvahového označujeme na účte ako začiatočný stav (ZS). Rozpísaním súvahy na jednotlivé účty vzniknú dva druhy účtov. Zo súvahových položiek aktív vzniknú účty aktív a podobne z položiek pasív vzniknú účty pasív. Začiatočné stavy na tieto účty
zapisujeme na tú stranu, na ktorej sa nachádzajú v súvahe.

Účtovná jednotka ako novovznikajúca spoločnosť zostaví otváraciu súvahu (kde budú uvedené zriaďovacie náklady, BÚ, ZI, rezerv. fond...) ku dňu zápisu do obchodného registra. Týmto dňom je povinná viesť účtovníctvo.
Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový. (napr. 011/701; 221/701; 701/4xx ...).

Tak ako je to vlastne správne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Nedá mi nereagovať na postup pri otváraní účtov pri vzniku ÚJ:

Súvahové účty sa otvárajú (zriaďujú):
- Pri vzniku podniku, prevzatím stavov z otváracej súvahy.

- Na začiatku každého účtovného obdobia, prevedením zostatkov z počiatočnej súvahy.
- Počas účtovného obdobia, ak vzniknú nové zložky majetku alebo zdrojov.
Stav každého účtu prevzatý zo súvahy resp. zo začiatočného účtu súvahového označujeme na účte ako začiatočný stav (ZS). Rozpísaním súvahy na jednotlivé účty vzniknú dva druhy účtov. Zo súvahových položiek aktív vzniknú účty aktív a podobne z položiek pasív vzniknú účty pasív. Začiatočné stavy na tieto účty
zapisujeme na tú stranu, na ktorej sa nachádzajú v súvahe.

Účtovná jednotka ako novovznikajúca spoločnosť zostaví otváraciu súvahu (kde budú uvedené zriaďovacie náklady, BÚ, ZI, rezerv. fond...) ku dňu zápisu do obchodného registra. Týmto dňom je povinná viesť účtovníctvo.
Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový. (napr. 011/701; 221/701; 701/4xx ...).

Tak ako je to vlastne správne?
K tomu len niekoľko citátov z tejto témy:

nela07 Pozri príspevok
Úplne vážne a seriózne - ako otvoríš účtovné knihy ak nie cez 701?

Ale ak chceš, tak prikladám iný príklad tiež z Poradcu
Účtovné knihy otvorím cez 701, ale otváracou súvahou nerozumiem otváranie účtovných kníh...


Gabi03 Pozri príspevok
Prepáč, ale stále si ma nepresvedčila.
Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.
- tu sa myslí účtovné knihy

V príspevku 80 som priložila link veľmi zaujímavej témy-tu je jeden príspevok
Jana Acsová Pozri príspevok
Ja som minulý rok účtovala vznik s.r.o. a nakoľko je málo informácií a presných usmernení k tomuto kroku, všetko som si spísala na A4 a priložila k otváracej súvahe. Každý z nás zrejme rieši "horúce" problémy, keď ho pália, takže všetky úvahy vyššie uvedené môžu byť logickým subjektívnym výkladom a ja sa teda pridám so svojím:
1. urobila som otváraciu súvahu na tlačive, na akom robíme účtovnú závierku a to so zápismi podľa spoločenskej zmluvy vo výške upísaných vkladov 353/411 (súvaha má dátum vzniku spoločnosti), uviedla som na ňu, že sa jedná o "otváraciu" súvahu a dala podpísať všetkým zodpovedným (aj konateľovi),
2. otvorila som PS (tu je softvérové obmedzenie, t.j. každý otvára účty tak ako mu to softvér umožňuje, účtovať cez 701 niektorý softvér vyžaduje, ale ja som to nerobila),
3. dňom vzniku som zaúčtovala všetky účtovné prípady, ktoré mi nastali v čase založenia (vznikli mi vlastne iba dva druhy a to zriaďovacie výdavky a splatenie vkladov - nemala som tvorený RF pri vzniku). Zosumarizovala som si všetky zriaďovacie výdavky, aby som zistila, či prekračujem hranicu dlhodobého majetku - neprekročila som a všetko zaúčtovala.
Spomínaný účet 419 som nepoužila, nakoľko v čase vzniku spoločnosti už mám imanie zapísané v OR a prvý účtovný zápis som urobila momentom vzniku, t.j. už po zapísaní imania.
Teda môj názor - otváracia súvaha zobrazuje právny vznik spoločnosti a počiatočným účtom súvahovým /701/ otvárame účtovné knihy, preto tieto dva pojmy nepovažujem za totožné.
Naposledy upravil evina : 25.04.09 at 10:27
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Takže neplatí "Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový"?

Kam sa potom zaúčtujú položky z otváracej súvahy?

Pri vzniku ÚJ a na začiatku každého účtovného obdobia sa otvárajú účtovné knihy. Začiatočné stavy pri otvorení súvahových účtov hlavnej knihy sa účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania. V prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový sa účtujú začiatočné stavy účtov majetku so súvzťažným zápisom na ťarchu novootvorených účtov majetku.
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív.
Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti budú teda napr. výdavky na zriadenie spoločnosti v otváracej súvahe a následne sa preúčtujú do nákladov.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Bohatá diskusia; mám rád také, ktoré posúvajú naše poznanie vpred...

Pre hlbšie pochopenie problematiky otváracej súvahy a otvorenia účtov hlavnej knihy pri začatí účtovania v podvojnom účtovníctve (schválne nepíšem založenia s.r.o) si dovolím položiť otázku:

"fyzická osoba, ktorá sa rozhodla účtovať pri začatí svojho podnikania (nehovorím o prechode z jednej sústavy účtovníctva do druhej) v podvojnom účtovníctve, vyhotovuje počiatočnú súvahu (čo bude jej obsahom?), resp. otvára účty hlavnej knihy prostredníctvom účtu 701? Resp. ako je to v prípade v.o.s.?"
Naposledy upravil Stefan2005 : 25.04.09 at 13:20
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Takže neplatí "Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový"?

Kam sa potom zaúčtujú položky z otváracej súvahy?

Pri vzniku ÚJ a na začiatku každého účtovného obdobia sa otvárajú účtovné knihy. Začiatočné stavy pri otvorení súvahových účtov hlavnej knihy sa účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania. V prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový sa účtujú začiatočné stavy účtov majetku so súvzťažným zápisom na ťarchu novootvorených účtov majetku.
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív.
Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti budú teda napr. výdavky na zriadenie spoločnosti v otváracej súvahe a následne sa preúčtujú do nákladov.
Platí- účtovná jednotka otvorí súvahové účty takto. Ja to však nestotožňujem s otváracou súvahou.
Mne to najlepšie je pochopiteľné z citovaného príspevku J,. Acsovej, kde som označila bod 1-vytvorenie otváracej súvahy /na príslušnom tlačive/ a krok 2 otvorenie účtovných kníh. Už to inak nedokážem napísať. Vy máte stotožnený počiatočný účet súvahový s otváracou súvahou /ktorá sa mimochodom pri účtovnej závierke vo výkaze súvaha vykazuje v predchádzajúcom období, už z toho vidieť, že sú to dve skutočnosti/ na rozdiel odo mňa a Gabiky /jej veta je pre mňa tiež výstižná:"Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.". Potvrdzuje to i to, čo som červeným vyznačila vo vašom príspevku "Súvahové účty sa otvárajú prevzatím údajov z otváracej súvahy.

Ja som mala na začiatku s tým problémy tiež, ale pochopila som to práve cez tie údaje uvádzané z otváracej súvahy ako predchádzajúce obdobie....
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
Platí- účtovná jednotka otvorí súvahové účty takto. Ja to však nestotožňujem s otváracou súvahou.
Mne to najlepšie je pochopiteľné z citovaného príspevku J,. Acsovej, kde som označila bod 1-vytvorenie otváracej súvahy /na príslušnom tlačive/ a krok 2 otvorenie účtovných kníh. Už to inak nedokážem napísať. Vy máte stotožnený počiatočný účet súvahový s otváracou súvahou /ktorá sa mimochodom pri účtovnej závierke vo výkaze súvaha vykazuje v predchádzajúcom období, už z toho vidieť, že sú to dve skutočnosti/ na rozdiel odo mňa a Gabiky /jej veta je pre mňa tiež výstižná:"Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.". Potvrdzuje to i to, čo som červeným vyznačila vo vašom príspevku "Súvahové účty sa otvárajú prevzatím údajov z otváracej súvahy.

Ja som mala na začiatku s tým problémy tiež, ale pochopila som to práve cez tie údaje uvádzané z otváracej súvahy ako predchádzajúce obdobie....
Veď ja netvrdím, že otváracia súvaha a začiatočný súvahový účet je jedno a to isté. Pri vzniku ÚJ vytvorí otváraciu súvahu. S tým podľa mňa súhlasí každý (vyplýva to zo zákona). Ku dňu svojho vzniku (to isté platí aj pre prvý deň účtovného obdobia už existujúcej ÚJ) sa otvárajú účtovné knihy. S tým dúfam tiež súhlasí každý. No a ako sa otvárajú účtovné knihy, keď nie cez začiatočný súvahový účet?
Je to predsa uvedené aj v postupoch účtovania PÚ v opatrení MF/23535/2008-74:
§ 7
Otvorenie účtovných kníh

