Zavrieť

Porady

otváracia súvaha

dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník a tak si neviem tak trochu rady, takže jednoosobová s.r.o. ZI 5 000,- € v zakladateľskej listine je správca vkladov zakladateľ s.r.o. aj e splatené pred zápisom do OR
chcem urobiť otváraciu súvahu no neviem sa vymotať zo všetkých tých rád čo sú tu, lebo každý má na to trochu iný názor. takže podľa toho čo som sa dočítala zaúčtujem 378/411 5000,-€ vytlačím otváraciu súvahu a potom účtujem ku dňu vzniku vklad 211/378 a zriaďovacie náklady,ktoré sú v zmluve vyčíslené na cca 1000,-€ ale ja mám doklady len na niečo vyše 400,-€(kolky, poplatky u notára) alebo vstupujú aj tie do otv. súvahy prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
Usporiadat
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Gabi03 Pozri príspevok
Blankake, žiadam ťa, aby si citovaný príspevok vymazala. Moje dôvody:
1. uviedla si citáciu bez autora (moju),
2. citovaný príspevok som v neskorších príspevkoch upravila, čiže týmto príspevkom zavádzaš,
3. svoj názor vyjadrený v tomto príspevku si už niekoľko krát prezentovala v iných príspevkoch.

Vopred vďaka.
Gabi03, neviem o čo Ti ide. Keby som svoj príspevok vymazala, tak by sa stratil zmysel celej diskusie... keď si to bude neskôr niekto čítať pri hľadaní, tak by to možno nepochopil, o čom sme tu vlastne celý čas písali.
Mne nešlo o to niekoho strápniť (preto som neuvádzala mená), len mi išlo o spochybnenie niektorých názorov - všeobecne. Aby bolo prípadným budúcim čitateľom jasné, čo je správne a čo nie je.
Ale v poriadku, môžem tú citáciu v mojom príspevku vymazať a prepíšem ju na všeobecné tvrdenie - súhlasíš?
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

pridávam celkom dobrý materiál na otvorenie účtovných kníh v JU aj v PU
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prijemny den, prebrala som spetne PU od zaciatku roka nahrala som si uz celu pokladnu aj faktury ale teraz pri nahravani banky mam problem s uhradami zavazkov z minuleho roka. Docitala som sa tu ze som si mala najskor otvorit stary rok nahodit tam tie neuhradene zavazky a nasledne spravit prevod rokov. Lenze tak som to nespravila a teraz neviem ako inak na to. Mozete mi niekto poradit ci to mozem spravit aj cez interny doklad, nahrat kazdy zavazok osobitne oproti zaciatocnemu uctu suvahovemu??? Alebo co ine by ste poradili...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tinka111 Pozri príspevok
Prijemny den, prebrala som spetne PU od zaciatku roka nahrala som si uz celu pokladnu aj faktury ale teraz pri nahravani banky mam problem s uhradami zavazkov z minuleho roka. Docitala som sa tu ze som si mala najskor otvorit stary rok nahodit tam tie neuhradene zavazky a nasledne spravit prevod rokov. Lenze tak som to nespravila a teraz neviem ako inak na to. Mozete mi niekto poradit ci to mozem spravit aj cez interny doklad, nahrat kazdy zavazok osobitne oproti zaciatocnemu uctu suvahovemu??? Alebo co ine by ste poradili...
aký soft používaš? Podľa toho zvolíš postup.
Koľko je tých faktúr z minulého roka? Nakoľko ide o prevzaté účtopvníctvo a začínaš spracovanie od 1.1., tak máš inventúru - zoznam mneuhradených faktúr. Možno ich nie je veľa - v takom prípade postačí, ak si tieto prevzaté záväzky ponecháš na osobitnom účte 321, ktorý nemá väzbu na saldo=knihu faktúr. Úhrady si budeš iba účtovať na 321 a upravovať inventúru z predchádzajúceho roka.

Otázka - či môžeš nahrať faktúry..... to naozaj závisí od softu. V mojom MONETA je obdobie fiktívny, v ktorom si tie faktúry môžem zaevidovať bez rozúčtovania a SW to akceptuje.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dakujem krasne za odpoved! Uctujem v Omege od Krosu. Cize si to mozem zauctovat aj do doslych faktur s datumom 1.1.09 na 321 bez analityky oproti 701? Ja tam namam sice fiktivne obdobie ale mam otvaracie to by mohlo byt? Tych faktur doslych je okolo 35 a okolo 5 odoslanych.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dobry den!
Kejka myslite ze mam tie faktury nahrat do tych doslych alebo nenahravat nikam len postupne pouhradzat a spravit na konci roku inventuru tychto prevzatych zavazkov osobitne?
Dakujem!
0 0
darianelid darianelid

darianelid je offline (nepripojený) darianelid

Dobrý večer , prosím vás chcela by som sa opýtať. Čítam všetky príspevky z porady ohľadom založenia sro, ale neviem si už rady. Študujem aj knihy od šlosara a šlosarovej PU, každý píše ináč.
sro sme bola zapísaná v OR 3:12:2009. Dvaja spoločníci, každý splatil po 3320 €správcovi vkladu ešte pred zápisom do OR.
Spravcom vkladu a zároven konateľom som ja.
Účtovala som takto:
353/411 základné imanie
211/353 vklad konateľa
potom som vytlačila súvaha. Prsím vás mohol by sa nato niekto pozrieť či to je správne. Dakujem velmi pekne.
Skúsil som vytlačiť predvahu a pripajam ju ako prílohu
Naposledy upravil darianelid : 14.03.10 at 19:25
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
darianelid Pozri príspevok
... spoločníci, každý splatil po 3320 €správcovi vkladu ešte pred zápisom do OR....
... keď sa vklady splatili správcovi, malo tam byť ešte účtovanie cez 378-ku.
0 0
andrea55 andrea55

andrea55 je offline (nepripojený) andrea55

prosím o radu, založili sme firmu a.s. 15.10.2009. Základné imanie akcionári splatili správcovi pred zápisom do OR, emisné ažio nie.
Vytvorila som otváraciu Súvahu ku vzniku spoločnosti. Po zápise do OR 10.11.2009 som účtovala bežný rok.
Vo výkazoch Súvaha a Výkaz ziskov a strát na rok 2009 som za Bezprostredne predchádzajúce obdobie dala dátum od15.10.09 do 15.10.09 a za obdobie 10.11.09 do 31.12.09.
Predchádzajúce obdobie mám účtované základné imanie pri založení a.s. a emisné ažio pred zápisom do OR, za obdobie už mám účtované po zápise do OR.
Auditorka trvá na tom aby som prerobila výkaz Súvaha, bezprostredne predchádzajúce obdobie musí byť nulový. Mám prerobiť Súvahu?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrea55 Pozri príspevok
prosím o radu, založili sme firmu a.s. 15.10.2009. Základné imanie akcionári splatili správcovi pred zápisom do OR, emisné ažio nie.
Vytvorila som otváraciu Súvahu ku vzniku spoločnosti. Po zápise do OR 10.11.2009 som účtovala bežný rok.
Vo výkazoch Súvaha a Výkaz ziskov a strát na rok 2009 som za Bezprostredne predchádzajúce obdobie dala dátum od15.10.09 do 15.10.09 a za obdobie 10.11.09 do 31.12.09.
Predchádzajúce obdobie mám účtované základné imanie pri založení a.s. a emisné ažio pred zápisom do OR, za obdobie už mám účtované po zápise do OR.
Auditorka trvá na tom aby som prerobila výkaz Súvaha, bezprostredne predchádzajúce obdobie musí byť nulový. Mám prerobiť Súvahu?
Nie, nemáš prerobiť. Je to správne. Má tam byť otváracia súvaha,

Mirkaska Pozri príspevok
Uvádzanie týchto údajov je stanovené v Opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky .... pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. - § 2 ods. 2.: pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
P.s. treba si nájsť aktuálne znenie Opatrenia...
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

evina Pozri príspevok
Nie, nemáš prerobiť. Je to správne. Má tam byť otváracia súvaha,


P.s. treba si nájsť aktuálne znenie Opatrenia...
http://www.finance.gov.sk/Documents/...nenie_2009.pdf
3 0
andrea55 andrea55

andrea55 je offline (nepripojený) andrea55

ďakujem Vám za skvelú správu, aj auditor môže dávať niekedy zle doporučenie.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ahojte,
nema niekto pociaocnu suvahu pri vziku sro z jednoducheho uctovnictva do PU, myslim tym pociatocne stavy A a P.
Dakujem.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Už niekoľko dní na Porade študujem témy ohľadom začatia účtovania novozaloženej s.r.o. a mám v tom hokej a neviem čo je správne ( jednoosobová s.r.o., v zakladateľskej listine sa uvádza, že ZI je splatené ):

353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
211/353 - vklad do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
378/353 - splatenie vkladu správcovi
211/378 - odovzdanie hotovosti do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/379 - zriaďovacie výdavky
379/211 - úhrada zriaďovacích výdavkov
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/365 - výdaje zakladateľa so založením s.r.o.
365/211 - úhrada zriaď.výdajov zakladateľovi

Ďakujem....
Naposledy upravil otázka : 07.07.11 at 17:42
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mne sa páčia všetky alternatívy.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

otázka Pozri príspevok
Už niekoľko dní na Porade študujem témy ohľadom začatia účtovania novozaloženej s.r.o. a mám v tom hokej a neviem čo je správne ( jednoosobová s.r.o., v zakladateľskej listine sa uvádza, že ZI je splatené ):

353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
211/353 - vklad do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
378/353 - splatenie vkladu správcovi
211/378 - odovzdanie hotovosti do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/379 - zriaďovacie výdavky
379/211 - úhrada zriaďovacích výdavkov
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/365 - výdaje zakladateľa so založením s.r.o.
365/211 - úhrada zriaď.výdajov zakladateľovi

Ďakujem....
a ja tu nikde nevidim 701.. a v predch.prispevkoch bolo pisane,ze treba uctovat cez ten učet..
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ahojte,prosím Vás,v otváracej súvahe mám uvedenú sumu základného imania iba v riadkoch 69 /zakladne imanie/, riadok 87 (vysledok hospodarenia za uct.obdobie MINUSOM), a v sučtovom riadku 68 ? to je prosim všetko? vopred dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
ahojte,prosím Vás,v otváracej súvahe mám uvedenú sumu základného imania iba v riadkoch 69 /zakladne imanie/, riadok 87 (vysledok hospodarenia za uct.obdobie MINUSOM), a v sučtovom riadku 68 ? to je prosim všetko? vopred dakujem
asi nie, musíš ho mať bud v banke, alebo v pohľadávkach, alebo v pokladnici - AKTIVA
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Prosím o kontrolu, založenie a.s., splatenie vkladu pred vznikom. 2 akcionári.
35301/41101-2500
35302/41102-22500
378/35301-2500
378/35302-22500 dátumu podpisu notarskej zapisnice
353/412 - 2500 - zapis do or
353/417- 2500- zapis do or
538/365 - zriad. Náklady zapis do or
nasledne pokladna - dátum zápisu do or
211/378- 25000
211/353-2500 Rf
211/353-2500 ea
365/211

Neviem či je dobre to emisné Ázii, lebo v zmluve je nasledovne: emisné azio predstavuje výšku príplatky do Rf spoločnosti, ktory vytvára spoločnosť pri vzniku
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Prosím Mrknete mi to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať