Zavrieť

Porady

kontrola uctovnictva

Ahojte poradaci. Mam otazku. Zacala som robit uctovnictvo v zakladnej skole. Je tu v tom ale neskutocny chaos a potrebovala by som niekoho, kto tomu rozumie a pomohol by mi to dat do poriadku. Taky maly audit. Neviete mi poradit, kam sa mam obratit? Nerada to priznavam, ale je nad moje sily vyznat sa v tom a som uplne bezradna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Skús sa pýtať tu na porade postupne. Tiež som mala na začiatku pocit, že je to nad moje sily, ... ale všetko sa nejako spraví. Veľmi, veľmi mi pomohli rady z porady.
    Ahoj Sun77, ak ide o "klasickú" základnú školu, ktorej zriaďovateľom je obec/mesto, ja by som sa obrátila na účtovníčku zriaďovateľa a s ňou najprv odkontrolovala transfery prijaté od nich, najmä tie musia sedieť.
    A Tvoje väzby v účtovníctve, najlepšia je kontrola súvahy a výkazu ziskov a strát = výsledovky (taká najzákladnejšia a najvšeobecnejšia = riadok 125 Súvahy a riadok 138 Výsledovky sa Ti majú rovnať), ďalej zhodnosť r. 138 stĺpec 3 Výsledovky s riadkom 125 stĺpec 5 Súvahy; potom Súvaha - zhodnosť r. 001 stl. 3 s r. 115 stl. 5 pasív.. tieto kontroly si robím vždy.
    V rámci majetku kontrola rekapitulácie HK (u mňa - ja som v RO zriadenej KŠÚ) = zhodnosť dlhodobého majetku odpisovaného aj neodpisovaného s oprávkami sčítanými s SU 353 (u mňa je to ZC odpisovaného majetku a pozemkov - postupné odúčtovanie transferu pri odpisoch).
    Dúfam ti to aspoň trocha pomôže..

    Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

    Katka 30
    dobrý deň, nerovnajú sa mi r.125 Súvahy a r. 138 výsledovky, neviem v čom mám hľadať chybu? Poraďte čo kontrolovať (analytiku alebo účtovanie)? Čo ťahá do uvedených riadkov? Ďakujem za rady.

    katkatn je offline (nepripojený) katkatn

    katkatn
    odkontroluj si či sa ti rovná str. MD a D v hlavnej knihe - ak áno, účtovanie máš dobré a chyba bude pravdepodobne v záväznom anal. členení programu a tvojom rozvrhu, odkontroluj si súvahu podľa HK a zisti či ti do nej potiahlo všetky účty
    ja robím vo WinIBEU, kt. má presne stanovené anal. členenie, treba ho dodržať, aby správne ťahalo aktívne a pasívne účty do súvahy
    a ešte jedna vec účet 354-prijatý BT z Mesta / obce /nieje súvahovým účtom, preto zostatok tohto účtu preúčtovávame na účet 355 aby sme vyrovnali súvahu, nevšimla som si kde pracuješ, ale možno je to i tvoj prípad a po preúčtovaní zosttku ti to sadne / potom ten zápis samozrejme zrušíš.

    Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

    Katka 30
    ďakujem za radu,pracujem v RO obce, HK sa mi rovná. Začala som vo WinIBEU, neviem ci mam spravne AE uctov, v suvahe mam na riadku 125 viac ako vo vysledovke na r.138. Podla analit. clenenia som na ucty skupiny 35. davala v S1 znak 2.

    katkatn je offline (nepripojený) katkatn

    katkatn
    ak ti sedí HK je to super, odkontroluj si kt. účty ti nepotiahlo do súvahy, príp. či ti ich potiahlo správne /niektoré účty môžu byť aktívne i pasívne, preto je treba si ich odkontrolovať-napr.357-BT zo ŠR je SY 1 s 2, ale pri účtovaní tvorby rezervy na dovol.-357 SY 1 s 1 /analytiku si odkontroluj cez Pomoc-Odporúčané anal.členenie.a potom ten zostatok 354 /v HK ho máš, ale do súvahy ti ho neťahá-nieje to súvahový účet, treba ho tam dostať ,,umelo a preúčtovať na 355,,

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Mám len takú menšiu otázočku. Čo sa pre pána kráľa teraz trápiš so súvahou a výsledovkov? Je úplne normálne, že ti to v priebehu roka nesedí. Sedieť to musí na konci roka, teraz to nechaj tak.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Chcem sa spýtať je to v poriadku, keď mám faktúru dátum dodania 31.03.. prijatia 06.04., do DPh mi to hodí v marci, ale do nákladov až v apríli. Je to tak dobré?Lebo keď si po mesiacoch robím uzávierky, tak tým pádom to je akokeby skreslený obraz nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.