(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Veď ja netvrdím, že otváracia súvaha a začiatočný súvahový účet je jedno a to isté. Pri vzniku ÚJ vytvorí otváraciu súvahu. S tým podľa mňa súhlasí každý (vyplýva to zo zákona). Ku dňu svojho vzniku (to isté platí aj pre prvý deň účtovného obdobia už existujúcej ÚJ) sa otvárajú účtovné knihy. S tým dúfam tiež súhlasí každý. No a ako sa otvárajú účtovné knihy, keď nie cez začiatočný súvahový účet?
Je to predsa uvedené aj v postupoch účtovania PÚ v opatrení MF/23535/2008-74:
§ 7
Otvorenie účtovných kníh

(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
So všetkým čo je tu napísané celý čas súhlasím, hlavne s tým, že otváram účtovné khnihy cez účet 701. Ja ku dňu vzniku vytvorím otváraciu súvahu - to je jeden úkon - bez 701/ a otvorím účtovné knihy cez 701, t.j. ja robím dva úkony Vy jeden
Otváracia súvaha je v riadkoch súvahy v predchádzajúcom období. Je to zobrazenie právnej skutočnosti - vzniku spoločnosti, nie otvorenie účtovných kníh.
Účtovné knihy - účty - ktoré otvorím cez 701 sú súčasťou bežného obdobia vo výkaze súvaha.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
So všetkým čo je tu napísané celý čas súhlasím, hlavne s tým, že otváram účtovné khnihy cez účet 701. Ja ku dňu vzniku vytvorím otváraciu súvahu - to je jeden úkon - bez 701/ a otvorím účtovné knihy cez 701, t.j. ja robím dva úkony Vy jeden
Otváracia súvaha je v riadkoch súvahy v predchádzajúcom období. Je to zobrazenie právnej skutočnosti - vzniku spoločnosti, nie otvorenie účtovných kníh.
Účtovné knihy - účty - ktoré otvorím cez 701 sú súčasťou bežného obdobia vo výkaze súvaha.
Takže sa tu celý čas bavíme o tom istom . Prepáč, nepochopila som asi dobre Tvoj názor na 701. Skôr som reagovala na tie príspevky, v ktorých odmietajú použitie 701 a v ktorých niektorí tvrdia, že pri vzniku spoločnosti neexistuje otváracia súvaha. Otváracia súvaha je povinná aj pre novovzniknuté ÚJ. A z nej sa stavy prenesú ako začiatočné stavy na príslušné účty podvojným zaúčtovaním cez začiatočný účet súvahový 701. Súhlas? (neviem, či som to dobre vysvetlila)
Naposledy upravil Blankake : 28.04.09 at 05:52 Dôvod: Kvôli objektívnosti - bez citovania
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Takže sa tu celý čas bavíme o tom istom . Prepáč, nepochopila som asi dobre Tvoj názor na 701. Skôr som reagovala na tie príspevky, v ktorých odmietajú použitie 701 a v ktorých niektorí tvrdia, citujem "Podľa mňa, žiadna súvaha, či už otváracia alebo iná, pri vzniku spoločnosti (v deň vzniku) neexistuje." Otváracia súvaha je povinná aj pre novovzniknuté ÚJ. A z nej sa stavy prenesú ako začiatočné stavy na príslušné účty podvojným zaúčtovaním cez začiatočný účet súvahový 701. Súhlas? (neviem, či som to dobre vysvetlila)
Áno, čiže mám aj otváraciu súvahu aj 701. Môj pôvodný prvý príspevok

evina Pozri príspevok
Môj názor:
Otváracia súvaha je otváracia súvaha a 701 je počiatočný účet súvahový. Otváraciu súvahu netvorím cez 701. Je to opísané i v linku, ktorý som vyššie priložia.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
Áno, čiže mám aj otváraciu súvahu aj 701. Môj pôvodný prvý príspevok
Áno presne tak. Nerozumiem potom, prečo niektorí odmietajú používanie účtu 701...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Áno presne tak. Nerozumiem potom, prečo niektorí odmietajú používanie účtu 701...
Možno ani nie, len to nevieme presne opísať. V otváracej súvahe nemám 701 až následne-takže možno trocha tažšie opísateľné...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
Možno ani nie, len to nevieme presne opísať. V otváracej súvahe nemám 701 až následne-takže možno trocha tažšie opísateľné...
No veď v otváracej súvahe nemôže byť 701. Ten sa vytvára potom z tej otváracej súvahy (a z neho následne sa prevedú stavy na príslušné účty ako začiatočné stavy). Ale z niektorých príspevkov som to pochopila tak, že vôbec nepoužívajú 701...a o tom tu celá diskusia bola
0 0
lenka 22 lenka 22

lenka 22 je offline (nepripojený) lenka 22

Ďakujem Všetkým, ktorí sa zúčastnili tejto "debaty" dosť mi to pomohlo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať